Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;

 

Κάθε τράπεζα έχει το δικό της αριθμό πελατών, με ανάγκες ή όχι για να κάνουν έμβασμα. Με βάση την απόφαση της αρμόδιας Επιτροπής, 18000 περίπου πελάτες μπορούν να στείλουν 500€ το μήνα.

 

Επομένως, το συνολικά διαθέσιμο ποσό κάθε τράπεζας, για το σκοπό αυτό, μπορεί να καλυφθεί σε 10 ή 20 ή 30 μέρες, ανάλογα με τον αριθμό των πελατών της που θέλουν να κάνουν έμβασμα και το ποσό που θέλουν να εμβάσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έβγαλα μόνος μου αυτό το συμπέρασμα, προφανώς το είδα/άκουσα κάπου. Ίσως όπως λες καλύφθηκε το ποσό, ίσως σκέφτονται να το μειώσουν, ίσως πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έβγαλα μόνος μου αυτό το συμπέρασμα, προφανώς το είδα/άκουσα κάπου. Ίσως όπως λες καλύφθηκε το ποσό, ίσως σκέφτονται να το μειώσουν, ίσως πολλά.

 

Αν μιλάς για κάτι τέτοιο:

 

S324dKr.png

 

Τότε απλά είναι αυτό που λέει ο makfil. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια ιδεα γιατι απο εθνικη δεν με αφηνει να στειλω εμβασμα? βαζω τα στοιχεια της revolut και οταν παταω επιλογη δεν κανει τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις, το ξανάκανα και ήρθε αμέσως. Βέβαια τώρα τράβηξε από τις 5 λίρες που μπήκαν δώρο ενώ την πρώτη φορά από τα € που έστειλα. Θα επιστραφούν και 2 τώρα;

Ε λογικά θα γυρίσουν και τα δύο ποσά. Αφού για επιβεβαίωση γίνεται, δεν είναι κάποιου είδους προμήθεια για να πεις ότι μπορεί να τα κρατήσει.

 

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση! H Εθνική ξερει κανεις ποσο χρεώνει;

Ένα ευρώ αρκεί να ακολουθήσεις πιστά τον οδηγό της πρώτης σελίδας. Αν βάλεις λάθος επιλογές μπορεί να χρεωθείς περισσότερο.

 

 

η εθνική είναι πανάκριβη μια φορά μου είχαν στείλει έμβασμα και δεν πίστευα ότι έχει τέτοιες χρεώσεις και τώρα τις βλέπω 8€ μέχρι το πόσο των 1000€

εδώ είναι ο τιμοκατάλογος

Αυτός ο κατάλογος είναι για συναλλαγές στο γκισέ της τράπεζας. Εκεί κοστίζει 8 ευρώ το έμβασμα. Αν γίνει από e-banking κοστίζει ένα ευρώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λογικά θα γυρίσουν και τα δύο ποσά. Αφού για επιβεβαίωση γίνεται, δεν είναι κάποιου είδους προμήθεια για να πεις ότι μπορεί να τα κρατήσει.

 

 

Ένα ευρώ αρκεί να ακολουθήσεις πιστά τον οδηγό της πρώτης σελίδας. Αν βάλεις λάθος επιλογές μπορεί να χρεωθείς περισσότερο.

 

 

Αυτός ο κατάλογος είναι για συναλλαγές στο γκισέ της τράπεζας. Εκεί κοστίζει 8 ευρώ το έμβασμα. Αν γίνει από e-banking κοστίζει ένα ευρώ

1€ δεν έχει με τίποτα μου στείλανε χρήματα από Πειραιώς σε εθνική και μου κράτησε 5ή8 καμιά τράπεζα δεν κρατεί μόνο ένα 1€

post-291247-0-61690900-1447528353_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1€ δεν έχει με τίποτα μου στείλανε χρήματα από Πειραιώς σε εθνική και μου κράτησε 5ή8 καμιά τράπεζα δεν κρατεί μόνο ένα 1€

Άλλη η τιμολόγηση του εισερχόμενου εμβάσματος, και άλλη του εξερχόμενου. Know your facts.

Είναι σαν να λες, αποκλείεται το yaris να κάνει μόνο 15.000, μια φορά πήρα ferrari και έκανε το δεκαπλάσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη η τιμολόγηση του εισερχόμενου εμβάσματος, και άλλη του εξερχόμενου. Know your facts.

Είναι σαν να λες, αποκλείεται το yaris να κάνει μόνο 15.000, μια φορά πήρα ferrari και έκανε το δεκαπλάσιο.

κατα την δικη σου αποψη σε περιοδο capital control ενα εμβασμα ειναι πιο φθηνο στο εξωτερικο εκτος και εαν εννοεισ πως εσυ στελενει με 1€ και εγω λαμβανω με 8€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον τιμολόγιο που πόσταρες δες στην σελίδα 29 που είναι τα εξερχόμενα εμβάσματα μέσω internet.

Δεν είναι δική μου άποψη επομένως.

Άσχετο με την συζήτηση αυτό που αναφέρεις, αλλά επειδή έχεις άγνοια για ορισμένα θέματα, μάθε πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ οποιαδήποτε ευρωπαϊκή τράπεζα να χρεώνει εμβάσματα που πληρούν τις SEPA προϋποθέσεις παραπάνω απ' ότι χρεώνεται η αποστολή σε εγχώριες τράπεζες. Γι' αυτό πλέον δεν διαχωρίζεται η τιμολόγηση σε Ελλάδα - Ευρώπη.

Man, εσύ πόσταρες το τιμολόγιο. Μελέτησέ το.

 

Edit: Αναφορικά με το edit / προσθήκη σου μετά την απάντησή μου... 

εκτος και εαν εννοεισ πως εσυ στελενει με 1€ και εγω λαμβανω με 8€

Ναι αυτό λέω, πως άλλο το κόστος του εισερχόμενου (σελίδα 5), άλλο του εξερχόμενου (σελίδα 29).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως το όριο των 500€ για εξωτερικό πλέον δεν ισχύει.

 

Βεβαίως και ΙΣXYEI (ανά λογαριασμο)

 

Εξαιρέσεις υπάρχουν για ειδικές κατηγορίες (ταξίδια στο εξωτερικό, εμβασματα για σπουδές ή για ιατρικά έξοδα κλπ)

 

Υποψιν βεβαια οτι λογω αυξημένων αναγκών, αν η τράπεζα ηδη πιασει το δικο της μηναιο οριο, τότε ακομα και αν δεν εχουμε εξαντλήσει το δικό μας 500άρικο , η τράπεζα δεν θα εκτελέσει το έμβασμα μας.  Γιαυτό καλο ειναι να φορτώνετε την Revolut με χρημα στις αρχές κάθε μήνα (τις πρώτες μέρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την δικη σου αποψη σε περιοδο capital control ενα εμβασμα ειναι πιο φθηνο στο εξωτερικο εκτος και εαν εννοεισ πως εσυ στελενει με 1€ και εγω λαμβανω με 8€

 

Είναι, πάντως, περίεργο ότι αν και δεν έχεις εμπειρία σε ορισμένα θέματα, επιμένεις ότι αυτό που λες είναι και το σωστό.

Προχθλες έστειλα έμβασμα 100€, μέσω ΕΤΕ, στο λογαριασμό μου στο paypal και χρεώθηκα 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι, πάντως, περίεργο ότι αν και δεν έχεις εμπειρία σε ορισμένα θέματα, επιμένεις ότι αυτό που λες είναι και το σωστό.

Προχθλες έστειλα έμβασμα 100€, μέσω ΕΤΕ, στο λογαριασμό μου στο paypal και χρεώθηκα 1€.

Εγώ βλέπω την απόδειξη από το winbank το τι λες εσύ δεν με νοιάζει άπλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...