Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γμτ ακομα να φανουν τα λεφτα στην καρτα. ειμαι στην τριτη ημερα. να ειμαι εγω ιδια περίπτωση του φιλου ποιο πανω που έπρεπε να στηλει εμαιλ

 Διαβάζοντας όλο το θέμα είδα πως και άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα στείλε ένα email μπορεί κάτι να ήταν ελλιπής κατά την αποστολή του εμβάσματος από το winbank

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας όλο το θέμα είδα πως και άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα στείλε ένα email μπορεί κάτι να ήταν ελλιπής κατά την αποστολή του εμβάσματος από το winbank

τα εκανα βημα προς βημα για το εμβασμα. τεσπα θα πω στην γυναικα μου οταν σχολασω να μου κανει μια μεταφραση στα αγγλικα επειδη τον γραπτο λόγο δεν τον εχω πολυ. εκτός αμα κανένα παιδί με εξυπηρετησει. δεν θελω πολλα να γράφει π. χ καλησπερα σας εκανα εμβασμα προςσε εσας απο την δευτερα απογευμα των ταξεως 25ευρω και σήμερα παρασκευη ακομα να φανουν τα λεφτα. σας στελνω επισυναπτόμενο και την απόδειξη απο την τραπεζα μου. εντιτ λες και με ακουσανε Επεξ/σία από mparaxir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

F.A.Q (Frequently Asked Questions)

 

 

Q4: - Πως κάνω "Verify my Identity";

      - Λέει ακριβώς τι να κάνεις η ίδια η εφαρμογή. Σου βγάζει ένα πλαίσιο και σου λέει να βάλεις εκεί μέσα την μπροστινή όψη της ταυτότητας ή της αδειας οδήγησης. Με το που κάνει focus η κάμερά σου και είναι καθαρή η εικόνα προχωράει στο επόμενο βήμα που είναι να βάλεις στο πλαίσιο την πίσω όψη της ταυτότητας (αυτό δε γίνεται αν επιλέξεις να κάνεις verify με την άδεια οδήγησης). Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία σου λέει να πας σε ένα καλά φωτισμένο περιβάλλον και να κοιτάξεις την μπροστινή κάμερα (όχι τον εαυτό σου μέσα από την οθόνη). Με το που το κάνεις σωστά παίρνεις το approve και σε ενημερώνει ότι θα σου στείλει mail (αρκεί να το έχεις δηλώσει) για να σου πει αν όλα πήγαν ΟΚ. Ενδέχεται να μην σας στείλει ποτέ email για το οτι εγινε verify ο λογαριασμός σας. Απλά ελέγξτε μετά από μερικές ώρες αν έχει αλλάξει το status από "Not Verified" σε "Approved". (post#126)

 

προσπαθώ με την ταυτότητα και δεν γίνεται μίλησα με το support και μου είπαν μόνο με άδεια οδήγησης η διαβατήριο όποτε εσύ πως περιγράφεις ότι γίνεται με  για ταυτότητα ?

1) Σου λέει ακριβώς τι να κάνεις στην εφαρμογή. Σου βγάζει ένα πλαίσιο και σου λέει να βάλεις εκεί μέσα την μπροστινή όψη της ταυτότητας. Με το που κάνει focus η κάμερά σου και είναι καθαρή η εικόνα προχωράει στο επόμενο βήμα που είναι να βάλεις στο πλαίσιο την πίσω όψη της ταυτότητας. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία σου λέει να πας σε ένα καλά φωτισμένο περιβάλλον και να κοιτάξεις την μπροστινή κάμερα (όχι τον εαυτό σου μέσα από την οθόνη). Με το που το κάνεις σωστά παίρνεις το approve και σε ενημερώνει ότι θα σου στείλει mail (αρκεί να το έχεις δηλώσει όπως λέει και στον οδηγό της η mary) για να σου πει αν όλα πήγαν ΟΚ. Εγώ το έκανα πριν 20 λεπτά αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα mail.

 

2) Ναι καλό είναι να έχεις λεφτά μέσα γιατί γίνονται 2 χρεώσεις (μια για την τράπεζα ώστε να δει ότι λειτουργεί η κάρτα και μια για το paypal που είναι για το verification).

 

 

Το verification στο revolut δεν έχει να κάνει με το αν μπορείς να ψωνίζεις. Έχει να κάνει με την άρση του ορίου των 1500€ αγορών ανά έτος.

πως το έκανες με ταυτότητα αφού θέλει διαβατήριο η άδεια οδήγησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ με την ταυτότητα και δεν γίνεται μίλησα με το support και μου είπαν μόνο με άδεια οδήγησης η διαβατήριο όποτε εσύ πως περιγράφεις ότι γίνεται με  για ταυτότητα ?

πως το έκανες με ταυτότητα αφού θέλει διαβατήριο η άδεια οδήγησης 

Μόλις  έκανα την ταυτοποίηση με ταυτότητα και είναι σε φάση Processing. Παράξενο που δε σου δίνει την επιλογή για ταυτοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις  έκανα την ταυτοποίηση με ταυτότητα και είναι σε φάση Processing. Παράξενο που δε σου δίνει την επιλογή για ταυτοτητα.

έτσι έλεγε και σε μένα χτες και μετά έγραψε failed γιαυτό επικοινώνησα με το support μόλις έχει νέα θετικά η αρνητικά πες μου καθώς σε ποιο σημείο σκαναρες εσύ την ταυτότητα μπορεί να το έκανα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ με την ταυτότητα και δεν γίνεται μίλησα με το support και μου είπαν μόνο με άδεια οδήγησης η διαβατήριο όποτε εσύ πως περιγράφεις ότι γίνεται με για ταυτότητα ?

 

πως το έκανες με ταυτότητα αφού θέλει διαβατήριο η άδεια οδήγησης

μα γίνεται με Ταυτότητα εγω το εκανα αυτη την δευτερα. εκτός αμα ειδανε γιατι ηταν δύσκολο και το βγαλανε απο τις επιλογές

έτσι έλεγε και σε μένα χτες και μετά έγραψε failed γιαυτό επικοινώνησα με το support μόλις έχει νέα θετικά η αρνητικά πες μου καθώς σε ποιο σημείο σκαναρες εσύ την ταυτότητα μπορεί να το έκανα λάθος.

την ταυτοτητα την σκαναρεις ώστε το πλασιο που βγαζει να ειναι απο τις γωνιες που εχει 4 νομίζω να πρασινισουν τότε την δέχεται.η ταυτοτητα ειναι το ποιο ευκολο το θεμα με το πρόσωπο ειναι δυσκολο. εμενα με την δευτερη φορα εγινε verify. αλλα οπως ειπε και ενας mod δεν χρειάζεται να το κανουμε. εκτος αμα θελουμε παραπανω οριο στις αγορες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γίνεται με Ταυτότητα εγω το εκανα αυτη την δευτερα. εκτός αμα ειδανε γιατι ηταν δύσκολο και το βγαλανε απο τις επιλογές

την ταυτοτητα την σκαναρεις ώστε το πλασιο που βγαζει να ειναι απο τις γωνιες που εχει 4 νομίζω να πρασινισουν τότε την δέχεται.

έτσι το έκανα έγραψε progressing και μετά failed είχε δηλαδή επιλογή για ταυτότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η απόπειρα μεταφοράς χρημάτων από Πειραιώς προς Revolut, δεν καρποφόρησε. "Υπέρβαση ορίου" 

Έπεσα στην περίπτωση που γέμισε το όριο της τράπεζας; Σαν λογαριασμός, δεν έχω στείλει ούτε € προς το εξωτερικό, ώστε να ξεπεράσω το προσωπικό μου όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι το έκανα έγραψε progressing και μετά failed είχε δηλαδή επιλογή για ταυτότητα

μηπως με το προσωπο δεν το επιασε καλα ειναι δυσκολο. και εμενα για μια μερα progressing εγραφε την πρωτη φορα για μερα μερα και μετα με απέρριψε αλλα το ειχα καταλάβει απο την πρώτη φορα οτι δεν πετυχε με το πρόσωπο. την δευτερη φορα το πετυχα με το πρόσωπο γιατι και εκει βγαζει πλαισιο με ματια και στομα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως με το προσωπο δεν το επιασε καλα ειναι δυσκολο. και εμενα για μια μερα progressing εγραφε την πρωτη φορα για μερα μερα και μετα με απέρριψε αλλα το ειχα καταλάβει απο την πρώτη φορα οτι δεν πετυχε με το πρόσωπο. την δευτερη φορα το πετυχα με το πρόσωπο γιατι και εκει βγαζει πλαισιο με ματια και στομα

θα το ξαναδοκιμάσω ευχαριστώ και θα σας ενημερώσω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο @noah.johnson είναι.

Το paypal βλέπει την κάρτα ως UK (Αγγλική) και ζητάει λίρες όταν πας να κάνεις αγορά, άσχετα αν έχεις μέσα €.

Αφού είχες αφήσει να κάνει τις μετατροπές νομισμάτων το Paypal, έφαγες 2 μαζί,,,

Μια που το paypal ζήτησε λίρες από την Revolut για να τα κάνει € (με την "σου πιάνω τον κ@λο" ισοτιμία που έχει) και μια που έκανε η Revolut τα Ευρώ σου για να τα δώσει σαν λίρες στο paypal με καλύτερη ισοτιμία βέβαια αλλά και πάλι με λίγα ευρώ χασούρα.

 

Όπως έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές εδώ και σε άλλα posts: ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ PAYPAL ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ!!!

Δηλαδή η κάρτα δουλεύει με βασικό νόμισμα το ευρώ, άσχετα που την εκδίδει Αγγλική τράπεζα, έτσι; Οπότε για αγορές με PayPal θα τρώμε αλλαγή νομίσματος σε οποιοδήποτε νόμισμα, μια ή δύο μετατροπές όπως και να χει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση σε εμπειρους για αγορες με τημ συγκεκριμένη καρτα. την φορτωνουμε παντα με ευρω στο εμβασμα; γιατι βλέπω η καρτα εχει επιλογη λιρα και δολάριο. το ευρω ξερουμε ειναι ποιο δυνατο μέχρι στιγμης απο το δολάριο αρα σε καποιον αγοραστή με δολαριο συμφερει εμας να τον πληρωσουμε σε ευρώ. αλλα σε αγοραστη με λίρα; μηπως μας συμφέρει με λιρα εκεί; αρα μηπως οταν κανουμε και εμβασμα να βαζουμε λιρα οσο αφορα αγορες ebay που ειναι με λιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι έλεγε και σε μένα χτες και μετά έγραψε failed γιαυτό επικοινώνησα με το support μόλις έχει νέα θετικά η αρνητικά πες μου καθώς σε ποιο σημείο σκαναρες εσύ την ταυτότητα μπορεί να το έκανα λάθος.

Άλλαξε η κατάσταση  σε aprooved, οπότε όλα πήγαν καλά.

Μήπως έχεις την παλιά ταυτότητα; 

1η απόπειρα μεταφοράς χρημάτων από Πειραιώς προς Revolut, δεν καρποφόρησε. "Υπέρβαση ορίου" 

Έπεσα στην περίπτωση που γέμισε το όριο της τράπεζας; Σαν λογαριασμός, δεν έχω στείλει ούτε € προς το εξωτερικό, ώστε να ξεπεράσω το προσωπικό μου όριο.

Όριο γενικό της τράπεζας, μετά της 30/11/ και πάλι εμβάσματα με την Πειραιώς, όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε η κατάσταση  σε aprooved, οπότε όλα πήγαν καλά.

Μήπως έχεις την παλιά ταυτότητα; 

Όριο γενικό της τράπεζας, μετά της 30/11/ και πάλι εμβάσματα με την Πειραιώς, όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν...  

τι εννοείς παλιά ταυτότητα το 2010 τη έβγαλα 24χρονων είμαι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...