Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πειτε μου και μενα που ειχα παρει αναβολη υγειας και μου ηρθε να μπω 1 ιουλιου και μου φανηκε πολυ νωρις.

Μπαινω νωριτερα τελικα απο το κανονικο και αν στο φρουραρχειο που θα παω θα εχει λιγοτερο κοσμο ?

 

 

 

αλλαξε η εσσο απο τον ιουλιο και μπαινουν απο την αρχη του μηνα οχι στο τελος, οπως ηταν περσυ. παντα οι εξ αναβολης μπαινουν 1 εβδομαδα πριν την κανονικη σειρα

 

 

 

Αυτο σκεφτομουν κι εγω απλα επειδη διαβαζω διαφορα του τυπουν οτι δεν αν δεν εχεις χαρτι γιατρου στο φρουραχειο τρως ακυρο

Ενω αλλοι λενε οτι δεν ζητανε καν και απλα σου δινουν παραπεμπτικο , οτι να 'ναι

 

Thx anyways

 

 

 

παντα ζητανε χαρτι απο γιατρο εκτος αν εχεις βυσμα (οπως εγω αλλα ειμαι η εξαιρεση)

 

ρε παιδια τελικα ο στρατος ειναι τοσο τρομακτικο πραγμα; Τα ξαδελφια μ λενε πως ηταν απιστευτα, ενώ αλλοι λενε οτι ειναι ο,τι χειροτερο εχουν περασει. τλκ τι ισχυει;

 

 

 

μπα. εγω κανω διακοπες μεχρι τωρα. ευτυχως μετα απο τοσα χρονια στην αγγλια πραγματικα το διασκεδαζω.

 

τωρα θα εχω classified clearance γιατι θα χειριζομαστε τα απορρητα στρατιωτικα συστηματα και προγραμματα που ειναι πολυ καλυτερα απο το c&c red alert :P

 

 

ασε μη γινει καμια @@ και μας κυνηγανε. αισθανομαι ηδη σαν τον snowden ενα πραγμα :-D

 

δε μπορω να πω τιποτε αλλο γιατι θα με σκοτωσουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια τελικα ο στρατος ειναι τοσο τρομακτικο πραγμα; Τα ξαδελφια μ λενε πως ηταν απιστευτα, ενώ αλλοι λενε οτι ειναι ο,τι χειροτερο εχουν περασει. τλκ τι ισχυει;

 

 

ανάλογα το βύσμα ή την τύχη σου...

 

αυτό . Ομως όπου και να είσαι όπως και αν περνάς δεν παύουν να είναι 8-9 χαμένοι μήνες απο την ζωή σου. αν βρεις παρέες και άτομα θα περάσεις καλά όπου και όπως και να είσαι

εμένα αυτό που με χάλασε περισσότερο ήταν πως έχασα δύο ευκαιρίες για δουλειά

αυτή την στιγμή θα δούλευα και θα περνούσα 10 φορές καλύτερα

τι να κάνουμε όμως που έπρεπε να φύγει και αυτό , οπότε καλά έκανα , μπήκα την καλύτερη εποχή και ξεμπέρδεψα. B)

 

δεν ηταν οτι χειρότερο έχω περάσει, αλλα οτι ποιο βαρετό/ανούσιο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τελικα ο στρατος ειναι τοσο τρομακτικο πραγμα; Τα ξαδελφια μ λενε πως ηταν απιστευτα, ενώ αλλοι λενε οτι ειναι ο,τι χειροτερο εχουν περασει. τλκ τι ισχυει;

Αμα εχεις βυσμα και λεφτα μια χαρας περνας εχω γνωστο που τωρα το καλιαικαιρι ειναι ολο εξω και ο πατερας τους των εφερε Αθηνα απο τον πρωτο μηνα.

 

ι5 δεν σημαίνει τρελόχαρτο απαραιτήτως . ι5 παθολογικό είναι ενα + καθώς παίρνεις και μόρια για να μπεις στο δημόσιο (πριν χρόνια ίσχυε τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι) 

Θα το κοιταξω αυτο που λες μπας και παρω τιποτα μορια παραπανω γιατι αλλιως πρεπει να τρεχεις σε ΚΕΠΑ και νε φας καποιους μηνες στο τρεξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα ζητανε χαρτι απο γιατρο εκτος αν εχεις βυσμα (οπως εγω αλλα ειμαι η εξαιρεση)

 

 

Κανενα χαρτι δεν ζητανε

Την εκανα την διαδικασια , πλεον αναβολες και Ι5 τα δινουν σαν καραμελες

Παιδι που ημασταν μαζι πηρε Ι5 χωρις κανενα χαρτι , ετσι για πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τελικα ο στρατος ειναι τοσο τρομακτικο πραγμα; Τα ξαδελφια μ λενε πως ηταν απιστευτα, ενώ αλλοι λενε οτι ειναι ο,τι χειροτερο εχουν περασει. τλκ τι ισχυει;

 

Παρουσιάστηκα Λαμία, τέρμα ψαρωμένος...

 

Πέρασα περίεργα εκεί, δύσκολο να κάνεις καλές φιλίες στο κέντρο αφού σκέφτεσαι πως τους περισσότερους, βάσει πιθανοτήτων, θα τους χάσεις όταν έρθουν οι μεταθέσεις για τις μονάδες...

 

Μετά την άδεια ορκομωσίας έρχεται η μετάθεση για Λήμνο (!!!), φρικάρω. Μετά από λίγες μέρες φτάνω ψάρακας ξανά στη μονάδα. Οι παλαιότεροι με ενημερώνουν για την πιθανότητα μαύρης εμπλοκής, απολυόταν βλέπεις μεγάλη σειρά και θα μέναμε ελάχιστοι στο Τάγμα.

 

Μη στα πολυλογώ, με πήγε από Οκτώβρη μέχρη 28 Δεκέμβρη σχεδόν σερί (εκτός της εβδομάδας προσαρμογής) σχεδόν κάθε μέρα μέσα...60 μέσα πρέπει να είχα μετρήσει...και με περίεργα νούμερα γιατί δεν υπήρχε κόσμος (φαντάσου είχαμε νούμερο 3-5 και εγερτήριο στις 6). Ήμουν, υποθέτω λόγω ηλικίας, επιλοχάς αλλά αυτό δε με ευνόησε μιας και έκανα κανονικότατα υπηρεσίες, συντήρηση στον όρχο, αγγαρείες...Απίστευτη κούραση και νεύρα....

 

Ωστόσο, με όλους τους συναδέλφους είμασταν αγαπημένοι, αδέρφια. Δε μπορώ να στο περιγράψω με λέξεις. Οι ΕΠ.ΟΠ και τα στελέχη μας φέρθηκαν κομπλέ, σε όλη τη σειρά μου που πέρασε το ζόρι. Με μερικούς γίναμε φίλοι, άσχετα που είχαν γαλόνια.

 

Αργότερα τα πράγματα ηρέμησαν, παλιώσαμε, οι υπηρεσίες μειώθηκαν, είχαμε πλέον χρόνο και για χαβαλέ...

 

Θα σου πω απλά πως όταν πήρα το λελεδόχαρτο δεν πίστευα στα μάτια μου, σχεδόν τα κλάματα έβαλα. Δεν ήθελα να φύγω. Αγκαλιά με Λοχία στην Πύλη, κουβέντα γεμάτη συγκίνηση με το Λοχαγό μου (εξαιρετικός άνθρωπος, μορφωμένος, με σεβασμό για τον στρατιώτη, Μάγκας με "Μ" κεφαλαίο) ο οποίος εκτελούσε τότε υπηρεσία ΑΥΔΜ.

 

Είναι περίεργη φάση φίλε μου. Για μένα δεν έχει να κάνει με το βύσμα κ.λ.π. Εγώ π.χ. δεν είχα βύσμα, φαντάσου έπρεπε ως πολύτεκνος να πάρω μετάθεση κάποια στιγμή...δεν την πήρα ποτέ όμως! Τα πράγματα είναι σίγουρα δύσκολα αλλά σε καμία περίπτωση τραγικά. Αν θες μερικές συμβουλές, μην μπεις με ηττοπάθεια αλλά ούτε και με τουπέ, μη σνομπάρεις, μην υποτιμάς τους άλλους. Κάνε αυτό που σου λένε, εκλογίκευσε αυτό που συμβαίνει πιστεύοντας πως κάνεις κάτι ηθικό, πως έχεις τιμή. Αν δε μπορείς σκέψου πως είναι προσωρινό, σύντομα θα τα πίνεις με τα φιλαράκια σου και θα κρατάς την κοπέλα σου.

 

Αν είσαι σωστός θα αποκτήσεις δικαιώματα (αλλά όχι προνόμια), θα μπορείς να διαμαρτυρηθείς αν κάτι πάει λάθος και να βρεις το δίκιο σου. Ποτέ μην φερθείς άσχημα σε συνάδελφο, ακόμα και στα παρτάλια δείξε σεβασμό. Αν κάποιος σας γ@μάει όλους θα το βρει αργά ή γρήγορα μπροστά του. 

 

Γίνε χρήσιμος γενικά. Η εργατικότητα θα εκτιμηθεί. Μη μασάς καθόλου! Όπως κάθε τι στη ζωή, έτσι και η θητεία είναι δύσκολη στην αρχή, τους πρώτους μήνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάστηκα Λαμία, τέρμα ψαρωμένος...

 

Πέρασα περίεργα εκεί, δύσκολο να κάνεις καλές φιλίες στο κέντρο αφού σκέφτεσαι πως τους περισσότερους, βάσει πιθανοτήτων, θα τους χάσεις όταν έρθουν οι μεταθέσεις για τις μονάδες...

 

Μετά την άδεια ορκομωσίας έρχεται η μετάθεση για Λήμνο (!!!), φρικάρω. Μετά από λίγες μέρες φτάνω ψάρακας ξανά στη μονάδα. Οι παλαιότεροι με ενημερώνουν για την πιθανότητα μαύρης εμπλοκής, απολυόταν βλέπεις μεγάλη σειρά και θα μέναμε ελάχιστοι στο Τάγμα.

 

Μη στα πολυλογώ, με πήγε από Οκτώβρη μέχρη 28 Δεκέμβρη σχεδόν σερί (εκτός της εβδομάδας προσαρμογής) σχεδόν κάθε μέρα μέσα...60 μέσα πρέπει να είχα μετρήσει...και με περίεργα νούμερα γιατί δεν υπήρχε κόσμος (φαντάσου είχαμε νούμερο 3-5 και εγερτήριο στις 6). Ήμουν, υποθέτω λόγω ηλικίας, επιλοχάς αλλά αυτό δε με ευνόησε μιας και έκανα κανονικότατα υπηρεσίες, συντήρηση στον όρχο, αγγαρείες...Απίστευτη κούραση και νεύρα....

 

Ωστόσο, με όλους τους συναδέλφους είμασταν αγαπημένοι, αδέρφια. Δε μπορώ να στο περιγράψω με λέξεις. Οι ΕΠ.ΟΠ και τα στελέχη μας φέρθηκαν κομπλέ, σε όλη τη σειρά μου που πέρασε το ζόρι. Με μερικούς γίναμε φίλοι, άσχετα που είχαν γαλόνια.

 

Αργότερα τα πράγματα ηρέμησαν, παλιώσαμε, οι υπηρεσίες μειώθηκαν, είχαμε πλέον χρόνο και για χαβαλέ...

 

Θα σου πω απλά πως όταν πήρα το λελεδόχαρτο δεν πίστευα στα μάτια μου, σχεδόν τα κλάματα έβαλα. Δεν ήθελα να φύγω. Αγκαλιά με Λοχία στην Πύλη, κουβέντα γεμάτη συγκίνηση με το Λοχαγό μου (εξαιρετικός άνθρωπος, μορφωμένος, με σεβασμό για τον στρατιώτη, Μάγκας με "Μ" κεφαλαίο) ο οποίος εκτελούσε τότε υπηρεσία ΑΥΔΜ.

 

Είναι περίεργη φάση φίλε μου. Για μένα δεν έχει να κάνει με το βύσμα κ.λ.π. Εγώ π.χ. δεν είχα βύσμα, φαντάσου έπρεπε ως πολύτεκνος να πάρω μετάθεση κάποια στιγμή...δεν την πήρα ποτέ όμως! Τα πράγματα είναι σίγουρα δύσκολα αλλά σε καμία περίπτωση τραγικά. Αν θες μερικές συμβουλές, μην μπεις με ηττοπάθεια αλλά ούτε και με τουπέ, μη σνομπάρεις, μην υποτιμάς τους άλλους. Κάνε αυτό που σου λένε, εκλογίκευσε αυτό που συμβαίνει πιστεύοντας πως κάνεις κάτι ηθικό, πως έχεις τιμή. Αν δε μπορείς σκέψου πως είναι προσωρινό, σύντομα θα τα πίνεις με τα φιλαράκια σου και θα κρατάς την κοπέλα σου.

 

Αν είσαι σωστός θα αποκτήσεις δικαιώματα (αλλά όχι προνόμια), θα μπορείς να διαμαρτυρηθείς αν κάτι πάει λάθος και να βρεις το δίκιο σου. Ποτέ μην φερθείς άσχημα σε συνάδελφο, ακόμα και στα παρτάλια δείξε σεβασμό. Αν κάποιος σας γ@μάει όλους θα το βρει αργά ή γρήγορα μπροστά του. 

 

Γίνε χρήσιμος γενικά. Η εργατικότητα θα εκτιμηθεί. Μη μασάς καθόλου! Όπως κάθε τι στη ζωή, έτσι και η θητεία είναι δύσκολη στην αρχή, τους πρώτους μήνες. 

Ωωωω μπράβο ήσουν καλός φαντάρος. Και πως ακριβώς εκτιμήθηκε; Με τις 60 μέρες μέσα ή με τα πολλά λεφτά που σου έδωσε ο ελληνικός στρατός; Ασε μας ρε φίλε...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνε χρήσιμος γενικά. Η εργατικότητα θα εκτιμηθεί.

 

Η χειροτερη συμβουλη για τον στρατο.

 

Στον στρατο πρεπει να εισαι αχρηστος(μοναδα)-φαντασμα(κεντρο). Ετσι δεν ασχολουνται μαζι σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεπτέμβριος απ' την άποψη ότι δε χάνεις καθόλου καλοκαίρι, γλυτώνεις τις βαριές ζέστες, και επειδή μπαίνει πολύς κόσμος συνήθως τότε, άρα έχεις και περισσότερες πιθανότητες θεωρητικά να σε πηγαίνει καλύτερα όταν θα ξεκινήσεις υπηρεσίες. Αυτά είναι θεωρητικά όμως.

 

Αν σ' ενοχλεί πολύ το κρύο, καλύτερα Μάρτη ώστε να γλυτώσεις Γενάρη-Φλεβάρη, και ο Δεκέμβρης θα είναι λελεδομήνας, οπότε είναι πιθανό να έχεις άδεια απολύσεως ή καλύτερες υπηρεσίες κ.λπ.. Θα έχεις χάσει όμως την άδεια Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς, αλλά λογικά θα είσαι έξω και τις δύο χρονιές ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε είναι καλύτερη εποχή να μπείς;Έτσι ρωτάω γιατί θα πάει τώρα ένας φίλος.

Σεπτέμβρης ή Νοέμβρης για να πάρεις και τις μέρες του Πασχα και των Χριστουγέννων. Μιλάμε για 14-15 μέρες σύνολο δεν είναι λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χειροτερη συμβουλη για τον στρατο.

 

Στον στρατο πρεπει να εισαι αχρηστος(μοναδα)-φαντασμα(κεντρο). Ετσι δεν ασχολουνται μαζι σου.

 

εγώ ζύγιζα τις περιστάσεις

ημουν χρήσιμος σε άτομα που με συνέφερε και δεν έχωναν , παρα μόνο ανταμείβανε με τιμητικές/καμπάνα immunity(γιατι έκανα και εγώ τις μαλακίες μου xD) κλπ και άχρηστος στους χώστες που δεν εκτιμούσαν τίποτα.

δεν είχα κανένα λόγο να προσπαθήσω και να κάνω κάτι αν δεν το εκτιμούσαν και δεν ανταμειβόμουν

φάντασμα στο κέντρο και άχρηστος/τρελός στην μονάδα με αναλαμπές εκεί που συνέφερε

πάντως αν το παίξεις πρόθυμος υπάρχει 99% πιθανότητα να καταριέσαι  την ώρα και την στιγμή αργότερα. 

 

θυμάμαι εναν καμια 30ρια χρονών που όταν έσκασε στην μονάδα με τους υπόλιπους της σειράς του βγήκε πρωτος πρωτος μπροστά να πάει για τουαλέτες (ρώταγε ο αυδμ για εθελοντές)

Ε μέχρι να πάρω μετάθεση (κανα μήνα ) τον θυμάμαι να καθαρίζει τουαλέτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χειροτερη συμβουλη για τον στρατο.

 

Στον στρατο πρεπει να εισαι αχρηστος(μοναδα)-φαντασμα(κεντρο). Ετσι δεν ασχολουνται μαζι σου.

Ακριβος αυτο μου ειπε και εμενα ενας φιλους μου που απολυθηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι, απλά να δεχτούμε ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις.

 

Απλά επειδή δεν ξέρεις τι παίζει, συνήθως το παίζεις άσχετος.

 

Αν δεις ότι σε παίρνει να βοηθήσεις μιας και λογικά το κάνεις για την ανταμοιβή την οποία ενδεχομένως θα πάρεις, δε σε συμφέρει να το παίξεις φάντασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στο κέντρο είχα γίνει τόσο φάντασμα που όταν ορκιζόμασταν δεν ήξερα ούτε λόγια ούτε τι κάνουμε.
Εγώ και άλλοι δυο που γυρνάγαμε σαν τις άδικες κατάρες είμαστε σαν τη μύγα μες το γάλα στην ορκομοσία
ρίξαμε κάτι γέλια .....

ουτε καν παρέλαση δεν κάναμε , είχαμε φύγει και πήγαμε και ξαπλώσαμε πάνω στους σάκους μας και περιμέναμε να τελειώσει να τους πάρουμε να φύγουμε (ήταν μακριά απο το σημείο της παρέλασης )

 



Σύμφωνοι, απλά να δεχτούμε ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις.

 

Απλά επειδή δεν ξέρεις τι παίζει, συνήθως το παίζεις άσχετος.

 

Αν δεις ότι σε παίρνει να βοηθήσεις μιας και λογικά το κάνεις για την ανταμοιβή την οποία ενδεχομένως θα πάρεις, δε σε συμφέρει να το παίξεις φάντασμα.

στο κέντρο λέμε φάντασμα, εκεί δεν παίζουν ανταμοιβές
στην μονάδα και να θες δεν γίνεται να είσαι φάντασμα , μόνο άχρηστος  (εκτός αν έχεις χοντρό βύσμα )
άλλο το φίδιασμα που σε πολλές μονάδες ειναι δύσκολο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...