Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακολούθησα τις οδηγίες της 1ης σελίδας. Έβαλα (EUR) στην επιλογή όταν έκανα το έμβασμα.

Γιατί τα μετέτρεψε σε λίρες αυτό; Που επιλέγουμε να μπούνε σε ευρώ στην Revolut;

Στο πρώτο screenshot του βήματος 10, βλέπεις τα κόκκινα βελάκια;

 

Επίσης, στο κείμενο ακριβώς πάνω από το screenshot, το σημείο που γράφει με bold:

 

 

Προσοχή: Επιλέξτε νόμισμα EUR στο σχετικό swipe (είναι η μεσαία επιλογή) για να δείτε τα σωστά στοιχεία.

 

...;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιλέγουμε το μεσαίο screen και όχι το 1ο που είναι για £.

Δες το βήμα 10 του 1ου post.

 

 

σε ποιον λογαριασμό τα έστειλες ; ποιο Iban της revolut ; το πρώτο που είναι για λίρες ή σε αυτόν για ευρώ ;

 

Το είδα τώρα.

Σωστοί, δεν το είχα δει ότι έχει 3 διαφορετικά ΙΒΑΝ, μόνο το local και iban είχα δει.

Άρα δικιά μου βλακεία.

 

Οπότε το 5ευρώ χάθηκε κατά την μετατροπή των ευρώ σε λίρες με την ισοτιμία της τράπεζας να υποθέσω;

 

Μια ακόμα ερώτηση, έχει νόημα να κάνουμε exchange μέσα από το app της revolut αναλόγως με το τι θα ξοδέψουμε ή

αρκεί που έχουμε βάλει στο paypal την επιλογή να κάνει την αλλαγή με βάση την ισοτιμία της τράπεζας που έβγαλε την κάρτα μας;

Έχει νόημα δηλαδή τις λίρες μου τώρα π.χ. να τις κάνω δολλάρια μέσα από το app ή το ίδιο πράγμα είναι αν απλά πληρώσω με paypal σε μια σελίδα που θα μου ζητήσει δολλάρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία το verification,καλά τα λέει ο kodorevi8ulis.

 

 

Νομίζω είναι λιγάκι αστείο να πιστεύουμε στα σοβαρά ότι με την τυχαία σειρά που πέφτουν τα εμβάσματα από verified και μη verified χρήστες, κάθονται να κοιτάνε το reference ένα-ένα και λένε "α αυτός δεν είναι verified, δεν του πιστώνουμε ακόμα τα λεφτά, άστον να περιμένει και πάμε στον επόμενο" (μέχρι να βρεθεί ο verified)...

 

Έκανα έμβασμα χτες το μεσημέρι και μπήκαν τα λεφτά σήμερα πριν κανά 2ωρο, που υποθέτω είναι πολύ γρήγορα (;; ).

Verification δεν έχω κάνει.

 

Μου έβαλε όμως 113 λίρες Αγγλίας (145 ευρώ αν δεν κάνω λάθος), ενώ έστειλα 150. Έκανα καμιά βλακεία; Πού μπορεί να χάθηκε το 5ευρω;

 

Ναι. Έστειλες στο ΙΒΑΝ για GBP. Το 5ευρο δεν χάθηκε. Ισχύει άλλη ισοτιμία για αγορά και άλλη για πώληση νομισμάτων. Στέλνοντας τα Ευρώ σου στο λάθος ΙΒΑΝ, αγόρασες λίρες και στη συνέχεια κοιτώντας την ισοτιμία για να ξαναμετατρέψεις σε Ευρώ δηλώνεις την πρόθεσή σου να πουλήσεις. Οι τράπεζες ανέκαθεν πουλάνε ακριβότερα από όσο αγοράζουν και η διαφορά αυτή είναι το κέρδος τους. Βασικές αρχές είναι αυτές και καλό είναι να τις μαθαίνουμε πριν μπλέξουμε με αυτά τα πράγματα...

 

τη φορτωσα με euros και θελω να παραγγειλω απο alliexpress σε USD ,,εκανα βλακεια?

 

Δε νομίζω. Το ίδιο πράγμα πρέπει να είναι είτε έστελνες εξαρχής Ευρώ στο USD IBAN είτε σου τα μετατρέψει τώρα όπως και θα γίνει. Εκτός αν πέσει το Ευρώ μέχρι να ψωνίσεις.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες της 1ης σελίδας. Έβαλα (EUR) στην επιλογή όταν έκανα το έμβασμα.

Γιατί τα μετέτρεψε σε λίρες αυτό; Που επιλέγουμε να μπούνε σε ευρώ στην Revolut;

 

Γιατί προφανώς έβαλες επιλογή EUR στο e-banking σου (αυτονόητο είναι αυτό) αλλά έστειλες λεφτά σε λάθος λογαριασμό της Revolut (αυτόν για GBP).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.εχω στείλει στην κάρτα 30 ευρο εδω και 2,5 βδομάδας και δεν τα εχω δει ακόμα.Το έκανα μέσω win banking απο λογαριασμό μου στο iban της κάρτας euro και δεν εχω δει τα λεφτά ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να φορτίσει revolut με την κάρτα της Leupay?

εγω εστειλα απο revolut σε leupay, εκαναν 5 μερες τα χρηματα να φτασουν, χωρις χρεωση, οποτε γινεται και το αναποδο. αν και δεν υπαρχει λογος αφου το ιδιο πραγμα ειναι περιπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη φορτωσα με euros και θελω να παραγγειλω απο alliexpress σε USD ,,εκανα βλακεια?

 

Το σωστό έκανες, αν τη φόρτωνες με δολάρια θα έχανες πολλά περισσότερα γιατί την μετατροπή συναλλάγματος θα την έκανε η τράπεζα....Τώρα με την αγορά σου, την μετατροπή θα την αναλάβει η revolut, που είναι όσο το δυνατόν γίνεται υπέρ σου...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να φορτίσει revolut με την κάρτα της Leupay?

Φυσικά και μπορείς. Κάνεις "Top Up by card", επιλέγεις την κάρτα της LeuPay και μεταφέρεται αμέσως στη Revolut το ποσό που θέλεις εντελώς δωρεάν. Προσοχή, το "Top Up by card" λειτουργεί μόνο για κάρτες εξωτερικού, όπως είναι η LeuPay και όχι για κάρτες από την Ελλάδα, όπως άλλωστε αναφέρεται και στο αρχικό post του αναλυτικού οδηγού.

 

εγω εστειλα απο revolut σε leupay, εκαναν 5 μερες τα χρηματα να φτασουν, χωρις χρεωση, οποτε γινεται και το αναποδο. αν και δεν υπαρχει λογος αφου το ιδιο πραγμα ειναι περιπου

Δεν είναι το ίδιο πράγμα, γιατί τα λεφτά στη LeuPay τα έστειλες με Withdraw, δηλαδή με έμβασμα και χρειάστηκαν κάποιες μέρες για να φτάσουν. Το αντίθετο όμως, όπως έγραψα και παραπάνω, με τη μέθοδο "Top Up by card" γίνεται αμέσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα να ρωτησω έχω κάνει μια αγορά από ένα κατάστημα εξωτερικού και τελικά δεν υπάρχει άλλη διαθεσιμη συσκευή και θα πάρω μια άλλη που κοστίζει συν 180usd με ποιο τρόπο θα στείλω το υπόλοιπο ποσό στο paypal του πωλητή;ή κάρτα είναι τις revolut γίνεται απευθείας μέσα από το μενού τις καρτας;ή από το paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό έκανες, αν τη φόρτωνες με δολάρια θα έχανες πολλά περισσότερα γιατί την μετατροπή συναλλάγματος θα την έκανε η τράπεζα....Τώρα με την αγορά σου, την μετατροπή θα την αναλάβει η revolut, που είναι όσο το δυνατόν γίνεται υπέρ σου...  

 

οχ ...το εκανα με top-up by card με χρεωστικη eurobank..λες να αποριφτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.εχω στείλει στην κάρτα 30 ευρο εδω και 2,5 βδομάδας και δεν τα εχω δει ακόμα.Το έκανα μέσω win banking απο λογαριασμό μου στο iban της κάρτας euro και δεν εχω δει τα λεφτά ακόμα?

Ενόχλησέ τους σε mail (transfers@revolut

com), chat και κυρίως facebook και σε κάθε μήνυμα να βάζεις τα παρακάτω στοιχεία:

Your full name

Your phone number

Your address

The date, amount and merchant name of a transaction

 

Please also include the details of the transfers.

a) Amount

B) Currency

c) Date of transfer

< i>d) Reference

e) Please also attach evidence of transfer if possible which will aid us to locate your transfer quicker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βλακεία που έκανα είναι ότι στον όνομα δικαιούχου δεν έβαλα το reference αλλά το όνομα μουνομιζαντας ότι το iban της revolut είναι στο όνομα μου . Όλα τα αλλά τα έχω κάνει σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.εχω στείλει στην κάρτα 30 ευρο εδω και 2,5 βδομάδας και δεν τα εχω δει ακόμα.Το έκανα μέσω win banking απο λογαριασμό μου στο iban της κάρτας euro και δεν εχω δει τα λεφτά ακόμα?

Η βλακεία που έκανα είναι ότι στον όνομα δικαιούχου δεν έβαλα το reference αλλά το όνομα μουνομιζαντας ότι το iban της revolut είναι στο όνομα μου . Όλα τα αλλά τα έχω κάνει σωστά

Το reference το εβαλες καπου ή δεν το εβαλες καθολου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...