Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Karapapanikos @theopan Επίσης μπορείς να τους στείλεις μήνυμα στο support ( απαντούν σχετικά γρήγορα, απλά όταν στείλεις το μήνυμα στο support  πρέπει να το ξαναστείλεις μέσω email, δηλαδή να απαντήσεις στο αυτοματοποιημένο μήνυμα που θα σου στείλει το PayPal μέσω email. Δείτε το screenshot : http://prntscr.com/bhkqs3 . Στην αρχή μου είπε ότι πρέπει να προσπαθήσω με διαφορετικό browser, της είπα ότι προσπάθησα με διαφορετικό browser αλλά πάλι τα ίδια, και μου απάντησε αυτό που θα δείτε στο screenshot.

Πωωω, ρε φίλε !!!! Τι να τους πάρω τηλ ? Εχω πάρει ήδη μια φορά μεσα στο μήνα για διευκρινησεις και μιλούσαμε ένα τεταρτο, αν ξαναπάρω θα μου έρθει +100 ευρώ ο λογαριασμός...Κάτι μου λέει για 21 μέρες ότι πρέπει να πάρω τα λεφτά, μετά τι γίνεται ? Ξέρει κανένας ? Αν τα αφήσω μέσα δλδ για άλλες αγορές... 

 

Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. The funds are kept to settle payments in case there's a problem with transactions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Karapapanikos Φίλε, κάνε αυτό που σου είπα, και θα λυθεί αμέσως το πρόβλημά σου!. Επίσης, μάλλον έκανες λάθος tag, δεν σου είπα εγώ να τους πάρεις τηλέφωνο, αλλά ο theopan, εγώ σου είπα να τους στείλεις μήνυμα στο support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωω, ρε φίλε !!!! Τι να τους πάρω τηλ ? Εχω πάρει ήδη μια φορά μεσα στο μήνα για διευκρινησεις και μιλούσαμε ένα τεταρτο, αν ξαναπάρω θα μου έρθει +100 ευρώ ο λογαριασμός...Κάτι μου λέει για 21 μέρες ότι πρέπει να πάρω τα λεφτά, μετά τι γίνεται ? Ξέρει κανένας ? Αν τα αφήσω μέσα δλδ για άλλες αγορές... 

 

Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. The funds are kept to settle payments in case there's a problem with transactions.

Λογικά, δοκίμασες να φορτίσεις το Balance σου με τη μέθοδο Request Money, οπότε στην ουσία δεν υπάρχουν ακόμα τα λεφτά στο Balance, αλλά είναι δεσμευμένα για 21 μέρες. Άρα, θα περιμένεις 21 μέρες για να αποδεσμευθούν και μετά θα τα κάνεις ανάληψη στον τραπεζικό σου λογαριασμό. Επομένως, έχεις περιθώριο όλο αυτό το διάστημα να επικοινωνήσεις γραπτώς με το PayPal μέσα από το Resolution Center και να τους ζητήσεις να σου προσθέσουν αυτοί χειροκίνητα το IBAN της τράπεζας που επιθυμείς.

 

Όπως και να έχει, αυτά είναι δεδομένα που δεν αφορούν το παρόν θέμα και είμαστε πλέον offtopic.

 

ναι έστειλα σήμερα το μεσημέρι

Αφού από τις 15/6 έχουν συμπληρωθεί τα όρια της Πειραιώς, πώς περιμένεις να στείλεις έμβασμα;

Από 1/7 πάλι τα εμβάσματα μέσω της συγκεκριμένης τράπεζας.

Το γράφουν και οι ίδιοι μέσα στη σελίδα τους, προς ενημέρωση των πελατών τους:

Σας ενημερώνουμε πως η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό, έως το ύψος του ορίου των €1.000, δεν είναι δυνατή μέχρι και την 30/6/2016. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΛΥΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Η default διεύθυνση δεν είχε μέσα τον ταχυδρομικό και έβαλα custom και πέρασε! Πωωωω έλεος :-D

Καλησπέρα, προφανως έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα και δεν βρίσκω άκρη.

Βλέπω την χρέωση και μετα εξαφανίζεται.. Στη Revolut λενε πως ολα ειναι Οκ και πως φταιει το Paypal.

Πως το έκανες αυτο που λές με την διεύθυνση;;;

Δοκίμασα μέχρι και νέο λογαριασμο paypal να ανοίξω και τίποτα !! 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω ότι άλλαξε η σελίδα του winbank αλλά ρε παίδες κοιτάτε λίγο τα "μηνύματα" που σας βγάζει πάνω αριστερά η σελίδα 

 

δεν γίνεται να περιμένετε 4-5 μέρες να μπουν τα χρήματα τα σας στην revo και να απορείτε για την αργοπορία ενώ δεν ξέρετε ότι δεν έχουν φύγει καν .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote στον ευατο μου B) για να δώσω τις απαντήσεις στους νέους revoluters

Μπράβο Μαίρη και στους Revoluters! :-D Σουπερ ο οδηγός. ( Μήπως να κανεις και έναν οδηγό για αγορές από Aliexpress :D )

 

 

Μια ερώτηση: 1.Την σύνδεσα στο Paypal μόλις τώρα. Ελπίζω επιτυχώς, τράβηξε 1,27 euro και στο status λέει pending, φυσιολογικό είναι μέχρι να επιστραφούν? 

 

2.Αν κάνω αγορές μέσα από Paypal: απλά προσέχω να είναι τα preapproved payments στο "Bill me in ..." ? Δεν χρειάζεται να κάνω exchange τα ευρώ σε δολάρια/λιρες/κλπ μέσα από τον app της Revolut,ε?

 

3.Και αν κάνω έκτος από Paypal, χρειάζεται το exchange ή το κάνει αυτόματα μόνο του το Revolut?

 

Ευχαριστώ 

 

Παρασκευή έκανα top up, Τρίτη μπήκαν. 

 

1. το pending έφυγε μετά από μια δυο μέρες 

2.3. έκανα αγορά επιτυχής από κινεζομάγαζο. Με ενεργοποιημένο το Bill me in στο Paypal μετέτρεψε μόνο του το revolut το ποσό που χρειαζόταν σε δολάρια. Αρα δεν χρειάζεται να κάνεις exchange και λοιπά.

 

Καλές αγορές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. το pending έφυγε μετά από μια δυο μέρες 

 

 

Με αυτό το pending γιατί ασχολείστε συνεχώς μερικοί; Άπαξ και βγάλει το site ότι η πληρωμή έγινε ή/και ειδοποιήσει το Paypal για το ίδιο, δεν πρέπει να σας νοιάζει τίποτα άλλο. Στο Σκλαβενίτη πάω και πληρώνω με οποιαδήποτε Ελληνική κάρτα και τα λεφτά τα τραβάει μετά από 2 και 3 μέρες. Ποτέ δεν ασχολήθηκα παραπάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προφανως έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα και δεν βρίσκω άκρη.

Βλέπω την χρέωση και μετα εξαφανίζεται.. Στη Revolut λενε πως ολα ειναι Οκ και πως φταιει το Paypal.

Πως το έκανες αυτο που λές με την διεύθυνση;;;

Δοκίμασα μέχρι και νέο λογαριασμο paypal να ανοίξω και τίποτα !! 

Ευχαριστώ.

Όχι όχι, είναι πάρα πολύ απλό αλλά εύκολο να γίνει λάθος και να μην το καταλάβεις και γι'αυτό θα πρότεινα να το βάλετε στο 1ο post στα Q&A για να μην την πατήσουν και άλλοι φίλοι. Λοιπόν όταν πάμε στο PayPal να κάνουμε link την κάρτα μας, βάζουμε τα στοιχεία της κάρτας μας και κάτω κάτω μας έχει την διεύθυνση προσυμπληρωμένη. Εκεί κρύβεται το λάθος, προσοχή ! Εμένα ας πούμε είχε τη διεύθυνση και δεν είχε τον ταχυδρομικό και αυτό αρκούσε στο να κοπεί η συναλλαγή. Γι'αυτό πατάμε να προσθέσουμε καινούργια διεύθυνση (κλικάρουμε πάνω στην παλιά και μας δίνει επιλογή) και συμπληρώνουμε την φόρμα (εκτός από το address line 2, δεν χρειάζεται). Έτσι θα μπεί και ο ταχυδρομικός κώδικάς μας.  Καλές αγορές!

 

Δεν φταίει το PayPal γι'αυτό και επίσης θέλω να τονίσω πως Revolut + PayPal ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ άφοβα. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα. Ο λόγος που κοβότανε είναι απλός. Την συναλλαγή την έκοβε η Barclays γιατί η διεύθυνση που έβλεπε από το PayPal (που ζήταγε λεφτά) δεν ταίραζε ακριβώς με την διεύθυνση της Revolut (και ναι, για μια απειροελάχιστη λεπτομέρεια) και αυτό ήταν αρκετό για την Barclays για να κόψει την συναλλαγή.

 

Τέλος θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Μαίρη και σε όλους εδώ στο forum που βοηθάνε. Μόλις έκανα επιτυχώς αγορά από eBay και μέσω PayPal κανονικότατα !

 

Ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@VFerF1 Το προφανές το κοίταξες; Δηλ. έχεις όλα τα στοιχεία σου ίδια σε Revolut και PayPal;

 

Όπως είδες φίλε συμφορουμίτη VFerF1, σου είχα επισημάνει όλα τα στοιχεία αν είναι ίδια σε Revolut και Paypal.

Γενικώς η άποψή μου είναι ότι όταν μπλεκόμαστε σε τέτοιες υπηρεσίες (Revolut,paypal,Leupay κ.τ.λ.) καλό είναι να βάζουμε όλα τα στοιχεία μας τα αληθινά, χωρίς nicknames και αυθαίρετες μετατροπές των ονομάτων και των επιθέτων από Ελληνικά σε Αγγλικά για να αποφεύγονται άσκοπες καθυστερήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρόβλημα αυτά που λες. Έχω ελαφρώς διαφορετική διεύθυνση  στο Paypal σε σχέση με τη Revolut (Attikis στο Paypal, Attica στη Revolut, με διαφορετική ορθογραφία η πόλη από παλιά στο paypal, με άλλη ορθογραφία στη Revolut) και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό ως σήμερα σε >50 ίσως αγορές. Εδώ κάποιοι έχουν συνδέσει κάρτες που ανήκουν σε διαφορετικό πρόσωπο από το Paypal και έχουν κάνει αγορές. Έπεσες απλά σε σύμπτωση νομίζω και κάτι άλλο έφταιγε που φτιάχτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού από τις 15/6 έχουν συμπληρωθεί τα όρια της Πειραιώς, πώς περιμένεις να στείλεις έμβασμα;

 

Από 1/7 πάλι τα εμβάσματα μέσω της συγκεκριμένης τράπεζας.

Το γράφουν και οι ίδιοι μέσα στη σελίδα τους, προς ενημέρωση των πελατών τους:

Σας ενημερώνουμε πως η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό, έως το ύψος του ορίου των €1.000, δεν είναι δυνατή μέχρι και την 30/6/2016. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.

 

 

Δεν το πρόσεξα και έστειλα το έμβασμα κανονικά. Μου ήρθε και μήνυμα επιβεβαίωσης από την τράπεζα. Τι κάνω τώρα; Μπορώ να το ακυρώσω; η δεν θα σταλεί καν χωρίς να κάνω τπτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού εκτελέστηκε κανονικά το έμβασμα από την Πειραιώς, τότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

 

Το σημαντικό είναι να είσαι εσύ ο δικαιούχος του τραπεζικού λογαριασμού και το ονοματεπώνυμο να είναι ίδιο σε Τράπεζα και Revolut. Δεν έχει σημασία που εσύ το βλέπεις στα ελληνικά. Σε αυτούς (Revolut) θα φανεί με λατινικούς χαρακτήρες, όπως ακριβώς είναι καταχωρημένο σε οποιαδήποτε κάρτα έχεις από τη συγκεκριμένη τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...