Προς το περιεχόμενο

Ενεργειακή εφεύρεση Ζωγράφου


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύο βδομάδες δουλειά είναι αυτό που έχει, και πολύ λεω.

Όλο και κάποια κορόιδα θα βρεθούν να τον χρηματοδοτησουν.

Ο ίδιος εμφανίστηκε και το 2009 πάλι σε εκπομπή του 30φυλλοπουλου λέγοντας τα ίδια. Αν είχε βρει κάτι θα είχε δημοσιεύσει κάποιο article τόσο καιρό...

 

Btw. Zio αφορμή από προηγούμενο θέμα με τους μετανάστες, αν αυτός ήταν πακιστανος και δεν έλεγε τα παραμύθια περί πατρίδας θα σου ήταν πιο εύκολο ή πιο δύσκολο να τον πιστεψεις;

Δεν έγραψα ότι τον πιστεύω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εγραψα ότι τον πιστεψες, σε ρωτάω τι θα ήταν πιο ευκολο να πιστεψεις;

Νομίζω ότι έστω ασυνείδητα οι περισσότεροι μπορεί να δίναμε λίγο μεγαλύτερο βάρος αν ακούγαμε ότι η εφεύρεση έγινε από κάποιον σε μια προηγμένη χώρα. Αλλά πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο θέμα δεν παίζει ρόλο η εθνικότητα. Το θέμα είναι αν όντως μας κρύβουν κάτι κι αν όντως θέλουν να μας κρατάνε δεμένους με το πετρέλαιο και τις άλλες συμβατικές πηγές ενέργειας όπως υποστηρίζουν πολλοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έστω ασυνείδητα οι περισσότεροι μπορεί να δίναμε λίγο μεγαλύτερο βάρος αν ακούγαμε ότι η εφεύρεση έγινε από κάποιον σε μια προηγμένη χώρα. Αλλά πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο θέμα δεν παίζει ρόλο η εθνικότητα. Το θέμα είναι αν όντως μας κρύβουν κάτι κι αν όντως θέλουν να μας κρατάνε δεμένους με το πετρέλαιο και τις άλλες συμβατικές πηγές ενέργειας όπως υποστηρίζουν πολλοί...

φυσικά και μας τα κρύβουν, πόσοι εφευρέτες πέθαναν στην Αμερική ουκ ολίγοι.

ή εξαγοράζονται ή πεθαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εκπομές ο Μάκης τον ξαναέφερε το Ζωγράφο, υπάρχει νεότερο;

πήγαινε στο youtube κάνε αναζήτηση και πάνω αριστερά κάνε κλικ εκεί που λέει φίλτρα και επέλεξε ανα βδομάδα,μήνα κτλ.

Έτσι θα βρίσκεις ότι πιο πρόσφατο υπάρχει στο youtube

https://www.youtube.com/watch?v=ZdrBkZ8B8e8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμη που πηρε κατι που υπαρχει για χρονια και το παρουσιαζει για δικια του τεχνολογια ειναι ψευτης σαν βαση (δεν χωραει αμφισβιτηση σε αυτο) τα περαιτερω συμπερασματα δικα σας

 

Η audi ειχε παρουσιασει ενα concept car που δουλευε με νερο εχει 2-3 χρονια( βεβαια ολο το κατω μερος ηταν μπαταριες και fuel cells)

Και ετοιμαζεται να παρουσιασει και εναν ακομα (δεν ξερω το ποτε εχει βγει ανακοινωση για το πως ειναι)

Να δεις που ο μακαρος και ο "εφευρετης" θα βγαινουν και θα λενε οτι κλεψαν την τεχνολογια του

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_hydrogen_internal_combustion_engine_vehicles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμη που πηρε κατι που υπαρχει για χρονια και το παρουσιαζει για δικια του τεχνολογια ειναι ψευτης σαν βαση (δεν χωραει αμφισβιτηση σε αυτο) τα περαιτερω συμπερασματα δικα σας

Φίλε εντελώς φιλικά... επειδή πρέπει να είμαστε δίκαιοι τουλάχιστον με όσα μπορούμε να κρίνουμε και παρακολουθούμε -και εγώ θέλω να ανήκω σε αυτούς- ο Ζωγράφος ΔΕΝ λέει πως ανακάλυψε πρώτος τη διάσπαση του νερού, ΑΛΛΑ πως κατάφερε να την κάνει με απειροελάχιστη ενέργεια χρησιμοποιώντας συχνότητες μικροκυμάτων.

Συνεπώς δεν ισχύουν -αλλά και δεν είναι ωραία- όσα λες εναντίον του. Δεν είμαι με το μέρος κανενός αλλά έτσι όπως εναντιώνεστε πολλοί και βάζουμε (και ο Χάρης Μυλωνίδης προσπαθεί) τα πράγματα στη θέση τους φαίνεται σα να είμαστε υπέρ του. Λοιπόν, ας ενημερωνόμαστε επαρκώς και μετά να βγάζουμε τα φτυάρια. Είναι κρίμα να πολεμάμε τις Ελληνικές προσπάθειες με ελλειπή ενημέρωση.

Όταν έρθει η στιγμή να κριθεί η εφεύρεσή του τότε να τον σχολιάσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βλακεία και μισή είναι η εφεύρεση, αν την εφαρμόσεις σε παραγωγή ενέργειας μεγάλης κλίμακας θα εξαφανίσουμε το νερό όλου του πλανήτη με μαθηματική ακρίβεια για να έχουμε ηλεκτρική ενέργεια. Ο μόνος τρόπος περιβαλλοντικά ενδεδειγμένης παραγωγής ρεύματος από το νερό είναι η υδροηλεκτρική ενέργεια και οι υδροτουρμπίνες που παράγουν ρεύμα από την παλιρροική ενέργεια των θαλάσσιων κυμάτων.  Πατέντες με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας από το 1983 και πράσινα άλογα.

Όποιος θέλει να κριθεί η εφεύρεσή του δεν έχει παρά να την πάει σε ένα πιστοποιημένο εργαστήριο να γίνουν συγκεκριμένες μετρήσεις για τα τεχνικά χαρακτηριστικά τις επιδόσεις και την απόδοση του συστήματος, να βγούν αντικειμενικά και καθαρά συμπεράσματα και τα υπόλοιπα θα τα κρίνει η επιστημονική κοινότητα που σχετίζεται με την κάθε εφεύρεση. Όλα τα άλλα είναι παραμύθια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εξαφανίσουμε το νερό όλου του πλανήτη με μαθηματική ακρίβεια για να έχουμε ηλεκτρική ενέργεια. Ο μόνος τρόπος περιβαλλοντικά ενδεδειγμένης παραγωγής ρεύματος από το νερό είναι η υδροηλεκτρική ενέργεια και οι υδροτουρμπίνες που παράγουν ρεύμα από την παλιρροική ενέργεια των θαλάσσιων κυμάτων.

Ναι μου είχε περάσει από το μυαλό και εμένα αυτό, μήπως σε βάθος χρόνου το φάμε το νερό, αλλά πρέπει να ελεγχθεί κάτι τέτοιο για να είμαστε βέβαιοι εάν ισχύει. Βέβαια δεν είναι κακή η χρήση για μικρή κλίμακα, σκέψου να βάζεις 1λίτρο νερό και να κινείσαι με το αμάξι σου για 6μήνες!

Συμφωνώ με την υδροηλεκτρική ενέργεια, αλλά και με τις αιολική και ηλιακή, εκεί σίγουρα δεν χάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βλακεία και μισή είναι η εφεύρεση, αν την εφαρμόσεις σε παραγωγή ενέργειας μεγάλης κλίμακας θα εξαφανίσουμε το νερό όλου του πλανήτη με μαθηματική ακρίβεια για να έχουμε ηλεκτρική ενέργεια. Ο μόνος τρόπος περιβαλλοντικά ενδεδειγμένης παραγωγής ρεύματος από το νερό είναι η υδροηλεκτρική ενέργεια και οι υδροτουρμπίνες που παράγουν ρεύμα από την παλιρροική ενέργεια των θαλάσσιων κυμάτων.  Πατέντες με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας από το 1983 και πράσινα άλογα.

Όποιος θέλει να κριθεί η εφεύρεσή του δεν έχει παρά να την πάει σε ένα πιστοποιημένο εργαστήριο να γίνουν συγκεκριμένες μετρήσεις για τα τεχνικά χαρακτηριστικά τις επιδόσεις και την απόδοση του συστήματος, να βγούν αντικειμενικά και καθαρά συμπεράσματα και τα υπόλοιπα θα τα κρίνει η επιστημονική κοινότητα που σχετίζεται με την κάθε εφεύρεση. Όλα τα άλλα είναι παραμύθια.

 

Ναι μου είχε περάσει από το μυαλό και εμένα αυτό, μήπως σε βάθος χρόνου το φάμε το νερό, αλλά πρέπει να ελεγχθεί κάτι τέτοιο για να είμαστε βέβαιοι εάν ισχύει. Βέβαια δεν είναι κακή η χρήση για μικρή κλίμακα, σκέψου να βάζεις 1λίτρο νερό και να κινείσαι με το αμάξι σου για 6μήνες!

Συμφωνώ με την υδροηλεκτρική ενέργεια, αλλά και με τις αιολική και ηλιακή, εκεί σίγουρα δεν χάνεις κάτι.

 

Ναι και εμένα μου πέρασε από το μυαλό η Φυσική δημοτικού :P

 

2800741_orig.jpg?0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπαααα και fb page? Χμμ, ενδιαφέρον, βέβαια ελπίζω να κρατηθεί το επίπεδο ψηλά γιατί όταν κανείς γνωρίζει περισσότερα για κάποιον, τότε μπορεί να τον κατηγοριοποιήσει στην θέση που του αξίζει. Ελπίζω να μην δω τίποτα τσαρλατανισμούς να γίνονται από τους υποστηρικτές του, γιατί αυτό αυτομάτος στα μάτια μου θα τον "κατατάξει" σε όχι καλή θέση. Είναι κάτι σαν το "δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιός είσαι". Είδωμεν λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...