Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να αλλαξεις το ονομα μονος σου δεν μπορεις. Μιλησα με το support, μου "ανοιξαν" το edit και το διορθωσα. Φανταζομαι η σειρα δεν παιζει ρολο ετσι? αν ειναι ονομα-επωνυμο ή το αναποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ας προσθέσει όποιος έχει τη δυνατότητα σε αυτό το 1ο post στην παράγραφο 6 με τα bold, το ότι επιβάλλεται (όχι απλά "προτείνεται" όπως γράφει) τα στοιχεία κατά το registration εκτός από το να είναι πραγματικά να συμφωνούν απόλυτα με τα έγγραφα ταυτότητας. Τα ίδια και τα ίδια προβλήματα συναντώνται συνεχώς! Κοντά 25 χρόνια συναλλάσομαι με Δημόσιο, τράπεζες κλπ. ως "ικανός για δικαιοπραξίες" πολίτης, ουδέποτε διανοήθηκα να αναγράψω σε αίτηση, φόρμα, έγγραφο εν γένει, αντί του βαφτιστικού μου ονόματος το οποίο αναγράφεται στην ταυτότητά μου, υποκοριστικά, παρατσούκλια και οτιδήποτε άλλο... Μου κάνει εντύπωση πως το σκέφτεστε το πράγμα κάποιοι...  Προσομοιάζει απολύτως σε Τράπεζα η Revolut. Δεν παίζουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις χρεωθηκα για μια συναλλαγη σε γιεν (37,62) που δεν εχω κανει , εστειλα support και online και με εμαιλ , εκαν αμπλοκ τη καρτα εβγαλα νεα , ζητησα και φυσικη και με χρεωσε και 7 ευρω (μαλλον επειδη ειναι η δευτερη ?) δε ξερω !!! να δουεμ τι θα πουν οι αγγλοι αυριο !!

post-334063-0-29865200-1457992065_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις χρεωθηκα για μια συναλλαγη σε γιεν (37,62) που δεν εχω κανει , εστειλα support και online και με εμαιλ , εκαν αμπλοκ τη καρτα εβγαλα νεα , ζητησα και φυσικη και με χρεωσε και 7 ευρω (μαλλον επειδη ειναι η δευτερη ?) δε ξερω !!! να δουεμ τι θα πουν οι αγγλοι αυριο !!

Ειχες βαλει πουθενα σε κανένα περίεργο site την κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alixpress για κει την ειχα βασικα, sportsdirect  και paypal αλλα δεν ελαβα αποδειξη για τη συναλλγη αυτη απο πουθενα , και στο σαιτ της revolut  λενε τα χανεις αν εχει γινει κατι τα χρηματα !!! :-( παλι καλα κατα μια εννοια  ειχα 200 ευρω μεσα και πηραν τα 37 +7 η νεα καρτα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ας προσθέσει όποιος έχει τη δυνατότητα σε αυτό το 1ο post στην παράγραφο 6 με τα bold, το ότι επιβάλλεται (όχι απλά "προτείνεται" όπως γράφει) τα στοιχεία κατά το registration εκτός από το να είναι πραγματικά να συμφωνούν απόλυτα με τα έγγραφα ταυτότητας. Τα ίδια και τα ίδια προβλήματα συναντώνται συνεχώς!

Έχεις δίκιο. Απ' ότι έχω προσέξει ο parsifal κάνει πλέον όλες τις απαραίτητες διορθώσεις στο topic και αν θυμάμαι καλά, κάπου είχε γράψει να τον ενημερώνουμε όπου χρειάζεται κάποια αλλαγή. Οπότε, αν δεν το δει ο ίδιος, αφού πήρες την πρωτοβουλία και το ανέφερες εδώ, καλό είναι να του γράψεις ένα p.m. με την σωστή πρότασή σου.

 

Επίσης, στο Q2 υπάρχει και ένα λάθος εκ παραδρομής. Η σωστή λέξη είναι "cache" και όχι "cashe". Προφανώς η Μαίρη είχε στο μυαλό της τα μετρητά (που μάλλον θα έπαιρνε πίσω από το Pockee :P) όταν το έγραφε :)

μολις χρεωθηκα για μια συναλλαγη σε γιεν (37,62) που δεν εχω κανει , εστειλα support και online και με εμαιλ , εκαν αμπλοκ τη καρτα εβγαλα νεα , ζητησα και φυσικη και με χρεωσε και 7 ευρω (μαλλον επειδη ειναι η δευτερη ?) δε ξερω !!! να δουεμ τι θα πουν οι αγγλοι αυριο !!

Είναι το πρώτο κρούσμα που καταγράφεται στο forum για άγνωστη χρέωση κι ελπίζω να ήταν κάποιο λάθος από το σύστημα και να σου τα προσθέσουν πίσω. Όπως και να έχει, περίμενε να δεις τι θα σου πουν από το support και σου εύχομαι να υπάρξει αίσιο τέλος!

 

Τα 7 ευρώ είναι η στάνταρ χρέωση για κάθε νέα κάρτα και μέχρι στιγμής τα έχουν χαρίσει αυτά τα ευρώ (τα επέστρεψαν πίσω στην εφαρμογή) μόνο στις περιπτώσεις που ποτέ δεν ήρθε η πρώτη κάρτα και χάθηκε κατά τη διαδρομή με τη μεταφορική. Τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει με την περίπτωσή σου.

 

 

Ρε "τρελέ" (με την καλή έννοια), κατευθείαν από το Καραϊσκάκης παίρνεις σύνδεση και έχεις τον δαφνοστεφανωμένο δίπλα στο σήμα wi-fi του κινητού σου; :P :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι το πρώτο κρούσμα που καταγράφεται στο forum για άγνωστη χρέωση κι ελπίζω να ήταν κάποιο λάθος από το σύστημα και να σου τα προσθέσουν πίσω. Όπως και να έχει, περίμενε να δεις τι θα σου πουν από το support και σου εύχομαι να υπάρξει αίσιο τέλος!

 

Τα 7 ευρώ είναι η στάνταρ χρέωση για κάθε νέα κάρτα και μέχρι στιγμής τα έχουν χαρίσει αυτά τα ευρώ (τα επέστρεψαν πίσω στην εφαρμογή) μόνο στις περιπτώσεις που ποτέ δεν ήρθε η πρώτη κάρτα και χάθηκε κατά τη διαδρομή με τη μεταφορική. Τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει με την περίπτωσή σου.

 

 

Ρε "τρελέ" (με την καλή έννοια), κατευθείαν από το Καραϊσκάκης παίρνεις σύνδεση και έχεις τον δαφνοστεφανωμένο δίπλα στο σήμα wi-fi του κινητού σου; :P :lol:

 

Λοιπον μου απαντησαν οτι εχει γινει κανονικα η συναλλαγη και οτι δεν ειναι λαθος του συστηματος , μου επεστρεψαν τα 7 ευρω της καρτας και για τα 37 μου εστειλαν μια φορμα να συμπληρωσω την οποια θα τη χρησιμοποιησουν αν καταλαβα καλα μετα απο 10 μερες και εφοσον ο πωλητης δε ζητησει τα χρηματα και αυτα μου επιστραφουν γιατι ακομα εμφανιζονται pending

Τοτε θα ψαξουν να δουν ποιος που κλπ

Τη κατεβασα θα τη συμπληρωσω και βλεπουμε

 

Οσο για το σημα ειμαι με iphone 6plus jailbreak και ειναι τα σηματακια του zeppelin. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, αυτό που σου έδωσαν να συμπληρώσεις είναι στην ουσία η έγγραφη αμφισβήτηση συναλλαγής που γίνεται σε οποιοδήποτε χρηματοπιστωτικό ίδρυμα, όταν υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις. Έχω την αίσθηση ότι κανονικά θα έπρεπε να μπλοκάρουν τη συναλλαγή αφού είναι ακόμα pending, ώστε να σε εξασφαλίσουν εσένα οικονομικά και όχι να περιμένουν να δουν αν θα εκτελεστεί ή όχι από τον πωλητή, ώστε να ψαχτούν μετά το πώς και το γιατί. Εκτός κι αν έτσι κι αλλιώς σου τα επιστρέψουν τα λεφτά και απλώς θέλουν να δουν τι έχει συμβεί και αν υπάρχει "τρύπα" στο σύστημά τους. Βέβαια, δεν ξέρω και τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις γενικά στην Αγγλία, αφού η εταιρεία εδρεύει εκεί.
 

Καλά ξεμπερδέματα και μην ξεχάσεις να μας αναφέρεις τι έγινε τελικά...

Οσο για το σημα ειμαι με iphone 6plus jailbreak και ειναι τα σηματακια του zeppelin. :-)

Αν αποκτούσα ποτέ iOS (ξου, ξου, ξου, μακρυά από εμένα) θα έβαζα το logo του android και θα τους τρέλαινα όλους :P :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,ενω στο αρχικο εμβασμα που ειχα στειλει πριν βδομαδες που εμφανιζε το πεδιο " στοιχεια sepa" στην καρτελα winbank της Πειραιως,σημερα ενω πηγα να στειλω νεο εμβασμα κ συμφωνα με τον αρχικο οδηγο,δεν υπαρχει πουθενα αυτο το πεδιο.

Αλλος κανεις με πειραιως? Θα επηρεαστει η μεταφορα του εμβασματος αν δε βαλω το reference σε αυτο το πεδιο?

Λογικα εντος τραπεζας θα τροποποιησαν την καρτελα θελω να πιστευω.

 

Screen_Hunter_2040_Mar_15_15_44.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,ενω στο αρχικο εμβασμα που ειχα στειλει πριν βδομαδες που εμφανιζε το πεδιο " στοιχεια sepa" στην καρτελα winbank της Πειραιως,σημερα ενω πηγα να στειλω νεο εμβασμα κ συμφωνα με τον αρχικο οδηγο,δεν υπαρχει πουθενα αυτο το πεδιο.

Αλλος κανεις με πειραιως? Θα επηρεαστει η μεταφορα του εμβασματος αν δε βαλω το reference σε αυτο το πεδιο?

Λογικα εντος τραπεζας θα τροποποιησαν την καρτελα θελω να πιστευω.

 

Screen_Hunter_2040_Mar_15_15_44.jpg

Δεν υπαρχει πρόβλημα να το στείλεις χωρίς το SEPA.Το SEPA εμφανίζετε πια μετά της 4:00 αφού έχουν κλείσει τα εμβάσματα για εκείνην την ήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει πρόβλημα να το στείλεις χωρίς το SEPA.Το SEPA εμφανίζετε πια μετά της 4:00 αφού έχουν κλείσει τα εμβάσματα για εκείνην την ήμερα.

Σε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Πειραιως winbank έχω κανει το έμβασμα εδώ και 4 μερες και ακομα δεν εχει εμφανιστεί κανενα ποσο στο revolut.

Φυσικα, δεν εχει αφαιρεθεί κανενα ποσο από το λογαριασμο μου.

Στο ιστορικο της Πειραιως δεν μου εμφανιζει κατι σε εκκρεμότητα.

Όταν όμως το εκανα μου εβγαλε μηνυμα ότι όλα εγιναν οκ.

Ξερετε τι μπορει να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Πειραιως winbank έχω κανει το έμβασμα εδώ και 4 μερες και ακομα δεν εχει εμφανιστεί κανενα ποσο στο revolut.

Φυσικα, δεν εχει αφαιρεθεί κανενα ποσο από το λογαριασμο μου.

Στο ιστορικο της Πειραιως δεν μου εμφανιζει κατι σε εκκρεμότητα.

Όταν όμως το εκανα μου εβγαλε μηνυμα ότι όλα εγιναν οκ.

Ξερετε τι μπορει να φταιει;

Έχει διαθέσιμο υπόλοιπο το πόσο του εμβάσματος +Την προμήθεια(1 ευρω)?Για να δεις το εμβασμα τι εγινε πας ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ/ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ---> Ιστορικό πληρωμών/μεταφορών--->Ιστορικο. Μέτα συναλλαγές πατάς εκτελεσμένες και μετά αναζήτηση εκει θα πρέπει να σε έχει το έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει πηγαινω ακριβως και δεν μου δειχνει ότι εχω κανει καποιο εμβασμα.

Μαλιστα είναι η 2η φορα που το κανω, γιατι λεω ότι θα εκανα κατι λαθος.

Στο διαθεσιμο υπολοιπο και στο λογιστικο υπολοιπο εχω το ιδιο ποσο ακριβως.

 

Συνηθως για πειραιως ποσο χρονο θελει για να γινει το εμβασμα;

 

Υπ όψιν και τις 2 φορες που το εκανα, εγινε βραδυνες ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...