Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη μονάδα θέλει να ζυγίσεις. Καλό είναι να σε γουστάρουν οι υπόλοιποι φαντάροι. Να μη χώσεις κόσμο. Να καλύψεις όταν μπορείς. Και μετά απο λίγο καιρό θα εκτιμηθεί απο τους άλλους και περνάς καλύτερα. Δεν υπάρχει χειρότερο να είσαι σε μονάδα και να σε έχουν στο περιθώριο όλοι. Αυτά όλα εννοείται το λέω για μονάδες αντι-βυσματικές.

Αλλά και μερικά στελέχη να σε εκτιμήσουν είναι καλό. Όχι κάνοντας συνέχεια θελήματα. Αλλά κυρίως να μη γκρινιάζεις, να είσαι σοβαρός, μετρημένος κτλ. Και να μιλάς στα ίσα και με θάρρος. Αλλά ξέρεις να βάφεις; -Όχι. Απο excel ξέρεις; -Όχι. Υδραυλικά ξέρεις; -ΟΧΙ.

Με τον καιρό όταν γνωρίσεις τι ρόλο βαράει ο καθένας μπορείς να τον βοηθήσεις σε κάτι αν πιστεύεις οτι θα στο ανταποδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωωωω μπράβο ήσουν καλός φαντάρος. Και πως ακριβώς εκτιμήθηκε; Με τις 60 μέρες μέσα ή με τα πολλά λεφτά που σου έδωσε ο ελληνικός στρατός; Ασε μας ρε φίλε...

 

Εκτιμήθηκε, όπως και πολλά άλλα πράγματα στη ζωή μου ως τώρα, από συγκεκριμένους ανθρώπους. Ανθρώπους το ήθος των οποίων αποτελεί παράδειγμα για μένα, ακόμα και στην πολιτική μου ζωή. Για μένα φτάνει που ακόμα κρατάω επαφή μαζί τους, πες το ψώνιο, πες το εγωισμό, μου αρκεί. 

 

Εκτιμήθηκε επίσης από τα γεροντάκια στα χωριά που χαιρετούσαν όποτε έβλεπαν καναδέζα, γι' αυτούς η παρουσία μας εκεί έχει άλλη σημασία.

 

Δεν έχει νόημα να το αναλύσω περισσότερο, για μένα ο στρατός αποτέλεσε σχολείο. Η δουλειά μου εκεί μέσα μέτρησε πολύ περισσότερο απ' ότι σε μ@λάκες εργοδότες που μου φέρθηκαν με τον χειρότερο τρόπο παρά τον κόπο και τις προσπάθειές μου, εργοδότες οι οποίοι ακόμα μου χρωστάνε λεφτά.

 

Στην τελική, το νόημα του προηγούμενου post μου ήταν το κλισέ "αφού δε μπορείς να το αποφύγεις, κοίτα να το ευχαριστηθείς και να αποκομίσεις κάτι απ' αυτό"...Επίσης, δεν είναι νομίζω τόσο άκυρες οι συμβουλές μου. Άμα είσαι εργατικός, όσο και να μη σ' αρέσει ο στρατός, θα λάβεις και καλύτερη αντιμετώπιση από παλιούς και ανωτέρους.

 

Και ναι, ήμουν καλός φαντάρος. Για πολλούς αυτό σημαίνει βέβαια πως ήμουν απλά καλός μαλάκας. Κανένα πρόβλημα, ο καθένας έχει τη γνώμη του είπαμε.

 

Μην υποτιμάς πάντως την ισχύ των ανθρώπινων δεσμών που δημιουργούνται όταν σε πάει 60+ μέσα. Τα παιδιά αυτά δεν είναι απλά φίλοι μου, τα θεωρώ αδέρφια μου. Η θητεία ήταν από τις λίγες περιόδους της ζωής μου όπου είδα σκηνικά πραγματικής ανιδιοτέλειας και ειλικρινές φιλότιμο...

 

 

 

Η χειροτερη συμβουλη για τον στρατο.

 

Στον στρατο πρεπει να εισαι αχρηστος(μοναδα)-φαντασμα(κεντρο). Ετσι δεν ασχολουνται μαζι σου.

 

 

 

Τι να σου πω, εγώ το ακριβώς αντίθετο βίωσα...

 

Στη δικιά μου μονάδα τουλάχιστον δεν ήταν εύκολο να φιδιάσεις...όσοι απέφευγαν συστηματικά τις όποιες εργασίες είχαν προβλήματα με χαμηλόβαθμα στελέχη που αλλώνιζαν στο στρατόπεδο και φυσικά με τους υπόλοιπους φαντάρους. Ότι χώσιμο γλύτωναν το έτρωγαν αργά ή γρήγορα μαζεμένο.

 

Αν προκειμένου να μην κάψεις μερικές θερμίδες παραπάνω είσαι διατεθειμένος να μπεις στο μάτι τον ανθρώπων με τους οποίους -θες δε θες- θα συμβιώσεις για 8-9 μήνες, κάνε το φάντασμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο είναι άμα σας πάει όλους σκατά και άλλο άμα μερικοί τρώνε το αγγούρι και μερικοί αράζουν. Έτυχα κάνα τρίμηνο με 25 υπηρεσίες το μηνα και είχαμε διαφορους, τα βύσματα του δικά, που πάταγαν οποτε γούσταραν. Σε τέτοιες περιπτώσεις αξίζει να τους αδειάσεις καμια γεμιστήρα η να πάρεις αναβολή και να μην ξαναπατήσεις εκεί μέσα. Τους κανεις τον υπηρέτη και στο παίζουν και ιστορία από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα χαρτι δεν ζητανε

Την εκανα την διαδικασια , πλεον αναβολες και Ι5 τα δινουν σαν καραμελες

Παιδι που ημασταν μαζι πηρε Ι5 χωρις κανενα χαρτι , ετσι για πλακα

 

 

 

οχι ρε λεω για να παρεις παραπεμπτικο απο το φρουραρχειο για το 401. εκει ζητανε χαρτι

 

Η χειροτερη συμβουλη για τον στρατο.

 

Στον στρατο πρεπει να εισαι αχρηστος(μοναδα)-φαντασμα(κεντρο). Ετσι δεν ασχολουνται μαζι σου.

 

 

βασικα εμας μας ειπαν οτι θα μας δωσουν τιμητικες εαν θελει και ο προισταμενος μας να σχοληθει περαιτερω για να φτιαχτουν προβληματα στους servers και στα pc :P

 

 

οπως ειπαν και οι προηγουμενοι φαντασμα στο κεντρο ναι. στη μοναδα αναλογα. αν ειναι να παιξουν τιμητικες το κανεις

 

Πότε είναι καλύτερη εποχή να μπείς;Έτσι ρωτάω γιατί θα πάει τώρα ένας φίλος.

 

 

εγω που μπηκα μαη μια χαρα ηταν. το κεντρο δεν ειχε υπερβολικη ζεστη παλευοταν. και ο σεπτεμβρης καλος ειναι.

 

ο μαρτης ειναι αναλογα με τον καιρο. φετος εκανε κρυο. για μενα μαιος, σεπτεμβριος. αν μπεις μαιο θα χασεις το καλοκαιρι αλλα ειναι αναλογα που θα πας. αν πας σε νησι μοναδα και ειναι οκ, δηλαδη δεν εχει εμπλοκη και τετοια θα ειναι καλα. ενα παιδι της σειρας μου που πηγε μυτιληνη μου λεει οι υπηρεσιες παιζουν 1 μεσα 1 εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε λεω για να παρεις παραπεμπτικο απο το φρουραρχειο για το 401. εκει ζητανε χαρτι

 

 

Κι εκει απλα με ρωτησε αν εχω χαρτι

Του ειπα οχι και πηρα κανονικο το παραπεμπτικο , κανεις δεν ειχε και σε ολους εδωσε παραπεμπτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποχρεωτική εξάμηνη θητεία στα σύνορα για όλους ζήτησε από τους αρχηγούς των Γενικών Επιτελείων ο Δημήτρης Αβραμόπουλος.

Σύμφωνα με το «Έθνος» κλείνουν τα «παράθυρα» μέσω των οποίων όσοι είχαν «μέσον» απέφευγαν την παραμεθόριο και έκαναν όλη τη θητεία τους στα σπίτια τους.

Η στρατιωτική ηγεσία εξέπεμψε SOS, υπογραμμίζοντας στον Δημήτρη Αβραμόπουλο, νέο υπουργό Αμυνας, ότι έχει παραγίνει το κακό με αυτούς που βάζουν πολιτικό μέσο και διανύουν ολόκληρη τη θητεία τους στην Αθήνα.

Το Πεντάγωνο έχει «φρακάρει» από στρατιώτες, οι περισσότεροι δεν πάνε ούτε για μία μέρα στην παραμεθόριο. Από το Κέντρο Νεοσυλλέκτων κατευθείαν τοποθετούνται στο Γενικό Επιτελείο ή σε άλλες μονάδες της Αττικής, της Θεσσαλονίκης.

Ο νέος υπουργός Αμυνας διευκρίνισε στους αρχηγούς των Γενικών Επιτελείων ότι οι «κατ' εξαίρεση» μεταθέσεις θα πρέπει να γίνονται με φειδώ και με άκρως αυστηρά κοινωνικά - οικογενειακά και οικονομικά κριτήρια και πάντα με την προσκόμιση επίσημων εγγράφων από κρατικούς φορείς.

Επί της ουσίας ο κ. Αβραμόπουλος επανέρχεται στο «δόγμα» Αρσένη για υποχρεωτική θητεία στα σύνορα που επιχειρήθηκε να εφαρμοστεί ακριβώς πριν από είκοσι χρόνια.

Το μέτρο της υποχρεωτικής θητείας στα σύνορα τηρήθηκε ικανοποιητικά επί μία δεκαετία. Αρχισε να χαλαρώνει το 2004 από τη ΝΔ, με αποτέλεσμα εν έτει 2013 η κατάσταση να είναι εκτός ελέγχου και χιλιάδες οι νέοι που υπηρετούν ολόκληρη τη θητεία τους στα αστικά κέντρα, κυρίως της Αττικής και της Θεσσαλονίκης.

Περισσότερα: Τέλος το «βύσμα» στο στρατό... | E-Radio.gr Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο είναι άμα σας πάει όλους σκατά και άλλο άμα μερικοί τρώνε το αγγούρι και μερικοί αράζουν. Έτυχα κάνα τρίμηνο με 25 υπηρεσίες το μηνα και είχαμε διαφορους, τα βύσματα του δικά, που πάταγαν οποτε γούσταραν. Σε τέτοιες περιπτώσεις αξίζει να τους αδειάσεις καμια γεμιστήρα η να πάρεις αναβολή και να μην ξαναπατήσεις εκεί μέσα. Τους κανεις τον υπηρέτη και στο παίζουν και ιστορία από πάνω.

 

Έτυχες σε μ@λάκες. Δυστυχως.

 

Επειδη ήμουν υπεύθυνος για κάνα 5μηνο στο πρόγραμμα 70τόμων, και επειδη η π@ύτσα ήταν άσχημη για όλους, αν τυχον 10 φίδιασαν γινόταν αβάσταχτο το βάρος για τους λοιπούς. Όποιος φίδιασε έτρωγε τρελο χώσιμο στη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα πε ο Αβραμόπουλος (επαγγελματιας Πολιτικός). Αλλα ως Υπουργός άμυνας δεν θα ξέρει και αυτός τι βαθμό έχει ένας με 2 "σαρδέλες"...

Τα είπε οχι για την έλλειψη φαντάρων στα σύνορα αλλά επειδή στο πεντάγωνο θα βλέπει κωλοφάνταρα όλη την ώρα και θα του βαράνε προσοχές!

Και αυτόν φαντάζομαι βύσμα θα τον είχαν κάποιοι. Ή έστω τον γραμματέα του...

 

Το Πεντάγωνο έχει «φρακάρει» από στρατιώτες, οι περισσότεροι δεν πάνε ούτε για μία μέρα στην παραμεθόριο. Από το Κέντρο Νεοσυλλέκτων κατευθείαν τοποθετούνται στο Γενικό Επιτελείο ή σε άλλες μονάδες της Αττικής, της Θεσσαλονίκης.

 

Τώρα το κατάλαβε και αυτος οτι υπάρχει έλλειψη στα τάγματα πάνω. δεν ανέφερε καν οτι δυσλειτουργούν οι μονάδες πάνω με τριπλο-υπηρεσίες και 3 ώρες ύπνο κάθε μέρα για 1-2 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνεται εξάμηνη θητεία λοιπόν ή απλά υποχρεωτική θητεία για έξι μήνες στα σύνορα και μετά μετάθεση κοντά στο σπίτι σου για τους εναπομείναντες τρείς;

 

Επίσης,αμάν πια με το υποχρεωτικό.Χάνουμε 9-12 μήνες απο τη ζωή μας(με οτι αυτό συνεπάγεται - δουλειά,σπουδές κτλπ - ) και τώρα πρέπει αυτά τα μηνάκια να τα χάσουν οι στρατιώτες στην παραμεθόριο;Γιατί;Για να καθαρίζουν τουαλέτες και να εκτελούν ηλίθιες εντολές και υπηρεσίες,καμωμένες ως επι το πλείστον απο κωλόζωα καραβανάδες;Δηλάδη οι ίδιες υπηρεσίες στα αστικά κέντρα δεν σφυρηλατούν στρατιώτες αλλά στα σύνορα,ε,εκεί αλλάζει το πράγμα.

 

Α και κάτι ακόμη,θα ισχύσει το ίδιο για τους αθληταράδες μας,που ο στρατός/νόμος/κράτος τους φέρεται με το γάντι και εμφανίζονται δυο φορές σε στρατόπεδα;(μια για να παρουσιαστούν και άλλη μια για να πάρουν το απολυτήριο)

 

 

Ευτυχώς που έχω ξεμπερδέψει με αυτή την αηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τώρα πρέπει αυτά τα μηνάκια να τα χάσουν οι στρατιώτες στην παραμεθόριο;Γιατί;Για να καθαρίζουν τουαλέτες και να εκτελούν ηλίθιες εντολές και υπηρεσίες,καμωμένες ως επι το πλείστον απο κωλόζωα καραβανάδες;Δηλάδη οι ίδιες υπηρεσίες στα αστικά κέντρα δεν σφυρηλατούν στρατιώτες αλλά στα σύνορα,ε,εκεί αλλάζει το πράγμα.

 

Και πώς το βλέπεις δηλαδή; Όλοι στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, άντε τη Λάρισα και την Πάτρα και κανείς στα νησιά και τα σύνορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς το βλέπεις δηλαδή; Όλοι στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, άντε τη Λάρισα και την Πάτρα και κανείς στα νησιά και τα σύνορα;

Στην Αθήνα στο ΥΕΣ,ΥΕΝ στα νοσοκομεία 401(καλά εκεί επιβάλλεται) κτλπ έχουν και καθαρίστριες!

Και στη Θεσσαλονίκη φαντάζομαι στις τοποθεσίες "φιλέτα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει προαιρετική η θητεία μην ανησυχείς υπάρχουν υποψήφιοι που με τούμπες θα έτρεχαν στα σύνορα να φυλάξουν την μαμά πατρίδα.

 

(  Αν δηλαδή δεν υπήρχαν στρατόπεδα στα νησιά/σύνορα και υπήρχαν συνοριοφύλακες,θα αισθανόσουν λιγότερο ασφαλής;  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(  Αν δηλαδή δεν υπήρχαν στρατόπεδα στα νησιά/σύνορα και υπήρχαν συνοριοφύλακες,θα αισθανόσουν λιγότερο ασφαλής;  )

 

Προσωπικά δύσκολα, αλλά θα ήταν τελείως γελοίος ο στρατός αποκλειστικά στα αστικά κέντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...