Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα τα λες φιλαρακι,βλεπω ομως πως μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε και εξωτερικο...και επειδη σε λιγες μερες θα επισκεφτω την Ρωμη λεω να την φορτοσω με καμια 300-400αρια euro,γιαυτο και ροταω πως ειναι δυνατον με εναν αριθμο τηλεφωνου να εχουμε προσβαση στα χρηματα μας...

 

Αν επισκεφτείς τη Ρώμη για λίγες μέρες τότε δεν σου είναι και 'απαραίτητη' η κάρτα revolut εαν τυχόν δεν προλάβεις να την παραλάβεις. Οποιαδήποτε ελληνική χρεωστική κάρτα μπορεί επίσης να κάνει τη δουλειά της χωρίς προβλήματα για αγορές με φυσικη παρουσία - και ανάληψη χρημάτων απο ΑΤΜ (στο όριο 420 ευρώ ανα εβδομάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω φιλε μου εξαρταται τι λεφτα εστειλες, ενα αλλο παλικαρι ,αν δεν κανω λαθος στα 500 ευρω του κρατγσε 16 νομιζω

 

Εδω αγορασες 0,78390, δεν ξερω αν εχει και παγιο εξοδο η αγορα συναλλαγματος στη αλφα...

STERLING GBP

 

SELLING 0,7494

BUYING 0,78

 

Λογικα το selling ειναι η σωστη ισοτιμια. Αλλιως δε συμφερει την τραπεζα. Τα πουλαει δλδ σε εμας με 0,7494

 

 

EDIT

 

Oντως, οπως τα λεει και σε αυτο το λινκ : http://www.tsig.gr/banks/synallagma?bank=&currency=GBP&want2=buy&amount=1

 

Οποτε θα χασω περιπου 8 ευρω.

 

Αλλα ετσι γλυτωνω την αλλαγη που θα εκανε το revolut κατα την αγορα, οποτε ισως η χασουσα μειωνεται στα 3,4 ευρω.. Θα δειξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου γραφει "Ακυρωμενο απο τον πελατη". Δεν προκειται να σου στειλει κατι που ακυρωθηκε. Απο τη στιγμη που ηταν στις "Εκκρεμεις", δεν ειχε φυγει. Καλα εισαι.

τελικα το εσωσα, μπηκανε εχθες το βραδυ περιπου στις 1100 το σωστο ποσο,δηλαδη σε μια μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση και από εμένα.

Δοκίμασα να κάνω έμβασμα στην revolut μέσο phone banking

της HSBC μιας και το e-banking δεν έχει επιλογή εμβασματος σε λογαριασμό του εξωτερικού, και μου ζητάνε το beneficiory name (το όνομα του λογαριασμού που θα πάνε τα χρήματα) αντιμετώπισε κανείς κάτι αντίστοιχο;

Που το βρίσκουμε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

STERLING GBP

 

SELLING 0,7494

BUYING 0,78

 

Λογικα το selling ειναι η σωστη ισοτιμια. Αλλιως δε συμφερει την τραπεζα. Τα πουλαει δλδ σε εμας με 0,7494

 

 

EDIT

 

Oντως, οπως τα λεει και σε αυτο το λινκ : http://www.tsig.gr/banks/synallagma?bank=&currency=GBP&want2=buy&amount=1

 

Οποτε θα χασω περιπου 8 ευρω.

 

Αλλα ετσι γλυτωνω την αλλαγη που θα εκανε το revolut κατα την αγορα, οποτε ισως η χασουσα μειωνεται στα 3,4 ευρω.. Θα δειξει!

Αγοραζεις στο ακριβο και πουλας στο φθηνο

 

Αν πας στην τραπεζα να αγορασεις λιρα στην πουλαει 0.78390 για να της πουλησεις στην παιρνει στα 0,7494

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πληρωσουμε σε καποιο ελληνικο καταστημα αν θελησουμε στο ταμειο διαλεγουμε τρεχουμενο η ταμιευτηριου λογαριασμο;

Όταν πληρώνεις απευθείας με την κάρτα σε κατάστημα δεν επιλεγείς από που θα πάρει τα χρήματα.Γίνετε αυτόματα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μου κανουν επιστροφη στην καρτα τα χρηματα δεν χανονται πως θα καταλαβουν στην revolut χωρις reference οτι τα χρηματα ειναι δικα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μου κανουν επιστροφη στην καρτα τα χρηματα δεν χανονται πως θα καταλαβουν στην revolut χωρις reference οτι τα χρηματα ειναι δικα μου?

Δεν είναι προφανές; Το reference χρειάζεται για τα εμβάσματα, διότι το IBAN στο οποίο τα στέλνεις δεν είναι μοναδικό για κάθε χρήστη. Όμως η κάρτα στην οποία γίνεται η επιστροφή/refund ΕΧΕΙ μοναδικό αριθμό ανά χρήστη. Από εκεί το αντιστοιχίζουν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διευθυνση της revolut εχει αλλαξει σε σχεση με τις πρωτες φωτος/ποστ...που λεει για canada square κατι...(τυπικο δεν νομιζω οτι χρειαζεται καπου).

by default οταν κανεις top up(εχει λογαριασμο σε uk λιρες πρεπει να κανεις scroll για να πας euro h usd)αν στειλετε λεφτα εκει εχω μεγαλη εντυπωση οτι την ισοτιμια θα την κανει η gr τραπεζα+προμηθεια!

Τωρα για το θεμα εξοδων εμβασματος μεταξυ share ή ours,beneficiary μου κανει εντυπωση που δεν αφαιρουν τα δικα τους εξοδα απο το τελικο εμβασμα!το γραφουν καπου official να συμπληρωνουμε share?

για ταξιδια στο εξωτερικο με gr vs virtual-travel card ->http://www.insomnia.gr/topic/595603-%CF%83%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BE/?do=findComment&comment=54588937

τι γινεται αν εχεις αγορασει κατι απο ebay,gearbest κ λοιπα κινεζοσιτε και ζητησεις refund?!υποθετω με την virtual card(ακομη και αν ειναι συνδεδεμενη με paypal) βρισκουν σε ποιον πρεπει να τα γυρισουν...το χει τσεκαρει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε νεο Update της εφαρμογης με δυνατοτητα μεταφορας χρηματων απο το Revolut προς εσενα/τριτους με τη χρηση IBAN !!

 

Ξέρει κάποιος την χρεώση για την μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για το θεμα εξοδων εμβασματος μεταξυ share ή ours μου κανει εντυπωση που δεν αφαιρουν τα δικα τους εξοδα απο το τελικο εμβασμα!

 

 

Ανάλογα με τον τύπο λογαριασμού και τη συμφωνία που κάνεις  οι τράπεζες (σε Ελλάδα και εξωτερικό) δε χρεώνουν τα εισερχόμενα εμβάσματα. Αυτο συμβαίνει σε περιπτώσεις 'μεγάλων πελατών' κλπ. Δε συμβαίνει αυτό συνήθως σε ένα απλό καταθετικό λογαριασμό (που διατηρεί χαμηλά υπόλοιπα) στην Ελλάδα...

Οταν έχεις λογαριασμό που δέχεται αρκετά χρήματα δε χρεώνεσαι γενικώς για εισερχόμενα εμβάσματα και ανάλογα με τη συμφωνία που κάνεις. Αρα εκεί βρίσκεται ο λόγος που δε χρεώνουν.

Το ίδιο ακριβώς κάνει και το paypal (δε χρεώνει τα εισερχόμενα εμβάσματα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γινεται αν εχεις αγορασει κατι απο ebay,gearbest κ λοιπα κινεζοσιτε και ζητησεις refund?!υποθετω με την virtual card(ακομη και αν ειναι συνδεδεμενη με paypal) βρισκουν σε ποιον πρεπει να τα γυρισουν...το χει τσεκαρει κανεις?

 

Γίνετε κανονικά refund και τα χρήματα επιστρέφουν στην κάρτα.

Εμένα μου έκαναν refund σε δολάρια στο paypal τα οποία επέστρεψαν στην revolut και μετά η Revolut μου τα μετέτρεψε σε ευρώ με την ισοτιμία της. Δεν τα άφησε σε δολάρια - δεν ξέρω γιατί - υποθέτω επειδή είχα χρησιμοποιήσει ευρώ για την συγκεκριμένη αγορά(?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω θέμα με το verification..

 

1. Κατ αρχάς είναι απαραίτητο;

 

2. Πήγα να κάνω κανονικά, να βγάλει φωτογραφία μπρος και πίσω την ταυτότητα, στο πίσω νομίζω πως το είδα να τραβάει φωτογραφία ενώ δεν6ειχε κάνει focus εκείνη την στιγμή. Στο profile στο κομμάτι για το verification έχει κολλήσει στο processing, έστειλα μήνυμα στο support από την Παρασκευή, εξήγησα το θέμα και ζήτησα να γίνει κάπως reset η διαδικασία για να την κάνω από την αρχή και το μόνο που μου στέλνουν κάθε μέρα είναι μήνυμα ότι είναι away..

 

Συνέβη σε κανέναν άλλον τίποτα παρόμοιο;

 

Για το 2ο μου απάντησαν, αφού τους ενόχλησα για δεύτερη φορά, μου είπαν να τους τα στείλω μέσω e-mail..

 

Για το 1ο μπορεί να μου πει κανείς; Είναι απαραίτητο το verification; Ή ισχύει μόνο για μεγάλα ποσά ή κάτι τέτοιο; Χωρίς να στείλω ταυτότητα κλπ θα μπορώ να κάνω μικροαγορές μέσω eBay κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...