Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, georgerov είπε

Απλά για μένα αυτές οι υπηρεσίες θέλουν μόνο τον ασφαλή δρόμο (εμβάσματα). Δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς, τα λεφτά δεν μπορεί να είναι μαύρα ή από παράνομη δραστηριότητα (και να είναι την ευθύνη την έχει η τράπεζα που σε άφησε να τα καταθέσεις) και η Revo δεν σε μπλοκάρει και καμία αντίστοιχη Revo. 

Φίλε μου καλέ τα 100,00 ευρώ είναι απολύτως νόμιμα και φορολογικά εντάξει .. επίσης σήμερα μου έδωσαν συγκατάθεση για verify your account μετά από 33 ημέρες .

όταν το έκανα , μετά πήρα το παρακάτω μήνυμα ....

Our partner MasterCard was experiencing a service disruption which prevented same MasterCard transactions,including top-ups and card payments ,from being processed. We are pleased to say that the issue has now been resolved. if there are any declined transactions which show up as  '' Pending "  they should be automatically released soon

 

Και μετά πάλι blocked μετά το verify.

Και του χρόνου με υγεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Υπάρχει κάποια πληροφόρηση για το πότε θα αποκτηθεί η τραπεζική άδεια? Μιλούσαν για πρώτο τετράμηνο του '18, έχει περάσει όμως.

Η αίτηση έχει όντως κατατεθεί, αναμένουμε πλέον τον regulator να δώσει το τελικό ΟΚ, ελπίζουμε να έχει ολοκληρωθεί στο επόμενο 3μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,έκανα λογαριασμό στην revolut και τον ταυτοποίησα με το διπλωμα μου.

Επειτα έστειλα εμβάσμα 18 ευρώ συμφωνα με τον οδηγό και φάνηκαν μετα από δυο ημέρες,έφτιαξα μια virtual κάρτα και μετα την συνέδεσα στο PayPal με χρεωσε το 1 ευρω και το και τα 1,14 ευρώ  για την επιβεβαίωση της κάρτας.

Τα ποσά που μου κράτησε τα επέστρεψε πίσω αλλά κράτησε ένα λεπτό του ευρώ απο το ποσό της κράτησης για την επιβεβαίωση της κάρτας.

Ξέρετε γιατί έγινε αυτό;;έτυχε σε κάποιον αλλο;

Δεν βρήκα κάτι σχετικό στα νήματα για την revolut.Δεν με νοιάζει το ενα λεπτό πιο πολύ απο περιέργεια.

Screenshot_20180717-185343.png

Επεξ/σία από iliaswbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal θεωρεί κύρια ισοτιμία του λογαριασμού σου τη Στερλίνα (αν δεις έχεις μία χρέωση ). Πρέπει να επικοινωνήσεις με το Paypal και να ζητήσεις να σε χρεώνει σε Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iliaswbm είπε

Καλησπέρα,έκανα λογαριασμό στην revolut και τον ταυτοποίησα με το διπλωμα μου.

Επειτα έστειλα εμβάσμα 18 ευρώ συμφωνα με τον οδηγό και φάνηκαν μετα από δυο ημέρες,έφτιαξα μια virtual κάρτα και μετα την συνέδεσα στο PayPal με χρεωσε το 1 ευρω και το και τα 1,14 ευρώ  για την επιβεβαίωση της κάρτας.

Τα ποσά που μου κράτησε τα επέστρεψε πίσω αλλά κράτησε ένα λεπτό του ευρώ απο το ποσό της κράτησης για την επιβεβαίωση της κάρτας.

Ξέρετε γιατί έγινε αυτό;;έτυχε σε κάποιον αλλο; 

Δεν βρήκα κάτι σχετικό στα νήματα για την revolut.Δεν με νοιάζει το ενα λεπτό πιο πολύ απο περιέργεια. 

Screenshot_20180717-185343.png

Μάλλον έχει να κάνει με τη διαφορα της συναλλαγματικης ισοστιμίας. Δηλαδή όταν σου τα επέστρεψε η στερλίνα ήταν λίγο ισχυρότερη συναλλαγματικα απο το ευρω, συγκριτικά με το όταν έγινε η αρχική χρεωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.ο λογαριασμός μου στο PayPal ήταν σε ευρώ απο την αρχή και είχα αλλαξει την γνωστή επιλογή του Paypal σε bill me .χρειάζεται να αλλάξω κάτι άλλο για να με χρεώνει σε ευρώ αντι για στερλίνα;;

Επεξ/σία από iliaswbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, alexpen said:

Την πέρασες από το app ή χειροκίνητα?

Δεν υπάρχει περιορισμός, ούτε καν γεωγραφικός. Χρησιμοποιώ την revolut σε iPhone και για δοκιμή σε δεύτερο android κινητό κατέβασα με vpn το gpay μιας και δεν το βρήκα στο ελληνικό google play. Εν τέλη πέρασα την κάρτα χειροκίνητα μέσα από το gpay app χωρίς κανένα πρόβλημα. Η revolut κάρτα έχει εκδοθεί στην Ελλαδα, όπως επίσης ως billing διεύθυνση έβαλα τα ελληνικά στοιχεία της revolut (με λατινικούς χαρακτήρες).

Απλά προσοχή και στο community αναφέρουν οτι μόνο οι mastercard κάρτες μπαίνουν στο gpay και όχι η visa.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexpen είπε

Την πέρασες από το app ή χειροκίνητα?

Μολις την πέρασα και εγω! Χειροκίνητα! Παει! Καταστραφηκαμε οικονομικά!

Χειροκίνητα και εγώ!

 

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Δεν υπάρχει περιορισμός, ούτε καν γεωγραφικός. Χρησιμοποιώ την revolut σε iPhone και για δοκιμή σε δεύτερο android κινητό κατέβασα με vpn το gpay μιας και δεν το βρήκα στο ελληνικό google play. Εν τέλη πέρασα την κάρτα χειροκίνητα μέσα από το gpay app χωρίς κανένα πρόβλημα. Η revolut κάρτα έχει εκδοθεί στην Ελλαδα, όπως επίσης ως billing διεύθυνση έβαλα τα ελληνικά στοιχεία της revolut (με λατινικούς χαρακτήρες).

Απλά προσοχή και στο community αναφέρουν οτι μόνο οι mastercard κάρτες μπαίνουν στο gpay και όχι η visa.

Ρε συ δεν είναι περίεργο που σου πέρασε ενώ έχει εκδοθεί στην Ελλάδα; Γιατί δεν περνάει η N26? 😥😥

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgerov είπε

Χειροκίνητα και εγώ!

Ρε συ δεν είναι περίεργο που σου πέρασε ενώ έχει εκδοθεί στην Ελλάδα; Γιατί δεν περνάει η N26? 😥😥

H N26 χρησιμοποιεί άλλο συστημα στην εκδοση καρτων (κάπου τα έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι με λεπτομέρεια). Πέρασε την Ν26 στην Revolut... problem solved 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, georgerov said:

Χειροκίνητα και εγώ!

Ρε συ δεν είναι περίεργο που σου πέρασε ενώ έχει εκδοθεί στην Ελλάδα; Γιατί δεν περνάει η N26? 😥😥

Νομίζω είναι θέμα της apple pay. Κάτι που διάβασα στην κοινότητα της revolut είναι οτι η revolut ήρθε σε συμφωνία με την mastercard και όχι με την google pay. Δηλαδή μπήκε η mastercard μεσάζοντας. Πάντως σε εμένα δείχνει οτι η κάρτα είναι maestro. Αλλά από την άλλη η google pay δίνει δικιά της καρτα για ασφάλεια, οπότε πάλι αλλάζουν τα στοιχεία της κάρτας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, iliaswbm είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.ο λογαριασμός μου στο PayPal ήταν σε ευρώ απο την αρχή και είχα αλλαξει την γνωστή επιλογή του Paypal σε bill me .χρειάζεται να αλλάξω κάτι άλλο για να με χρεώνει σε ευρώ αντι για στερλίνα;;

 

Δεν είναι θέμα του λογαριασμού σου στο Paypal, είναι ότι το paypal θεωρεί ότι η κάρτα σου είναι UK based και σε χρεώνει σε στερλίνα. Πρέπει να τους πεις να χρεώνει την κάρτα σε Ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...