Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πήγα σήμερα στην τράπεζα και τους ζήτησα να στείλουν έμβασμα στην revolut και μου ζήτησαν 25 ευρώ, άκουσον άκουσον! Καλά τι 1 ευρώ λέτε εσείς ότι κάνει? Πήγα μετά να μεταφέρω χρήματα από την κάρτα μου στη revolut και τα χρήματα δεν μπήκαν. Που πήγαν τώρα αυτά τα χρήματα? Τα έχασα? Αρκετά ασχολήθηκα με τη revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Παιδιά πήγα σήμερα στην τράπεζα και τους ζήτησα να στείλουν έμβασμα στην revolut και μου ζήτησαν 25 ευρώ, άκουσον άκουσον! Καλά τι 1 ευρώ λέτε εσείς ότι κάνει? Πήγα μετά να μεταφέρω χρήματα από την κάρτα μου στη revolut και τα χρήματα δεν μπήκαν. Που πήγαν τώρα αυτά τα χρήματα? Τα έχασα? Αρκετά ασχολήθηκα με τη revolut.

Τρολάρεις τώρα έτσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, καλό είναι να βγάζετε κάρτα στη revolut ή στην N26 ή οπουδήποτε αλλού, μόνο αν ξέρετε τα βασικά της ηλεκτρονικής τραπεζικής. Αν δεν έχετε κάνει ούτε μία συναλλαγή μέσω e-banking, μην πέφτετε στα βαθιά κατευθείαν, χαμένοι θα βγείτε.

 

Δεν καταλαβαινω.. τι ιδιαίτερο εχει η revolut που θέλει ειδικες γνώσεις φιλε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alphaleader είπε

Εκτος και αν ειναι κανα σοβαρο ποσο, κανεις δε θα ασχοληθει. Imho, στειλτα σε δόσεις, σε μικρότερα ποσά.

το σοβαρο ποσο ποσο ειναι για σενα πχ? Εχεις και ενα δικιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Demetris77 είπε

Δεν καταλαβαινω.. τι ιδιαίτερο εχει η revolut που θέλει ειδικες γνώσεις φιλε; 

Δεν είπα ότι χρειάζονται ειδικές γνώσεις. Είπα ότι χρειάζονται τα βασικά της ηλεκτρονικής τραπεζικής. Τα οποία από ότι φαίνεται δεν τα κατέχετε γτ ρωτάτε για topup μέσω κάρτας εν μέσω capital control.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Demetris77 είπε

Δεν καταλαβαινω.. τι ιδιαίτερο εχει η revolut που θέλει ειδικες γνώσεις φιλε; 

To ιδιαίτερο που εχει το λενε οι 782 σελιδες και δεν ξερω τα ποσες χιλιάδες ποστς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, daioner1986 είπε

το σοβαρο ποσο ποσο ειναι για σενα πχ? Εχεις και ενα δικιο :)

 

Δεν ειναι το για μένα, υπάρχουν τραπεζικά ορια τα οποια οι τράπεζες αναφέρουν στην ΑΑΔΕ. Υπήρχε το οριο των 10κ ανα συνναλαγή, αλλα προσωπικά δεν θα μετεφερα πανω απο 3-4κ καθε φορα. Γενικά έχω κάνει καταθεσεις-αναλήψεις που ειναι λιγο πανω απο τα 30κ μεταξυ 16 και 17.  Δεν με ενοχλησε κανεις για κατι. Μικροσυναλλαγες ειναι αλλωστε σε σχεση με αλλα ποσα που διακινουνται καθημερινα. Αν επιανε η εφορία να ασχοληθει με τετοια ποσα... αλλη δουλειά δεν θα χε.

Επισης θα μπορουσες να τα στειλεις και σε λογαριασμους συγγενικων προσωπων για να περασεις ακομα ποιο απαρατηρητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Alphaleader είπε

Δεν ειναι το για μένα, υπάρχουν τραπεζικά ορια τα οποια οι τράπεζες αναφέρουν στην ΑΑΔΕ. Υπήρχε το οριο των 10κ ανα συνναλαγή, αλλα προσωπικά δεν θα μετεφερα πανω απο 3-4κ καθε φορα. Γενικά έχω κάνει καταθεσεις-αναλήψεις που ειναι λιγο πανω απο τα 30κ μεταξυ 16 και 17.  Δεν με ενοχλησε κανεις για κατι. Μικροσυναλλαγες ειναι αλλωστε σε σχεση με αλλα ποσα που διακινουνται καθημερινα. Αν επιανε η εφορία να ασχοληθει με τετοια ποσα... αλλη δουλειά δεν θα χε.

Επισης θα μπορουσες να τα στειλεις και σε λογαριασμους συγγενικων προσωπων για να περασεις ακομα ποιο απαρατηρητος.

Μιλας για εμβασμα απο Paypal σωστα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Υπάρχουν πάρα πολλές ερωτήσεις, οι περισσότερες απαντήθηκαν ήδη απ' ότι βλέπω! Σημειώνουμε 2 πράγματα:

- Η κάρτα με την προσφορά είναι δωρεάν, το minimum ποσό των 10 ευρώ για top-up, δεν είναι κόστος! Μένουν στον Revolut λογαριασμό σου για να τα ξοδέψεις όποτε θέλεις όταν λάβεις την κάρτα. Αν πάρεις την κάρτα στο χέρι από κάποιο free card give away event, το όνομα δεν θα είναι εκτυπωμένο πάνω αλλά όταν συνδεθεί με τον Revolut λογαριασμό σου, θα είναι πλήρως προσωποποιημένη.

- Λόγω capital controls, top-up με Ελληνικές κάρτες δυστυχώς δεν γίνεται προς το παρόν. Συζητάμε με τις αρχές για το πως αυτό μπορεί να αλλάξει. Εντωμεταξύ, η εύκολη εναλλακτική είναι έμβασμα μέσω e-banking (και όχι στο γκισέ της τράπεζας γιατί εκεί όντως χρεώνουν έως και 25 ευρώ ανά έμβασμα οπουδήποτε στο εξωτερικό, όχι συγκεκριμένα για Revolut). Το web-banking έμβασμα οι τράπεζες το χρεώνουν 0,5-1 ευρώ και τα λεφτά εμφανίζονται την επόμενη μέρα στην Revolut. Η Revolut δε θα σας χρεώσει ποτέ για καμία μεταφορά χρημάτων!

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε και την παρουσίαση που κάναμε χθες στο full house event της Εθνικής Τράπεζας, beFinnovative:

https://medium.com/the-crowdpolicy-collection/περισσότερο-fintech-με-το-opend3-στο-be-finnovative-της-εθνικής-τράπεζας-839357e3aa26

Καλή συνέχεια!

1*f_XOMI8SxAAL9SOqPkzZLQ.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

@Demetris77 εισαι τελείως αδιάβατος, με τις ελληνικές κάρτες δεν μπορείς να κάνεις topup εδώ και τρία χρόνια, στην ουσία στη revolut δεν μπορούσες ποτέ, γιατί εκδόθηκε μετά τα capital control

Από το PayPal μπορείς να στείλεις λεφτά στη revolut.

Τα παραλές. Εγώ πρόλαβα από Νότια Αμερική να κάνω top up με την debit της ΕΤΕ δύο ή τρεις φορές (ήμουν ένας από τους ελάχιστους μάλλον). Αύγουστος-Σεπτέμβριος του 2016, έκτοτε με μπλόκαραν και μένα. Το έχω αναφέρει ξανά εδώ (με επισυνημμενο screenshot της Revolut) πριν κάνα χρόνο - απλά για την ιστορία - . 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα, απο οτι βλέπω το νήμα εχει πλέον και επίσημη εκπροσώπηση, γίναμε φίρμες.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση τον Δημήτρη Λιτσικάκη

...και μια ερώτηση που μπορεί να ενδιαφέρει πολλούς, υπάρχει ελληνόφωνο τμήμα για βοήθεια, αφού πλέον έχετε παρουσία και στην Ελλάδα

2 ώρες πριν, dimitrislitsikakis είπε

Καλημέρα σε όλους,

Υπάρχουν πάρα πολλές ερωτήσεις, οι περισσότερες απαντήθηκαν ήδη απ' ότι βλέπω! Σημειώνουμε 2 πράγματα:

- Η κάρτα με την προσφορά είναι δωρεάν, το minimum ποσό των 10 ευρώ για top-up, δεν είναι κόστος! Μένουν στον Revolut λογαριασμό σου για να τα ξοδέψεις όποτε θέλεις όταν λάβεις την κάρτα. Αν πάρεις την κάρτα στο χέρι από κάποιο free card give away event, το όνομα δεν θα είναι εκτυπωμένο πάνω αλλά όταν συνδεθεί με τον Revolut λογαριασμό σου, θα είναι πλήρως προσωποποιημένη.

- Λόγω capital controls, top-up με Ελληνικές κάρτες δυστυχώς δεν γίνεται προς το παρόν. Συζητάμε με τις αρχές για το πως αυτό μπορεί να αλλάξει. Εντωμεταξύ, η εύκολη εναλλακτική είναι έμβασμα μέσω e-banking (και όχι στο γκισέ της τράπεζας γιατί εκεί όντως χρεώνουν έως και 25 ευρώ ανά έμβασμα οπουδήποτε στο εξωτερικό, όχι συγκεκριμένα για Revolut). Το web-banking έμβασμα οι τράπεζες το χρεώνουν 0,5-1 ευρώ και τα λεφτά εμφανίζονται την επόμενη μέρα στην Revolut. Η Revolut δε θα σας χρεώσει ποτέ για καμία μεταφορά χρημάτων!

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε και την παρουσίαση που κάναμε χθες στο full house event της Εθνικής Τράπεζας, beFinnovative:

https://medium.com/the-crowdpolicy-collection/περισσότερο-fintech-με-το-opend3-στο-be-finnovative-της-εθνικής-τράπεζας-839357e3aa26

Καλή συνέχεια!

1*f_XOMI8SxAAL9SOqPkzZLQ.jpeg

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "επίσημη παρουσία" στην Ελλάδα πάντως μόνο θετική εξέλιξη δεν βλέπω να είναι. Γιατί θα πρέπει να χαρούμε αν αρχίσουν να λογοδοτούν στο Στουρνάρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...