Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πολύ καλός ο οδηγός!!!!!!!!!! Μία ερώτηση. Τις δυο τελευταίες φορές που έστειλα χρήματα στην revolut ( eurobank και Πειραιώς), τα χρήματα στην εφαρμογή εμφανίστηκαν σε λίρες και όχι σε ευρώ όπως τις προηγούμενες φορές. Κρύβεται κάτι.

 

Ναι κρυβεται οτι δεν μπηκες καν στην διαδικασια να διαβασεις τον οδηγο, η απλα δεν τον διαβασες σωστα....

 

(Παιδια αρκετοι εδω μεσα που ρωτατε, πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεστε... δεν εχετε διαβασει καν τον οδηγο στα πρωτα posts και εγω που δεν εχω καν revolut λογιαριασμο εχω μαθει τα παντα... δηλαδη ελεος...)

 

Για πηγαινε εδω και ξαναδιαβασε τον και θα δεις οτι λεει :

 

10. Σε αυτήν την οθόνη βλέπουμε τα στοιχεία που χρειαζόμαστε για να στείλουμε έμβασμα στη Revolut από το ebanking του ελληνικού (και όχι μόνο) τραπεζικού λογαριασμού μας. Εχετε υπόψιν σας πως οι περισσότερες ελληνικές τράπεζες χρεώνουν 1 ευρώ έξοδα για εμβάσματα μέσω ebanking (από τον γκισέ τα έξοδα είναι πολύ μεγαλύτερα). Προσοχή: Επιλέξτε νόμισμα EUR στο σχετικό swipe (είναι η μεσαία επιλογή) για να δείτε τα σωστά στοιχεία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ψαχνω ενα ατομο που να εχει και revolut και paypal να μου κανει μια διευκολυνση. Η διευκολυνση ειναι να μου στειλει μεσω paypal στο λογ/σμο μου 2€ και να του τα επιστρεψω μεσω revolut. Αν υπαρχει κανεις ας στειλει ενα προσωπικό μήνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η revolut αλλά λίγο αργή στις υπηρεσίες της. Περιμένω εδώ και 2 βδομάδες την κάρτα και ακόμα να μου έρθει.

Στην Κίνα έχουν την έδρα τους; :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πολύ καλός ο οδηγός!!!!!!!!!! Μία ερώτηση. Τις δυο τελευταίες φορές που έστειλα χρήματα στην revolut ( eurobank και Πειραιώς), τα χρήματα στην εφαρμογή εμφανίστηκαν σε λίρες και όχι σε ευρώ όπως τις προηγούμενες φορές. Κρύβεται κάτι.

Όχι απλά επέλεξες το GBP IBAN και όχι το EURO IBAN. Τώρα, μέσω της εφαρμογής, θα τα μετατρέψεις σε ευρώ. Το πολύ πολύ να χάσεις μερικά cents λόγω της ισοτιμίας. Απλά να ξέρεις, από την επόμενη φορά, θα επιλέγεις το EURO IBAN, τσουλώντας αριστερά με το δάχτυλο στο μενού "Top up via Transfer".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει εντός της εφαρμογής.

Το ξερω οτι υπαρχει εντως της εφαρμογης απλα, χρειαζεται φιλος να του στειλουν το αρχειο με το ιστορικο γι αυτο ρωταω αν ξερει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ενα ατομο που να εχει και revolut και paypal να μου κανει μια διευκολυνση. Η διευκολυνση ειναι να μου στειλει μεσω paypal στο λογ/σμο μου 2€ και να του τα επιστρεψω μεσω revolut. Αν υπαρχει κανεις ας στειλει ενα προσωπικό μήνυμα

 

έχεις πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες, μετά από κανά 2ωρο ταλαιπωρίας, περπατήματος και μπλοκαρίσματος της φυσικής κάρτας, κατάφερα να έρθω σε επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη της Revolut.

Για να ενεργοποιηθεί η φυσική κάρτα, είτε αλλάξουμε εμείς το PIN είτε όχι, αρχικά πρέπει να την εισάγουμε σε ένα ATM και να κάνουμε ανάληψη οποιοδήποτε ποσού (προσωπικά πήγα στην Πειραιώς και έβγαλα 20 ευρώ). Συνήθως, μου είπαν, την πρώτη φορά η κάρτα απορρίπτεται αλλά τη δεύτερη φορά ενεργοποιείται, παίρνοντας ταυτόχρονα και το ποσό από το ATM. Όντως, αυτό ακριβώς έγινε και στη δική μου περίπτωση. Εν συνεχεία μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε και στα καταστήματα με μηχανήματα POS.

Παρακαλώ να ενημερωθεί σχετικά ο Οδηγός, για να λάβουν άπαντες γνώση!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω τον terryman για τη διευκόλυνση που μου έκανε, και να ενημερώσω ότι οποίος θέλει να στείλει λεφτά σε κάποιον άλλον μέσω revolut θα χρειαστεί το τηλεφωνικό νούμερο το οποίο ειναι συνδεδεμένο με την κάρτα, μόνο με το mail ίσως να μην πετύχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω

λεει να βαλω  αλλη αιτιολογια.εγω εβαλα αγορα αγαθων.λες να εχω προβλημα???

 

Στην ΕΤΕ αναφέρεσαι προφανώς. Εγώ βάζω "χρηματοοικονομικές υπηρεσίες" (ή κάπως έτσι) και δεν είχα πρόβλημα. Η Πειραιώς δεν το ζητάει καν. Πάντως "αγορά αγαθών" τυπικά και άμεσα (άσχετα αν η τελική χρήση μέσω της revolut μπορεί να είναι και αυτή) δεν κάνεις. Αυτό που σου γράφω ταιριάζει περισσότερο. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα τέλος πάντων. Στατιστικά στοιχεία δικά τους μαζεύουν. Η ισχύουσα ΠΝΠ δεν ορίζει περιορισμούς στους λόγους εμβάσματος στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΕΤΕ αναφέρεσαι προφανώς. Εγώ βάζω "χρηματοοικονομικές υπηρεσίες" (ή κάπως έτσι) και δεν είχα πρόβλημα. Η Πειραιώς δεν το ζητάει καν. Πάντως "αγορά αγαθών" τυπικά και άμεσα (άσχετα αν η τελική χρήση μέσω της revolut μπορεί να είναι και αυτή) δεν κάνεις. Αυτό που σου γράφω ταιριάζει περισσότερο. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα τέλος πάντων. Στατιστικά στοιχεία δικά τους μαζεύουν. Η ισχύουσα ΠΝΠ δεν ορίζει περιορισμούς στους λόγους εμβάσματος στο εξωτερικό.

Στην eurobank αναφερομαι.Φοβηθηκα μηπως εχω προβλημα με την επιλογη ΄'αγορα αγαθων".Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...