Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιέμαι, για άλλη μια φορά, γιατί αυτός ο καταπληκτικός οδηγός της mary και μερικών συμφορουμιτών δεν έχει γίνει ακόμη pinned, αν και έχουν καταγραφεί πάρα πολλά ευχαριστήρια και έχει συμβάλλει αποτελεσματικά ο parsifal αφενός με τις συμβουλές/οδηγίες του αφετέρου με τη διαρκή και ενεργή συμμετοχή του στην επικαιροποίηση/συμπλήρωση των 3 πρώτων posts του οδηγού που περιλαμβάνουν όλα όσα χρειάζεται κάποιος για να βγάλει και να χρησιμοποιήσει αυτή την κάρτα.

 

Θεωρώντας ότι οι σχεδόν 200 σελίδες και τα 3000 posts, στους 3 μήνες λειτουργίας του, είναι ακλόνητα πειστήρια της χρησιμότητας αυτού του οδηγού πιστεύω ότι θα πάρει άμεσα τη θέση που του αρμόζει στην Ενότητα "Ίντερνετ". 

 

και αν μου επιτρέπετε, να προσθέσω ότι ο οδηγός είναι τόσο καλός, που τον έχουν πάρει και άλλα σάιτς και τον προβάλλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα σε ολους! Να πω και εγω την εμπειρια μου!

Καταρχην ευχαριστω για αλλη μια φορα παρα πολυ για τον οδηγο ο οποιος με βοηθησε και ηταν ευκολος.

Οποιος διαβασει προσεκτικα τον οδηγο κ ψαξει κ λιγο παρακατω τις σελιδες του thread θα βρει πολλες χρησιμες πληροφοριες κ δεν θα χρειαζεται να ρωτησει κατι.

 

Εγω μολις εφτιαξα το account στη Revolut εκανα κ verify την επομενη μερα. Απλα ακολουθεις τα βηματα που σου λεει με την ταυτοτητα, βγαζεις κ μια φωτογραφια κ μετα απο λιγο σου λεει αν εγινε verify η οχι. (Εμενα το δεχτηκαν μετα απο 4-5 προσπαθειες) Ισως να μην εβγαζα καλα την φωτογραφια γι΄αυτο! Επισης, (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!) διαβασα οτι αν κανεις log out κ μετα ξανα log in στο Revolut accout σου υπαρχει περιπτωση να αλλαξει η ημερομηνια ληξης της καρτας σου κ το CVV, οποτε καλο ειναι στην αρχη να το κανετε κ αυτο γιατι εγω το δοκιμασα κ οντως ειχε αλλαξει μετα!

 

Μετα πηγα στην τραπεζα εβαλα λεφτα κ μου φτιαξανε λογαριασμο e-banking. Εκανα το εμβασμα μεσω e-banking οπως ακριβως στις φωτογραφιες κ εστειλα τα λεφτα Παρασκευη 5/2 το βραδυ. Τριτη 9/2 κατα τις 9 η ωρα το βραδυ τα λεφτα ηταν μεσα. Μολις ειδα οτι μπηκαν τα λεφτα εκανα log in στο paypal, συνδεσα την καρτα (γιατι πρεπει να εχεις κ καποιο υπολοιπο για να το κανεις), εκανα κ confirm την καρτα οπως ελεγε ο οδηγος, αλλαξα κ στα options να γινεται η ισοτιμια μεσω της Revolut κ οχι μεσω του Paypal κ εκανα κ την αγορα που ηθελα. 

Μεσα σε 10-15 λεπτα τα εκανα ολα οπως ακριβως ελεγε στον οδηγο κ εκανα κ την αγορα μου!

 

Γι' αυτο οπως ειπα κ στην αρχη να διαβασετε καλα τον οδηγο. Δεν ειναι κατι δυσκολο απλα πρεπει να τα κανεις ολα βημα-βημα οπως ακριβως ειναι στις φωτογραφιες! Αυτα απο εμενα! Ευχαριστω παρα πολυ κ παλι κ ευχομαι σε ολους καλες αγορες :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα σταμάτησα σε ένα ΑΤΜ την Πειραιώς για να τσεκάρω την κάρτα. Δέχτηκε το pin που είχα δηλώσει όταν την πρωτο έβγαλα, επειδή δεν ήθελα να κάνω ανάληψη είπα να δοκιμάσω την επιλογή ερώτηση υπολοίπου, δυστυχώς δεν δούλεψε, το μηχάνημα μου πέταξε τη κάρτα στα μούτρα :-D   

 

Πάντως και εγω πιστεύω ότι πριν τη χρησιμοποιήσουμε για αγορές, πρέπει να την περάσουμε απο ενα ΑΤΜ έτσι ώστε να ενεργοποιηθεί με το Pin Που έχουμε δηλώσει. Αυτό άλλωστε γίνεται και για τις Ελληνικές κάρτες όταν μας στέλνουν την καινούργια (για αντικατάσταση μια ληγμένης πχ) .

 

Απορία: Έκανα μια αγορά απο sportdirect, η παραγγελία σήμερα ξεκίνησε απο Αγγλία, αλλά η πληρωμή στην εφαρμογ΄της revolut φαίνεται ακόμα Pending... Μήπως σκέφτονται να μου κεράσουν τη 1η παραγγελία μου ?? :devil: 

 

(Στο paypal έγινε απο Pending σε completed εχθές η πληρωμή μου )  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιμετωπίζει κανείς άλλος θέμα με την τρέχουσα έκδοση της εφαρμογής; Μεγάλες καθυστερήσεις στην είσοδο, ενημέρωση στοιχείων, ενημε΄ρωση για πληρωμές/χρεώσεις, έλεγχος ισοτιμιών κτλ....

 

...ψιλοβάσανο 2 μέρες τώρα...

 

Είπα να πληρώσω το hosting μέσω της κάρτας, για να δω την εξοικονόμηση σε σχέση με τη μετατροπή του Paypal (£ > €) και την ισοτιμία των τραπεζών...

- επί 10 λεπτά περίμενα ενημέρωση στοιχείων για τις ισοτιμίες στο ανάλογο πεδίο, καμία ενημερωση...έκανα επανεκκίνηση, εκκαθάριση δεδομενων εφαρμογής κτλ, τα ίδια...δεν κατάφερα να δω προκαταβολικά την ισοτιμία...

- παρόλαυτά έκανα την πληρωμή, μισή ώρα μετά, με ανοιχτή την εφαρμογή ακόμη να έρθει ενημέρωση, να καταγραφεί στις συναλλαγές κτλ.

Έτσι δεν ξέρω τί έχω πληρώσει...

 

...επειδή στέλνει και κάρτα, βολεύει για να έχεις εκεί κάποια χρήματα αναμένοντας μια συμφέρουσα αγορά κτλ, χωρίς να "εγκλωβίζεις" στο Paypal balance

....αλλά αν συνεχίσει έτσι, θα πάρει τον πούλο...καταργεί την όλη ιδέα της "ηλεκτρονικής/ψηφιακής τραπεζικής"....και το ισοζύγιο "διευκόλυνσης" - εκνευρισμού γίνεται αρνητικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιμετωπίζει κανείς άλλος θέμα με την τρέχουσα έκδοση της εφαρμογής; Μεγάλες καθυστερήσεις στην είσοδο, ενημέρωση στοιχείων, ενημε΄ρωση για πληρωμές/χρεώσεις, έλεγχος ισοτιμιών κτλ....

 

...ψιλοβάσανο 2 μέρες τώρα...

 

Είπα να πληρώσω το hosting μέσω της κάρτας, για να δω την εξοικονόμηση σε σχέση με τη μετατροπή του Paypal (£ > €) και την ισοτιμία των τραπεζών...

- επί 10 λεπτά περίμενα ενημέρωση στοιχείων για τις ισοτιμίες στο ανάλογο πεδίο, καμία ενημερωση...έκανα επανεκκίνηση, εκκαθάριση δεδομενων εφαρμογής κτλ, τα ίδια...δεν κατάφερα να δω προκαταβολικά την ισοτιμία...

- παρόλαυτά έκανα την πληρωμή, μισή ώρα μετά, με ανοιχτή την εφαρμογή ακόμη να έρθει ενημέρωση, να καταγραφεί στις συναλλαγές κτλ.

Έτσι δεν ξέρω τί έχω πληρώσει...

 

...επειδή στέλνει και κάρτα, βολεύει για να έχεις εκεί κάποια χρήματα αναμένοντας μια συμφέρουσα αγορά κτλ, χωρίς να "εγκλωβίζεις" στο Paypal balance

....αλλά αν συνεχίσει έτσι, θα πάρει τον πούλο...καταργεί την όλη ιδέα της "ηλεκτρονικής/ψηφιακής τραπεζικής"....και το ισοζύγιο "διευκόλυνσης" - εκνευρισμού γίνεται αρνητικό...

 

στο chat έχουν στείλει μήνυμα και γράφουν "We are experiencing high traffic at the moment"

επίσης ποια η διαφορά αν πληρώσεις με την κάρτα και ποια μέσω παυπαλ (χρησιμοποιώντας την κάρτα και έχοντας να κάνει την μετατροπή η τράπεζα/κάρτα και όχι το παυπαλ ;;;;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα σταμάτησα σε ένα ΑΤΜ την Πειραιώς για να τσεκάρω την κάρτα. Δέχτηκε το pin που είχα δηλώσει όταν την πρωτο έβγαλα, επειδή δεν ήθελα να κάνω ανάληψη είπα να δοκιμάσω την επιλογή ερώτηση υπολοίπου, δυστυχώς δεν δούλεψε, το μηχάνημα μου πέταξε τη κάρτα στα μούτρα :-D   

 

Πάντως και εγω πιστεύω ότι πριν τη χρησιμοποιήσουμε για αγορές, πρέπει να την περάσουμε απο ενα ΑΤΜ έτσι ώστε να ενεργοποιηθεί με το Pin Που έχουμε δηλώσει. Αυτό άλλωστε γίνεται και για τις Ελληνικές κάρτες όταν μας στέλνουν την καινούργια (για αντικατάσταση μια ληγμένης πχ) .

 

Απορία: Έκανα μια αγορά απο sportdirect, η παραγγελία σήμερα ξεκίνησε απο Αγγλία, αλλά η πληρωμή στην εφαρμογ΄της revolut φαίνεται ακόμα Pending... Μήπως σκέφτονται να μου κεράσουν τη 1η παραγγελία μου ?? :devil:

 

(Στο paypal έγινε απο Pending σε completed εχθές η πληρωμή μου )  

Προφανώς δεν μπορείς να επιλέξεις την επιλογή "Ερώτηση Υπολοίπου", γιατί δεν είναι κάρτα της ιδίας τραπέζης.

Προσωπικά μου είπαν επί λέξη, από το in app chat, να πάω πρώτα σε ένα chip and pin ATM και να προσπαθήσω να βγάλω ένα μικρό ποσό. Επίσης, ότι η κάρτα συνήθως ενεργοποιείται με τη δεύτερη προσπάθεια.

Ακριβώς αυτό λοιπόν έγινε και στη δική μου περίπτωση. Πήγα σε ένα ΑΤΜ της Πειραιώς, έβαλα την κάρτα και προσπάθησα να τραβήξω 20 ευρώ. Μου βγάζει την κάρτα, χωρίς να βγάλει το 20άρικο. Την ξαναβάζω και κάνω το ίδιο πράγμα και μου βγάζει την κάρτα μαζί με το 20άρικο κανονικά!!

Αμέσως εμφανίστηκε και η συναλλαγή στην εφαρμογή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται γιατί η φόρτιση της Revolut μέσω κάρτας πολύ απλά δεν αποτελεί έμβασμα αλλά "αγορά".

 α εννοείς όχι με έμβασμα αλλά με χρήση της Leupay card.

σωστό αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι διάβασες προσεκτικά τα μηνύματα που προηγήθηκαν...

 

Η συζήτηση γίνεται για τη λειτουργία της φυσικής κάρτας, σε φυσικά καταστήματα....

....φίλος παραπάνω πήγε να αγοράσει κάτι χρησιμοποιώντας τη κάρτα σε μηχάνημα POS καταστήματος κι έφαγε δύο άκυρα...προέκυψε λοιπόν ότι ακόμη κι αν δεν έχει γίνει μετέπειτα αλλαγή του ΡΙΝ, για να ενεργοποιηθεί ορθώς η κάρτα και το αρχικό ΡΙΝ, πρέπει να γίνει ανάληψη/συναλλαγή σε ΑΤΜ

 

Μια χαρά τα διάβασα τα μηνύματα και δεν χρειάζομαι επεξηγήσεις με underline και bold. Δόξα τω Θεώ, τα Ελληνικά μου είναι σε καλό επίπεδο.

 

Το θέμα είναι ότι εσύ δεν κατάλαβες το point μου. H φυσική κάρτα έρχεται σε πολλούς ύστερα από μέρες, κατά τις οποίες θα μπορούσες να την έχεις ήδη χρησιμοποιήσει online. Εφόσον έχει γίνει ήδη δεκτή σε online αγορά (αριθμός + CVC + λήξη) τότε θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά και η φυσική χωρίς τη χρήση ΑΤΜ.

 

Πέραν αυτού, σου ξαναλέω ότι έχει ήδη συζητηθεί το συγκεκριμένο πάνω από μία φορά σε προηγούμενες σελίδες. Εκτός από μένα που χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τη revolut σε φυσικό κατάστημα (άρα δεν έκανα καμία "ενεργοποίηση" σε ΑΤΜ) υπάρχουν και άλλοι χρήστες που λένε ακριβώς το ίδιο.

 

Συνοψίζοντας, δεν προκύπτει από πουθενά το "απαραίτητο" της ενέργειας.

 

Υ.Γ. Παρακαλώ μην συγκρίνετε τη revolut και τη λειτουργικότητά της με φυσικές κάρτες ελληνικών τραπεζών, δεν έχουν σχέση. Οι τελευταίες χρειάζονται ενεργοποίηση, καθότι αρχικά είναι άχρηστες - εν αντιθέσει με τη revolut, που χρησιμοποιείται κανονικά (έστω και ως virtual σε κάποιους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση-προβληματισμό:πριν από λίγο έκανα έμβασμα για φόρτιση της κάρτας...το θέμα είναι πως στο πεδίο που ζητάει πληροφορίες για τον δικαιουχο(το λεγόμενο reference) εγώ συμπλήρωσα από κεκτημένη ταχύτητα το swift(δλδ το BARCGB22)το έμβασμα έγινε επιτυχώς και τα χρήματα έχουν αφαιρεθεί από τον λογαριασμό μου!

Έχω στείλει ενημερωτικό μήνυμα στο support τις revolut και περιμένω απάντηση(όταν και αν)

Η ερώτηση ειναι:υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα στην φόρτιση της καρτας;και αν ναι,μπορώ να ακυρώσω το εμβασμα;(τράπεζα Πειραιώς)γνωρίζει κάποιος να απαντήσει σχετικά;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση-προβληματισμό:πριν από λίγο έκανα έμβασμα για φόρτιση της κάρτας...το θέμα είναι πως στο πεδίο που ζητάει πληροφορίες για τον δικαιουχο(το λεγόμενο reference) εγώ συμπλήρωσα από κεκτημένη ταχύτητα το swift(δλδ το BARCGB22)το έμβασμα έγινε επιτυχώς και τα χρήματα έχουν αφαιρεθεί από τον λογαριασμό μου!

Έχω στείλει ενημερωτικό μήνυμα στο support τις revolut και περιμένω απάντηση(όταν και αν)

Η ερώτηση ειναι:υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα στην φόρτιση της καρτας;και αν ναι,μπορώ να ακυρώσω το εμβασμα;(τράπεζα Πειραιώς)γνωρίζει κάποιος να απαντήσει σχετικά;

Ευχαριστώ!

 

Αν μόλις το έκανες ακύρωσέ το. Το πιο πιθανό να μην φτάσει και να γυρίσει πίσω και να σε χρεώσει και η τράπεζά σου για την επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το ακυρώσω μου λες φίλε μου αλλα πιο πάνω ρωτάω "μπορώ να το ακυρώσω?" το οποίο σημαίνει πως δεν γνωρίζω τον τροπο...πάνω σε αυτό έχεις κατι να μου πεις?


Μόλις επικοινώνησα με την τράπεζα Πειραιώς και μου η απάντηση που πήρα ήταν πως υπάρχει σχετική διαδικασία αποστέλλοντας fax αιτουμενος αλλαγή στοιχείων εμβάσματος με κόστος 15€....στα 30€ ήταν η κατάθεση όποτε δεν αξίζει καν τον κόπο.
Αυτό το reference(πληροφορίες δικαιούχου) τι ακριβώς ειναι?ειναι ένας μοναδικός αριθμός του κάθε χρήστη τον οποίο όταν τον διαβάσουνε στην revolut γνωρίζουν σε ποιον χρήστη θα πρέπει να περάσουν το ποσό?ειναι κατι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επικοινώνησα με την τράπεζα Πειραιώς και μου η απάντηση που πήρα ήταν πως υπάρχει σχετική διαδικασία αποστέλλοντας fax αιτουμενος αλλαγή στοιχείων εμβάσματος με κόστος 15€....στα 30€ ήταν η κατάθεση όποτε δεν αξίζει καν τον κόπο.

Αυτό το reference(πληροφορίες δικαιούχου) τι ακριβώς ειναι?ειναι ένας μοναδικός αριθμός του κάθε χρήστη τον οποίο όταν τον διαβάσουνε στην revolut γνωρίζουν σε ποιον χρήστη θα πρέπει να περάσουν το ποσό?ειναι κατι άλλο?

Απατεωνες ακου εκει 15ευρω μονο στην Ελλαδα συμβαινουν αυτα και θελουν να καταργησουν και το ρευστο αχαχα omg

 

Κανε ακυρωση εμβασματος ως μη αναγνωρισιμη συνναλαγη απο εσενα.

Μη με ρωτησεις πως δεν εχω πειραιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. Παρακαλώ μην συγκρίνετε τη revolut και τη λειτουργικότητά της με φυσικές κάρτες ελληνικών τραπεζών, δεν έχουν σχέση. Οι τελευταίες χρειάζονται ενεργοποίηση, καθότι αρχικά είναι άχρηστες - εν αντιθέσει με τη revolut, που χρησιμοποιείται κανονικά (έστω και ως virtual σε κάποιους).

 

Θα τη συγκρίνουμε γιατί έχουν σχέση. Τον Αύγουστο που μας πέρασε, πήγα να πάρω τη νέα debit VISA μου από την Πειραιώς (σε αντικατάσταση της παλιάς ΑΤΕ αλλά δεν έχει σημασία). Η υπάλληλος μου είπε τα εξής: η κάρτα είναι έτοιμη να δουλέψει για αγορές online (αυτό έχει απόλυτη σχέση το "virtual" που κάνει και η Revolut), πριν όμως τη χρησιμοποιήσω σε POS σε κατάστημα, θα πρέπει να εισαχθεί σε ΑΤΜ για να ενεργοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ την Mary για τον καταπληκτικό οδηγό της καθώς και όλους όσους βοήθησαν στις γενικότερες προσθήκες και ειδικά στα εμβάσματα. Τα τελευταία ήταν απαραίτητα διότι παρόλο συνδρομητής e-baking δεν είχα ιδέα και η διαδικασία είναι σχετικά πολύπλοκη.

 

Ευχαριστώ επίσης και όσους ανέφεραν την διαδικασία επιλογής στο PayPal ώστε να μην γίνεται ισοτιμία από την συγκεκριμένη υπηρεσία.

 

Γενικώς όλος ο οδηγός συμπεριλαμβανομένων και των μηνυμάτων ήταν για μένα μια αποκάλυψη.

 

Τώρα ας αναφέρω και δυο "προβλήματα" που αντιμετώπισα.

1. Όταν παράγγειλα την κάρτα δεν την χρησιμοποίησα καθόλου, όμως κάποια μέρα η υπηρεσία κλειδώθηκε με πρόσβαση μόνο στο chat. Εκεί μετά από μηνύματα μου ζητήθηκε το εξής:

post-332201-0-84008700-1455127669_thumb.jpg

 

Το μόνο που χρειάστηκε ήταν να εισάγω την κάρτα σε ΑΤΜ ώστε να την δει το σύστημα και να επανέλθει ο λογαριασμός ώρες αργότερα. Με λίγα λόγια, η κάρτα χρειάζεται επαλήθευση αν δεν χρησιμοποιηθεί αρχικά καθόλου.

 

2. Είχα πρόβλημα στην πρώτη αγορά μέσω PayPal. Κάνοντας edit την κάρτα μου πρόσθεσα το cvv αλλά παράλληλα είχα βάλει λάθος και την ημερομηνία λήξεως κατά ένα μήνα. Επομένως αν τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο ας ρίξει μια ματιά στα στοιχεία της κάρτας.

 

Τώρα μια ερώτηση, στην επιλογή send εμφανίζει τις επαφές μου. Εφόσον στείλω χρήματα πως θα τα παραλάβει ο παραλήπτης; Δηλαδή πως ακριβώς θα παραλάβει τα χρήματα έστω και ψηφιακά;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Παρακαλώ μην συγκρίνετε τη revolut και τη λειτουργικότητά της με φυσικές κάρτες ελληνικών τραπεζών, δεν έχουν σχέση. Οι τελευταίες χρειάζονται ενεργοποίηση, καθότι αρχικά είναι άχρηστες - εν αντιθέσει με τη revolut, που χρησιμοποιείται κανονικά (έστω και ως virtual σε κάποιους).

 

Θα τη συγκρίνουμε γιατί έχουν σχέση. Τον Αύγουστο που μας πέρασε, πήγα να πάρω τη νέα debit VISA μου από την Πειραιώς (σε αντικατάσταση της παλιάς ΑΤΕ αλλά δεν έχει σημασία). Η υπάλληλος μου είπε τα εξής: η κάρτα είναι έτοιμη να δουλέψει για αγορές online (αυτό έχει απόλυτη σχέση το "virtual" που κάνει και η Revolut), πριν όμως τη χρησιμοποιήσω σε POS σε κατάστημα, θα πρέπει να εισαχθεί σε ΑΤΜ για να ενεργοποιηθεί.

O dBpanos εννοει οτι η Revolut κατα βαση ειναι μια virtual χρεωστικη καρτα, ασχετως αν εχεις τη δυνατοτητα να παραγγειλεις και μια φυσικη.

 

Οι ελληνικες χρεωστικες καρτες ΔΕΝ ειναι virtual αλλά στηριζονται σε εναν τραπεζικο λογαριασμο.

 

Η συγκριση των Revolut - Ελληνικη χρεωστικη καρτα ειναι εξ'ορισμου ατοπη.

 

Τελος, το θεμα της ενεργοποιησης της καρτας σε ΑΤΜ με βρισκει συμφωνη παλι με τον dBpanos.

 

Πέραν αυτού, σου ξαναλέω ότι έχει ήδη συζητηθεί το συγκεκριμένο πάνω από μία φορά σε προηγούμενες σελίδες. Εκτός από μένα που χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τη revolut σε φυσικό κατάστημα (άρα δεν έκανα καμία "ενεργοποίηση" σε ΑΤΜ) υπάρχουν και άλλοι χρήστες που λένε ακριβώς το ίδιο.

 

Συνοψίζοντας, δεν προκύπτει από πουθενά το "απαραίτητο" της ενέργειας.

 

Αν η καρτα εχει ΠΡΩΤΑ χρησιμοποιηθει ηλεκτρονικα, τοτε σε ενα φυσικο καταστημα και βαζοντας το σωστό pin, θα γινει αποδεκτη με τη 2η φορα εισαγωγης του pin.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...