Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/4/2018 στις 11:57 ΠΜ, anzac1 είπε

Oύτε εμένα κατάφερε να περάσει η πληρωμή.

Το ίδιο μήνυμα βγάζει (declined by your bank) με κάρτα Πειραιώς και Alpha...

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, το έχει ξεπεράσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, black26fox είπε

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, το έχει ξεπεράσει κανείς?

Υπάρχουν κεφαλαιακοί περιορισμοί, δε θα καταφέρεις να το ξεπεράσεις πιθανότατα (Με Ελληνικές κάρτες ενοοώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο μενα. Εγω λόγω του ότι εχω Windows phone, εγκατέστησα το blue stacks όπως γράφει και στο πρώτο ποστ. Εκει που ειναι να γινει η πιστοποίηση του κινητού δεν μου έρχεται μηνυμα με τον κωδικό. Προσπάθησα δυο φορες τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, spartak1 είπε

Υπάρχουν κεφαλαιακοί περιορισμοί, δε θα καταφέρεις να το ξεπεράσεις πιθανότατα (Με Ελληνικές κάρτες ενοοώ)

Όντως, μίλησα με την τράπεζα και μου είπαν ότι κόβεται λόγω capital controls και όχι λόγο τράπεζας. Δύσκολο να παρακαμφθεί. Μπορώ να πάρω κάρτα revolut και με άλλον τρόπο αν έχω καταλάβει καλά. Δημιουργείς account από την εφαρμογή του revolut και μετά κάνεις μεταφορά από το web banking? Το έχει κάνει κανείς έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι έτσι το κάνουμε/κάναμε. Η υπηρεσία αυτή εξαπλώθηκε γιατί μπορούσαμε με την κάρτα να κάνουμε αγορές από εξωτερικό όταν με τις ελληνικές ήταν αδύνατο.

Είναι "παιδί" των Capital Controls.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικες ερωτησεις.

δεν ειχα κανει agree σε κατι updates τα οποια αν δεν τα κανα δεν με αφηναν να κανω top up local.

ελπιζω που τα δεχτηκα μην ειχε κανα περιεργο παραθυρακι για την υπηρεσια..

επισης το εμβασμα εφυγε επιτυχως στις 13.00 7/3.

στο app λεει την επομενη εργασιμη μερα,λετε να γινει τοσο συντομα?σαββατο πεταω για βερολινο.

σε χωρες με ευρω εκτος απο την αναληψη εχει καποιο λογο υπαρξης η ρεβολουτ εκτος απο την αναληψη χρηματων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

μερικες ερωτησεις.

δεν ειχα κανει agree σε κατι updates τα οποια αν δεν τα κανα δεν με αφηναν να κανω top up local.

ελπιζω που τα δεχτηκα μην ειχε κανα περιεργο παραθυρακι για την υπηρεσια..

επισης το εμβασμα εφυγε επιτυχως στις 13.00 7/3.

στο app λεει την επομενη εργασιμη μερα,λετε να γινει τοσο συντομα?σαββατο πεταω για βερολινο.

σε χωρες με ευρω εκτος απο την αναληψη εχει καποιο λογο υπαρξης η ρεβολουτ εκτος απο την αναληψη χρηματων?

"Take it or leave it" είναι πάντα και όλα τα updates στους όρους. Δεν έχεις επιλογή να μην τα αποδεχτείς αν θέλεις να συνεχίσεις τη χρήση. Αύριο θα έχει πιστωθεί το ποσό που έστειλες. Αυτός είναι ο χρόνος που απαιτείται στις SEPA μεταφορές εξάλλου σε προσωπικά ΙΒΑΝ όπως είναι πλέον και της Revolut..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, theopan said:

"Take it or leave it" είναι πάντα και όλα τα updates στους όρους. Δεν έχεις επιλογή να μην τα αποδεχτείς αν θέλεις να συνεχίσεις τη χρήση. Αύριο θα έχει πιστωθεί το ποσό που έστειλες. Αυτός είναι ο χρόνος που απαιτείται στις SEPA μεταφορές εξάλλου σε προσωπικά ΙΒΑΝ όπως είναι πλέον και της Revolut..

δεν διαφωνω,προφανως δεν θα εχει κατι 'κακο' στους ορους αλλα λεω μηπως και καποιος τους εχει διαβασει και διεκρινε κατι αρνητικο.

επισης το ΡΙΝ μπορω να το αλλαξω στη νεα καρτα(την ανεπαφη) η πρωτα πρεπει να κανω καποια συναλλαγη και μετα?

 

PS: τα χρηματα μπηκαν σε λιγοτερο απο 24ωρες.ΣΟΚ :P

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostakiss είπε

δεν διαφωνω,προφανως δεν θα εχει κατι 'κακο' στους ορους αλλα λεω μηπως και καποιος τους εχει διαβασει και διεκρινε κατι αρνητικο.

 

Σαφώς και μπορεί να έχουν κάτι "κακό" για σένα οι όροι. Ας πούμε "συμφωνείτε ότι θα δώσουμε πλήρη αναφορά των κινήσεων του λογαριασμού σας στη ΔΟΥ Χολαργού που υπάγεστε". Δεν έχεις την επιλογή να αρνηθείς όμως παρά μόνο εκτός κι αν διακόψεις τη χρήση της υπηρεσίας άμεσα και κλείσεις το λογαριασμό σου. Σε ενημερώνει απλά δηλαδή, δεν ζητάει τη συναίνεσή σου. Υπό αυτή την έννοια λέω ότι είναι "take it or leave it".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mparaxir είπε

παιδια καλησπερα στο sepa βαζουμε τιποτα οταν στελνουμε με local λογαριασμο?

Οταν στέλνεις στο προσωπικό iban δε χρειάζεται να βάλεις κάτι εσύ (εκτός αν  ζητά η τράπεζα επιπλέον στοιχεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξέρει κάποιος αν έχει όριο στην μεταφορά από άλλο λογαριασμό της revolut σε μένα?

Και οι εικονική της revolut πως Την γεμίζουμε ή παίρνει κατευθείαν χρήματα από τον λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανενας τι γινεται με αναληψεις σε ΑΤΜ? Πηγα σε 5 τραπεζες (2 εθνικες,1 alphabank,1 eurobank και 1 πειραιως) και οταν ζητησα χρηματα μου ζητησε για conversion, πατησα οχι και μετα μου ακυρωσε λεγοντας παντα το ιδιο μηνυμα "pin tries exceeded" ενω δεν εκανα λαθος το pin!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikos154 είπε

Καλησπέρα ξέρει κάποιος αν έχει όριο στην μεταφορά από άλλο λογαριασμό της revolut σε μένα?

Και οι εικονική της revolut πως Την γεμίζουμε ή παίρνει κατευθείαν χρήματα από τον λογαριασμό?

Την εικονική της Revolut τη γεμίζεις με τραπεζικό έμβασμα ή κάρτα εξωτερικού, αν έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...