Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι γνωστό, έχει ξαναναφερθεί εδώ στο topic. Δεν έχει να κάνει μόνο με το PayPal, αλλά αφορά μία ιδιαιτερότητα που υπάρχει στο πώς αντιμετωπίζει το PayPal τις κάρτες της Revolut.

 

 

Όταν αφήνουμε το PayPal να κάνει μετατροπές συναλλάγματος για αγορές με χρέωση της Revolut, το PayPal προσπαθεί πάντα να χρεώσει την κάρτα μας σε λίρες Αγγλίας GBP, άσχετα από το νόμισμα χρέωσης του εμπόρου/καταστήματος.

 

Γιατί συμβαίνει αυτό; Μάλλον διότι το PayPal βγάζει αυθαίρετα το συμπέρασμα ότι πίσω από την κάρτα της Revolut υπάρχουν χρήματα σε GBP. Ίσως διότι αναλύει τον 16ψήφιο αριθμό της κάρτας και βλέπει ότι αντιστοιχεί σε λογαριασμό της Barclays/που τηρείται στην Αγγλία.

 

Δυστυχώς όμως, έτσι τρώμε χασούρα από ΔΙΠΛΗ μετατροπή: μία ασύμφορη που κάνει το PayPal για να αλλάξει από EUR σε GBP και μία ακόμη μικρότερης αλλά υπαρκτής χασούρας που κάνει η Revolut για να ξαναλλάξει τα GBP που χρέωσε το PayPal σε EUR που βρίσκονται στο υπόλοιπο του Revolut account μας.

 

 

Η λύση είναι από τις ρυθμίσεις του PayPal, να απενεργοποιήσουμε ΜΟΝΙΜΑ την αυτόματη μετατροπή συναλλάγματος που κάνει το PayPal στις αγορές που γίνονται με την κάρτα της Revolut.

1. Κάνουμε login στο paypal.com

2. Μετά το login, επισκεπτόμαστε αυτό το link (copy-paste στην address bar του browser):

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub

 

Δεν γνωρίζω τί ισχύει, αλλά βάσει όσων γράφεις δημιουργούνται κάποιες απορίες

 

1) Γιατί να το κάνει αυτό μόνο στη Revolut, κι όχι στις δικές μας κάρτες που πάλι θα βλέπει ότι προέρχονται από ελληνική τράπεζα;

 

...οπότε αν κάνει ό,τι κάνει αγνοώντας το επιλεγμένο νόμισμα πληρωμής θα έπρεπε τουλάχιστον να κάνει το Paypal τη μετατροπή σε ευρώ, με την ασύμφορη ισοτιμία...αλλά δεν συμβαίνει αυτό.

 

2) Η διαφορά και πάλι φαίνεται μεγάλη , ειδικά αν σκεφθεί κανείς ότι γίνεται με υπερ-προνομιακή ισοτιμία από τη πλευρά του Revolut

 

 

...κάτι δεν κολλάει, που θα πρέπει να το ξεκαθαρίσει η Revolut...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις απαντησεις σας!


Παντως αν ειναι θεμα της revolut και οχι του paypal θα το διαπιστωσουμε και απο επομενες αγορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω τί ισχύει, αλλά βάσει όσων γράφεις δημιουργούνται κάποιες απορίες

 

1) Γιατί να το κάνει αυτό μόνο στη Revolut, κι όχι στις δικές μας κάρτες που πάλι θα βλέπει ότι προέρχονται από ελληνική τράπεζα;

Διότι οι δικές μας κάρτες είναι από ελληνικές τράπεζες και το PayPal σωστά μαντεύει πώς σε αυτές κρύβεται από πίσω «καβάτζα» (τραπεζικός λογαριασμός) σε νόμισμα EUR.

 

Στις κάρτες της Revolut, όπως έγραψα και πριν, το PayPal βλέπει Αγγλική κάρτα της Barclays και νομίζει πως από πίσω κρύβεται «καβάτζα» σε GBP (λάθος). Γι' αυτό, προσπαθεί να μετατρέψει την αγορά σε GBP (κακώς).

 

 

 

 

...οπότε αν κάνει ό,τι κάνει αγνοώντας το επιλεγμένο νόμισμα πληρωμής θα έπρεπε τουλάχιστον να κάνει το Paypal τη μετατροπή σε ευρώ, με την ασύμφορη ισοτιμία...αλλά δεν συμβαίνει αυτό.

 

2) Η διαφορά και πάλι φαίνεται μεγάλη , ειδικά αν σκεφθεί κανείς ότι γίνεται με υπερ-προνομιακή ισοτιμία από τη πλευρά του Revolut

 

 

...κάτι δεν κολλάει, που θα πρέπει να το ξεκαθαρίσει η Revolut...

Είναι αρκετά ξεκάθαρο νομίζω. Δεν είναι δύσκολο, θα το κάνουμε με το παράδειγμα του/της stefanie, μιας και ανέφερε ακριβή ποσά.

 

1. Κάνεις αγορά μέσω PayPal από το iHerb, ύψους 49,13 EUR

2. Το PayPal, εφόσον του έχεις αφήσει ελευθερία να κάνει τη μετατροπή, προσπαθεί να σε χρεώσει σε GBP γιατί νομίζει (κακώς) ότι αυτό θα είναι συμφερότερο για σένα (αφού πίσω από την κάρτα σου νομίζει πως βρίσκονται GBP)

3. Αν το PayPal δεν προσπαθούσε να βγάλει έξτρα φραγκάκια από τη μετατροπή, θα έπρεπε τα 49,13 EUR να τα κάνει περίπου 37,78 GBP. Σου ανακοινώνει όμως ότι τα έκανε 39,45 GBP (περίπου 51,26 EUR) και αυτήν την χρέωση στέλνει στη Revolut

4. Η Revolut λαμβάνει την χρέωση των 39,45 GBP και τα μετατρέπει με ευνοϊκή ισοτιμία - πολύ καλύτερη του PayPal - σε 51,53 EUR (τόσο χρέωθηκε ο/η stefanie)

 

 

Η λύση, όπως έγραψα και πιο πάνω, είναι μία:

Έχεις συνδέσει τη Revolut σου στο PayPal; Αν ναι, κάνεις τη ρύθμιση που προανέφερα και δεν ξανασχολείσαι με θέματα/ερωτήματα όπως «σε τί νόμισμα είναι η αγορά μου», «με έκλεψε στο ζύγι το PayPal;», «με έκλεψε στο ζύγι η Revolut;» κλπ κλπ.

 

Τα παραπάνω τα πρόσθεσε μόλις τώρα η @mary στην Q3 του οδηγού (3o post, σελίδα 1 του παρόντος topic).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα παραπάνω τα πρόσθεσε μόλις τώρα η @mary στην Q3 του οδηγού (3o post, σελίδα 1 του παρόντος topic).

Επίσης, έχουν προστεθεί 2 νεα F.A.Q, τα Q5 και Q9.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αllex μαλλον εχουμε το ιδιο θεμα,γιατι κι εγω ψωνισα απο i herb σε ευρω 49,13 και στη revolut μου εμφανιζει 39,45 λιρες και 51,53 ευρω.αυτο σου συνεβει κι εσενα?

Καλησπερα, οταν εβαλα την revolut στο paypal ξεχασα να αλλαξω την ρυθμιση για την μετατροπη να την κανει η τραπεζα και οχι το paypal. Το διαβασα τωρα στο νημα και το θυμηθηκα, μιας και στην αλλη καρτα που εχω το ειχα αλλαξει απ την πρωτη στιγμη! Μετα απο 6-7 χρονια ειχα ξεχασει οτι υπαρχει και αυτη η επιλογη. Οποτε λογικα αυτο εφταιγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες ερωτησεις/απαντησεις δεν υπαρχουν στην πρωτη σελιδα; πες μου να τις προσθεσω.

 

Εχω πει επανηλημενες φορες πως αν διαβασετε τα 3 πρωτα ποστς θα βρειτε την απαντηση στο 99% των ερωτησεων σας.

Ακομα και τη διαδικασια προσθηκης καρτας στο PayPal εβαλα που ειναι ασχετη με το θεμα! Ακομα και το πόσα θα σας τραβηξει αν τη προσθεσετε και πότε θα σας επιστραφουν.

 

Για αυτο σας παρακαλω: Διαβαζετε τα 3 πρωτα posts και μετα ρωτήστε

 

 

Επειδή στα 3 πρώτα ποστ δεν βρήκα αυτό στο οποίο κόλλαγα γι'αυτό το ανέφερα.Οπότε σου παραθέτω,μπορεί να μην είμαι ο μόνος που κόλλησε εδώ.

 

gallery_237726_2848_13120.png

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_14203.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_23345.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_15259.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_41289.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_34509.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_60617.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_35364.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_20702.pnggallery_237726_2848_12132.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_60367.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_214318.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_104278.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_9132.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_55400.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gallery_237726_2848_21485.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι βλέπει το Paypal την κάρτα σαν Αγγλική και πάει πάντα να τραβήξει λίρες από μέσα αν το έχουμε αφήσεις να κάνει αυτό τις μετατροπές νομισμάτων άσχετα αν εμείς έχουμε € στον λογαριασμό, το είχαμε επισημάνει από την αρχή αυτού του θέματος ο @noah.johnson και εγώ: posts #222 και #724. Είχα προτείνει να μπει και στα αρχικά posts για να ενημερώνεται ο κόσμος και να μην "τρώει" 2 μετατροπές για αγορές σε €.

Οπότε, αν και λίγο πιο αργά, καλό είναι που ενημερώθηκαν τα αρχικά faqs μπας και το εμπεδώσουν όλοι ότι ποτέ δεν πρέπει να αφήνουμε το paypal, ειδικά με την revolut, να κάνει τις μετατροπές νομισμάτων, ακόμη και αν οι αγορές μας είναι σε €.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DRIFT_KING

 

Μπορείς να παραλείψεις το βήμα που αντιστοιχεί στο 3ο screenshot αν από την αρχική σελίδα επιλέξεις Wallet και στην επόμενη το Old account view (5ο screenshot).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα την φυσικη καρτα Revolut.

 

Δοκιμασα να δω εαν λειτουργει σε ενα ατμ της Πειραιως,μη εχοντας ομως υπολοιπο,δηλ μηδενικο.

 

Βαζω το pin,επιλεγω γλωσσα,επελεξα και λογαριασμο ταμιευτηριου και μετα οψεως και μου εβγαζε το μηνυμα "μη επιτρεπτη καρτα,επικοινωνηστε με την τραπεζα σας"

 

Εκανα κατι λαθος?

 

Μηπως πρεπει να γεμισω το υπολοιπο μου πρωτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα την φυσικη καρτα Revolut.

 

Δοκιμασα να δω εαν λειτουργει σε ενα ατμ της Πειραιως,μη εχοντας ομως υπολοιπο,δηλ μηδενικο.

 

Βαζω το pin,επιλεγω γλωσσα,επελεξα και λογαριασμο ταμιευτηριου και μετα οψεως και μου εβγαζε το μηνυμα "μη επιτρεπτη καρτα,επικοινωνηστε με την τραπεζα σας"

 

Εκανα κατι λαθος?

 

Μηπως πρεπει να γεμισω το υπολοιπο μου πρωτα?

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης-διαβάστε-τα-3-πρώτα-posts-πριν-ρωτ/?p=54531828

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλα ρωταω μηπως πρεπει πρωτα να φορτισω την καρτα μου και μετα να κανω ερωτησεις υπολοιπου κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ρωταω μηπως πρεπει πρωτα να φορτισω την καρτα μου και μετα να κανω ερωτησεις υπολοιπου κτλ?

Tην ερώτηση υπολοίπου να σου πω την αλήθεια ποτε δεν την κατάλαβα, οσο αφορά βεωβαια την ρεβολυτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επειδη το "γυριστε σε old account view" που εχουν ηδη γραψει αρκετοι (ΚΑΙ με screenshots) φαινεται οτι δεν ειναι αρκετο για μερικους, οριστε και μερικα screen για το τρεχον (νεο) layout του ΡΡ.

 

Αφου κανετε login στο λογαριασμο σας, πατηστε το γραναζι πανω δεξια (settings):

 

 

nx0pY5r.jpg?1

 

 

Στη σελιδα κατεβαινουμε χαμηλα, αριστερα και κλικαρουμε στο "Preapproved Payments":

 

f4oUqDJ.jpg?1

 

 

Στην επομενη σελιδα βρισκουμε την επιλογη "Set Available Funding Sources", την οποια κλικαρουμε:

 

GEUIT0d.jpg?1

 

 

Στην επομενη σελιδα βρισκουμε τις καρτες μας (οπως και με το old view). Η συνεχεια εχει ηδη περιγραφει εδω μεσα 4398753948 φορες. Απαγορευουμε στο ΡΡ (σε καθε καρτα ξεχωριστα) να κανει μετατροπη και τελειωνει η ιστορια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...