Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα κάνει 3 εμβάσματα στην ρεβολουτ και έκαναν 4-5 εργάσιμες να φανούν.

Εχτες μπήκα στο τρυπακι πριν κάνω το εμβασμα να κάνω verify και βουαλα... Το εμβασμα που έκανα εχτες στις 14:25 εμφανίστηκε σήμερα λίγο μετά τις 21:00...

 

Δεν νομίζω να είναι συμπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 όταν έκανα σύνδεση στο paypal πριν περίπου 1 μήνα έγινε η πρώτη χρέωση  0,93 ευρώ όπως αναφέρεται και μετέπειτα στο confirmation 1,32 ευρώ  το οποίο έγινε refund ,μετά από μερικές ημέρες , ωστόσο το πόσο των 0,93ευρω βρισκόταν σε κατάσταση pending μέχρι  και την  προηγούμενη εβδομάδα ,

το περίεργο είναι πως τώρα στην εφαρμογή   δεν εμφανίζεται καθολου αυτή η χρέωση σαν να μην έγινε   και δεν έχει γίνει refund του ποσού !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια και συγχαρητηρια για τον καταπλητικο και πληρη οδηγο.

προσπαθω εδω και ωρα να στειλω εμβασμα μεσω eurobank αλλα μου πεταει το παρακατω.

post-363948-0-13809300-1455056118_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει απαντηθεί πιο πριν

 

Ή eurobank έχει στο enbanking της την ιδιαιτερότητα να πρέπει να έχεις εγκαταστήσει κάποια πρωτόκολλα στον ή/υ για να κανείς κάποιες συναλλαγές

 

Μιλά με το κατάστημα ή την τηλεφωνική εξυπηρέτηση να σοΥ πουν την διαδικασία απόκτησης του κωδικού και πως εγκαθίσταται στο pc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αλλά και να φορτίσεις την revolut απευθείας απο την leupay με κόστος 0.

αυτό πως γίνεται? η Leupay δεν έχει κόστος εξερχόμενου εμβάσματος 3€?

 

η ελληνική τράπεζα χρεώνει 1€ το έμβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω την μέχρι τώρα εμπειρία μου, μπας και βοηθήσει κανέναν.

 

Αρχικά το πρόβλημα μου ήταν οτι δεν έχω κινητό android (ούτε iphone) και γι'αυτό άργησα να μπω στην διαδικασία. Τελικά αφού αποφάσισα να δοκιμάσω, κατέβασα τον android emulator για pc bluestacks (δωρεάν) και τα κατάφερα μια χαρά να κάνω και register και απ'όλα. Οπότε ρητά και κατηγορηματικά μπορώ να πω οτι και να μην έχει κάποιος κινητό που να τρέχει το app μπορεί κάλλιστα να ανοίξει account και να χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες της revolut.

 

Το δεύτερο πρόβλημα μου ήταν οτι αφού έστειλα δειλά το πρώτο δοκιμαστικό μου έμβασμα ύψους 30, μετά από 3-4 ημέρες μου έσκασε sms στο κινητό που έλεγε εν ολίγοις οτι το είδανε το έμβασμα αλλά προέρχεται από λογαριασμό registered σε άλλο όνομα και οτι ή θα έπρεπε να ανοίξει ο δικαιούχος του λογαριασμού account στην revolutl και να μου τα στείλει από εκεί, ή να επικοινωνήσω με το support τους. Τελικά μου πήρε μια μέρα να στέλνω emails με τα pdf από την ALPHABANK με τις λεπτομέρειες του εμβάσματος, να μιλάω και μέσα από το app με το support τους, και εντέλει μου τα βάλανε στο τέλος της μέρας. Μου φάνηκε περίεργο όμως μιας και τα στοιχεία που έδινε η ALPHABANK ήταν ίδια και απαράλλαχτα με αυτά που είχα καταχωρήσει στο app της Revolut, ονοματεπώνυμο, κινητό τηλέφωνο κτλ.

 

Η σύνδεση με το paypal έγινε κανονικά , έριξα και verify στην κάρτα, μου επιστράφηκε και το 1.39 που τράβηξε μετά από 4-5 μέρες.

 

Επίσης μου έκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός οτι όταν ζήτησα να μου στείλουν και πλαστική κάρτα και μου έβγαλε εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης, αυτός τηρήθηκε με τρομερή ακρίβεια, μου είχε βγάλει delivery date 9 Φεβρουαρίου και όντως σήμερα το πρωί με περίμενε ο φάκελος.

 

Αυτά για την ώρα, μέχρι τώρα θετικές οι εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό πως γίνεται? η Leupay δεν έχει κόστος εξερχόμενου εμβάσματος 3€?

 

η ελληνική τράπεζα χρεώνει 1€ το έμβασμα

 

Γίνεται γιατί η φόρτιση της Revolut μέσω κάρτας πολύ απλά δεν αποτελεί έμβασμα αλλά "αγορά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που παρατήρησα είναι ότι η εφαρμογή ώρες-ώρες τραβάει γερά ζόρια να συνδεθεί, ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο ή στη σύνδεση της συσκευής με το δίκτυο.

 

Εγώ ειχα στείλει έμβασμα τη Κυριακή - εκτελέσιμο Δευτέρα - και κάποια στιγμή σήμερα το βράδυ κατατέθηκε στο Revolut.

 

Αφού είδα την κατάθεση, πρόσθεσα την κάρτα στο Paypal - τότε δεν συνδεόταν με τίποτα, κολλούσε στην σελίδα που πληκτρολογείς το ΡΙΝ εισόδου - κι όμως μετά από πολλή αναμονή όταν συνδέθηκε, ήρθε ενημέρωση που έλεγε ότι η απόπειρα χρέωσης της κάρτας απέτυχε γιατί δεν υπήρχε υπόλοιπο...

...αυτό παρότι η κατάθεση είχε γίνει στις 9 Φλεβάρη και η προσθήκη της κάρτας στο Paypal στις 10 Φλεβάρη (μετά τα μεσάνυχτα δλδ)...

 

Παρόλαυτά, πάτησα μετά "link and confirm" και έστειλε τον κωδικό επιβεβαίωσης μαζί με χρέωση 1£ βρετανικής λίρας (1.21€), η οποία χρέωση ωστόσο ενώ εχει αφαιρεθεί από το υπόλοιπο, εμφανίζεται ως "pending".

 

Με μικρές ανωμαλίες της εφαρμογής τα βήματα φαίνεται να ολοκληρώθηκαν επιτυχώς....αυτή η δυσκολία σύνδεσης προήλθε έπειτα από τις τελευταίες ενημέρωσης της εφαρμογής στο Google Play (1-2 σε 7-10 μέρες) κι ενώ είχα κανει εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής σε κάθε έκδοση, μήπως έλυνε αυτή το πρόβλημα συνδεσιμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει 3 εμβάσματα στην ρεβολουτ και έκαναν 4-5 εργάσιμες να φανούν.

Εχτες μπήκα στο τρυπακι πριν κάνω το εμβασμα να κάνω verify και βουαλα... Το εμβασμα που έκανα εχτες στις 14:25 εμφανίστηκε σήμερα λίγο μετά τις 21:00...

 

Δεν νομίζω να είναι συμπτωση

Ισως και να ειναι συμπτωση γιατι εγω τρια  εμβασματα που εχω στειλει μπηκαν σε μιαμιση μερα και δεν εχω κανει verify

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει 3 εμβάσματα στην ρεβολουτ και έκαναν 4-5 εργάσιμες να φανούν.

Εχτες μπήκα στο τρυπακι πριν κάνω το εμβασμα να κάνω verify και βουαλα... Το εμβασμα που έκανα εχτες στις 14:25 εμφανίστηκε σήμερα λίγο μετά τις 21:00...

 

Δεν νομίζω να είναι συμπτωση

σύμπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες, μετά από κανά 2ωρο ταλαιπωρίας, περπατήματος και μπλοκαρίσματος της φυσικής κάρτας, κατάφερα να έρθω σε επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη της Revolut.

Για να ενεργοποιηθεί η φυσική κάρτα, είτε αλλάξουμε εμείς το PIN είτε όχι, αρχικά πρέπει να την εισάγουμε σε ένα ATM και να κάνουμε ανάληψη οποιοδήποτε ποσού (προσωπικά πήγα στην Πειραιώς και έβγαλα 20 ευρώ). Συνήθως, μου είπαν, την πρώτη φορά η κάρτα απορρίπτεται αλλά τη δεύτερη φορά ενεργοποιείται, παίρνοντας ταυτόχρονα και το ποσό από το ATM. Όντως, αυτό ακριβώς έγινε και στη δική μου περίπτωση. Εν συνεχεία μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε και στα καταστήματα με μηχανήματα POS.

Παρακαλώ να ενημερωθεί σχετικά ο Οδηγός, για να λάβουν άπαντες γνώση!!

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αυτό κι έχει ειπωθεί και από μένα, αλλά και από άλλους χρήστες, ότι ΔΕΝ είναι απαπαραίτητη η εισαγωγή της κάρτας σε ΑΤΜ.

 

Και αυτό διότι κανονικά είναι ήδη ενεργοποιημένη μιας και (θα μπορούσε να) έχει κάνει ήδη συναλλαγές ώς virtual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αυτό κι έχει ειπωθεί και από μένα, αλλά και από άλλους χρήστες, ότι ΔΕΝ είναι απαπαραίτητη η εισαγωγή της κάρτας σε ΑΤΜ.

 

Και αυτό διότι κανονικά είναι ήδη ενεργοποιημένη μιας και (θα μπορούσε να) έχει κάνει ήδη συναλλαγές ώς virtual.

 

Δεν νομίζω ότι διάβασες προσεκτικά τα μηνύματα που προηγήθηκαν...

 

Η συζήτηση γίνεται για τη λειτουργία της φυσικής κάρτας, σε φυσικά καταστήματα....

....φίλος παραπάνω πήγε να αγοράσει κάτι χρησιμοποιώντας τη κάρτα σε μηχάνημα POS καταστήματος κι έφαγε δύο άκυρα...προέκυψε λοιπόν ότι ακόμη κι αν δεν έχει γίνει μετέπειτα αλλαγή του ΡΙΝ, για να ενεργοποιηθεί ορθώς η κάρτα και το αρχικό ΡΙΝ, πρέπει να γίνει ανάληψη/συναλλαγή σε ΑΤΜ

 όταν έκανα σύνδεση στο paypal πριν περίπου 1 μήνα έγινε η πρώτη χρέωση  0,93 ευρώ όπως αναφέρεται και μετέπειτα στο confirmation 1,32 ευρώ  το οποίο έγινε refund ,μετά από μερικές ημέρες , ωστόσο το πόσο των 0,93ευρω βρισκόταν σε κατάσταση pending μέχρι  και την  προηγούμενη εβδομάδα ,

το περίεργο είναι πως τώρα στην εφαρμογή   δεν εμφανίζεται καθολου αυτή η χρέωση σαν να μην έγινε   και δεν έχει γίνει refund του ποσού !!

 

Εμένα αυτή η αρχική χρέωση για κάποιο λόγο

- ήρθε ως μηδενικό ποσό

- καταγράφηκε στη καρτέλα του υπολοίπου σε δολάρια

- παρότι χρήματα κατατέθηκαν στον λογαριασμό στις 9 Φλεβάρη και η χρέωση έγινε στις 10 Φλεβάρη, μου ήρθε μήνυμα (όταν εδέησε να συνδεθεί η εφαρμογή) ότι δεν υπήρχε υπόλοιπο...

τρέχα γύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έβαλα την Παρασκευή 300 ευρώ στη Revolut με έμβασμα από τη Eurobank κανονικά, όπως το έχω ξανακάνει. Μόνο που παρατήρησα πως η εφαρμογή Revolut είχε αλλάξει λίγο και μου έδειχνε διαφορετικό IBAN από αυτό που είχε την τελευταία φορά. Σήμερα μπήκαν τελικά τα χρήματα και με έκπληξη παρατήρησα πως δεν προστέθηκαν μαζί με το υπόλοιπο της κάρτας, αλλά προστέθηκαν σε λίρες ξεχωριστά και έτσι είχα και μια απώλεια 2 ευρώ (ευτυχώς όχι μεγάλη). Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί μπορεί να συνέβει αυτό; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έβαλα την Παρασκευή 300 ευρώ στη Revolut με έμβασμα από τη Eurobank κανονικά, όπως το έχω ξανακάνει. Μόνο που παρατήρησα πως η εφαρμογή Revolut είχε αλλάξει λίγο και μου έδειχνε διαφορετικό IBAN από αυτό που είχε την τελευταία φορά. Σήμερα μπήκαν τελικά τα χρήματα και με έκπληξη παρατήρησα πως δεν προστέθηκαν μαζί με το υπόλοιπο της κάρτας, αλλά προστέθηκαν σε λίρες ξεχωριστά και έτσι είχα και μια απώλεια 2 ευρώ (ευτυχώς όχι μεγάλη). Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί μπορεί να συνέβει αυτό; Ευχαριστώ.

Πήγαινε στη σελίδα 1 του θέματος και διάβασε προσεκτικά το μήνυμα #1 του οδηγού, παράγραφο 10, μαζί με τα screenshots που έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στη σελίδα 1 του θέματος και διάβασε προσεκτικά το μήνυμα #1 του οδηγού, παράγραφο 10, μαζί με τα screenshots που έχει...

 

Πω ήταν και με Bold ντροπή μου :P Μου φαίνεται πάντως πως η εφαρμογή άλλαξε λίγο από την προηγούμενη φορά που έστειλα λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...