Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπαρχει προμηθεια τωρα αμα παει να αγορασει κανεις με χρεωστικη καρτα δηλαδη? 

 

Ναι. Για την επιχείρηση φυσικά. Είναι γύρω στο 2% σε κάθε συναλλαγή πάνω κάτω ανάλογα την τράπεζα και ανάλογα τον τζίρο της επιχείρησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εε λέμε. Οι νόμοι της Ευρώπης είναι πάνω από αυτα της Ελλάδος.

Όχι ακριβώς, αλλά πληρώνουμε πρόστιμα μη συμμόρφωσης προς τις ντιρεκτίβες (πχ για τα σκουπίδια και δασμούς αυτοκινήτων ανάμεσα σε άλλα)

 

Έχουν μειωθεί πάντως οι προμήθειες σε σχέση με παλιότερα, στη δουλειά πχ βάλαμε μηχανάκι της Eurobank που έχει max 1,6% και 1% για κάρτες Eurobank. Για μαγαζιά που κάνουν σημαντικούς τζίρους μέσω κάρτας λογικά θα είναι ακόμα χαμηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πολλοί έχουν μπερδευτεί με την προμήθεια αν κι έχει γραφτεί αρκετές φορές ότι αφορά το μαγαζί κι όχι τον πελάτη. Άλλη μία λοιπόν, δεν υπάρχει καμία προμήθεια όταν ως πελάτες αγοράζουμε και πληρώνουμε κάτι με κάρτα. Όσο είναι η τιμή τόσα χρήματα θα τραβηχτούν από την κάρτα μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς, αλλά πληρώνουμε πρόστιμα μη συμμόρφωσης προς τις ντιρεκτίβες (πχ για τα σκουπίδια και δασμούς αυτοκινήτων ανάμεσα σε άλλα)

 

Έχουν μειωθεί πάντως οι προμήθειες σε σχέση με παλιότερα, στη δουλειά πχ βάλαμε μηχανάκι της Eurobank που έχει max 1,6% και 1% για κάρτες Eurobank. Για μαγαζιά που κάνουν σημαντικούς τζίρους μέσω κάρτας λογικά θα είναι ακόμα χαμηλότερα.

Πολλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^

Σωστά. Και η προμήθεια στην πιστωτική (που επιβαρύνει τον πωλητή)και που νομίζω ότι είναι μεγαλύτερη από της χρεωστικής,   είναι και αυτή κυμαινόμενη ανάλογα με το είδος της κάρτας,  της επιχ/σης, τον τζίρο, την συνεργασία που έχει με την Τράπεζα κ.α. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πολλοί έχουν μπερδευτεί με την προμήθεια αν κι έχει γραφτεί αρκετές φορές ότι αφορά το μαγαζί κι όχι τον πελάτη. Άλλη μία λοιπόν, δεν υπάρχει καμία προμήθεια όταν ως πελάτες αγοράζουμε και πληρώνουμε κάτι με κάρτα. Όσο είναι η τιμή τόσα χρήματα θα τραβηχτούν από την κάρτα μας :)

Δεν είναι πάντα έτσι, όπως έγραψα και σε προηγούμενο post γραφείο ταξιδίων έβαλε καπέλο 3% στην τιμή αεροπορικού εισητηρίου λόγω πληρωμής με κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμηθεια δεν αφαιρειται απο σενα, αλλα απο το καταστημα. Αν πχ ενα προιον εχει 1 ευρω, και πληρωσεις με καρτα ο καταστηματαρχης θα λαβει (με προμηθεια ας πουμε 2% ) 98 λεπτα. Αν σου εχει βεβαια αυξημενο το προιον και σου πει οτι πλεον εχει 1,05 τοτε εμεσα κανει μετακυληση της προμηθειας σε σενα.

 

Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι αν ο καταστηματάρχης αυξήσει το προϊόν στα 1,05 για να μεταφέρει τη πληρωμή της προμήθειας έμμεσα σε εσένα, εν τέλει δε τη μεταφέρει ειδικά σε σένα, αλλά γενικότερα σε κάθε αγοραστή, είτε αυτός πληρώνει με κάρτα είτε με ρευστό.

Δε μπορεί δηλαδή η τιμή να ανέβει ειδικά για τον αγοραστή που θα πληρώσει με χρεωστική. Ουτε μπορεί ο πωλητής να αλλάξει επί τόπου τη τιμή αν δει ότι πας να πληρώσεις με κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί δηλαδή η τιμή να ανέβει ειδικά για τον αγοραστή που θα πληρώσει με χρεωστική. Ουτε μπορεί ο πωλητής να αλλάξει επί τόπου τη τιμή αν δει ότι πας να πληρώσεις με κάρτα.

Για δοκίμασε να κλείσεις εισητήριο στα Village Cinemas με κάρτα... θα πληρώσεις καπέλο 1€. Και μάλιστα ανά εισητήριο, όχι ανά συναλλαγή!

 

Άλλο παράδειγμα:

 

η χρήση πιστωτικών καρτών επιβαρύνουν με 3% τη συνόλική αξία της παραγγελίας σας για εφ' άπαξ χρέωση ολόκληρου του αντιτίμου της παραγγελίας σας

http://www.kaizershop.gr/τρόποι-πληρωμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί δηλαδή η τιμή να ανέβει ειδικά για τον αγοραστή που θα πληρώσει με χρεωστική. Ουτε μπορεί ο πωλητής να αλλάξει επί τόπου τη τιμή αν δει ότι πας να πληρώσεις με κάρτα.

 

Εκτός από το παραπάνω, και η easyjet πχ χρεώνει περισσότερο αν πληρώσεις με πιστωτική vs χρεωστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ φλαουτίστα για άλλο λόγο δεν θες να χάνεις λεφτά. Άστο. Απο τους κλάδους με τη μεγαλύτερη φοροδιαφυγή είναι οι γιατροί. Το 2% της προμήθειας σε πείραξε; Για αυτο σας καίει μην γίνει "mainstream" στην Ελλάδα η χρήση κάρτας.

Δηλαδή με το σκεπτικό σου, επειδή υπάρχουν γιατροί που φοροδιαφεύγουν πρέπει όλοι οι γιατροί να χάνουμε λεφτά από αυτό το 2%;

Ξέρεις πόσοι μου λένε να μη τους κόψω απόδειξη και να τους μείωσω κάτι από την τιμή; Δεν φοροδιαφεύγουν μόνο οι επιχειρήσεις αλλά και οι πελάτες που ζητάνε χαμηλότερη τιμή χωρίς απόδειξη είναι εξίσου υπεύθυνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά, στο "μην μου κόψεις απόδειξη" θα πρέπει ο πελάτης να αφαιρεί το 23% από την τελική τιμή και μετά ένα 26% για τον φόρο (στην καλύτερη). Δηλαδή, εάν κανείς αγοράσει υπηρεσίες από έναν επαγγελματία και του πει ο επαγγελματίας 50€ με απόδειξη, χωρίς απόδειξη είναι:

 

40.65 χωρίς ΦΠΑ

32.26€ με αφαίρεση 26% φόρο. 

 

Με στρογγυλοποίηση προς κέρδος του πελάτη (γιατί ο πελάτης χάνει και έξοδα από την φορολογική του) πάει στα 30€. Δηλαδή, κοντά στα μισά. 

 

 

Στα 100€ αυτό γίνεται:

 

81.3€ χωρίς ΦΠΑ

64.36€ χωρίς φόρο. 

 

βγάλε και κάτι για τον πελάτη, πάμε στα 60€. 

 

 

Δηλαδή, για κάθε 100€ ένα 10€ πάνω από τα μισά πρέπει να βάζει ο πελάτης για την τιμή χωρίς απόδειξη. 

 

 

Και όλο αυτό εάν ο επαγγελματίας δεν είναι σε μεγαλύτερα κλιμάκια από 26%. 

 

 

Ανάθεμα και εάν έχω δει ΕΝΑΝ επαγγελματία που να το κάνει αυτό. Όλοι κόβουν στα "100€" ένα "20€". Κλέβουν το κράτος από το ΦΠΑ, κλέβουν και από τους φόρους. 

 

Τουλάχιστον, εάν είναι να κλέψει κανείς το κράτος, ας μην είναι τόσο γύφτος να κλέβει και τον συνάνθρωπό του από τους φόρους.. ας του μικρύνει την τιμή για να μην κερδίζει αυτός τα 2πλα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να κλείσεις εισητήριο στα Village Cinemas με κάρτα... θα πληρώσεις καπέλο 1€. Και μάλιστα ανά εισητήριο, όχι ανά συναλλαγή!

 

Άλλο παράδειγμα:

 

 

http://www.kaizershop.gr/τρόποι-πληρωμής

 

Εκτός από το παραπάνω, και η easyjet πχ χρεώνει περισσότερο αν πληρώσεις με πιστωτική vs χρεωστική.

 

Ναι στη περίπτωση της πιστωτικής υπάρχει αυξημένη τιμή για το πελάτη, αλλά εγώ αναφέρομαι αποκλειστικά σε χρεωστικές, όπου η τιμή παραμένει η ίδια, όχι;

Στα village δηλαδή σου κρατάνε 1 ευρώ προμήθεια άμα πληρώσεις με χρεωστική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασα ολες τις σελιδες ειμαι σιγουρος ομως οτι εχουν αναφερθει τα παρακατω.

 

1.Δεν γουσταρω να ξερει το κρατος η οι τραπεζες τι αγοραζω.

2. Με το ζορι εγω που βγαζω ενα Χ ποσο το χρονο (πχ 10.000) να πρεπει να το χω στην τραπεζα η οποια μου επιτρεπει μονο 420 ευρω την εβδομαδα.

3.Ειναι δυνατον να ειναι η Ελλαδα η πρωτη χωρα που θα απαγορευτουν τα μετρητα?και αν δεν απαγορευτουν θα υπαρχει ανωτατο οριο χρησης μετρητων η αναλογα με το επαγγελμα?

4.Εστω και 1 λεπτο του ευρω ανα συναλλαγη προμηθεια για την τραπεζα ειναι απαραδεκτο.

η ισλανδια εχει πανω απο 5 χρονια cc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...