Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν εχει ξαναναφερθει και ειναι αδυνατο να ελεγξω τοσες σελιδες.

Μπορει να μην εχει χρεωσεις μετατροπης νομισματος αλλα οι ισοτιμιες τους δεν ειναι και οι καλυτερες.

Πχ απο ενα ανταλλακτηριο συναλλαγματος στην Ταιλανδγ αλλαζεις 1€ με 38,6 Ταιλανδεζικα Μπατ.

Η Revolut εχει ισοτιμια 38,38.

Στην ουσια παιρνει την προμηθεια αλλιως...

 

Τα μπατ δεν ανήκουν στα liquid currency, το γράφει και στην σελίδα της ότι θα κάνει την αλλαγή αλλά όχι σε interbank κόστος.

Πρέπει να πληρώσουν μεσάζοντα για να γίνει η αλλαγή

 

https://revolut.com/faq/gettingstarted.php?cat_id=10&faq_id_according=52&cat_name=Common%20Faqs#parentVerticalTab10

 

Revolut provides the real interbank exchange rate for 87 out of 90 currencies which work on the Revolut card. 3 of 90 currencies (THB/RUB/UAH) are difficult to provide and will be provided at the best available exchange rate.

 

Revolut only charges you a fee in line with our fair usage policy and uses the best available exchange rate for every transaction. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ποιόν λόγο γίνεται αυτό με συγκεκριμένα νομίσματα και ποιός είναι ο μεσάζοντας;

 

Οπως λένε αυτοί τα θεωρούν μη liquid currency , δηλαδή στις αγορές Forex τους είναι δύσκολο να βρουν προσφορά για το ζευγάρι πχ USD-THB . Αυτή η έλλειψη προσφοράς και ζήτησης φέρνει έξτρα κόστος καθώς ναι μεν εσύ τα αλλάζεις ακαριαία τα ΤΒΗ σε USD μέσω της revolut αλλά η revolut δεν είναι σίγουρο οτι θα βρει έμπορο που θα κάνει την συναλλαγή το ίδιο γρήγορα , μπορεί πχ να της πάρει 24 ώρες να βρει την συναλλαγή που θέλεις. Οπότε είται σε χρεώνει ένα premium για να καλύψει τυχόν διακύμανση των ισοτιμιών στο ενδιάμεσο είτε πληρώνει μεσάζοντα να κάνει αυτός την αλλαγή για λογαριασμό της και σε χρεώνει το κόστος του.

Φυσικά ,δεν ανακοινώνει ποιες συγκεκριμένες  υπηρεσίες χρησιμοποιεί για τις αλλαγές B)

 

Αν κάποιον τον ενδιαφέρει αυτός είναι ένας ορισμός της non liquid market

 

A liquid market is a market with many bid and ask offers, low spreads and low volatility. In a liquid market, it is easy to execute a trade quickly and at a desirable price because there are numerous buyers and sellers. In a liquid market, changes in supply and demand have a relatively small impact on price. The opposite of a liquid market is called a "thin market" or an "illiquid market."

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To όνομα στη virtual κάρτα είναι το όνομα που έχουμε δηλώσει στο προφίλ μας στο revolut?

Ρωτώ για απευθείας χρήση της κάρτας, χωρίς paypal, στο amazon πχ ή σε οποιοδήποτε άλλο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To όνομα στη virtual κάρτα είναι το όνομα που έχουμε δηλώσει στο προφίλ μας στο revolut?

Ρωτώ για απευθείας χρήση της κάρτας, χωρίς paypal, στο amazon πχ ή σε οποιοδήποτε άλλο site.

Ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λένε αυτοί τα θεωρούν μη liquid currency , δηλαδή στις αγορές Forex τους είναι δύσκολο να βρουν προσφορά για το ζευγάρι πχ USD-THB . Αυτή η έλλειψη προσφοράς και ζήτησης φέρνει έξτρα κόστος καθώς ναι μεν εσύ τα αλλάζεις ακαριαία τα ΤΒΗ σε USD μέσω της revolut αλλά η revolut δεν είναι σίγουρο οτι θα βρει έμπορο που θα κάνει την συναλλαγή το ίδιο γρήγορα , μπορεί πχ να της πάρει 24 ώρες να βρει την συναλλαγή που θέλεις. Οπότε είται σε χρεώνει ένα premium για να καλύψει τυχόν διακύμανση των ισοτιμιών στο ενδιάμεσο είτε πληρώνει μεσάζοντα να κάνει αυτός την αλλαγή για λογαριασμό της και σε χρεώνει το κόστος του.

Φυσικά ,δεν ανακοινώνει ποιες συγκεκριμένες  υπηρεσίες χρησιμοποιεί για τις αλλαγές B)

 

Αν κάποιον τον ενδιαφέρει αυτός είναι ένας ορισμός της non liquid market

Έχεις δίκιο. Κοίταξα τώρα ισοτιμία για δολλάρια σιγκαπουρης και είναι όντως καλύτερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουν περάσει 2 βδομάδες, ίσως και παραπάνω από τη μέρα που έστειλα στη Revolut τα λεφτά από έμβασμα Eurobank και ακόμη τίποτα. Το αστείο της υπόθεσης είναι πως καταλάθως είχα επιλέξει και το επείγον... Τι λέτε να κάνω για να βρεθούν τα χρήματα; Έχω τριπλοτσεκάρει τα στοιχεία και είναι όλα εντάξει, δεν είναι και η πρώτη φορά που το κάνω. Με τη Eurobank έχω μιλήσει και μου είπαν πως τα λεφτά από αυτούς έχουν φύγει και είναι θέμα της άλλης τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουν περάσει 2 βδομάδες, ίσως και παραπάνω από τη μέρα που έστειλα στη Revolut τα λεφτά από έμβασμα Eurobank και ακόμη τίποτα. Το αστείο της υπόθεσης είναι πως καταλάθως είχα επιλέξει και το επείγον... Τι λέτε να κάνω για να βρεθούν τα χρήματα; Έχω τριπλοτσεκάρει τα στοιχεία και είναι όλα εντάξει, δεν είναι και η πρώτη φορά που το κάνω. Με τη Eurobank έχω μιλήσει και μου είπαν πως τα λεφτά από αυτούς έχουν φύγει και είναι θέμα της άλλης τράπεζας.

Στέλνεις screenshot απο το έμβασμα στο chat της revolut θα βρούνε το έμβασμα και θα στο πιστώσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω μια αγορα αξιας 330 ευρω μεσω revolut, εχω στειλει κανονικα το εμβασμα και περιμενω, η απορια μου ειναι οτι θα πρεπει περα απο τα 330 ευρω, να εχω κατι παραπανω ωστε να κρατησει και προμηθεια το paypal+ revolut η μπορω να αγορασω κατευθειαν με το ποσο που στοιχιζει?

 

Να σημειωσω πως η αγορα θα γινει απο ebay μαλλον αμερικανικο και το νομισμα ειναι σε ευρω, θα πρεπει να το αλλαξω πρωτα σε δολαρια? και αν ναι, πως γινεται? 

 

Το προιον ειναι απο ουγγαρια και συγκεκριμενα δημοπρασια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω μια αγορα αξιας 330 ευρω μεσω revolut, εχω στειλει κανονικα το εμβασμα και περιμενω, η απορια μου ειναι οτι θα πρεπει περα απο τα 330 ευρω, να εχω κατι παραπανω ωστε να κρατησει και προμηθεια το paypal+ revolut η μπορω να αγορασω κατευθειαν με το ποσο που στοιχιζει?

 

Να σημειωσω πως η αγορα θα γινει απο ebay μαλλον αμερικανικο και το νομισμα ειναι σε ευρω, θα πρεπει να το αλλαξω πρωτα σε δολαρια? και αν ναι, πως γινεται? 

 

Το προιον ειναι απο ουγγαρια και συγκεκριμενα δημοπρασια!

Θα αγορασεις με Ευρω, δεν θα αλλαξεις τιποτα

Δεν υπαρχει προμηθεια, εκτος και υπαρχουν μεταφορικα που αναγραφονται απο τον πωλητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει top up μέσω κάρτας (debit & credit) από Ελλάδα; Το κατάφερα μια φορά αλλά ακολουθούν 10 αποτυχημένες προσπάθειες. Περνούν τυχαία transactions λόγω capital control φαντάζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγορασεις με Ευρω, δεν θα αλλαξεις τιποτα

Δεν υπαρχει προμηθεια, εκτος και υπαρχουν μεταφορικα που αναγραφονται απο τον πωλητη

 

 

 

σε ευχαριστω για την απαντηση, μια ερωτηση ακομα, οταν παταω pay now μου βγαζει αυτο: 

 

Exchange rate:  GBP 1.00 = EUR 1.07  

GBP 310.37

 

 

αυτο γινεται επειδη η revolut ειναι αγγλικη καρτα η ειναι καποιου ειδους προμηθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει top up μέσω κάρτας (debit & credit) από Ελλάδα; Το κατάφερα μια φορά αλλά ακολουθούν 10 αποτυχημένες προσπάθειες. Περνούν τυχαία transactions λόγω capital control φαντάζομαι;

 

Υπήρχε η δυνατότητα, μετά τη χαλάρωση του ΙΟΥΛ 2016, αλλά κατάλαβαν την παραβίαση των CC και έκλεισαν την "τρύπα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση, μια ερωτηση ακομα, οταν παταω pay now μου βγαζει αυτο: 

 

Exchange rate:  GBP 1.00 = EUR 1.07  

GBP 310.37

 

 

αυτο γινεται επειδη η revolut ειναι αγγλικη καρτα η ειναι καποιου ειδους προμηθεια?

Να διαβάσεις λίγο τα faqs. Μην προχωρήσεις όπως είναι τώρα την αγορά γιατί θα "φας" 2 μετατροπές σε νομίσματα και θα χάσεις αρκετά χρήματα ειδικά από το paypal.

Συνδέσου στο λογαριασμό του paypal και ρύθμισέ το να μην κάνει μετατροπές νομισμάτων με την συγκεκριμένη κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...