Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση:

Τις κάρτες των δύο άλλων νομισμάτων μπορώ να τις παραγγείλω και να μου τις στείλουν μαζί ή χρειάζεται η διαδικασία πάλι να ενεργοποιήσεις τη μία για να σου στείλουν την άλλη;

 

Μαζί και θα σου έρθουν και στον ίδιο φάκελο. Έτσι έγινε σε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι,παραμένει το μήνυμα: "Verification request: Waiting card activation"...

...κι αν πατήσω "order card" με πάει στη σελίδα έγκρισης της προηγούμενης κάρτας, την οποία

 εμφανίζει ανενεργή.

 

Δεν βιάζομαι τόσο, απλώς να εξακριβωθεί τί πρέπει να γίνει...

Αυτό συμβαίνει, γιατί όντας ακόμα σε κατάσταση Basic έχεις κάποιους περιορισμούς και δεν μπορείς να παραγγείλεις κάρτες για επιπλέον λογαριασμούς, εκτός του βασικού (Euro). Έτσι, όταν πατάς "Order Card" και μετά αποδέχεσαι να πιστοποιήσουν τα στοιχεία σου για να ολοκληρωθεί η παραγγελία, στην ουσία δίνεις εντολή να παραγγείλεις την κάρτα που ήδη έχεις παραγγείλει και γι' αυτό σε πηγαίνει στη σελίδα έγκρισης της βασικής σου κάρτας. Μην δίνεις σημασία που σε αυτή την καρτέλα η κάρτα σου εμφανίζεται ανενεργή. Λογικό είναι, γιατί πρόκειται για "τυποποιημένη" σελίδα που προϋπάρχει από τότε που έκανες την παραγγελία της κάρτας, όταν προφανώς η κάρτα σου ήταν ακόμα ανενεργή και δεν μεταβάλλεται. Σημασία έχει να γράφει "Active" στην κεντρική καρτέλα του e-banking "Overview" και στην καρτέλα των καρτών "Cards".

 

Επομένως, περίμενε να γίνεις Standard για να προχωρήσεις κανονικά στην παραγγελία και των υπόλοιπων καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγω ένα θεματάκι για τη LeuPay και το LeuPost ώστε να είναι οι πληροφορίες μαζεμένες.

 

---

 

Η LeuPay παρέχει σε όλα τα φυσικά πρόσωπα άνω των 18 ετών τη δυνατότητα να ανοίξουν μέσα σε 5 λεπτά δωρεάν λογαριασμό ηλεκτρονικού χρήματος στο Λουξεμβούργο με IBAN, SWIFT / BIC συνδεδεμένο με χρεωστική MasterCard και e-banking.

 

Πλεονεκτήματα

1. Δωρεάν λογαριασμός ηλεκτρονικού χρήματος με IBAN και SWIFT / BIC στο χρηματοπιστωτικό ίδρυμα iPay International S.A. με έδρα το Λουξεμβούργο.

 

2. Δωρεάν e-banking για άμεση πρόσβαση στα χρήματα 24 ώρες / 365 ημέρες.

 

3. Δωρεάν και χωρίς συνδρομή χρεωστική MasterCard για αγορές από φυσικά ή ηλεκτρονικά καταστήματα στην Ελλάδα ή το εξωτερικό αλλά και για αναλήψεις των χρημάτων του λογαριασμού από οποιοδήποτε ΑΤΜ στην Ελλάδα ή το εξωτερικό με ημερήσιο όριο τα 1000 €.

 

4. Δωρεάν άνοιγμα λογαριασμού ηλεκτρονικού χρήματος με IBAN και σε άλλα νομίσματα όπως δολάριο Αμερικής, λίρα Αγγλίας, φράγκο Ελβετίας, γιέν Ιαπωνίας κ.α.

 

5. Πραγματοποίηση εμβασμάτων από / προς οποιοδήποτε τραπεζικό λογαριασμό.

 

6. Φόρτιση του λογαριασμού απευθείας από κάρτα τράπεζας ή μέσω εμβάσματος.

 

7. Άμεση μεταφορά χρημάτων από Leu-Pay σε Leu-Pay ή My-POS λογαριασμό (και αντίστροφα) καταχωρώντας μόνο τον αριθμό λογαριασμού ή το κινητό τηλέφωνο ή το e-mail του παραλήπτη.

 

8. Εκταμίευση στο λογαριασμό χρημάτων από το Pay-Pal, στοιχηματικές εταιρίες κ.α. και άμεση διαθεσιμότητα τους για αγορές ή αναλήψεις μέσω της Leu-Pay MasterCard.

 

9. Σύνδεση της Leu-Pay MasterCard για αγορές μέσω Pay-Pal, eBay κτλ.

 

10. Μέγιστη ασφάλεια e-banking (PCI-DSS) και Leu-Pay MasterCard με chip 'n' pin, ρύθμιση των ορίων κάρτας, κλείδωμα κάρτας μέσα από το e-banking (σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας) και άμεση ενημέρωση με e-mail ή και SMS για τις κινήσεις που πραγματοποιούνται.

 

 

To άνοιγμα του δωρεάν λογαριασμού γίνεται από το: https://leupay.eu/grc/en/open_account/step1

 

Χρόνος

Η όλη διαδικασία δεν κρατάει πάνω από 5 λεπτά και την Mastercard την στέλνουν δωρεάν με το ταχυδρομείο (παίρνει περίπου 15-20 μέρες για να έρθει) ή πολύ πιο γρήγορα με courier (η χρέωση είναι περίπου 10 euro) αλλά θα πρέπει να έχει χρήματα ο λογαριασμός ώστε να τα τραβήξουν από την τράπεζα για να στείλουν την κάρτα.

 

 

Φόρτιση του λογαριασμού

 

Χρήματα στον λογαριασμό μπορούν να μπουν με έμβασμα (αφού έχει ΙΒΑΝ) ή με σύνδεση πιστωτικής, χρεωστικής ή προπληρωμένης κάρτας ώστε μεταφερθούν τα χρήματα από την κάρτα απευθείας στον λογαριασμό (η μεταφορά μέσω κάρτας είναι άμεση, ενώ για το έμβασμα χρειάζονται 2-3 εργάσιμες).

 

 

Πιστοποίηση λογαριασμού

 

Για τη πιστοποίηση (verification) του λογαριασμού ο χρήστης αφού τον ανοίξει πρέπει να ανεβάσει σκαναρισμένα ή καλά φωτογραφημένα μέσα από το web-banking (εκεί που γράφει upgrade) την ταυτότητα ή το διαβατήριο του (ότι από τα δύο δήλωσε κατά το άνοιγμα του λογαριασμού) και έναν πρόσφατο λογαριασμό ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ, κινητού, νερό, statement τράπεζας κτλ) που να φαίνεται η διεύθυνση που δηλώθηκε κατά το άνοιγμα του λογαριασμού.

 

Όταν ο λογαριασμός από BASIC γίνει STANDARD σημαίνει πως έχει ολοκληρωθεί η πιστοποίηση και έχουν άνεβει τα όρια για αναλήψεις και εμβάσματα.

 

 

Βασικές χρεώσεις

 

1.50 euro η ανάληψη από ΑΤΜ (προμήθεια ΔΙΑΣ) με όριο τα 1.000 euro / μέρα και 15.000 euro / μήνα.

 

 

3 euro ανεξαρτήτως ποσού το έμβασμα από τον λογαριασμό του Λουξεμβούργου σε οποιοδήποτε λογαριασμό σε χώρα SEPA.

 

 

Συνδρομές, πάγια κτλ δεν υπάρχουν.

 

 

H Mastercard γίνεται χωρίς προβλήματα αποδεκτή για αγορές από το PayPal αλλά και από φυσικά καταστήματα και από e-shop ενώ ο κάθε λογαραριασμός μπορεί να έχει έως 5 κάρτες συνδεδεμένες που σημαίνει 5πλάσια όρια για αναλήψεις και αγορές.

 

 

Εφαρμογή για κινητά

 

Επίσης υπάρχει και το LeuPay app για παρακολούθηση του λογαριασμού, κινήσεις, φραγή κάρτας σε περίπτωση κλοπής / απώλειας κτλ.

 

 

iOS: https://itunes.apple.com/us/app/leupay/id950974340?mt=8

 

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.mobile.leupay&hl=en

 

Windows: http://www.windowsphone.com/en-zm/store/app/leupay/21ffa858-3c6a-434e-ad54-03b2d8907d4a

 

 

 

Εξυπηρέτηση πελατών LeuPay

 

Το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών είναι 24ωρο και μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί τους στο [email protected] αλλά και στα τηλέφωνα +352 27516565, +352 27516500 και +359 887113444.

 

Τους όρους χρήσης και όλες τις χρεώσεις αναλυτικά για τις τραπεζικές συναλλαγές μπορείτε να τις δείτε στα συνημμένα αρχεία PDF.

 

 

 

Ανάκτηση PIN LeuPay MasterCard

 

Αν ξεχάσατε το PIN της κάρτας σας μπορείτε πολύ εύκολα να το ανακτήσετε στέλνοντας ένα SMS από το κινητό τηλέφωνο που δηλώσατε κατά το άνοιγμα του λογαριασμού.

 

Στέλνετε: leupay κενό και τα 6 τελευταία ψηφία της κάρτας σας (πχ leupay 123456) στο +359 886170011

 

...και αυτόματα θα λάβετε SMS με το status της κάρτας και το PIN της.

 

 

LeuPost

 

H LeuPost είναι μια δωρεάν εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα με λειτουργικό σύστημα Android (θα ακολουθήσει και έκδοση για iOS) η οποία επιτρέπει στους χρήστες της να:

 

 

1. Δημιουργήσουν λογαριασμό ηλεκτρονικού χρήματος με IBAN, συνδεδεμένο με εικονική MasterCard για αγορές σε ηλεκτρονικά ή φυσικά καταστήματα με χρήση της τεχνολογίας ανέπαφων συναλλαγών (NFC) που έχει το κινητό τηλέφωνο. Η δυνατότητα πληρωμών με ανέπαφες συναλλαγές είναι αποδεκτή από όλα τα τερματικά ​My-POS και από ορισμένα τερματικά τραπεζών.

 

 

2. Συνομιλούν μέσω γραπτών μηνυμάτων με άλλους χρήστες της εφαρμογής (chat) και να μπορούν να στείλουν και να λάβουν χρήματα μέσα από τη συνομιλία σε πραγματικό χρόνο και με κρυπτογράφηση δεδομένων για απόλυτη ασφάλεια.

 

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα www.leupost.com

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες όμως οι 102 είναι αρκετά πολλές. Θα μπορούσες να με ενημερώσεις αφού πρώτα ζητάω συγγνώμη που δεν μπόρεσα να διαβάσω 102 σελιδες, για τις κάρτες που μπορείς να συνδέσεις πάνω στο LeuPay. Επειδή τα παραδείγματα είναι καλυτερα θέτω την ερώτηση ως παράδειγμα.

 

Έχω έναν λογαριασμό Ευρώ, και εναν π.χ. Λίρες

 

1) Στον Λογαριασμό Ευρώ, μπορώ να έχω έως και 5 κάρτες πάνω σε αυτόν όπως και άλλες 5 στις λίρες π.χ. σωστά;

2) Οι κάρτες είναι δωρεάν αλλά θέλει η κάθε μία στην λήξη της ανανέωση, ήτοι 10€ έκαστη, π.χ. 100€ για τις δέκα κάρτες μου

3) Κάθε πότε λήγουν  οι κάρτες; 5 χρόνια να υποθέσω;

4) Αν μεταφέρω από τον ευρώ λογαριασμό μου στο λιράτο λογαριασμό μου, χάνω μόνο το συνάλλαγμα  σωστα; νομίζω σωστά

5) Αν με την ευρωκάρτα μου μείνω από χρήματα ενώ όπως στο 4 έχω κάνει μετατροπή στη λιράτη μου κάρτα, τραβάει η ευρωκάρτα μου λίρες με το λογικό συνάλλαγμα να ξανα συμβεί;

6) Το μόνο που κερδίζω από το να το πάω σε λιράτο λογαριασμό το ευρώ μου είναι οι ημερήσιες διακυμάνσεις συναλλάγματος, δεν κερδίζω κάτι από πρόστιμο μετατροπής από τον ευρώ μου λογαριοασμό αν πληρώσω με τον ευρώ μου λογαριασμό σε λίρες.

7) Άκουσα κάτι παράξενους καλά παιδιά, να λένε ότι αν φορτώσεις Revolut με κάρτα της Leupay δεν έχει ούτε 1% παρακράτηση. Σωστα; νομίζω όχι, αλλά κάτι άκουσα ότι έχει τζάμπα μεταξύ Revolut και LeuPau, τι ήταν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Οι κάρτες είναι δωρεάν αλλά θέλει η κάθε μία στην λήξη της ανανέωση, ήτοι 10€ έκαστη, π.χ. 100€ για τις δέκα κάρτες μου

3) Κάθε πότε λήγουν  οι κάρτες; 5 χρόνια να υποθέσω;

 

Θα σου απαντήσω μόνο σε αυτά, για τα άλλα πρέπει να το μελετήσεις μόνος σου. Αν και επειδή υποψιάζομαι που το πας, σου συνιστώ να το ξεχάσεις. Δεν έχει διαπιστωθεί η ασφάλεια της Leupay για τη χρήση που θέλεις.

 

Οι κάρτες έχουν ισχύ 2 ετών και δεν προκύπτει από κάπου ότι πληρώνουμε την ανανέωση της πρώτης τουλάχιστον κάρτας όταν αυτή θα λήξει. Τα 10€ είναι χρέωση μόνο για τυχόν επιπλέον κάρτες στον ίδιο λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες όμως οι 102 είναι αρκετά πολλές. Θα μπορούσες να με ενημερώσεις αφού πρώτα ζητάω συγγνώμη που δεν μπόρεσα να διαβάσω 102 σελιδες, για τις κάρτες που μπορείς να συνδέσεις πάνω στο LeuPay. Επειδή τα παραδείγματα είναι καλυτερα θέτω την ερώτηση ως παράδειγμα.

 

Έχω έναν λογαριασμό Ευρώ, και εναν π.χ. Λίρες

 

1) Στον Λογαριασμό Ευρώ, μπορώ να έχω έως και 5 κάρτες πάνω σε αυτόν όπως και άλλες 5 στις λίρες π.χ. σωστά;

2) Οι κάρτες είναι δωρεάν αλλά θέλει η κάθε μία στην λήξη της ανανέωση, ήτοι 10€ έκαστη, π.χ. 100€ για τις δέκα κάρτες μου

3) Κάθε πότε λήγουν  οι κάρτες; 5 χρόνια να υποθέσω;

4) Αν μεταφέρω από τον ευρώ λογαριασμό μου στο λιράτο λογαριασμό μου, χάνω μόνο το συνάλλαγμα  σωστα; νομίζω σωστά

5) Αν με την ευρωκάρτα μου μείνω από χρήματα ενώ όπως στο 4 έχω κάνει μετατροπή στη λιράτη μου κάρτα, τραβάει η ευρωκάρτα μου λίρες με το λογικό συνάλλαγμα να ξανα συμβεί;

6) Το μόνο που κερδίζω από το να το πάω σε λιράτο λογαριασμό το ευρώ μου είναι οι ημερήσιες διακυμάνσεις συναλλάγματος, δεν κερδίζω κάτι από πρόστιμο μετατροπής από τον ευρώ μου λογαριοασμό αν πληρώσω με τον ευρώ μου λογαριασμό σε λίρες.

7) Άκουσα κάτι παράξενους καλά παιδιά, να λένε ότι αν φορτώσεις Revolut με κάρτα της Leupay δεν έχει ούτε 1% παρακράτηση. Σωστα; νομίζω όχι, αλλά κάτι άκουσα ότι έχει τζάμπα μεταξύ Revolut και LeuPau, τι ήταν αυτό;

Ενας απο τους παράξενους :-) σε διαβεβαιώνει οτι είναι εφικτή μέσα απο το top up της revolut να φορτιστεί άμεσα η κάρτα απο την κάρτα/λογαριασμό της leupay δωρεάν !  Το έχω κάνει προσωπικά 3-4 φορές και αυτό τον τρόπο χρησιμοποιώ πλέον μόνο για τη φόρτιση της revolut (όταν την χρειαστώ) γιατι δεν εμπιστεύομαι το κοινό λογαριασμό κουβά που έχουν στην Barclays και τις απαράδεκτες "καθυστερήσεις" τους. Πάντως μην κάνεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου όπως είπε και ο theopan θα μπλέξεις και ίσως σου μπλοκάρουν το λογαριασμό. :shock:  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες όμως οι 102 είναι αρκετά πολλές. Θα μπορούσες να με ενημερώσεις αφού πρώτα ζητάω συγγνώμη που δεν μπόρεσα να διαβάσω 102 σελιδες, για τις κάρτες που μπορείς να συνδέσεις πάνω στο LeuPay. Επειδή τα παραδείγματα είναι καλυτερα θέτω την ερώτηση ως παράδειγμα.

...

7) Άκουσα κάτι παράξενους καλά παιδιά, να λένε ότι αν φορτώσεις Revolut με κάρτα της Leupay δεν έχει ούτε 1% παρακράτηση. Σωστα; νομίζω όχι, αλλά κάτι άκουσα ότι έχει τζάμπα μεταξύ Revolut και LeuPau, τι ήταν αυτό;

Οταν καποιες φορες μετεφερα με επιτυχια (ζητωντας μεσα απο την εφαρμογη revolut να μου σταλει ποσο απο καρτα mastercard leupay προς mastercard revolut), δεν υπηρχε χρεωση.
Πριν ενα μηνα περιπου που το δοκιμασα τελευταια φορα, η revolut μου ζητησε να πιστοποιησω  τον λογαριασμο μου και αρνηθηκε να με αφησει να κανω την μεταφορα.
Απο τοτε εχω παρατησει την revolut και κανω τις δουλειες μου με leupay / number 26. Ο λογος πως εχω πιστοποιησει τον λογαριασμο μου στην revolut απο την πρωτη μερα που την χρησιμοποιησα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω μόνο σε αυτά, για τα άλλα πρέπει να το μελετήσεις μόνος σου. Αν και επειδή υποψιάζομαι που το πας, σου συνιστώ να το ξεχάσεις. Δεν έχει διαπιστωθεί η ασφάλεια της Leupay για τη χρήση που θέλεις.

 

Οι κάρτες έχουν ισχύ 2 ετών και δεν προκύπτει από κάπου ότι πληρώνουμε την ανανέωση της πρώτης τουλάχιστον κάρτας όταν αυτή θα λήξει. Τα 10€ είναι χρέωση μόνο για τυχόν επιπλέον κάρτες στον ίδιο λογαριασμό.

Υπάρχει χρέωση  για  νέα κάρτα  Leupay μετά  τη  λήξη. Σωστά 10 Ευρώ με  διετή  ισχύ !

Θέλω να επισημάνω 2 στοιχεία που έχω παρατηρήσει σε σχέση με την εφαρμογή της LeuPay (.apk):

 

1) Για όσο διάστημα κάποιος είναι Basic, τόσο στο web banking όσο και στην εφαρμογή, δεν υπάρχει επιλογή να στείλεις έμβασμα.

Όταν όμως γίνεις Standard, προστίθεται κανονικά η καρτέλα στο web banking, αλλά όχι και στην εφαρμογή. Αυτό υποθέτω ότι συμβαίνει για λόγους ασφαλείας, αφού στο web banking έχεις και επιπρόσθετο μοναδικό κωδικό εισόδου, ενώ στην εφαρμογή μπορείς να μπεις μόνο με ένα κωδικό (το βασικό που έχεις ορίσει) και άρα είναι πιο επίφοβο κάτι να πάει στραβά.

 

2) Όταν έχεις ανοίξει μόνο τον Ευρωπαϊκό λογαριασμό/IBAN  και επιλέξεις Send Money -> Account Transfers μέσα από την την εφαρμογή, επειδή δεν υπάρχουν επιπλέον λογαριασμοί σε άλλη ισοτιμία, αντί να βγαίνει μήνυμα λάθους, η εφαρμογή κρασάρει και κλείνει βιαίως. Αυτό συμβαίνει τόσο σε λογαριασμό Basic, όσο και σε Standard και είναι σίγουρα bug της εφαρμογής.

 

 

Θέλω να επιβεβαιώσω το παραπάνω που είχε γραφτεί 1 μήνα πριν (καθώς και μεταγενέστερο σχόλιό μου από δοκιμή κολλητού μου). Με γνώμονα τον επίσημο Mastercard ATM Locator, πήγα απόψε σε ATM της Εθνικής, που υποτίθεται ότι είναι και Chip Reader Enabled.

 

1) Στην πρώτη οθόνη μου ζήτησε να βάλω το PIN.

2) Στη δεύτερη οθόνη μου ζήτησε να επιλέξω γλώσσα από τις 5 ξένες που διέθετε (επέλεξα Αγγλικά)

3) Στην τρίτη οθόνη μου εμφάνισε τις ίδιες επιλογές με το παραπάνω post, δηλαδή:

- American Express

- Checking Account

- Saving Account

- Credit card

Επέλεξα Checking Account και

4) Στην τέταρτη οθόνη μου εμφάνισε να επιλέξω ένα από τα προκαθορισμένα ποσά, με κατώτερο τα 20 ευρώ για να κάνω ανάληψη.

Επέλεξα το κουμπί Cancel/Ακύρωση και μου έβγαλε την κάρτα.

 

Άρα, μέχρι και σήμερα, σε ATM της Εθνικής δεν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξεις το PIN, ούτε να ελέγξεις το υπόλοιπο της κάρτας/λογαριασμού. Μπορείς μόνο να κάνεις ανάληψη. Εκτός κι αν το ATM δεν ήταν τελικά Chip Reader Enabled και με παραπληροφόρησε ο οδηγός της Mastercard.

Το έχω δοκιμάσει  σε ΑΤΜ ΠΕΙΡΑΙΩΣ και έκανα αλλαγή ΡΙΝ

H δοκιμή έγινε με κάρτα LeuPay και για λογαριασμό επιλέγουμε όψεως / τρεχούμενο ή checking (αν το μενού είναι στα Αγγλικά).

 

Όπως μπορούμε να δούμε οι επιλογές που μας δίνουν τα ΑΤΜ των Alpha Bank και Eurobank είναι:

 

  1. Ανάληψη
  2. Αλλαγή PIN
  3. Ερώτηση υπολοίπου
  4. Απεμπλοκή PIN

Της Eurobank το μενού είναι και στα Ελληνικά.

 

Οι επιλογές που δίνει το ΑΤΜ της Πειραιώς και της ΑΛΦΑ ακολουθούν  (και της Πειραιώς το μενού είναι στα Ελληνικά)

 

και οι δύο  τράπεζες δίνουν δυνατότητα  αλλαγής ΡΙΝ

 

 

 

 

 

  • ?thumbnail=1

    alpha-1.JPG

  •  
  • ?thumbnail=1

    alpha-2.JPG

  •  
  • ?thumbnail=1

    alpha-3.JPG

  •  
  • ?thumbnail=1

    eurobank-1.JPG

  • ?thumbnail=1

    eurobank-2.JPG

  •  
  • ?thumbnail=1

    eurobank-3.JPG

Τις ίδιες επιλογές μας δίνει και το ΑΤΜ της Πειραιώς (και της Πειραιώς το μενού είναι στα Ελληνικά)

 

  1. Ανάληψη
  2. Αλλαγή PIN
  3. Ερώτηση υπολοίπου
  4. Απεμπλοκή PIN

Το ΑΤΜ όμως της Εθνικής (το οποίο είναι στα Αγγλικά) μας επιτρέπει ΜΟΝΟ ανάληψη και δε μας αφήνει να κάνουμε καμία άλλη ενέργεια.

 

Καλό είναι να μη κάνουμε ερώτηση υπολοίπου στα ΑΤΜ γιατί χρεωνόμαστε 0,50 λεπτά.

 

Αν θέλουμε να δούμε το υπόλοιπο μας μπορούμε να το κάνουμε δωρεάν μέσα από το e-banking (www.leupay.eu ή www.mypos.eu)* ή μέσα από τις εφαρμογές LeuPay* ή myPOS* για κινητά τηλέφωνα.

 

Η προμήθεια ΔΙΑΣ για ανάληψεις από τα ΑΤΜ είναι 2 euro για αναλήψεις ποσών έως 300 euro και 4 euro για αναλήψεις ποσών από 300 euro έως 1.000 euro (σε όσα ΑΤΜ επιτρέπουν αναλήψη με τη μια 1.000 euro).

 

Τα ημερήσια όρια ανάληψης για τις LeuPay κάρτες είναι 1.000 euro ενώ για τις myPOS κάρτες 2.000 euro.

 

 

 

  • ?thumbnail=1

    piraeus-1.JPG

    134.08 kB, 1,024×768, viewed 1 times
  •  
  • ?thumbnail=1

    piraeus-2.JPG

  •  
  • ?thumbnail=1

    piraeus-3.JPG

  •  
  • ?thumbnail=1

    ethniki-1.JPG

  • ?thumbnail=1

    ethniki-2.JPG

Ακολουθεί φώτο με:

 

Ανάληψη 800 Ευρώ  από  ΑΤΜ με  κάρτα  LeuPay

 

Ακολουθεί  και  ένα  άρθρο  σχετικά με  επίσημα  εγκαίνια της τράπεζας  SATA στη Μάλτα...για ενημέρωσή  σας σχετικά!

 

 

http://www.independent.com.mt/articles/2016-03-12/business-news/Satabank-opens-in-Malta-with-20-employees-hopes-to-bring-number-up-to-100-in-two-years-6736154768

post-378941-0-24466400-1460316567_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει χρέωση  για  νέα κάρτα  Leupay μετά  τη  λήξη. Σωστά 10 Ευρώ με  διετή  ισχύ !

 

Έχεις κάποια παραπομπή να μου δώσεις για αυτό; Εφόσον ισχύει, δεν είναι "δωρεάν" και ουσιαστικά μιλάμε για συνδρομή. Μικρή μεν, συνδρομή δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποια παραπομπή να μου δώσεις για αυτό; Εφόσον ισχύει, δεν είναι "δωρεάν" και ουσιαστικά μιλάμε για συνδρομή. Μικρή μεν, συνδρομή δε.

 

Αν κοιτάξεις το "Tariff" στο κάτω μέρος του e-banking της LeuPay (εμφανίζεται μόνο όταν συνδέεται κάποιος στη σελίδα), υπάρχουν οι εξής χρεώσεις σχετικά με τις κάρτες:

 

Fees for LeuPay card:

- Main card issuance: Free of charge

- Additional cards issuance: 10.00 EUR

- Replacing of expired card: 10.00 EUR

- Replacing of non-expired card (loss, theft, stolen, damaged)[1]: 10.00 EUR

[1] Not applicable in case of replacing defect card/tag for which Issuer is responsible.

 

Με βάση λοιπόν τον επίσημο τιμοκατάλογό τους, οι κάρτες που λήγουν αντικαθίστανται με χρέωση 10 ευρώ και δεν αναφέρεται κάποια εξαίρεση για την πρώτη κάρτα που έχουμε εκδώσει.

Δωρεάν αντικατάσταση υπάρχει μόνο στην περίπτωση που μια κάρτα είναι ελαττωματική και για το σφάλμα ευθύνεται ο εκδότης/τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποια παραπομπή να μου δώσεις για αυτό; Εφόσον ισχύει, δεν είναι "δωρεάν" και ουσιαστικά μιλάμε για συνδρομή. Μικρή μεν, συνδρομή δε.

Είχα ρωτήσει την εξυπηρέτηση πελατών  αλλά  ο antikinsor  με την απάντησή του  είναι  ακριβής,

 

...και τα 10€ όταν λήγει η κάρτα δεν είναι απαραίτητα...αφού μπορείς πχ να έχεις και εικονική κάρτα leupost και να κάνεις με αυτή τις δουλειές σου (εκτός από τις αναλήψεις σε ΑΤΜ), και αν τώρα κάποιον τον ενδιαφέρουν οι αναλήψεις από ΑΤΜ χωρίς τους περιορισμούς των CC σημαίνει πως με κάποιο τρόπο έχει ροή χρημάτων στον leupay λογαριασμό του και άρα τα 10€ της επανέκδοσης δεν είναι τίποτα τραγικό..ας είμαστε ειλικρινείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας απο τους παράξενους :-) σε διαβεβαιώνει οτι είναι εφικτή μέσα απο το top up της revolut να φορτιστεί άμεσα η κάρτα απο την κάρτα/λογαριασμό της leupay δωρεάν !  Το έχω κάνει προσωπικά 3-4 φορές και αυτό τον τρόπο χρησιμοποιώ πλέον μόνο για τη φόρτιση της revolut (όταν την χρειαστώ) γιατι δεν εμπιστεύομαι το κοινό λογαριασμό κουβά που έχουν στην Barclays και τις απαράδεκτες "καθυστερήσεις" τους. Πάντως μην κάνεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου όπως είπε και ο theopan θα μπλέξεις και ίσως σου μπλοκάρουν το λογαριασμό. :shock:  

Επειδή μου αρέσει να μιλάω καθαρά, δε ντρέπομαι και δε κρύβομαι από κανέναν ακόμη και online, και αφού σας βρήκα τα 10€ χρέωση, ας πεταχτώ λίγο off-topic. Είμαι 26 χρονών μεταπτυχιακός μαθηματικός, ημιάνεργος με 1106€ στο τραπέζικο μου λογαριασμό eurobank αυτή τη στιγμή. Α! τα έξι τα έδωσα για την μπάλα που παίξαμε σε 5Χ5 μέσω το PAF (pay a friend) της Eurobank (δε κρατάει τίποτα η Eurobank!!). Θα χαρώ πολύ όμως να μου στείλετε ένα PM με το τι νομίζετε ότι πάω να κάνω. Θέλω να μάθω. Επίσης έχω δώσει σε Revolut και σε LeuPay όλα μου τα στοιχεία, δεν με απασχολεί καθόλου. Από τη στιγμή που έχω Facebook και τραπεζικό λογαριασμό τουλάχιστον σε μία τράπεζα στο κόσμο, πιστεύω όλα μπορούν να μαθευτούν. Don't blame me yet.

 

(@ZackPrimer

δε μπορώ να σε κάνω παράθεση ελπίζω να το δεις)

 

Ας μπω ξανά στο θέμα και ας ρωτήσω, τι παίζει με τον φίλο που είπε ότι δε χρειάζεσαι κάρτα με LeuPost. Επειδή εγώ στέλνω συνέχεια μήνυμα και δεν έρχεται ποτέ το ΟΚ για να λειτουργήσω αυτή τη φίφα.... εφαρμογή σου λέει μετά. Με βάλατε σε σκέψεις. Προφανώς πολλοί θα μιλάτε για να μεταφέρω χρήμα έξω... χρήμααα.... αλλά αν είχα χρήημμμαα πιστεύω ότι το κάπιταλ δε θα ήτανε βιτρίνα, νέοι μάγκες με .. που λέει και ο υποχθόνιος. Λατρεύω το forum αυτό, απαντάτε όλοι πολύ γρήγορα.

Καλό βράδυ, περιμένω PM με τις προστυχες επιθυμίες σας, καπιταλάκια φίλοι μου :*

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου αρέσει να μιλάω καθαρά, δε ντρέπομαι και δε κρύβομαι από κανέναν ακόμη και online, και αφού σας βρήκα τα 10€ χρέωση, ας πεταχτώ λίγο off-topic. Είμαι 26 χρονών μεταπτυχιακός μαθηματικός, ημιάνεργος με 1106€ στο τραπέζικο μου λογαριασμό eurobank αυτή τη στιγμή. Α! τα έξι τα έδωσα για την μπάλα που παίξαμε σε 5Χ5 μέσω το PAF (pay a friend) της Eurobank (δε κρατάει τίποτα η Eurobank!!). Θα χαρώ πολύ όμως να μου στείλετε ένα PM με το τι νομίζετε ότι πάω να κάνω. Θέλω να μάθω. Επίσης έχω δώσει σε Revolut και σε LeuPay όλα μου τα στοιχεία, δεν με απασχολεί καθόλου. Από τη στιγμή που έχω Facebook και τραπεζικό λογαριασμό τουλάχιστον σε μία τράπεζα στο κόσμο, πιστεύω όλα μπορούν να μαθευτούν. Don't blame me yet.

 

(@ZackPrimer

δε μπορώ να σε κάνω παράθεση ελπίζω να το δεις)

 

Ας μπω ξανά στο θέμα και ας ρωτήσω, τι παίζει με τον φίλο που είπε ότι δε χρειάζεσαι κάρτα με LeuPost. Επειδή εγώ στέλνω συνέχεια μήνυμα και δεν έρχεται ποτέ το ΟΚ για να λειτουργήσω αυτή τη φίφα.... εφαρμογή σου λέει μετά. Με βάλατε σε σκέψεις. Προφανώς πολλοί θα μιλάτε για να μεταφέρω χρήμα έξω... χρήμααα.... αλλά αν είχα χρήημμμαα πιστεύω ότι το κάπιταλ δε θα ήτανε βιτρίνα, νέοι μάγκες με .. που λέει και ο υποχθόνιος. Λατρεύω το forum αυτό, απαντάτε όλοι πολύ γρήγορα.

Καλό βράδυ, περιμένω PM με τις προστυχες επιθυμίες σας, καπιταλάκια φίλοι μου

Καλοδεχούμενο  το  χιουμοράκι.....το τί  χρειάζεται  κανείς  μια  εικονική  κάρτα είναι αρκετά προφανές και  δεν  έχει  να  κάνει  τίποτα  με τη φιλικότητα  της εξυπηρέτησης πελατών μιας  τράπεζας..απλά είναι  μια  υπηρεσία που  προσφέρουν οι περισσότερες  ...και φαντάζομαι  σε  λίγο  θα  το παρέχουν  και  όλες  οι  "ελληνικές" τράπεζες.  

 

LeuPost, λοιπόν  είναι  μια  εικονική κάρτα   που λειτουργεί με το  κινητό σου. Αν  έχεις  το  κινητό  με  το  δαγκωμένο μήλο , τότε  ίσως να  υπάρχει  πρόβλημα  λογισμικού....που  κάπου  πιο  πριν  αναφέρθηκε (και  αφορά  στη  λειτουργία "ανέπαφων πληρωμών"). ...

 

Τώρα...εμείς  τα  περισσότερα  καπιταλάκια  εδω μέσα...μας  αρέσει  να  κάνουμε  φθηνά  συναλλαγές   στο  εξωτερικό λόγω δουλειάς  κάποιοι...μια  και  είναι  λύση  το  διαδίκτυο όταν   η  αγορά  εργασίας  είναι ανύπαρκτη....σχεδόν.....Α  και  κάτι  άλλο...τα  πολλά  λεφτά φύγανε πριν το  κάπιταλ κοντρόλ.....όχι   μετά...επίσης με ελληνική  κάρτα  δεν  μπορώ  να  κάνω  τη συναλλαγή  που  με  ενδιαφέρει  διαδικτυακά...με  ή  χωρίς  βιτρίνα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδεχούμενο  το  χιουμοράκι.....το τί  χρειάζεται  κανείς  μια  εικονική  κάρτα είναι αρκετά προφανές και  δεν  έχει  να  κάνει  τίποτα  με τη φιλικότητα  της εξυπηρέτησης πελατών μιας  τράπεζας..απλά είναι  μια  υπηρεσία που  προσφέρουν οι περισσότερες  ...και φαντάζομαι  σε  λίγο  θα  το παρέχουν  και  όλες  οι  "ελληνικές" τράπεζες.  

 

LeuPost, λοιπόν  είναι  μια  εικονική κάρτα   που λειτουργεί με το  κινητό σου. Αν  έχεις  το  κινητό  με  το  δαγκωμένο μήλο , τότε  ίσως να  υπάρχει  πρόβλημα  λογισμικού....που  κάπου  πιο  πριν  αναφέρθηκε (και  αφορά  στη  λειτουργία "ανέπαφων πληρωμών"). ...

 

Τώρα...εμείς  τα  περισσότερα  καπιταλάκια  εδω μέσα...μας  αρέσει  να  κάνουμε  φθηνά  συναλλαγές   στο  εξωτερικό λόγω δουλειάς  κάποιοι...μια  και  είναι  λύση  το  διαδίκτυο όταν   η  αγορά  εργασίας  είναι ανύπαρκτη....σχεδόν.....Α  και  κάτι  άλλο...τα  πολλά  λεφτά φύγανε πριν το  κάπιταλ κοντρόλ.....όχι   μετά...επίσης με ελληνική  κάρτα  δεν  μπορώ  να  κάνω  τη συναλλαγή  που  με  ενδιαφέρει  διαδικτυακά...με  ή  χωρίς  βιτρίνα....

Το καπιταλάκια πήγαινε προς το καπιταλακοντρολάκια. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Όχι έχω 2012 κινητό που δεν έχει NFC, Xiaomi Mi2s ... ακόμη δε κολλάει άλλα έχει μείνει πίσω. Έστειλα στους μπάρμπες να μου πουν τι έχει γιατί βλέπω και αλλα πράγματα στα σχόλια του play store, ότι τους συμβαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καπιταλάκια πήγαινε προς το καπιταλακοντρολάκια. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Όχι έχω 2012 κινητό που δεν έχει NFC, Xiaomi Mi2s ... ακόμη δε κολλάει άλλα έχει μείνει πίσω. Έστειλα στους μπάρμπες να μου πουν τι έχει γιατί βλέπω και αλλα πράγματα στα σχόλια του play store, ότι τους συμβαίνει αυτό.

Παρεξηγιάρηδες...είναι  οι  δήθεν-κάποιοι......μην αγχώνεσαι.. Μάλλον  το  κινητό  σου  είναι  το  θέμα....με  το  κινέζικό  μου  δεν  έχω πρόβλημα..αλλά  είναι  φετινό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7) Άκουσα κάτι παράξενους καλά παιδιά, να λένε ότι αν φορτώσεις Revolut με κάρτα της Leupay δεν έχει ούτε 1% παρακράτηση. Σωστα; νομίζω όχι, αλλά κάτι άκουσα ότι έχει τζάμπα μεταξύ Revolut και LeuPau, τι ήταν αυτό;

 

Θέλω να συμπληρώσω πάνω σ' αυτά που σωστά σου απάντησαν ήδη οι συμφορουμίτες, ότι πράγματι δεν υπάρχει καμία προμήθεια αυτή τη στιγμή από LeuPay σε Revolut μέσω της διαδικασίας Top Up by Card. Και τονίζω το "αυτή τη στιγμή", γιατί τα πάντα εξαρτώνται από τις μελλοντικές προθέσεις της Revolut. Προς το παρόν δεν έχει καθόλου έξτρα χρεώσεις και γι' αυτό είναι δωρεάν η συγκεκριμένη φόρτιση. Έχει υποσχεθεί ότι δεν θα βάλει έξτρα χρεώσεις για 1 χρόνο από την έκδοση της κάρτας και στο μέλλον θα επανεξετάσει το συγκεκριμένο θέμα. Παράλληλα όμως, το τελευταίο διάστημα έχει ήδη κάνει πίσω σε κάποια άλλα θέματα και έχει μειώσει κάποια όρια, όπως είναι αυτά της δωρεάν ανάληψης από ATM ή τα όρια πάνω από τα οποία πρέπει κάποιος υποχρεωτικά να πιστοποιηθεί κτλ.

 

Επομένως, κανένας δεν ξέρει για πόσο διάστημα θα κρατήσει η δωρεάν φόρτιση μέσω κάρτας και μένει να φανεί πόσο αξιόπιστη θα αποδειχτεί η Revolut και θα τηρήσει τις υποσχέσεις της τόσο σ' αυτό το θέμα, όσο και εν γένει.

 

Επιπλέον, ήθελα να σου αναφέρω ότι έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα και τους όρους στο αρχικό μήνυμά σου. Είναι άλλο πράγμα οι συνδεδεμένες κάρτες και άλλο οι κάρτες LeuPay που εκδίδεις με βάση τους διαθέσιμους λογαριασμούς σου (euro, usd, pound κτλ.).

 

Δηλαδή, έχεις δικαίωμα να συνδέσεις στο λογαριασμό σου μέχρι 5 κάρτες, κάρτες όμως που είναι από άλλες τράπεζες, είτε ελληνικές, είτε ξένες και να φορτίζεις με αυτές το λογαριασμό σου άμεσα και με χρέωση 1%.

Γι' αυτές τις κάρτες, δεν έχει καμία σχέση η LeuPay αν θα πληρώσεις κάποια λεφτά για την επανέκδοσή τους, αλλά εξαρτάται από το τι χρεώνει ο εκδότης τους όταν θα λήξουν.

 

Από εκεί και πέρα, για κάθε νομισματικό λογαριασμό που διατηρείς (eur, usd, pound κτλ.) μπορείς να εκδόσεις μόνο μία κάρτα LeuPay. Μία κάρτα για τον καθένα και όχι πέντε, όπως έγραψες παραπάνω. Αν θα έχεις παραπάνω από ένα λογαριασμό σε διάφορα νομίσματα (άρα και τόσες κάρτες), είναι καθαρά δική σου επιλογή.

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς περί ισοτιμίας και προμήθειας από ένα νόμισμα στο άλλο μέσα στους πολλαπλούς λογαριασμούς, δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα, γιατί εγώ έχω μόνο ένα λογαριασμό euro και τίποτα παραπάνω.

 

Το ΑΤΜ όμως της Εθνικής (το οποίο είναι στα Αγγλικά) μας επιτρέπει ΜΟΝΟ ανάληψη και δε μας αφήνει να κάνουμε καμία άλλη ενέργεια.

 

Φίλε ZackPrimer το post σου ήταν άκρως κατατοπιστικό! Είχα σκοπό να το κάνω κι εγώ μέσα στο ΣΚ που πέρασε, με φωτογραφίες από διάφορα ATM, αλλά βαρέθηκα και πλέον δεν χρειάζεται, αφού τα κάλυψες όλα!

 

Συμπληρωματικά σ' αυτά που έγραψες έχω να αναφέρω και κάτι άλλο που διαπίστωσα. Όλα τα ATM παρέχουν τη δυνατότητα να επιλέξεις "Άλλο Ποσό" κατά την ανάληψη, πλην της Εθνικής που έχει μόνο φιξαρισμένες τιμές.

 

Ως εκ τούτου, η Εθνική είναι η μοναδική τράπεζα, από τις 4 συστημικές, που δεν "συνεργάζεται" καθόλου καλά με τη LeuPay, γιατί:

α) Οι κάρτες της (χρεωστικές ή πιστωτικές), ακόμα και οι Mastercard, δεν μπορούν να συνδεθούν επιτυχώς με το λογαριασμό LeuPay για άμεση φόρτιση.

β) Τα ATM της δεν παρέχουν τη δυνατότητα αλλαγής ή απεμπλοκής PIN σε κάρτες LeuPay.

γ) Τα ATM της δεν παρέχουν τη δυνατότητα να κάνεις ανάληψη ό,τι ποσό επιθυμείς με κάρτες LeuPay.

δ) Τα ATM της δεν παρέχουν τη δυνατότητα εμφάνισης υπολοίπου σε κάρτες LeuPay (παρόλο που θεωρητικά είναι άσκοπο).

 

Οι άλλες 3 τράπεζες (Alpha, Eurobank, Πειραιώς) παρέχουν όλα τα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...