Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρελαβα σημερα την φυσικη καρτα.

Φορτιση ειχε γινει απο πριν.

Συνιστατε καποιο αλλο βημα με την παραλαβη της καρτας?

 

Βάλτη σε ένα ΑΤΜ και ρώτα υπόλοιπο (θα σου το βγάλει λάθος-το αγνοείς-ισχύει αυτό που σου λέει το application). Καλό θα ήταν να αλλάξεις και το ΡΙΝ (πάλι από το ΑΤΜ). Αυτά για να ενεργοποιηθεί σαν φυσική κάρτα. Δεν είναι απόλυτα σαφές με ποιά από τις 2 κινήσεις ενεργοποιείται, οπότε κάνε και και τα δύο. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρελαβα σημερα την φυσικη καρτα.

Φορτιση ειχε γινει απο πριν.

Συνιστατε καποιο αλλο βημα με την παραλαβη της καρτας?

 

 

Βάλτη σε ένα ΑΤΜ και ρώτα υπόλοιπο (θα σου το βγάλει λάθος-το αγνοείς-ισχύει αυτό που σου λέει το application). Καλό θα ήταν να αλλάξεις και το ΡΙΝ (πάλι από το ΑΤΜ). Αυτά για να ενεργοποιηθεί σαν φυσική κάρτα. Δεν είναι απόλυτα σαφές με ποιά από τις 2 κινήσεις ενεργοποιείται, οπότε κάνε και και τα δύο. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

 

Εγώ δεν την εβαλα ποτέ σε ΑΤΜ για ενεργοποίηση και κάνω κανονικά τις αγορές μου χωρίς κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν την εβαλα ποτέ σε ΑΤΜ για ενεργοποίηση και κάνω κανονικά τις αγορές μου χωρίς κανενα προβλημα

 

Το έγραψα απλά και μόνο επειδή έχουν υπάρξει αρκετές αναφορές ότι χρεώσεις σε POS (για τη φυσική κάρτα μιλάω έτσι; ) αποτύγχαναν μέχρι να χρησιμοποιηθεί πρώτα αυτή σε ΑΤΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρήματα στη Revolut  και θέλω να στείλω χρήματα στην Ελλάδα αλλά σε κάποιον άσχετο. Μπορώ? ή πρέπει πάλι τα στοιχεία αποστολέα-παραλήπτη να κάνουν matching όπως όταν κάνουμε Top-Up?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα από το αν έχει revolut. Μπορώ εγώ να στείλω χρήματα από τη revolut μου σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό τρίτου προσώπου?

Σε μένα ας που έχω στείλει στη eurobank από revolut και με χρεώσεις κιόλας η eurobank 3 euros για εισερχόμενο έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα από το αν έχει revolut. Μπορώ εγώ να στείλω χρήματα από τη revolut μου σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό τρίτου προσώπου?

Ναι γινετε.Αλλα θα χρεωθεις την μεγαλη χρεωση της ελληνικης τραπεζας για εισερχομενο εμβασμα 3-4 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γινετε.Αλλα θα χρεωθεις την μεγαλη χρεωση της ελληνικης τραπεζας για εισερχομενο εμβασμα 3-4 ευρω.

Όχι θα χρεωθείς, θα χρεωθεί είναι το σωστό.

 

Αν εχουμε απορίες πάμε στα fags

Revolut

To transfer any of our supported 23 currencies to a business or friend go to ‘Bank’ on the app. Then, swipe left and select the ( ) and choose ‘Another Person’ or ‘Business’. You will be prompted to select the country, currency, account details and address of the beneficiary.

 

If you don't know their account details, you can also send them money via the ‘Send’ function’ in the App.

 

Scroll through your contact list, select the person you need to send money too and enter the amount you want to transfer. Choose the currency by clicking on the ‘£’ and selecting ‘£’ , ‘$’ or ‘€’ or tap ‘Other’ for more currencies you can send in via Revolut.

 

Then, choose whether you would like to send the money via e-mail, WhatsApp or SMS. The recipient will receive a message notifying them that you’ve initiated a transfer. The recipient then has 24 hours to collect the money by clicking on the link and entering their account details.

 

If 24 hours elapse and the person hasn't collected the money, the funds will be reverted back to your Revolut account. You can cancel the transfer before the recipient accepts it by clicking on the transaction in your Revolut wallet and selecting ‘Cancel Payment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρεώνεται ο αποδέκτης του εμβάσματος. Αυτό βέβαια δεν αποκλείεται να το γνωρίζει και να είναι συμβιβασμένος ή μπορεί και να μην χρεωθεί καν εφόσον διατηρεί ένα από τα είδη -επαγγελματικών κυρίως- τραπεζικών λογαριασμών οι οποίοι ασφαλώς δεν κρατούν προμήθεια για εισερχόμενα εμβάσματα. Δεν είναι κάτι που αφορά τον αποστολέα τέλος πάντων η τυχούσα προμήθεια του παραλήπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ μπορώ να κάνω top-up  απο χρεωστική eurobank. Με έμβασμα πως ακριβώς γίνεται, επιλέγεις να χρεωθεί ο παραλήπτης ή ο αποστολέας? χρεώνεσαι εσύ την προμήθεια του εμβάσματος? πόσο είναι περίπου? Τόσο καιρό την φόρτιζα με την χρεωστική μου και δεν πλήρωνα καθόλου προμήθειες. Τώρα με το έμβασμα δε ξέρω αν αξίζει.

 

edit. οκ τώρα είδα πχ η eurobank χρεώνει 1 ευρώ.. Άρα αξίζει να μαζέψεις ένα ποσό και να το βάλεις στην revolut να το έχεις για αγορές και όχι κάθε που θελω να αγοράσω κάτι να κάνω έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ μπορώ να κάνω top-up  απο χρεωστική eurobank. Με έμβασμα πως ακριβώς γίνεται, επιλέγεις να χρεωθεί ο παραλήπτης ή ο αποστολέας? χρεώνεσαι εσύ την προμήθεια του εμβάσματος? πόσο είναι περίπου? Τόσο καιρό την φόρτιζα με την χρεωστική μου και δεν πλήρωνα καθόλου προμήθειες. Τώρα με το έμβασμα δε ξέρω αν αξίζει.

 

edit. οκ τώρα είδα πχ η eurobank χρεώνει 1 ευρώ.. Άρα αξίζει να μαζέψεις ένα ποσό και να το βάλεις στην revolut να το έχεις για αγορές και όχι κάθε που θελω να αγοράσω κάτι να κάνω έμβασμα.

 

λες και έχει γίνει reset ένα πράγμα :)

πόσο καιρό φόρτιζες με την χρεωστική ; πάνω από 2μηνο ; 

δες απλά τα πρώτα 3 post όπως γράφει και ο τίτλος , ένα χρόνο τα ίδια λέμε :)

 

υ.γ. για τους πολλούς που την χρησιμοποιούσαμε, τοοοοοοσο καιρό,  δεν υπήρχε η "φόρτιση μέσω κάρτας" λες να μπαίναμε όλοι μέσα ;

 

υ.γ.2. με την χρεωστική σου δεν μπορείς να αγοράσεις απευθείας ; (δεν ξέρω, έχει η eurobank χρέωση για μετατροπή συναλλάγματος σαν την πειραιώς;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα! έχω ένα πρόβλημα με το revolut.

 Κατέβασα, λοιπόν, χθες την εφαρμογή, έκανα το account μου και στη συνέχεια προχώρησα στην παραγγελία της φυσικής κάρτας μετά τη δημιουργία της ψηφιακής. Ωστόσο, έκανα ένα λάθος και στο πεδίο State/Province/Region συμπλήρωσα Thessaloniki αντί για Central Macedonia που είναι το σωστό. Επικοινώνησα σήμερα μαζί τους και λίγο πολύ μου είπαν ότι δεν μπορούν να το αλλάξουν πλέον γιατί έχει σταλεί η παραγγελία και είτε θα πρέπει να περιμένω να δω αν θα μου έρθει (Expect date είναι στις 13 Οκτωβρίου) ή να την μπλοκάρω και να παραγγείλω νέα με κόστος 8 ευρώ. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς γιατί αργότερα μέσα στον μήνα φεύγω ταξίδι στο εξωτερικό όπου σκόπευα να τη χρησιμοποιήσω αλλά δεν μπορώ να κάνω top-up αν δε ξέρω με σιγουριά ότι θα έρθει η φυσική κάρτα.
 Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Επεξ/σία από Wenger20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα! έχω ένα πρόβλημα με το revolut.

 Κατέβασα, λοιπόν, χθες την εφαρμογή, έκανα το account μου και στη συνέχεια προχώρησα στην παραγγελία της φυσικής κάρτας μετά τη δημιουργία της ψηφιακής. Ωστόσο, έκανα ένα λάθος και στην περιοχή State/Province/Region συμπλήρωσα Thessaloniki αντί για Central Macedonia που είναι το σωστό. Επικοινώνησα σήμερα μαζί τους και λίγο πολύ μου είπαν ότι δεν μπορούν να το αλλάξουν πλέον γιατί έχει σταλεί η παραγγελία και είτε θα πρέπει να περιμένω να δω αν θα μου έρθει (Expect date είναι στις 13 Οκτωβρίου) ή να την μπλοκάρω και να παραγγείλω νέα με κόστος 8 ευρώ. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς γιατί αργότερα μέσα στον μήνα φεύγω ταξίδι στο εξωτερικό όπου σκόπευα να τη χρησιμοποιήσω αλλά δεν μπορώ να κάνω top-up αν δε ξέρω με σιγουριά ότι θα έρθει η φυσική κάρτα.

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Αυτό θα σε χρειαστεί μόνο στην Ελλάδα. Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει προβλημα. Αφου έχεις βαλει διεύθυνση ,Τ.Κ. και πόλη τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα σε χρειαστεί μόνο στην Ελλάδα. Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει προβλημα. Αφου έχεις βαλει διεύθυνση ,Τ.Κ. και πόλη τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...