Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ταυτότητά που δεν έχει το όνομα σε  λατινικούς χαρακτήρες 

τι σχέση έχει αυτό αφού την μπροστινή όψη βάζεις οπότε τι σχέση έχουν τα Λατινικά γράμματα μόλις το ξανάκανα και πάλι το ίδιο Sorry, we couldn't verify aytomatically .We will review your documents manually it normally takes up to 15 minutes 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή η κάρτα δουλεύει με βασικό νόμισμα το ευρώ, άσχετα που την εκδίδει Αγγλική τράπεζα, έτσι; Οπότε για αγορές με PayPal θα τρώμε αλλαγή νομίσματος σε οποιοδήποτε νόμισμα, μια ή δύο μετατροπές όπως και να χει; 

Την κάρτα μόλις την συνδέσεις στο paypal την βλέπει σαν Αγγλική και θεωρεί ότι έχει μέσα λίρες και όχι €.

Όταν πήγα να κάνω verify την κάρτα στο paypal μου τράβηξε 1 λίρα από μέσα και όχι € που είχε η κάρτα (το Revolut μου έκανε μετατροπή 1,36€ σε 1 λίρα και το έστειλε στο paypal - βέβαια τα ξαναπήρα πίσω μετά από μερικές μέρες).

Στην πρώτη αγορά που πήγα να κάνω (ήταν σε $) πριν ολοκληρώσω την πληρωμή είδα ότι το paypal θα τραβούσε από την κάρτα λίρες και όχι € που είχε μέσα - άλλαξα μέσω επιλογής που σου δίνει το paypal πριν κάνεις την αγορά, η μετατροπή να γίνει από την "τράπεζά μου" και πληρώθηκαν κανονικά δολάρια που τα μετέτρεψε η Revolut από τα € που είχε μέσα.

Γι'αυτό κατά την γνώμη μου και μέχρι να το επιβεβαιώσει και άλλος, αν κάνετε αγορά μέσω paypal σε € και η κάρτα της Revolut έχει € μην παρασυρθείτε και πείτε όλα οκ, κάντε έναν έλεγχο αν έχετε απενεργοποιήσει τις μετατροπές συναλλάγματος στο paypal γιατί μπορεί να έχετε αχρείαστες μετατροπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχέση έχει αυτό αφού την μπροστινή όψη βάζεις οπότε τι σχέση έχουν τα Λατινικά γράμματα μόλις το ξανάκανα και πάλι το ίδιο Sorry, we couldn't verify aytomatically .We will review your documents manually it normally takes up to 15 minutes 

και τις 2 όψεις βαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού μόνο την μια παίρνει μετά μου θέλει selfie εκτός και εάν δεν έχει πλέον την επιλογή αυτή 

Για ταυτότητα θέλει και τις 2 όψεις και μετά τραβάς την selfie - αν άλλαξε κάτι από όταν το έκανα εγώ δεν ξέρω.

Μήπως διάλεξες το δίπλωμα οδήγησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ταυτότητα θέλει και τις 2 όψεις και μετά τραβάς την selfie - αν άλλαξε κάτι από όταν το έκανα εγώ δεν ξέρω.

Μήπως διάλεξες το δίπλωμα οδήγησης?

όχι μου βγάζει μόνο τις επιλογές διαβατήριο-άδεια οδήγησης δεν κάνει scroll οπότε δεν έχει άλλη επιλογή πως το κάνατε εσείς τι ακριβός έγραφε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μου βγάζει μόνο τις επιλογές διαβατήριο-άδεια οδήγησης δεν κάνει scroll οπότε δεν έχει άλλη επιλογή πως το κάνατε εσείς τι ακριβός έγραφε? 

Τότε θα το κάνεις με το δίπλωμα οδήγησης, θέλει την 1 όψη μόνο και selfie.

 

Στην τελική μιλάς με support μέσω της εφαρμογής και τους στέλνεις τις φωτογραφίες που θα σου ζητήσουν με e-mail.

(Το verify των στοιχείων σου στη Revolut χρειάζεται μόνο αν σκοπεύεις να ξοδεύσεις περισσότερα από 1500€/χρόνο αλλιώς μην παιδεύεσαι άδικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάρτα μόλις την συνδέσεις στο paypal την βλέπει σαν Αγγλική και θεωρεί ότι έχει μέσα λίρες και όχι €.

Όταν πήγα να κάνω verify την κάρτα στο paypal μου τράβηξε 1 λίρα από μέσα και όχι € που είχε η κάρτα (το Revolut μου έκανε μετατροπή 1,36€ σε 1 λίρα και το έστειλε στο paypal - βέβαια τα ξαναπήρα πίσω μετά από μερικές μέρες).

Στην πρώτη αγορά που πήγα να κάνω (ήταν σε $) πριν ολοκληρώσω την πληρωμή είδα ότι το paypal θα τραβούσε από την κάρτα λίρες και όχι € που είχε μέσα - άλλαξα μέσω επιλογής που σου δίνει το paypal πριν κάνεις την αγορά, η μετατροπή να γίνει από την "τράπεζά μου" και πληρώθηκαν κανονικά δολάρια που τα μετέτρεψε η Revolut από τα € που είχε μέσα.

Γι'αυτό κατά την γνώμη μου και μέχρι να το επιβεβαιώσει και άλλος, αν κάνετε αγορά μέσω paypal σε € και η κάρτα της Revolut έχει € μην παρασυρθείτε και πείτε όλα οκ, κάντε έναν έλεγχο αν έχετε απενεργοποιήσει τις μετατροπές συναλλάγματος στο paypal γιατί μπορεί να έχετε αχρείαστες μετατροπές.

 

εγω την πατησα ετσι 

η revolut σε οτι νομισμα κι αν κανεις την αγορα μετατρεπει τα λεφτα σε λιρες αγγλιας πριν τα στειλει στο paypal

ακομα και με ευρω να αγορασεις θα γινουν πρωτα λιρες και μετα παλι ευρω 

και μετα πανε τα λεφτα με ολες αυτες τις μετατροπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €500 , έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.

 

Κατόπιν τούτου, από σήμερα και μέχρι το τέλος του μήνα (30/11/2015) δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του ορίου των 500€, μέσω της εφαρμογής Payments On Line.

Επιβεβαιωνω γιατι δουλευω στην Πειραιως,

 

Οπως επισης τα εμβασματα προς την revolut δεν φευγουν αμεσα γιατι πεφτουν σε ενα q προς ελεγχο.

 

Η λεξη revolution ανηκει στις <μαυρες λεξεις τραπεζικα>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω την πατησα ετσι 

η revolut σε οτι νομισμα κι αν κανεις την αγορα μετατρεπει τα λεφτα σε λιρες αγγλιας πριν τα στειλει στο paypal

ακομα και με ευρω να αγορασεις θα γινουν πρωτα λιρες και μετα παλι ευρω 

και μετα πανε τα λεφτα με ολες αυτες τις μετατροπες

Δεν τα μετατρέπει η Revolut - η Revolut μια χαρά δουλεύει - το paypal είναι αυτό που ζητάει λίρες από την Revolut γιατί την βλέπει σαν Αγγλική κάρτα άρα νομίζει ότι θα έχει μόνο λίρες μέσα.

Αν λοιπόν απενεργοποιήσεις τις μετατροπές νομισμάτων στο paypal δεν θα έχεις πλεον πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω γιατι δουλευω στην Πειραιως,

 

Οπως επισης τα εμβασματα προς την revolut δεν φευγουν αμεσα γιατι πεφτουν σε ενα q προς ελεγχο.

 

Η λεξη revolution ανηκει στις <μαυρες λεξεις τραπεζικα>

αφου δουλευεις στην πειραιως.μιας που εχω εγω εκει λογαριασμο.σε παρακαλαω μπορεις να πεις μεσω π.μ η εδω δημοσια ορισμενες διευκρινησεις?τελικα υπαρχει οριο καθε μηνα?εγω εγω την masteracd πειραιως εχω βγαλει και την virtual πειραιως δοκιμασα απο το ebay να κανω μια αγορα σε εναν συγκεκριμενο αγοραστη που περνω κατι ζελεδες για το μαλλι της label m.και με αποριπτειθ συνεχως και με τις δυο καρτες.σε αυτον επερνα παρολου που υπηρχε το καπιταλ κοντρολ.

γιαυτο προχωρησα να παρω την συγκεκριμενη καρτα εδω.

 

αλλα τι γινετε με τις καρτες τις ελληνικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο 3 μερες,εμφανιστηκαν και σε μενα τα λεφτα που εστειλα στην revolut.

Τωρα συνδεσα την καρτα με το paypal και μου κρατησε 1 ευρω . Στην καινουργια καρτα που περασα μου εμφανιζει μια επιλογη "Link and Confirm my card" .

Να το κλικαρω ή δεν χρειαζεται ?

Αγορες απο ποτε μπορω να κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα μετατρέπει η Revolut - η Revolut μια χαρά δουλεύει - το paypal είναι αυτό που ζητάει λίρες από την Revolut γιατί την βλέπει σαν Αγγλική κάρτα άρα νομίζει ότι θα έχει μόνο λίρες μέσα.

Αν λοιπόν απενεργοποιήσεις τις μετατροπές νομισμάτων στο paypal δεν θα έχεις πλεον πρόβλημα.

Οκ αυτό, συνεπώς σε ένα υποθετικό σενάριο όπου δεν υπήρχαν τα cc και θέλαμε μέσω PayPal να κάνουμε αγορές σε ευρώ, θα συνέφερε ή Ελληνική κάρτα και όχι η Revolut διότι θα γλυτώναμε την μετατροπή από ευρώ σε λίρα, σωστά; 

 

Κάτι ακόμα, μέσω της εφαρμογής έχεις τη δυνατότητα να προσκαλέσεις και άλλους να κάνουν account στην υπηρεσία. Παίρνεις κάποιου είδους bonus μετά; Το έχει δοκιμάσει κανείς πως δουλεύει;

 

Τέλος, η πλαστική κάρτα στις διαφορές χρήσεις της σε κανονικά καταστήματα εντός και εκτός Ελλάδας δουλεύει κανονικά ή έχει κάποια προμήθεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο 3 μερες,εμφανιστηκαν και σε μενα τα λεφτα που εστειλα στην revolut.

Τωρα συνδεσα την καρτα με το paypal και μου κρατησε 1 ευρω . Στην καινουργια καρτα που περασα μου εμφανιζει μια επιλογη "Link and Confirm my card" .

Να το κλικαρω ή δεν χρειαζεται ?

Αγορες απο ποτε μπορω να κανω ?

αμα κανεις λινκ συνδεεις επισημα να το πω την καρτα σου στο paypal την κανεις με λιγα λογια verify τωρα απλα εκανες add την προσθεσες.ενοοειτε να σου τραβηξει και αλλα λεφτα αμα κανεις link αλλα στα δινω πισω μετα απο 2 ημερες.

αγορες μπορεις να κανεις αμεσα εφοσον φανηκανε τα λεφτα στην καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...