Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εστειλα στη revolut λεφτα στο IBAN για Λιρες. Θα χασω καποιο ποσο απο την μετατροπη στο συναλλαγμα; Το εκανα γιατι ηθελα να αγορασω προϊονται απο την Αγγλια.

 

Εβαλα 230 ευρω, οποτε θα πρεπει να εχω περιπου στις 177 λιρες κανονικα. Συμφωνα με το xe.com.

 

 

Δες τι γράφει παραπάνω: Εβαλα 230 Ευρω εμβασμα να γινουν λιρες

 

Αυτό σημαίνει ότι ζήτησε από την alpha το ποσό να πάει σε λίρες και όχι σε ευρω που απλά το έστειλε στο iban για GBP. Ετσι όπως γράφεται από το Luxx η μετατροπή πρέπει να έγινε από την αλφα αρχικά (που δίνει τη δυνατότητα να στείλεις λίρες και να χρεωθείς ευρω).

Αν είναι έτσι ναι έχεις δίκιο.Μπορεί να παρερμήνευσα εγώ το ποστ του που παραθέτω.Μόνο ο ίδιος ξέρει τί έκανε.Αν έστειλε λίρες,τέτοιες θα φαίνονται και στις κινήσεις του λογαριασμού του.

 

Όπως και να έχει βέβαια,το ίδιο λέμε σαν αποτέλεσμα,κακώς έστειλε λίρες.

 

Το ρεζουμε είναι στέλνουμε πάντα ευρώ στο IBAN του ευρώ και αλλάζουμε ότι νόμισμα χρειαζόμαστε,εντός της εφαρμογής.Αυτό είναι το πιο συμφέρον ασχέτως τι θα ψωνίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα, εστειλα με alpha bank 110 ευρω (σε ευρω τα εστειλα), τα χρηματα μεταφερθηκαν. Στην εφαρμογη μου ομως εδειχνε λιρες. Εγω πατησα στο exchanged για να φενονται σε ευρω, μολις εγινε η μετατροπη μου εδειχνε 107,93 για την ακριβεια, μαλλον οταν τα μετετρεψε κρατησε ενα εμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιρες μου εδειχνε απο την αρχη, και οταν ηταν 0, δεν ειχα κανει την αλλαγη πριν περαστουν χρηματα, οποτε τωρα που το αλλαξα εγω μου κρατησε, δεν πειραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, μην ξαναμαθαίνουμε την αλφαβήτα τώρα,

 

έχει ειπωθεί εξαρχής και το κάνουμε όλοι από τότε που μάθαμε και χρησιμοποιούμε revolut:

 

σε ότι νόμισμα είναι ο λογαριασμός μας στην τράπεζα, στο ίδιο νόμισμα πρέπει να στείλουμε έμβασμα πάνω.

 

Τόσο απλό.

 

Η μετατροπή στην revolut είναι στην καλύτερη δυνατή ισοτιμία και το εκμεταλλευόμαστε σε κάθε ευκαιρία.

Πχ, αν πάμε να ψωνίσουμε σε κατάστημα κατευθείαν από την κάρτα και όχι μέσω PP, πληρώνουμε στο νόμισμα που έχει το κατάστημα, δεν το αφήνουμε αυτό να κάνει την αλλαγή από € σε λίρες λχ, λίρες θέλει; Λίρες θα του δώσουμε από την κάρτα μας.

 

Το ίδιο με το PP που έχει ειπωθεί πολλάκις, δεν επιτρέπουμε στο PP να κάνει καμία μετατροπή, πάντα προτιμάμε να την κάνει η Revolut.

 

 

Σόρρυ για το ύφος, αλλά έχω βαρεθεί να έχω 29 ειδοποιήσεις για το θέμα όποτε μπαίνω στο φόρουμ και όλες να είναι ανακύκλωση των οδηγιών, ούτε καν μετέπειτα ερωτοαπαντήσεων.

Και θέλω να παρακολουθώ το θέμα, βγαίνουν ζητήματα που και που και καλό είναι να τα ξέρεις.

 

Αυτά και καλές αγορές σε όλους.

:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καταπληκτικός ο οδηγός και μπράβο!

Σήμερα παρατήρησα κάτι και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Στις 12/1/16 έκανα top up ένα μικρό ποσό για δοκιμή μέσω του e-banking της Εθνικής μάλιστα έκανα και μια αγορά από Aliexpress και όλα πήγαν καλά. Σήμερα προσπάθησα να κάνω top up πάλι και παρατήρησα ότι ο αριθμός IBAN της πρώτης συναλλαγής (είχα αποθηκεύσει την συναλλαγή μέσα στο e-banking) ήταν διαφορετικός από αυτόν που μου έδειχνε το κινητό μου σήμερα. Αυτό με έκανε να σαστίσω καθώς δεν ξέρω ποιος από τους δύο αριθμούς IBAN είναι ο σωστός και δεν προχώρησα στην συναλλαγή. Τους έστειλα e-mail και περιμένω απάντηση.

Έχει παρατηρήσει κανένας σας κάτι ανάλογο ή είναι κοινή πρακτική της Revolut να αλλάζει συνέχεια το IBAN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, μήπως γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ να μου πει πότε επιστρέφουν τα χρήματα στο λογαριασμό μας αν τα στείλουμε χωρίς να είμαστε δικαιούχοι ή συνδικαιούχοι γιατί διάβασα εδώ μέσα ότι γίνετε τα έστειλα έγινε κανονικά η συναλλαγή και τελικά δεν είναι εφικτό από την Revolut να τα περάσει στον λογαριασμό μου. Τα έστειλα από 08 Ιαν αλλά ακόμα δεν έχουνε επιστρέψει. Χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια, με την Revolut μίλησα πριν 6 ημέρες είπαν θα επιστρέψουν. Ευχαριστώ εκ προτέρων για την απάντησή σας και το χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το παραπάνω μήνυμα μου. Βρήκα που είχα κάνει το λάθος. Ο IBAN που κοιτούσα στο κινητό μου ήταν σε GPD όταν γύρισα σελίδα σε EUR τότε είδα ότι τα δύο IBAN ήταν ίδια. Ωχ, τώρα θα πρέπει να τα εξηγήσω όλα αυτά και στα αγγλικά.


Τώρα είδα την απάντησή σου Maitre και σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα τρεις απροβληματιστες συναλλαγες με το vickmall και το aliexpress (Ειναι pending αλλα δεχτηκαν την καρτα και το paypal). Το νομισμα μετατραπηκε μονο του απο την revolut. Τα λεφτα τα εστειλα 2 μερες πριν, μπηκαν στην ωρα τους.

Αν δεν προκυψει προβλημα θα ειναι η 4η ή 5η συναλλαγη που κανω. Ολα πηγαν καλα με τις προηγουμενες.

 

Διαβαστε το θεμα, καντε τα βηματα με υπομονη και θα ειστε μια χαρα.

Επεξ/σία από gavros10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα εγγραφή της κάρτας revolut στο paypal,μου έκανε 2 χρεώσεις,μία χρέωση 0,92 euro με το που έβαλα τα στοιχεία της κάρτας στο paypal και 1,30 ευρώ για να μου δώσει τον 4ψήφιο κωδικό επιβεβαίωσης εγγραφής της κάρτας. Είναι φυσιολογικό αυτό?

 

Ακυρον,απαντήθηκε στο post #3 :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, μήπως γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ να μου πει πότε επιστρέφουν τα χρήματα στο λογαριασμό μας αν τα στείλουμε χωρίς να είμαστε δικαιούχοι ή συνδικαιούχοι γιατί διάβασα εδώ μέσα ότι γίνετε τα έστειλα έγινε κανονικά η συναλλαγή και τελικά δεν είναι εφικτό από την Revolut να τα περάσει στον λογαριασμό μου. Τα έστειλα από 08 Ιαν αλλά ακόμα δεν έχουνε επιστρέψει. Χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια, με την Revolut μίλησα πριν 6 ημέρες είπαν θα επιστρέψουν. Ευχαριστώ εκ προτέρων για την απάντησή σας και το χρόνο σας. 

Κι εμενα καποια χρηματα που μπηκαν απο διαφορετικο ονομα στις 12/1 ακομα περιμενω να επιστραφουν. δεν απαντουν και στα e-mail. Υπαρχει καποιος που να του εχουν επιστραφει απο αντιστοιχη περιπτωση να μας πει λιγο τον χρονο που περνει η διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καταπληκτικός ο οδηγός και μπράβο!

Σήμερα παρατήρησα κάτι και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Στις 12/1/16 έκανα top up ένα μικρό ποσό για δοκιμή μέσω του e-banking της Εθνικής μάλιστα έκανα και μια αγορά από Aliexpress και όλα πήγαν καλά. Σήμερα προσπάθησα να κάνω top up πάλι και παρατήρησα ότι ο αριθμός IBAN της πρώτης συναλλαγής (είχα αποθηκεύσει την συναλλαγή μέσα στο e-banking) ήταν διαφορετικός από αυτόν που μου έδειχνε το κινητό μου σήμερα. Αυτό με έκανε να σαστίσω καθώς δεν ξέρω ποιος από τους δύο αριθμούς IBAN είναι ο σωστός και δεν προχώρησα στην συναλλαγή. Τους έστειλα e-mail και περιμένω απάντηση.

Έχει παρατηρήσει κανένας σας κάτι ανάλογο ή είναι κοινή πρακτική της Revolut να αλλάζει συνέχεια το IBAN;

Κανε εκκαθάριση της εφαρμογής απο το setup toy android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμενα καποια χρηματα που μπηκαν απο διαφορετικο ονομα στις 12/1 ακομα περιμενω να επιστραφουν. δεν απαντουν και στα e-mail. Υπαρχει καποιος που να του εχουν επιστραφει απο αντιστοιχη περιπτωση να μας πει λιγο τον χρονο που περνει η διαδικασια?

Αργότερα το βράδυ μπορώ να σου απαντήσω.

Μπήκαν από το όνομα της γυναίκας μου.

Πάντως θέλει λίγο χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω (pending)μια μερα να περασει η χρεωση 1$ paypal...τοσο πολυ αργει να δειξει τις χρεωσεις;

Εκανα delete cache unistall και τωρα δεν μ ρχεται ουτε καν το 6ψηφιο sms για να μπω ξανα στην εφαρμογη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...