Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 3 χρεωσεις απο την revolut.

 

Μια στις 11.14 paypal 1$, μια στις 11.15 1£ ppcode και μια λιγο αργοτερα 1£ amazon retail. Τι ακριβως ειναι αυτες οι χρεωσεις; Θα επιστραφουν τα χρηματα πισω;

 

Εβαλα 230 Ευρω εμβασμα να γινουν λιρες και μου εβαλαν 171 λιρες, δλδ ισοτιμια 0,74. Η ισοτιμια ομως του revolut ειναι 0,77. Ποια ισοτιμια χρησιμοποιηθηκε; H alpha bank εχει 0,75, πιο κοντα στο ποσο που ελαβα.

 

Γενικοτερα το οτι εβαλα να μπουν τα λεφτα σε Λιρες ηταν λαθος κινηση, ετσι; Εκτος αν σκοπευα να κανω αγορες αποκλειστικα σε Λιρες. Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η διευθυνση της revolut εχει αλλαξει σε σχεση με τις πρωτες φωτος/ποστ...που λεει για canada square κατι...(τυπικο δεν νομιζω οτι χρειαζεται καπου).

by default οταν κανεις top up(εχει λογαριασμο σε uk λιρες πρεπει να κανεις scroll για να πας euro h usd)αν στειλετε λεφτα εκει εχω μεγαλη εντυπωση οτι την ισοτιμια θα την κανει η gr τραπεζα+προμηθεια!

 

Τα υπόλοιπα στα απάντησαν οι απο πάνω,να βοηθήσω κι εγώ εδώ αν μπορώ

 

Για την διεύθυνση της revolut κάπου κάνεις λάθος,δεν έχει αλλάξει κάτι https://revolut.com/contact.Ίσως μπερδεύεσαι με τη διεύθυνση της Barclays που είναι άλλη και την βγάζει όταν συμπληρώσεις το BIC.

 

Αν στείλεις σε IBAN που αφορά USD,GBP την μετατροπή θα την κάνει η τράπεζα παραλήπτης απόσο γνωρίζω και όχι η δική σου.Και φυσικά όπως έγραψες θα είναι χειρότερη η μετατροπή + θα έχει προμήθεια.

 

 

 

 

Γενικοτερα το οτι εβαλα να μπουν τα λεφτα σε Λιρες ηταν λαθος κινηση, ετσι; Εκτος αν σκοπευα να κανω αγορες αποκλειστικα σε Λιρες. Σωστα;

Ναι ήταν λάθος/μη συμφέρον που έβαλες λίρες.Πάντα ευρώ θα στέλνεις στο IBAN ευρώ της revolut.Λίρες θα είχε νόημα να στείλεις μόνο αν διατηρείς λογαριασμό με λίρες στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν στείλεις σε IBAN που αφορά USD,GBP την μετατροπή θα την κάνει η τράπεζα παραλήπτης απόσο γνωρίζω και όχι η δική σου.Και φυσικά όπως έγραψες θα είναι χειρότερη η μετατροπή + θα έχει προμήθεια.

Τραπεζα παραληπτης εννοεις την revolut; Γιατι συμφωνα με τους υπολογισμους μου αποκλειεται η revolut να εκανε την αλλαγη, εκτος αν κρατησε καποια προμηθεια επιπλεον.

 

Δεν μπορουμε να το εξακριβωσουμε απο καπου αυτο;

 

barclays = revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραπεζα παραληπτης εννοεις την revolut; Γιατι συμφωνα με τους υπολογισμους μου αποκλειεται η revolut να εκανε την αλλαγη, εκτος αν κρατησε καποια προμηθεια επιπλεον.

 

Δεν μπορουμε να το εξακριβωσουμε απο καπου αυτο;

 

barclays = revolut;

 

Εσυ εστειλες ευρω αλλα ζητησες να πάνε λίρες. Οπότε η μετατροπή σε λίρες έγινε αρχικά με την ισοτιμία της alpha bank. Και μετα εφυγε το ποσό που είχε μετατραπει από την alpha και πήγε στη revolut.

 

Δεν ήταν συμφέρουσα επιλογή να στείλεις λίρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι προφανές; Το reference χρειάζεται για τα εμβάσματα, διότι το IBAN στο οποίο τα στέλνεις δεν είναι μοναδικό για κάθε χρήστη. Όμως η κάρτα στην οποία γίνεται η επιστροφή/refund ΕΧΕΙ μοναδικό αριθμό ανά χρήστη. Από εκεί το αντιστοιχίζουν σωστά.

παλι καλά και μπερδεύτηκα .....τα χρήματα από επιστροφή δεν φαίνονται κατευθείαν πρέπει να περάσουν μέρες όπως από μεταφορά από λογαριασμό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εστειλες ευρω αλλα ζητησες να πάνε λίρες. Οπότε η μετατροπή σε λίρες έγινε αρχικά με την ισοτιμία της alpha bank. Και μετα εφυγε το ποσό που είχε μετατραπει από την alpha και πήγε στη revolut.

 

Δεν ήταν συμφέρουσα επιλογή να στείλεις λίρες

Παιζει και να μπερδευτηκα, οπως και μερικα ακομα μελη του φορουμ. Ειχα μια χασουρα 7,8 ευρω αλλα μερικα πραγματα τα αγορασα σε Λιρες οποτε μικρο το κακο..

 

Απλα δε ξερω με τα εξοδα που εμφανιστηκαν, τι ακριβως ειναι και εαν επιστραφουν πισω. Μονο το ppcode ξερω που ειναι το confirm απο την καρτα revolut που εκανα στο paypal.

 

Επισης ολες οι αγορες που εκανα εχουν το status pending. Ενω τα λεφτα εφυγαν κανονικα απο την revolut και οι αγορες εγιναν απο τα καταστηματα. Ποτε θα αλλαξει το status σε completed;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μια χασουρα 7,8 ευρω αλλα μερικα πραγματα τα αγορασα σε Λιρες οποτε μικρο το κακο...

Σε ό,τι νόμισμα και να αγόραζες, η μετατροπή που κάνει η ρεβολιούτ είναι δωρεάν. Οπότε μόνο σε ευρώ σε συμφέρει να στέλνεις έμβασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω εκανα το id και εγινε επιτυχης, δεν εχω προσηαση σε τιποτα αλλο στην εφαρμογη παρα μονο στο "chat with support"

Στελνω μηνυματα αλλα δεν γινεται κατι. Την καρτα επρεπε να την ειχα παρει χθες, αλλα ο ταχυδρομος καθε Πεμπτη περναει. Φταιει αυτο? Επρεπε να δηλωσω την καρτα με το που ερθει?

Θελω να κανω ηλεκτρονικες αγορες και δεν μπορω!

 

Μολις εγινε unlocked, μετα απο 4 ωρες συνολο :/

 

Και βασικα ξανα κλειδωσε. Και τωρα, και την προηγουμενη φορα προσπαθησα να αγορασω το JC3 απο το cjs cdkeys και πηγα να πληρωσω χρησιμοποιωντας μια αλλη σελιδα που ανοιξε pay.skrill.com 

Στο aliexpress ειχα πληρωσει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εστειλες ευρω αλλα ζητησες να πάνε λίρες. Οπότε η μετατροπή σε λίρες έγινε αρχικά με την ισοτιμία της alpha bank. Και μετα εφυγε το ποσό που είχε μετατραπει από την alpha και πήγε στη revolut.

 

spartak νομίζω κάνεις λάθος στα bold.Αφού έστειλε ευρώ,ευρώ θα φύγουν χωρίς καμία μετατροπή απο ελλάδα.Η τράπεζα που παραλαμβάνει θα κάνει την αλλαγή στο νόμισμα που έχει επιλέξει να διατηρεί ο πελάτης της στο συγκεκριμένο IBAN.Γι αυτό άλλωστε έχεις την επιλογή νομίσματος όταν στέλνεις έμβασμα.Και γι αυτό αυτοί που δέχονται εμβάσματα από διάφορες χώρες έχουν ΙΒΑΝ σε κάθε νόμισμα.

 

Π.χ αν ενας άγγλος σου στείλει 20 λίρες,η δική σου τράπεζα θα τα κάνει ευρώ για να τα βάλει στο λογαριασμό σου,με την ανάλογη χασούρα.Αλλιώς ας διατηρείς και ένα λογαριασμό σε λίρες,κατάλαβες;Ίσως να μην το εξήγησα όσο καλά ήθελα.

 

Α,ο luxx έστειλε ευρώ στο GBP IBAN,ίσως να σε μπέρδεψε όπως το έγραψε γιατί τα ανακάτεψε λίγο.Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια ερωτηση παλικαρια...-2 η φορα καταθεση...και στις 2 ομως...με ανχος κ EMAIL Κ μυνηματα..!Αν δεν τους παρω..να δωσω το transcation number..να τους στειλω φωτο..της αποδειξεις μεταφορας...δεν μπαινουν λεφτα στην καρτα...!Γιατι ολα αυτα..??εμφοσων ειναι επικυρωμενα τα στοιχεια μας με φωτο..κ  χαρτια..-διπλωματα..-γιατι πρεπει καθε φορα να στελνω μνμ...για να δουν οτι οντως μπηκαν...κ να μου τα βαλουν αμεσως...!Ετσι κανετε κ εσεις καθε φορα που κανετε top up?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διευθυνση της revolut εχει αλλαξει σε σχεση με τις πρωτες φωτος/ποστ...που λεει για canada square κατι...(τυπικο δεν νομιζω οτι χρειαζεται καπου).

by default οταν κανεις top up(εχει λογαριασμο σε uk λιρες πρεπει να κανεις scroll για να πας euro h usd)αν στειλετε λεφτα εκει εχω μεγαλη εντυπωση οτι την ισοτιμια θα την κανει η gr τραπεζα+προμηθεια!

 

 

Από λάθος έστειλα προχθές 100€ και τα έστειλα στο GBP IBAN. Μπήκαν 74,70 GBP. Διαπίστωσα με την ισοτιμία που ίσχυε προχθές ότι αν τα μετέτρεπα σε Ευρώ θα είχα 97,κάτι Ευρώ (περί τα 2,5 ευρώ "χασούρα"). Για τέτοια μικροποσά είναι ασήμαντες οι διαφορές. Μην αγχώνεστε και λάθος να κάνετε. Αν τελικά ακύρωνα το έμβασμα -εγκαίρως έστω- όπως πρότειναν μερικοί για να το ξαναστείλω στο σωστό ΙΒΑΝ των Ευρώ, θα έχανα ασφαλώς και το 1€ του πρώτου εμβάσματος και θα πλήρωνα άλλο 1€ για να στείλω το διορθωμένο, άρα μια η άλλη... Δεδομένου ότι ψωνίζουμε και κυρίως σε Δολλάρια οι περισσότεροι και μάλλον η ισοτιμία Στερλίνας/Δολλαρίου έχω την εντύπωση ότι έχει λιγότερες  διακυμάνσεις από την ισοτιμία Ευρώ/Δολλαρίου, ίσως και να είναι προτιμότερο να διατηρούμε υπόλοιπο σε GBP στη Revolut, παρά σε Ευρώ.

Έχω την εξής απορία όμως: Έστω ότι έχω 80£ και 30€ στη Revolut. Δεν κάνω κανένα exchange.

1) Κάνω αγορά 50€. Θα τη δεχτεί; Αν ναι, θα μηδενίσει τα 30€ και θα τραβήξει το απαιτούμενο από τις GBP ή θα κάνει μετατροπή για όλο το ποσό από το επαρκές υπόλοιπο που είναι τα 80£;

2) Τι γίνεται αν με τα παραπάνω δεδομένα αποπειραθώ να κάνω χρέωση σε Δολλάρια (που έχω μηδέν υπόλοιπο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ό,τι νόμισμα και να αγόραζες, η μετατροπή που κάνει η ρεβολιούτ είναι δωρεάν. Οπότε μόνο σε ευρώ σε συμφέρει να στέλνεις έμβασμα.

Δεν το λέω από την άποψη ότι θα κρατήσει προμήθεια, αλλά ότι λόγω ισοτιμιας θα υπήρχε χασουρα εάν αγόραζα με ευρώ από αγγλικό πχ κατάστημα. Δεν νομίζω να υπάρχει ισοτιμία στην οποία να μην χάνεις απολύτως τίποτα.

 

Αν και λίγο άσχετο, αλλά όταν μπήκα στο site της Barclay's για να δω ισοτιμιες είχε το ευρω/λίρα στα 0.82. Μου φάνηκε παράξενο. Αυτοί έτσι μπαίνουν και μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω εκανα το id και εγινε επιτυχης, δεν εχω προσηαση σε τιποτα αλλο στην εφαρμογη παρα μονο στο "chat with support"

Στελνω μηνυματα αλλα δεν γινεται κατι. Την καρτα επρεπε να την ειχα παρει χθες, αλλα ο ταχυδρομος καθε Πεμπτη περναει. Φταιει αυτο? Επρεπε να δηλωσω την καρτα με το που ερθει?

Θελω να κανω ηλεκτρονικες αγορες και δεν μπορω!

 

Μολις εγινε unlocked, μετα απο 4 ωρες συνολο :/

 

Και βασικα ξανα κλειδωσε. Και τωρα, και την προηγουμενη φορα προσπαθησα να αγορασω το JC3 απο το cjs cdkeys και πηγα να πληρωσω χρησιμοποιωντας μια αλλη σελιδα που ανοιξε pay.skrill.com 

Στο aliexpress ειχα πληρωσει κανονικα.

Μάλλον δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσεις την κάρτα μέσω skrill.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spartak νομίζω κάνεις λάθος στα bold.Αφού έστειλε ευρώ,ευρώ θα φύγουν χωρίς καμία μετατροπή απο ελλάδα.Η τράπεζα που παραλαμβάνει θα κάνει την αλλαγή στο νόμισμα που έχει επιλέξει να διατηρεί ο πελάτης της στο συγκεκριμένο IBAN.Γι αυτό άλλωστε έχεις την επιλογή νομίσματος όταν στέλνεις έμβασμα.Και γι αυτό αυτοί που δέχονται εμβάσματα από διάφορες χώρες έχουν ΙΒΑΝ σε κάθε νόμισμα.

 

Π.χ αν ενας άγγλος σου στείλει 20 λίρες,η δική σου τράπεζα θα τα κάνει ευρώ για να τα βάλει στο λογαριασμό σου,με την ανάλογη χασούρα.Αλλιώς ας διατηρείς και ένα λογαριασμό σε λίρες,κατάλαβες;Ίσως να μην το εξήγησα όσο καλά ήθελα.

 

Α,ο luxx έστειλε ευρώ στο GBP IBAN,ίσως να σε μπέρδεψε όπως το έγραψε γιατί τα ανακάτεψε λίγο.Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.

Δες τι γράφει παραπάνω: Εβαλα 230 Ευρω εμβασμα να γινουν λιρες

 

Αυτό σημαίνει ότι ζήτησε από την alpha το ποσό να πάει σε λίρες και όχι σε ευρω που απλά το έστειλε στο iban για GBP. Ετσι όπως γράφεται από το Luxx η μετατροπή πρέπει να έγινε από την αλφα αρχικά (που δίνει τη δυνατότητα να στείλεις λίρες και να χρεωθείς ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...