Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τα μετατρέπει η Revolut - η Revolut μια χαρά δουλεύει - το paypal είναι αυτό που ζητάει λίρες από την Revolut γιατί την βλέπει σαν Αγγλική κάρτα άρα νομίζει ότι θα έχει μόνο λίρες μέσα.

Αν λοιπόν απενεργοποιήσεις τις μετατροπές νομισμάτων στο paypal δεν θα έχεις πλεον πρόβλημα.

 

σωστο αλλα το αποτελεσμα ειναι ιδιο

εγω ακυρωσα την αγορα και ειδα στο paypal να εχει γυρισει ο ιδιος αριθμος λιρων

οποτε πιστευω οταν γυισουν τα λεφτα στη revolut (μετα απο 2-3 μερες) να ειναι ο ιδιος αριθμος των ευρω που αφαιρεθηκαν (τα παραπανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω θα ηθελα να ρωτησω μετα τον χρονο η καρτα εχει καποια χρεωση?δεν θυμαμε αμα αναφερετε στο 1 σελιδα του ποστ.

γιατι κατι πηρε το αυτι μου οτι μετα τον χρονο εχει καποα χρεωση η καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ηθελα να ρωτησω μετα τον χρονο η καρτα εχει καποια χρεωση?δεν θυμαμε αμα αναφερετε στο 1 σελιδα του ποστ.

γιατι κατι πηρε το αυτι μου οτι μετα τον χρονο εχει καποα χρεωση η καρτα

Δε το γνωριζουμε ακομα αυτο

 

οκ,ευχαριστω.το εκανα. Και τον 4ψηφιο κωδικο τωρα ? θα μου ερθει στην εφαρμογη της revolut σε λιγες μερες ?

ναι θα σου επιστραφει το ποσό και εκει θα γραφει τον 4ψηφιο κωδικο. Δες και το τελευταιο screenshot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε η κατάσταση  σε aprooved, οπότε όλα πήγαν καλά.

Μήπως έχεις την παλιά ταυτότητα; 

 

Όριο γενικό της τράπεζας, μετά της 30/11/ και πάλι εμβάσματα με την Πειραιώς, όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν...

Μα το όριο για κάθε τραπεζικό ίδρυμα δεν είναι ανά ημέρα και όχι ανά μήνα; Για να το λες πάντως, κάτι θα ξέρεις, οπότε καλό Δεκέμβρη! :mad:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ,ευχαριστω.το εκανα. Και τον 4ψηφιο κωδικο τωρα ? θα μου ερθει στην εφαρμογη της revolut σε λιγες μερες ?

καπακι στο στελνει συνιθως.εγω που το εκανα πριν λιγο γιατι φανηκαν τα λεφτα στην καρτα και εκανα link μου ηρθε αμεσως ο κωδικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ηθελα να ρωτησω μετα τον χρονο η καρτα εχει καποια χρεωση?δεν θυμαμε αμα αναφερετε στο 1 σελιδα του ποστ.

γιατι κατι πηρε το αυτι μου οτι μετα τον χρονο εχει καποα χρεωση η καρτα

 

η κάρτα είναι δωρεάν, οι υπηρεσίες θα χρεώνονται.

 

για τον φίλο με τα screenshots, επειδή και εγώ σε iOS χρησιμοποιώ την εφαρμογή ποτέ δεν είχε επιλογή για national id. οπότε οι βάζεις τα έγγραφα που ζητάει ή μιλάς με το support center, ή στην τελική βρίσκεις μια android συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κάρτα είναι δωρεάν, οι υπηρεσίες θα χρεώνονται.

 

για τον φίλο με τα screenshots, επειδή και εγώ σε iOS χρησιμοποιώ την εφαρμογή ποτέ δεν είχε επιλογή για national id. οπότε οι βάζεις τα έγγραφα που ζητάει ή μιλάς με το support center, ή στην τελική βρίσκεις μια android συσκευή.

δηλαδη?λιγο ποιο λεπτομερια αμα γνωριζεις?θα χρεωνει την συναλλαγη απο τον εμπορα κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη?λιγο ποιο λεπτομερια αμα γνωριζεις?θα χρεωνει την συναλλαγη απο τον εμπορα κτλ?

 

το τι χρεώσεις θα ακολουθήσει δεν το ξέρω. υποθετικά πάντα θα μπουν χρεώσεις στην μετατροπή συναλλάγματος και στις pos συναλλαγές, προφανώς οι διαδικτυακές αγορές θα είναι δωρεάν. αυτά είναι τα αυτονόητα που μάλλον θα χρεώνουν κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ,ευχαριστω.το εκανα. Και τον 4ψηφιο κωδικο τωρα ? θα μου ερθει στην εφαρμογη της revolut σε λιγες μερες ?

O 4ψήφιος σου έρχεται στην εφαρμογή λίγα δευτερόλπετα αφού πατήσεις να κάνεις verify. Το σποό το παίρνεις πίσω μετά από 24 ώρες. Κοίτα στην εφαρμογή εκεί που φαίνεται το ποσό που σου τράβηξε θα έχει έναν τετραψήφιο δίπλα. Βάλτο και είσαι verified και έτοιμος για αγορές.

 

δηλαδη?λιγο ποιο λεπτομερια αμα γνωριζεις?θα χρεωνει την συναλλαγη απο τον εμπορα κτλ?

Έχουν πει ότι τουλάχιστον για τους πρώτους 12 μήνες από τη μέρα εγγραφής είναι όλα δωρεάν. Μετά το 12μηνο λένε ότι θα ανακοινώσουν αν θα βάλουν κάποιες χρεώσεις που και πόσο.

 

Οκ αυτό, συνεπώς σε ένα υποθετικό σενάριο όπου δεν υπήρχαν τα cc και θέλαμε μέσω PayPal να κάνουμε αγορές σε ευρώ, θα συνέφερε ή Ελληνική κάρτα και όχι η Revolut διότι θα γλυτώναμε την μετατροπή από ευρώ σε λίρα, σωστά;

Ναι, αν μέχρι τότε η revolut χρεώνει προμήθεια μετατροπής. Αν είναι δωρεάν όπως τώρα, τότε -στο υποθετικό σενάριο που είπες- θα ήταν το ίδιο και οι 2 κάρτες, δηλαδή θα είχαμε μηδέν έξοδα και με revolut και με ελληνική κάρτα.

 

 

ερωτηση σε εμπειρους για αγορες με τημ συγκεκριμένη καρτα. την φορτωνουμε παντα με ευρω στο εμβασμα; γιατι βλέπω η καρτα εχει επιλογη λιρα και δολάριο. το ευρω ξερουμε ειναι ποιο δυνατο μέχρι στιγμης απο το δολάριο αρα σε καποιον αγοραστή με δολαριο συμφερει εμας να τον πληρωσουμε σε ευρώ. αλλα σε αγοραστη με λίρα; μηπως μας συμφέρει με λιρα εκεί; αρα μηπως οταν κανουμε και εμβασμα να βαζουμε λιρα οσο αφορα αγορες ebay που ειναι με λιρα.

1) Δεν επιλέγεις εσύ σε τι νόμισμα θα πληρώσεις. Ο πωλητής το επιλέγει.

2) Τι πάει να πει δυνατό και αδύνατο νόμισμα? Με ισοτιμίες γίνονται όλα, όχι με το κιλό ώστε να πεις το τάδε κοστίζει ένα κιλό νομίσματα άρα καλύτερα να δώσω ένα κιλό δολάρια παρά ένα κιλό ευρώ γιατί το ευρώ είναι πιο δυνατό. Είτε με ευρώ πληρώσεις είτε με δολάριο είτε με λίρες, τα ίδια λεφτά θα δώσεις απλώς τα ποσά αλλάζουν, όχι η αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες το απογευμα εστειλα ενα εμβασμα απο περαιως, ολα οκ, με ενημερωσε οτι θα εκτελεστει την επομενη εγασημη γιατι ηταν μετα τις 4μμ.

σημερα ομως δεν εκτελεστηκε. αυτο εγινε λογο υπερβασης οριου?

υπαρχει περιπτωση να μεινει σε εκρεμοτητα και να εκτελεστει αυτοματα μετα τις 30/11?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες το απογευμα εστειλα ενα εμβασμα απο περαιως, ολα οκ, με ενημερωσε οτι θα εκτελεστει την επομενη εγασημη γιατι ηταν μετα τις 4μμ.

σημερα ομως δεν εκτελεστηκε. αυτο εγινε λογο υπερβασης οριου?

υπαρχει περιπτωση να μεινει σε εκρεμοτητα και να εκτελεστει αυτοματα μετα τις 30/11?

3 ημερες κανουν να φανουν τα λεφτα στην καρτα.αμα ηταν και ειχε υπερβει το οριο θα στο ειχε βγαλει την ιδια στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το όριο για κάθε τραπεζικό ίδρυμα δεν είναι ανά ημέρα και όχι ανά μήνα; Για να το λες πάντως, κάτι θα ξέρεις, οπότε καλό Δεκέμβρη! :mad:

 

 

Ισχύει για την Πειραιώς το αναγράφει και επισήμως στο welcome screen του ebanking.... ψιλοξεφτυλίκι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το έμβασμα, μπήκαν τα λεφτά, έκανα ενεργοποίηση και το paypal με χρέωσε πέρα από τη 1 λίρα (1,46€) και 1 δολλάριο (0,94 ευρώ). Αυτά τι είναι;

 

Ψάξε στο θέμα. Έχει απαντηθεί τουλάχιστον 2 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...