Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω ειλικρινα....δεν υπαρχει αλλο site εκτος απο το ali?????Πραγματικα τι κολλημα ειναι αυτο?

προσωπικα εχω αγορασει απο ΠΑΝΤΟΥ (λεμε τωρα...) και δεν ειχα ΠΟΤΕ προβλημα.

Τι το αρνητικο στο ali?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έστειλα revolut 450euro και οι άνθρωποι μου τα κάνανε 344 λίρες που σημαίνει ότι κράτησαν και 15 ευρώ. Τους έστειλα mail όπως μου ζήτησαν με το αποδεικτικό της τράπεζας ότι έστειλα ευρώ και όχι λίρες. Έχει περάσει μια εβδομάδα και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Έστειλα μήνυμα ξανά αλλά τίποτα...

Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα revolut 450euro και οι άνθρωποι μου τα κάνανε 344 λίρες που σημαίνει ότι κράτησαν και 15 ευρώ. Τους έστειλα mail όπως μου ζήτησαν με το αποδεικτικό της τράπεζας ότι έστειλα ευρώ και όχι λίρες. Έχει περάσει μια εβδομάδα και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Έστειλα μήνυμα ξανά αλλά τίποτα...

Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

Ευρώ εστειλες....Αλλα στο EUR IBAN τα εστειλες??? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω το alipay το εχω λιωσει, την τελευταια εβδομαδα 8 αγορες και pp 3 αγορες χωρις προβλημα.

Σε pending εχω μια αγορα απο aliexpress την οτι ακυρωσα εγω

Μεταφορα προχτες 14 00 μπηκε εχτες 23 00, ολα καλα

 

 

Σε αυτό το ΙΒΑΝ που τα έστελνα κάθε φορά. Αλλά δεν είδα πουθενά να γράφει και άλλο ΙΒΑΝ...

Αν δεν το εστειλες στο iban που ληγει σε 33 τα εστειλες σε νομισμα εκτος ευρω και τα 15 ευρω τα κρατησε η τραπεζα που εκανε την μεταφορα για λλαγη συναλλαγματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% τα έστειλες στο IBAN για τις λίρες, και αυτό γιατί δεν διαβάζετε τον οδηγό στην 1η σελίδα.

Τα € που σου λείπουν τα"έφαγε" η τράπεζά σου και όχι η Revolut.

Η τράπεζα τα μετάτρεψε πρώτα σε λίρες για να τα στείλει στην Revolut μιας και το ΙΒΑΝ που έβαλες είναι για λίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό έκανα. Δεν πρόσεξα αυτό το βήμα. Δεν το ήξερα καν αλλά απορώ πως έχω στείλε 5 φορές και πάντα έστελνα σε Ευρώ... Αλλά από ότι κατάλαβα αυτή την φορά που έβαλα αλλάξανε την εφαρμογή και μου έβγαλε πρώτο το GBP...

Τώρα μια βοήθεια. Θέλω να τα στείλω σε άτομο δικό μου στην Ιταλία σε ευρώ... Πως μπορώ να το κάνω με το μικρότερο δυνατό κόστος; Μέσω Pay pal ή μπορώ να τα ξαναστείλω στην τράπεζά μου και να τα στείλω με ebanking. Μπορεί μήπως να γίνει και από revolut στον τραπεζικό του λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο revolut σε τριτο λογαριασμο νομιζω δεν παιζει... μονο σε δικο σου 

εδω λεει  πως στελνεις σε τριτο χρηματα  

 

κοστος  εδω -> https://revolut.com/faq

 

μεσω pp θα σου κρατησει 3,4%+0,30ευρω στην συναλλαγη

 

για να τα γυρισεις πισω θελει 10+  μερες απο οτι εχουν πει τα παιδια εδω μεσα και σου κραταει η τραπεζα λεφτα στην υποδοχη...

 

 

εγω αν ημουν εσυ θα ελεγα στο δικο ου ατομο να ανοιξει ενα λογαρισμο revolut να παραγγειλει την καρτα και σε καμμια 10αρια μερες που θα παει η καρτα Ιταλια να τα βγαλει απο εκει χωρις κοστος ή ακομη και πριν παει η καρτα (αν θελει να τα χρησιμοποιησει ηλεκτρονικα) να χρησιμοποιησει την ψηφιακη καρτα

Επεξ/σία από Agathoklis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέσω revolut μπορείς να στείλεις σε όποιον λογαριασμό στον κόσμο θες, δωρεάν. είτε σε επιχείρηση είτε σε πρόσωπο. ο τρόπος είναι παρόμοιος με την transferwise, μόνο που η revolut τα στέλνει δωρεάν με μια καθυστέρηση γύρο στις 7 ημέρες. υπόψιν ότι σε τέτοιες αποστολές δεν φαίνεται το όνομα σου, ούτε ότι τα στέλνεις εσύ, οπότε προσθέτεις όποια πληροφορία θες στο πεδίο στοιχεία για τον παραλήπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εχω αγορασει απο ΠΑΝΤΟΥ (λεμε τωρα...) και δεν ειχα ΠΟΤΕ προβλημα.

Τι το αρνητικο στο ali?

Δεν υπαρχει αρνητικο ,απλα βλεπω οτι πολλοι εχουν προβλημα με το συγκεκριμενο,αλλα συνεχιζουν να επιμενουν να ψωνιζουν απο κει....δεν χαθηκε ο κοσμος,οτι πολαει εκει ,το πουλανε και αλλου.......that's all,no more!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μπράβο ρε παιδιά το έχετε αναγάγει σε επιστημονικό επίπεδο το θέμα revolut! :-D 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια τα έστειλα από την revolut κατευθείαν όπως έλεγε το βίντεο που παραθέσατε πιο πάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Έλα που δεν έχω facebook…… :(

 

 

Το πρόβλημα με τα χρήματα λύθηκε μετά από ένα καλό χεστίριο που τους έστειλα σήμερα το πρωί.

Ως δια μαγείας μόλις έστειλα ένα mail  με μερικούς << γαλλικούς>> χαρακτηρισμούς και πόσο κακές υπηρεσίες προσφέρουν και τι κράξιμο θα τους ρίξω στα ελληνικά φόρουμ, μετά από μερικές ώρες μπήκαν τα χρήματα στην κάρτα μου και με ενημέρωσαν και πολύ ευγενικά με email. Τελικά το ήθελαν το χεσιμό τους

Το ίδιο μου είχε συμβεί πριν μερικά χρόνια με τα πιστοποιητικά στο paypol.

Μετά από πάρα πολλά email και πολύ μπουρου, μπούρου και αφού τους είχα στείλει την Άρτα με τα Γιάννενα από χαρτιά  τελικά έπρεπε να με βγάλουν από τα ρούχα μου και να φάνε τέτοιο βρίσιμο που έβαλαν και στις τσέπες τους. Την επόμενη μέρα μου ξεμπλοκάρισαν τον λογαριασμό μου και με ενημέρωσαν πολύ ευγενικά ότι το πρόβλημά μου είχε λυθεί.

Τι να πω. Μάλλον το ζητά ο οργανισμός τους……..    :-D  

 

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.είναι η δεύτερη φορά που πήγα να την χρησιμοποιήσω, έχω στείλει λεφτά και ενώ εμφανίστηκαν μου ζητάει identity, στέλνω 3 φορές την ταυτότητα και τίποτα. τα στέλνω με email και δεν μου απαντάνε, στέλνω στο support και μετά από λίγο σταματάνε να μου μιλάνε. στέλνω στο facebook πάλι τίποτα. τι άλλο να κάνω?που τους έστειλες εσύ? και σε πόσες ώρες μπήκαν τα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσουν λογικά με μια καθυστέρηση. Το τίμημα είναι αυτό.
Δεν έχουν χρεώσεις έχουν πολύ συμφέρουσα ισοτιμία νομισμάτων αλλά έχουν μια πολιτική:
Τις καθυστερήσεις. Και από αυτό κερδίζουν. Ας το χωνεψουμε.
Να είναι καλά τα capital control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...