Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ mary για τον οδηγό, με βοήθησε πάρα πολύ. ++Kudos.

 

Έχω μια απορία. Η revolut δίνει 5€ στην πρώτη κατάθεση, σωστά; λογικά θα έχει κάποιο κατώτατο όριο για να τα δώσει αυτά. Ας πούμε για παράδειγμα ότι στην πρώτη φόρτιση των 50€ σου δίνει και 5€ δώρο.

 

Από ότι βλέπω, σου δίνει και άλλα πέντε ευρώ για κάθε φίλο που προσκαλείς, αφού βέβαια κάνει κι αυτός κατάθεση.

 

Πάμε τώρα στα δικά μας. Εγώ θέλω να Βάλω 200€ μέσα. Αν τα μοιράσω σε πενηντάρικα και κάνω πρόσκληση σε τρεις δικούς μου, τότε θα έχω 50 που έβαλα σε μένα + 5 το δώρο + 15 από τους τρεις που έφερα, σύνολο 70. Και οι άλλοι θα πάρουν το μπόνους των 5€, άρα 55 ο καθένας. Δηλαδή 235€ μείον τα 4€ που θα κοστίσει το εμβασμα, αντί για 1€ που θα κόστιζε αν τα έστειλα μια κι έξω. Άρα 231€. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο. Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας έσβησα τα μηνύματα σχετικά με τα έξοδα εμβασμάτων μεταξύ ελληνικών τραπεζών.

 

Μην επανέλθετε με άλλα τέτοια offtopic μηνύματα, γιατί μετά συνεχίζουμε με ban. ΟΚ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

υπάρχει κανείς άλλος που να έχει γενικά πρόβλημα με την κάρτα, γιατί δεν μου περνάει πουθενά.

Δοκίμασα να την συνδέσω με Paypal, να αγοράσω από Ali, Gearbest, Geekbying κ.α.

Μάλιστα αφού δεν πέρασε σε αγορά στο Minideal δοκίμασα και πέρασε πληρωμή με πιστωτική της Alpha bank!

Στο support τους που ρώτησα για Paypal και Ali μου λένε για το πρώτο ότι δεν το υποστηρίζουν (!?)

και για το δεύτερο ότι είναι δικό τους πρόβλημα λόγω 11/11 παρόλο που προσπαθώ να πληρώσω ακόμη και σήμερα.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά αρχίζω και ανησυχώ για αρπαχτή και έχω βάλει αρκετά χρήματα μέσα (δύο εμβάσματα).

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ mary για τον οδηγό, με βοήθησε πάρα πολύ. ++Kudos.

 

Έχω μια απορία. Η revolut δίνει 5€ στην πρώτη κατάθεση, σωστά; λογικά θα έχει κάποιο κατώτατο όριο για να τα δώσει αυτά. Ας πούμε για παράδειγμα ότι στην πρώτη φόρτιση των 50€ σου δίνει και 5€ δώρο.

 

5 λιρες Αγγλιας σου εκανε δωρο με την πρωτη καταθεση αν ειχες γραφτει με τον κωδικο MSE

Από ότι βλέπω, σου δίνει και άλλα πέντε ευρώ για κάθε φίλο που προσκαλείς, αφού βέβαια κάνει κι αυτός κατάθεση.

 

Για να παρεις τις 5 λιρες για καθε φιλο σου πρεπει να κατεβασουν την εφαρμογη μεσα σε 10 λεπτα απο την ωρα που θα παρουν το μηνυμα σου και να κανουν καταθεση στον λογαριαμο τους

 

Πάμε τώρα στα δικά μας. Εγώ θέλω να Βάλω 200€ μέσα. Αν τα μοιράσω σε πενηντάρικα και κάνω πρόσκληση σε τρεις δικούς μου, τότε θα έχω 50 που έβαλα σε μένα + 5 το δώρο + 15 από τους τρεις που έφερα, σύνολο 70. Και οι άλλοι θα πάρουν το μπόνους των 5€, άρα 55 ο καθένας. Δηλαδή 235€ μείον τα 4€ που θα κοστίσει το εμβασμα, αντί για 1€ που θα κόστιζε αν τα έστειλα μια κι έξω. Άρα 231€. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο. Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

υπάρχει κανείς άλλος που να έχει γενικά πρόβλημα με την κάρτα, γιατί δεν μου περνάει πουθενά.

Δοκίμασα να την συνδέσω με Paypal, να αγοράσω από Ali, Gearbest, Geekbying κ.α.

Μάλιστα αφού δεν πέρασε σε αγορά στο Minideal δοκίμασα και πέρασε πληρωμή με πιστωτική της Alpha bank!

Στο support τους που ρώτησα για Paypal και Ali μου λένε για το πρώτο ότι δεν το υποστηρίζουν (!?)

και για το δεύτερο ότι είναι δικό τους πρόβλημα λόγω 11/11 παρόλο που προσπαθώ να πληρώσω ακόμη και σήμερα.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά αρχίζω και ανησυχώ για αρπαχτή και έχω βάλει αρκετά χρήματα μέσα (δύο εμβάσματα).

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Στο Ali δεν περνάνε ελληνικές κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μίλησε για Ελληνική κάρτα;

Στο θέμα για την Revolut δεν είμαστε; για την Revolut μιλάω.

 

Λάθος μου.

Δεν κατάλαβα ότι εννοούσες την κάρτα Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκινήσω το post μου αποδίδοντας κι εγώ τα εύσημα στην καταπληκτική mary, γι' ακόμη ένα φανταστικό "how to" οδηγό που έστησε. smileys-applause-459840.gif
 
 

 

Ευχαριστώ mary για τον οδηγό, με βοήθησε πάρα πολύ. ++Kudos.

Έχω μια απορία. Η revolut δίνει 5€ στην πρώτη κατάθεση, σωστά; λογικά θα έχει κάποιο κατώτατο όριο για να τα δώσει αυτά. Ας πούμε για παράδειγμα ότι στην πρώτη φόρτιση των 50€ σου δίνει και 5€ δώρο.
 
5 λιρες Αγγλιας σου εκανε δωρο με την πρωτη καταθεση αν ειχες γραφτει με τον κωδικο MSE
Από ότι βλέπω, σου δίνει και άλλα πέντε ευρώ για κάθε φίλο που προσκαλείς, αφού βέβαια κάνει κι αυτός κατάθεση.
 
Για να παρεις τις 5 λιρες για καθε φιλο σου πρεπει να κατεβασουν την εφαρμογη μεσα σε 10 λεπτα απο την ωρα που θα παρουν το μηνυμα σου και να κανουν καταθεση στον λογαριαμο τους

Πάμε τώρα στα δικά μας. Εγώ θέλω να Βάλω 200€ μέσα. Αν τα μοιράσω σε πενηντάρικα και κάνω πρόσκληση σε τρεις δικούς μου, τότε θα έχω 50 που έβαλα σε μένα + 5 το δώρο + 15 από τους τρεις που έφερα, σύνολο 70. Και οι άλλοι θα πάρουν το μπόνους των 5€, άρα 55 ο καθένας. Δηλαδή 235€ μείον τα 4€ που θα κοστίσει το εμβασμα, αντί για 1€ που θα κόστιζε αν τα έστειλα μια κι έξω. Άρα 231€. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο. Εσείς τι λέτε;

 

 
Τον κωδικό MSE για πίστωση 5 GBP με την πρώτη συναλλαγή, πού τον βρήκατε; 
Κατέβασα το app στο κινητό κι ετοιμάζομαι να κάνω εγγραφή, οπότε θα ήθελα να το εκμεταλλευτώ. Διάβασα δε όλο το θέμα, θυμάμαι ότι σε κάποια post γράφηκε για τις 5 GBP, αλλά τον κωδικό MSE (που τον έψαχνα) τον βρήκα μόλις σ' αυτό το τελευταίο post. Διάβασα & ξαναδιάβασα το 1ο post, αλλά δεν είδα πουθενά να γράφει τον κωδικό πίστωσης των 5 GBP & σε ποιο πεδίο μπαίνει (καλό νομίζω θα ήταν να συμπληρωθεί στο 1ο post). Μήπως το πεδίο είναι αυτό που λέει Reference στο screenshot που βρίσκεται στο 10ο βήμα; (το έβαλα & στο spoiler)

top-up-via-tranfer-fix.png


 

 

BTW...

Και οπως ανεφερα στον οδηγο- και μεχρι τωρα κανεις αλλος δε το αμφισβητησε- οι τραπεζες χρεωνουν 1€. Οποιαδηποτε άλλη εξτρα χρεωση προκυπτει ειναι απο λαθος δικο σας.

...τζάμπα αναλωνόμαστε στο πόσο χρεώνουν οι τράπεζες για το έμβασμα. Η δική μου εμπειρία (με screenshots από δοκιμή για έμβασμα προς PP - φυσικά δεν την έκανα γιατί δεν θέλω το νόμιμο κλέψιμο των μετατροπών του PP :mad: , θα δουλέψω το Revolut :devil: ) στο spoiler.

 

 

  • Όταν το έμβασμα γίνεται με "χρέωση από κοινού" (εντολέα & δικαιούχου), η Εθνική χρεώνει 1€ στον εντολέα (δηλ. εμάς που τα στέλνουμε).

2015_11_15_test_300_PP_1.jpg

  • Όταν γίνεται με "χρέωση εντολέα" (μόνο σ' εμάς που τα στέλνουμε), τότε χρεώνει 7€.

2015_11_15_test_300_PP_7.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος μου.

Δεν κατάλαβα ότι εννοούσες την κάρτα Revolut.

Όλοι κάνουμε λάθει, όπως έκανα κι εγώ :X

 

 

Δες λίγο την απάντηση στην ερώτηση 2 του τρίτου ποστ, μήπως είναι αυτό το πρόβλημα

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, αυτό ήταν :D

άλλαξε μόνο το CCV και πριν λίγο έκανα όλες τις αγορές που είχα σε αναμονή.

Αισθάνομαι και λίγο χαζός βέβαια μια και έπρεπε να διαβάσω καλύτερα τον οδηγό,

θεωρούμε και έξυπνος πανάθεμά με  :P

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον κωδικό MSE για πίστωση 5 GBP με την πρώτη συναλλαγή, πού τον βρήκατε;

ΟΚ, googleαρα & το βρήκα στο MoneySavingExpert, απ' τ' αρχικά του οποίου βγήκε -προφανώς- ο κωδικός.

 

Υ/Γ:

Χρήσιμο να σημειωθεί ότι σύμφωνα με το παραπάνω link, για να μπουν οι £5 bonus με τον κωδικό MSE, πρέπει να φορτωθούν πάνω από £10.

if you use the invite code MSE when signing up, it'll add an extra £5 if you load £10 or more

Βάζουμε λοιπόν min 15-20€ για να 'μαστε σίγουροι (όχι ότι θα βάζαμε & λιγότερο με 1€ προμήθεια απ' τις τράπεζες... λέμε για να λέμε τώρα  :P ).

 

Μήπως το πεδίο είναι αυτό που λέει Reference στο screenshot που βρίσκεται στο 10ο βήμα; (το έβαλα & στο spoiler)

 

top-up-via-tranfer-fix.png

 

Κάποιος/α να επιβεβαιώσει;

 

Υ/Γ:

Κατά 99,99% δεν είναι to Reference στο screenshot που βρίσκεται στο 10ο βήμα, το κατάλαβα όταν ξεκίνησα το register. Πιστεύω (κι ελπίζω :rolleyes: ) να είναι αυτό που εμφανίζεται στην αρχή & ζητάει promo code (έβαλα screenshot στο spoiler).

 

Screenshot_2015_11_15_13_28_39.jpg

 

Επεξ/σία από kwgwkou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψωνιζω απο το συγκεκριμενο καταστημα που εδρευει στο Λονδινο πολυ συχνα. Η τελευταια συναλλαγη ειχε αυτην την καταληξη.

 

Έμαθες τελικά γιατί δεν την δέχτηκε; Έχουνε θέμα με την συγκεκριμένη κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μόλις τώρα το είδα αυτό για τις 5 λίρες.

έχω κάνει λογαριασμό και το είδα τώρα για το δώρο,υπαρχει τρόπος να το πάρω τώρα;

αν υπάρχει ποιος είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...