Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια παω να στειλω για δευτερη φορα εμβασμα απο winbnak και αυτη την φορα δεν βλεπω την τελευταια επιλογη που λεει SEPA ωστε να ξαναβαλω το reference number...να προχωρησω στο εμβασμα?

Όταν κάνεις έμβασμα πριν τις 16.00, δεν το βγάζει. Μετά τις 16.00 κάνει την εμφάνιση του κανονικά..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επανέρχομαι για λίγο στο θέμα της φυσικής κάρτας.

Όπως ανέφερα πρόσφατα και σύμφωνα με τις κατευθύνσεις της Revolut, ενεργοποίησα την κάρτα, κάνοντας μία επιτυχή ανάληψη των 20 ευρώ από ATM της Πειραιώς.

Σήμερα, προσπάθησα για πρώτη φορά από τότε, να χρησιμοποιήσω την κάρτα σε ένα κατάστημα, το οποίο τύγχανε να έχει μηχάνημα POS της Πειραιώς (!!), αλλά μου έβγαζε ένδειξη ότι το PIN που εισήγαγα ήταν λάθος! Προφανώς όμως και εισήγαγα το σωστό PIN.

Ενημέρωσα λοιπόν τη Revolut ξανά και αυτοί με τη σειρά τους μου επανέλαβαν τα ίδια. Κάνανε reset την κάρτα, μου ζήτησαν να πάω σε ένα chip and pin ATM και να επανενεργοποιήσω την κάρτα. Μόνο που αγανάκτησα να επαναλαμβάνω τις ίδιες ενέργειες!! Τί να φταίει άραγε; Γιατί δουλεύει κανονικά στο ATM, ενώ στο POS μου βγάζει λάθος PIN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτησω .Η γραμματοσειρά είναι πααααααρα πολύ μικρή στην εφαρμογή.μπορεί να αλλάξει αυτό;

χωρίς να είσαι ροοτ δύσκολα 

τι κινητό έχεις γιατί δεν θα την έλεγα με την καμία μικρή (σε 4.7 οθόνη)

(καιι ποοοοση ώρα είσαι στην εφαρμογή για να σε ενοχλεί κιόλας το φοντ ;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Μηπως εχει δοκιμασει καποιος να στειλει απο την εικονικη καρτα Leupost στην καρτα revolut μεσω top up καρτας?

 

Προσπαθησα ανεπιτυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Μηπως εχει δοκιμασει καποιος να στειλει απο την εικονικη καρτα Leupost στην καρτα revolut μεσω top up καρτας?

 

Προσπαθησα ανεπιτυχως.

 

Τι μηνυμα σου έβγαλε; (π.χ. credit cards are not accepted ή κάτι άλλο;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση, μπορεί να γίνει φόρτιση χρημάτων της κάρτας revolut μέσω προπληρωμένης κάρτας;; (είναι master card)

Αν είναι εξωτερικού (leupay,number26)  B)  ΝΑΙ !   ΕΛΛΗΝΙΚΗ καρτα ΔΕΝ  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μου!

1) Εγώ που δεν έχω smartphone (εδώ που τα λέμε, ούτε απλό κινητό δεν έχω!) μπορώ να εκμεταλλευτώ τις υπηρεσίες της "Revolut"; Κάπου πήρε το μάτι μου ότι μπορώ να βάλω τον υπολογιστή μου σε περιβάλλον Android, με κάποιον emulator "BlueStacks 2", για να προσομοιώσω μία mobile συσκευή. Και πάλι, όμως... Δεν θα μου ζητηθεί κάποιος αριθμός κινητού; Υπάρχει κάποιος οδηγός, ή κάποιο βοήθημα, αντίστοιχο με αυτό της κάρτας;

2) Δεδομένο του ότι δεν διαθέτω κινητό, αυτό μεταφράζεται αυτομάτως στο ότι δεν θα μπορώ να στείλω έμβασμα μέσω web banking  στην Revolut. (Ούτε οπουδήποτε αλλού, καθώς, για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω αυτή τη λειτουργία, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιον κωδικό που θα μου στείλουν στο κινητό... Μα αφού δεν έχω!). Πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να καταθέτω το έμβασμα προσωπικά στο ταμείο της τράπεζάς μου. Μήπως γνωρίζουμε πόση πάνω-κάτω θα είναι η χρέωση; Και τέλος, θα είναι εφικτό να στέλνω εμβάσματα σε ξένη τράπεζα; Έστω και αν δεν υπερβαίνω το όριο των €500 μηνιαίως...

3) Δεν υπάρχει καμιά καρτούλα, σαν την Revolut, καλή ώρα, που να συνδέεται αυτόματα με τον λογαριασμό σου και να "σηκώνει" από κει, από μόνη της, χωρίς να χρειάζεται "φόρτωμα" και αποστολή χρημάτων από τον λογαριασμό σου;

4) (Off Topic) Για άνοιγμα λογαριασμού σε ΞΕΝΗ τράπεζα και χορήγηση χρεωστικής κάρτας, ισχύει ότι και εδώ; (Μόνιμη διεύθυνση, σταθερό τηλέφωνο, κλπ.) Μιλάμε για μικροποσό, έτσι; Κανα-δυό χιλιάρικα... όχι τίποτα σπουδαίο, μην φανταστείτε!

 

Συγγνώμη εάν τα ερωτήματά μου είναι ήδη απαντημένα ή φάνηκαν "κουτά"...

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμμ... ναι! Έχω ΗΔΗ ζητήσει προκαταβολικά συγγνώμη για τη φύση των ερωτημάτων μου.

Θα μπορούσα να μάθω ποιό ήταν αυτό συγκεκριμένα που σε τσάντισε και/ή σε έκανε να απηυδήσεις;

Σε ευχαριστώ για την κατανόηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...