Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αληθεια ξερετε τι γινετε αν καποιος εχει διπλη υπηκοοτητα(αυστραλεζικη) και παει στρατο στην Ελλαδα; Μπορει να κανει κατι να παρει μειωμενη θητεια; Μονιμος κατοικος Ελλαδας ομως. 

 

Έχω την εντύπωση πως θα πρέπει να υπηρετήσει κανονικά, πλήρες 9μηνο δηλαδή. Εξαιρείται εάν έχει υπηρετήσει ήδη σε στρατό άλλης χώρας του ΝΑΤΟ (όπου απαλάσσεται) ή αν μπορεί να αποδείξει πως είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (όπου υπηρετεί 6μηνο).

 

Ρώτα σε κάποιο στρατολογικό γραφείο ή ΚΕΠ τι χρειάζεται για να θεωρηθείς μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Θυμάμαι, όταν υπηρετούσα ένα παιδί έφερε απολυτήρια σχολείων και κάποια έγγραφα από πρεσβεία ώστε να δείξει πως διέμενε στο εξωτερικό για 15 συνεχόμενα έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι τελευταίο. Οι 2 μεγαλύτεροι από 5 παιδιά στην οικογένεια 6μηνο δεν κάνουν; Αυτό ισχυεί και στην Αεροπορία;

 

θα δεις στην προκαταταξη τα ζάκια, πως τους διώχνουν...

Τόσο εύκολη είναι η απαλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια ξερετε τι γινετε αν καποιος εχει διπλη υπηκοοτητα(αυστραλεζικη) και παει στρατο στην Ελλαδα; Μπορει να κανει κατι να παρει μειωμενη θητεια; Μονιμος κατοικος Ελλαδας ομως. 

 

Aμα εχεις μεγαλωσει στην Ελλαδα δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Αμα εισαι κατοικος εξωτερικου κανεις μειωμενη θητεια (3μηνο ή 6μηνο).

 

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αρνηθεις την ελληνικη υπηκοοτητα και να κρατησεις την Αυστραλεζικη αλλα δεν το προτεινω σε καμια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευταίο. Οι 2 μεγαλύτεροι από 5 παιδιά στην οικογένεια 6μηνο δεν κάνουν; Αυτό ισχυεί και στην Αεροπορία;

 

Τόσο εύκολη είναι η απαλλαγή;

δεν θέλουν τα ναρκωτικά και έτσι τα ζάκια διώχνονται με συνοπτικές διαδικασίες

βέβαια αν θυμάμαι καλά τους δίνουν για κάποιους μηνες αναβολή και καλά μηπως και κάνουν αποτοξίνωση

και μετά αν συνεχίζουν τους ξαναδίνουν μέχρι που παίρνουν απαλλαγή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τοσο δυσκολη η απαλλαγη , χθες ειδα ανθρωπο που δεν ειχε χαρτι  δεν ειχε τιποτα ηταν μια χαρα ανθρωπος και πηρε Ι5 ψυχολογικο για πλακα

Πλεον τα δινουν ανετα τα Ι5 , δεν ειναι οπως παλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο πρωτοι κανουν μειωμενο πχ 5 αδερφια ο πρωτος και ο δευτερος αντι για εννιαμηνο κανει εξαμηνο. Τωρα νομιζω αναλογα με την διαρκεια της θητειας αλλαζει αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Την προηγουμενη μερα πριν απολυθούμε σκασανε απο το στρατοπεδο και ολο χαρες ηταν, και σειρουλα τι κανεις, αχ και τι περασαμε κτλπ.

Ειπα σε καποιους μην τον χαιρετα κανεις και μην τον λετε σειρουλα. 

 

σε εμας οταν απολύοταν προηγουμενες σειρές και τελικά η δική μας εμφανίστηκαν αρκετα άτομα που κανεις δεν τους ειχε δει στο στρατόπεδο, τα ειχαν κανονισει με τον δίκα και έκαναν εικονική θητεία...

 

 

 

Τόσο εύκολη είναι η απαλλαγή;

 

πρεπει να καταλάβεις ότι αλλο στρατός και αλλο φυλακή, δεν εκανες καποιο εγκλημα για να σε κλεισουν μεσα, και ακυρο να σου ρίξουν την πρώτη φορά εχεις δικαιωμα να ζητήσεις τόσες επανεξετάσεις μεχρι να πάρεις την απαλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι τόσο εύκολο να πάρεις i5 ρε παιδιά? Και σε περίπτωση που κάποιος το πάρει, τον συμφέρει να έχει ένα τρελόχαρτο που τον ακολουθεί σε όλη του τη ζωή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβως σε ακολουθει?

Πουθενα δεν φαινεται , απλα δεν μπορεις να μπεις στο δημοσιο και σε αστυνομια κτλ και δεν νομιζω οτι ετσι οπως ειναι τα πραγματα θελει να μπει κανεις στο δημοσιο

Κατα τα αλλα πουθενα δεν φαινεται οτι ειναι Ι5 ψυχολογικο και δεν εχει κανεις δικαιωμα να το ψαξει

 

Εγω μετα και την δευτερη ετησια αναβολη παντως θα το χτυπησω , ακομα κι αν σκασω κανα 50αρι σε ιδιωτη ψυχολογο 

Δεν τους χαριζω 9 μηνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι τόσο εύκολο να πάρεις i5 ρε παιδιά? Και σε περίπτωση που κάποιος το πάρει, τον συμφέρει να έχει ένα τρελόχαρτο που τον ακολουθεί σε όλη του τη ζωή?

ι5 δεν σημαίνει τρελόχαρτο απαραιτήτως . ι5 παθολογικό είναι ενα + καθώς παίρνεις και μόρια για να μπεις στο δημόσιο (πριν χρόνια ίσχυε τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι) το ψυχολογικό πάλι απαγορεύεται να αναφέρεται κάπου οπότε δεν σε επηρεάζει εκτός απο σώματα ασφαλείας κλπ 

και εγώ το είχα σκεφτεί λιγο αλλα απο την άλλη ήθελα να ξεμπερδεύω , πήγα , πέρασα τους οκτώ ποιο ανούσιους/βαρετούς αλλά και ηλίθιους μήνες της ζωής μου και έφυγα .

 

τώρα το θέμα ειναι τι θέλει ο καθένας , εγώ ήθελα απλά να ξεμπερδέψω μια και καλή και γρήγορα. Το πέρα δώθε και οι διαδικασίες δεν με ψήνανε και η αλήθεια είναι πως δεν ειναι σίγουρο οτι θα το πάρεις.

για εμένα καλά έκανα πάντως. Τον Σεπτέμβρη μπήκα , τον Μάιο ήμουν έξω απο την πύλη και τους μούτζωνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Που ακριβως σε ακολουθει?

Πουθενα δεν φαινεται , απλα δεν μπορεις να μπεις στο δημοσιο και σε αστυνομια κτλ και δεν νομιζω οτι ετσι οπως ειναι τα πραγματα θελει να μπει κανεις στο δημοσιο

Κατα τα αλλα πουθενα δεν φαινεται οτι ειναι Ι5 ψυχολογικο και δεν εχει κανεις δικαιωμα να το ψαξει

 

Εγω μετα και την δευτερη ετησια αναβολη παντως θα το χτυπησω , ακομα κι αν σκασω κανα 50αρι σε ιδιωτη ψυχολογο 

Δεν τους χαριζω 9 μηνες

σε σώματα ασφαλείας δεν μπορείς να μπεις, σε δημόσιο γενικότερα μπαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο πρωτοι κανουν μειωμενο πχ 5 αδερφια ο πρωτος και ο δευτερος αντι για εννιαμηνο κανει εξαμηνο. Τωρα νομιζω αναλογα με την διαρκεια της θητειας αλλαζει αυτο..

Αυτό δεν γνωρίζω. Ο αδερφός μου (1 χρόνος μικρότερος κοντεύει να απολυθεί και υπηρέτησε 6 μήνες στο Στρατό ξηράς). Προσπαθώ να καταλάβω αν στην Αεροπορία ισχυεί το ίδιο. Στη νομοθεσία στο site της στρατολογίας δεν αναφέρει κάτι πάντως... Κανονικά 6μηνο δεν πρέπει να κάνω εφόσον δεν διευκρινίζεται και στην νομοθεσία;

post-227586-0-19984800-1372457222_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αδερφός μου υπηρετεί πεζικό (862) και σήμερα ήταν να παρουσιαστώ και εγώ στην 124ΠΒΕ αλλά δεν πήγα (Λόγω σημαντικού προβλήματος που προέκυψε). Μπορώ να υποβάλλω τα απαιτούμενα έγγραφα (βεβαίωση της μονάδας και οικ. Κατάσταση) για να μην κυρηχτώ ανυπότακτος διότι σε 10 μέρες απολύεται; Επισης αν κάνω αυτό σε 10 μέρες παρουσιάζομαι ή Με την επόμενη σειρά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ρε παιδια τελικα ο στρατος ειναι τοσο τρομακτικο πραγμα; Τα ξαδελφια μ λενε πως ηταν απιστευτα, ενώ αλλοι λενε οτι ειναι ο,τι χειροτερο εχουν περασει. τλκ τι ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...