Προς το περιεχόμενο

Ενεργειακή εφεύρεση Ζωγράφου


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι οκ καλά τα λέει αλλά γιατί να πάρουμε στα σοβαρά αυτόν και όχι τον κύριο Ζωγράφο επειδή αυτός είναι από το MIT της Μασαχουσέτης. :-D

 

Εγώ πάντως λαμβάνω σοβαρά και την πρόταση του κυρίου Ζωγράφου και ας μην είναι από το MIT B)

Και ύστερα περιμένετε ανάπτυξη σε αυτή τη χώρα, άμα δεν στηρίξουμε αυτούς τους ανθρώπους που κάνουν πολυετή έρευνα από που θα έρθει η ανάπτυξη από τις καφετέριες και τα σουβλατζίδικα που ανοίγουν εε ; :huh:

Άμα δεν στηρίξουμε τέτοιους ανθρώπους τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας για ότι κακό και δεινό επέλθει σε αυτή τη χώρα.

για ποιο λόγο να στηρίξουμε ενα τσαρλατάνο? σου έδωσα δύο παραδείγματα διαφορετικών ανθρώπων που έχουν φτιάξει παρόμοιες μηχανές με αυτή του ζωγράφου και οι δύο λένε πως για να γίνει διάσπαση του νερού θέλει αρκετή ενέργεια και για να συμφέρει μπορεί να γίνει μόνο χρησιμοποιώντας ενέργεια απο τον ήλιο ....αλλά ο ζωγράφος βρήκε την λύση με κάτι μαγικά που δεν τα λέει στον κόσμο ....τέλος μόνο και μόνο που υπάρχουν υποστηρικες του (έχουν και γκρουπ στο fb) δεν πρόκειται να πάμε μπροστά αυτό το υπερ μυστικο που το έχουν κάνει άλλοι πριν.............

 

υ.γ. εγώ πάντως αν είχα τέτοια εφεύρεση το πρώτο πράγμα που θα κανα πριν παω στο μάκη είναι να την χρησιμοποιώ σπίτι μου αλήθεια γιατί δεν το κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης... έχει καταθέσει πατέντα για αυτό το πράμα του ο Ζωγράφος. Η πατέντα είναι ΔΗΜΟΣΙΑ accessible από όλους. Τότε τι τσαμπουνάει ο κυρ-καθηγητής περί κλέψιμο της ιδέας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πατέντα που ανέβηκε και δω σε προηγουμενη σελίδα λέει λίγο πολύ έχω ένα κουτί ρίχνω μεσα νερο φτιάχνω με κάτι ηλεκτρονικά ένα σήμα μιας συχνότητας που την ξερει μονο αυτος, τη ρίχνω μες το νερό και παιρνω υδρογόνο αβέρτα.

τιποτα πιο συγκεκριμενο.

και γω μπορω να πα να πατεντάρω ενα ποδήλατο που φτιάχνει λουκουμάδες. αλλά ξερω μονο γω πως τις φτιάχνει. δώστε μου λεφτά να κάνω πετάλι και να τρώτε λουκουμαδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πατέντα που ανέβηκε και δω σε προηγουμενη σελίδα λέει λίγο πολύ έχω ένα κουτί ρίχνω μεσα νερο φτιάχνω με κάτι ηλεκτρονικά ένα σήμα μιας συχνότητας που την ξερει μονο αυτος, τη ρίχνω μες το νερό και παιρνω υδρογόνο αβέρτα.

τιποτα πιο συγκεκριμενο.

και γω μπορω να πα να πατεντάρω ενα ποδήλατο που φτιάχνει λουκουμάδες. αλλά ξερω μονο γω πως τις φτιάχνει. δώστε μου λεφτά να κάνω πετάλι και να τρώτε λουκουμαδες.

περιμένετε να αποκαλύψει το μυστικό ας γελάσω αν το πει τότε αυτομάτως όλοι θα το μάθουν και θα βγάλουν την πατέντα του παγκοσμίως και τότε θα χάσει τη σημασία της και την αίγλη. Και εγώ να ήμουν στην θέση του το ίδιο θα έκανα θα το κρατούσα επτασφράγιστο μυστικό.

 

Άλλωστε για αυτό έδωσε 20% δικαιώματα στο ΥΕΘΑ για να αποκτήσει άλλη σημασία η πατέντα του Υψίστης εθνικής σημασίας.

Ότι και να λέμε τώρα είναι χάσιμο χρόνου η πορεία του είναι αυτή που θα τον επιβεβαιώσει.

Με αυτή την εφεύρεση θίγονται πολλά, πάρα πολλά συμφέροντα πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω... ψέματα!

 

Εάν η αρμονική αναφέρεται σε οκτάβα, τότε έχουμε κάποιο πολύ παλαβό νούμερο!!!!! Η πρώτη οκτάβα του 350GHz είναι 700GHz και έτσι η 7η πάει στο 44800GHz!!!!!! Αυτό σημαίνει ότι με ψηφιακό σήμα θέλει χρονισμό τουλάχιστον 86900GHz!!!!!!!!!!!!

 

To be fair οι αρμονικές πάνε γραμμικά. Τουλάχιστον στη φυσική.

 

Επιμένεις λοιπόν στο να θέτεις ξανά ως επιχείρημα το θέμα του αεικίνητου!

Δεν έχεις δεί καλά τις εκπομπές, άλλο πράγμα είναι το σημαντικό για το οποίο γίνεται η παρουσίαση και επιλέον, κατηγορηματικά δηλώνει πως αυτό που παρουσιάζει δεν είναι το αεικίνητο!

 

Βασικά εσύ δεν καταλαβαίνεις πως αν μπορούσε χωρίς εξωτερική πηγή ενέργειας να κινήσει οτιδήποτε καταναλώνοντας μόνο νερό, τότε θα είχε φτιάξει το αεικίνητο. Τα έχω εξηγήσει ήδη δυο φορές, δε θα το κάνω και τρίτη.

 

Αν δεν είναι αεικίνητο τότε μία από τις δύο υποθέσεις που μόλις έκανα δεν πρέπει να ισχύει: είτε η μηχανή απαιτεί εξωτερική πηγή ενέργειας, είτε δεν καταναλώνει μόνο νερό. Υπάρχουν σήμερα διαθέσιμες στην αγορά μηχανές που κάνουν είτε το ένα είτε το άλλο και όντως παρέχουν ενέργεια.

 

Το θέμα είναι ότι αυτό που λέω εδώ είναι προφανές σε οποιονδήποτε ξέρει λίγο φυσική, και θα έπρεπε να είναι προφανές και στον κ. καθηγητή. Αυτός όμως όπως όλοι είδαμε επιμελώς αποφεύγει να αναφερθεί στα δύο σημεία που ανέφερα. Ούτε αρνείται ευθέως ότι συμβαίνει κάτι από τα δύο (γιατί αν το έκανε θα τον έβαζαν κατευθείαν τρελάδικο), ούτε το επιβεβαιώνει. Αν το επιβεβαίωνε τότε θα υπήρχε ακόμα σενάριο να είναι ενδιαφέρουσα η εφεύρεσή του, αλλά είτε μόνο σε θεωρητικό επίπεδο ("αν κάποτε βρούμε καινούρια υπερφανταστική μέθοδο να κάνουμε το Χ η μηχανή μου θα έχει μεγάλο πλεονέκτημα") είτε μόνο σε συγκεκριμένες συνθήκες (ξερωγώ το υδρογόνο βολεύει πρακτικά αντί για βενζίνη επειδή ΧΥΖ).

 

Αλλά δεν κάνει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Γιατί;

 

ΥΓ: Πατέντες. AFAIK (βασικά σχεδόν σίγουρος είμαι αλλά το λέω έτσι για το 1%) το αντικείμενο της πατέντας δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει, ούτε καν να γνωρίζουμε πώς θα μπορούσε θεωρητικά να υπάρξει έτσι; Οι πατέντες "looking to the future" είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο. Οπότε το "έχω πατέντα" δεν είναι επιχείρημα σε συζήτηση με θέμα την επιστημονική εγκυρότητα. Just saying για όσους δεν το ξέρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδεχόμενο να μην υπάρχει κανένα μυστικό, το έχεις σκεφτεί, έτσι;

 

Εγώ πάντως, κρατάω μυστικό το ενδεχόμενο να υπάρχει ενδεχόμενο να έχω σκεφτεί ότι υπάρχει ενδεχόμενο να μην υπάρχει κανένα μυστικό...

 

 

...ενδεχομένως...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένετε να αποκαλύψει το μυστικό ας γελάσω αν το πει τότε αυτομάτως όλοι θα το μάθουν και θα βγάλουν την πατέντα του παγκοσμίως και τότε θα χάσει τη σημασία της και την αίγλη. Και εγώ να ήμουν στην θέση του το ίδιο θα έκανα θα το κρατούσα επτασφράγιστο μυστικό.

 

Άλλωστε για αυτό έδωσε 20% δικαιώματα στο ΥΕΘΑ για να αποκτήσει άλλη σημασία η πατέντα του Υψίστης εθνικής σημασίας.

Ότι και να λέμε τώρα είναι χάσιμο χρόνου η πορεία του είναι αυτή που θα τον επιβεβαιώσει.

Με αυτή την εφεύρεση θίγονται πολλά, πάρα πολλά συμφέροντα πάντως.

όταν καταχωρείς μια πατέντα ξέρεις γι ποιο λόγο το κάνεις?? χωρίς το μυστικό δεν υπάρχει πατέντα. Πάρα πολλά θίγονται αλλά  κυρίως η νοημοσύνη μας το οτι έδωσε το 20% στον στρατό έχεις σκεφτεί οτι απλά το κάνει για επικοινωνιακούς λόγους  ψάχνει θύμα να του δώσει ΧΡΗΜΑ αλλά όχι τα συμφέροντα θα φοβηθούν τον ελ. σταρτό και τον πάνο καμμένο ....κατανοείς οτι αν τα χε καταφέρει πραγματικά και όχι με παπατζιλίκια αυτόματα θα ταν απο τους πλουσιότερους ανθρώπους στον κόσμο...αλλά σε ξαναρωτώ γιατί δεν έχει κάνει το σπίτι του αυτόνομο ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά σε ξαναρωτώ γιατί δεν έχει κάνει το σπίτι του αυτόνομο ακόμα

και που ξέρεις εσύ τι έχει κάνει στο σπίτι του.

Εγώ πάντως δεν ξέρω μπορεί να το έχει εφαρμόσει μπορεί και όχι.

Το πιο πιθανό πάντως είναι να το έχει εφαρμόσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.Με τον ιδιο τροπο που βγαινουν εξω και στο φυσικο αεριο;

Το υδρογόνο έχει μεγαλύτερη ταχύτητα καύσης. Και με μπαρούτι μπορεί να τρέξει το μοτέρ. Τώρα για αυτό που λέει ο firework δεν έχω να πω κάτι, δεν ξέρω τι θα γίνει με το μοτέρ αν το τρέχεις με υδρογόνο. Αυτό που ξέρω είναι πως μπορεί να τρέξει με υδρογόνο χωρίς μετατροπή.

 

 

Τα αλλά που λέτε για συμφέροντα. Γελανε και οι πέτρες.

Το βαρέλι έχει 40δολαρια

Ποσά θες για την παραγωγή υδρογόνου που θα βγάζει τα ίδια j κάνα οεο; Σίγουρα πολλαπλάσια από το να έχεις li on μπαταρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To be fair οι αρμονικές πάνε γραμμικά. Τουλάχιστον στη φυσική.

 

 

Η οκτάβα του 100 είναι το 200. Μετά πας 400, μετά 800 κτλ. Τσου γραμμικό λοιπόν, εάν εννοούμε οκτάβα. 

 

Εάν εννοεί όντως αρμονική, τότε ισχύει ο προηγούμενος υπολογισμός μου.

 

"Δηλαδή... 2450GHz" (μία σελίδα πίσω είναι). 

 

Για αυτό στο μήνυμα που παρέθεσες έγραψα:

 

Εάν η αρμονική αναφέρεται σε οκτάβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ξέρεις εσύ τι έχει κάνει στο σπίτι του.

Εγώ πάντως δεν ξέρω μπορεί να το έχει εφαρμόσει μπορεί και όχι.

Το πιο πιθανό πάντως είναι να το έχει εφαρμόσει.

αν το χε εφαρμόσει θα το χε ήδη διαφημίσει (ειδικά εκεί που τον πιάνει το μελαγχολικό που μίλαγε για τον φτωχό που δεν έχει να πληρώσει) και θα κανε πάταγο κ θα χέζονταν στο χρήμα δεν θα έδειχνε μηχανάκια και λάμπες...οπότε δεν το χει εφαρμόσει σπίτι του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...