Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σωστά απάντησες, απλά τον προέτρεψα να μην το κάνει. Υποθέτω ότι δεν μιλάμε για κανένα ποσό χιλιάδων Ευρώ άλλωστε. Ε αντι να ψωνίσει τα επόμενα 50-100-200 Ευρώ με τη Leupay, ας το κάνει με τη Leupost και μετά την παρατάει κιόλας αν θέλει.

Δεν εχω αντιθετη αποψη για αυτο που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω ενα θεμα με το funding. Ενω με μια καρτα master της eurobank/ΤΤ εκανα την δουλεια μου, δεν με αφηνει με μια prepaid της Πειραιως master. Ειναι verified η καρτα. Γραφει 

Unsuccessful operation!

Please, try again later.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα θεμα με το funding. Ενω με μια καρτα master της eurobank/ΤΤ εκανα την δουλεια μου, δεν με αφηνει με μια prepaid της Πειραιως master. Ειναι verified η καρτα. Γραφει 

Unsuccessful operation!

Please, try again later.

 

Τι προσπαθείς να φορτίσεις. Leupay ή Leupost; Έχει αρκετό υπόλοιπο και για την προμήθεια του 1%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προσπαθείς να φορτίσεις. Leupay ή Leupost; Έχει αρκετό υπόλοιπο και για την προμήθεια του 1%;

leupay. Η μονη προμηθεια ειναι 0,5-1 ευρω. Βασικα ουτε απευθειας σε revolut καταφερα να την συνδεσω οποτε θα φταιει η καρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leupay. Η μονη προμηθεια ειναι 0,5-1 ευρω. Βασικα ουτε απευθειας σε revolut καταφερα να την συνδεσω οποτε θα φταιει η καρτα...

Εντάξει οκ. Αν συμβιβάστηκες με αυτό, θα ...χάλασε η κάρτα. Θέτεις ένα ζήτημα, προσπαθώ να βοηθήσω -βγάζοντάς σου με το τσιγκέλι τις απαραίτητες πληροφορίες- και τελικά εγκαταλείπεις. Ενημερωτικά η δική μου Webuy δουλεύει κανονικά στη σύνδεση και φόρτιση της Leupay. Η Revolut δεν φορτίζει με καμία Ελληνική κάρτα οπότε δεν είναι κριτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον της Webuy MasterCard (η προπληρωμένη κάρτα της Πειραιώς), για την οποία υπάρχουν ήδη αναφορές στο topic, επιβεβαιώνω ότι συνδέται κανονικά στο λογαριασμό της LeuPay και η αντίστοιχη χρεωστική της Πειραιώς, δηλαδή η Debit Mastercard.

 

Η διαδικασία είναι απλή και ταχύτατη και χωρίς εκπλήξεις στο verification, όπως έχει συμβεί κάποιες φορές με την αντίστοιχη κάρτα της Eurobank.

 

Με λίγα λόγια, προσέθεσα την κάρτα μέσα από την καρτέλα "Funding" του e-banking της LeuPay και μετά πάτησα "Verify".

Με το πάτημα του "Verify" δημιουργήθηκε συναλλαγή αξίας 1 ευρώ στην Debit Mastercard.

Μπήκα στο winbank της Πειραιώς για να αναζητήσω τη συναλλαγή και να βρω τον 4ψήφιο κωδικό επιβεβαίωσης, αλλά, όπως ήταν φυσιολογικό, βρήκα μόνο τη δέσμευση του ενός ευρώ, ενώ η συναλλαγή δεν εμφανιζόταν πουθενά αναλυτικά. Όπως έχει γραφτεί στο παρελθόν, οι λεπτομέρειες από τέτοιου είδους συναλλαγές εμφανίζονται άμεσα μόνο στα μηνύματα που έρχονται όταν είναι ενεργοποιημένα τα winbank alerts.

 

Έτσι κάλεσα στο τμήμα εξυπηρέτησης καρτών της Πειραιώς και αφού έγινε η ταύτιση των στοιχείων μου, αμέσως μου έδωσαν τον 4ψήφιο κωδικό. Συνεπώς, δεν χρειάζεται κάποιος να περιμένει 1-2 μέρες να φανεί η συναλλαγή (όπως μας έλεγαν παλιά για το PayPal) και το σύστημά τους ενημερώνεται άμεσα. Στην ερώτησή μου, τι αιτιολογία εμφανίζει η συναλλαγή, μού απάντησαν "LEUPAY.EU CODE XXXX", δηλαδή ακριβώς όπως έπρεπε να φαίνεται (κάτι που το γράφει και στις οδηγίες μέσα στο site της LeuPay).

 

Οπότε, πήγα πάλι στο site της LeuPay, στην καρτέλα "Profile", μετά στην καρτέλα "Stored Cards", επέλεξα να κάνω Verify στην κάρτα μου, έβαλα τον κωδικό στο πλαίσιο που εμφανίστηκε και ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία μέσα σε ελάχιστα λεπτά! Τέλος, φόρτισα με ένα ποσό το λογαριασμό μου για επιβεβαίωση και κύλησαν όλα ομαλότατα, εμφανίζοντας ταυτόχρονα και Push Notification στο κινητό μου για την επιτυχημένη φόρτιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικήνσορα τη Debit Mastercard στην Πειραιώς την είχες από παλιά ή την έβγαλες επί τούτου; Αν το 2ο, την έβγαλες εύκολα; Κίτρινη είναι κι αυτή σαν τη Visa;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εβγαλα μια debit-mastercard απο ΤΤ-eurobank και την περασα στην LeuPay, ολα μια χαρα προχωρησε στην χρεωση του 1 euro αλλα δεν μπορουσα να βρω τον τετραψηφιο κωδικο στο e-banking για να τον περασω, τους πηρα τηλ και μου ειπανε οτι θα φανει την επομενη ημερα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εβγαλα μια debit-mastercard απο ΤΤ-eurobank και την περασα στην LeuPay, ολα μια χαρα προχωρησε στην χρεωση του 1 euro αλλα δεν μπορουσα να βρω τον τετραψηφιο κωδικο στο e-banking για να τον περασω, τους πηρα τηλ και μου ειπανε οτι θα φανει την επομενη ημερα... 

 Κι αν φανεί σφύρα μου κλέφτικα! Πάρε ξανά τηλέφωνο και πες τους να κοιτάξουν στις κινήσεις της κάρτας και όχι του λογαριασμού. Αναφέρθηκε πριν λίγες μέρες από κάποιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κι αν φανεί σφύρα μου κλέφτικα! Πάρε ξανά τηλέφωνο και πες τους να κοιτάξουν στις κινήσεις της κάρτας και όχι του λογαριασμού. Αναφέρθηκε πριν λίγες μέρες από κάποιον.

Θελει 1-2 εργασιμες αλλα θα φανει και στις κινησεις λογαριασμου. Ετσι μουπανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει 1-2 εργασιμες αλλα θα φανει και στις κινησεις λογαριασμου. Ετσι μουπανε.

Δεν θα φανεί τίποτα ποτέ. Άκου με που σου λέω και κάνε ό,τι σου λέω αν θες να λύσεις το πρόβλημά σου. Τα έχω περάσει.

Πιθανότατα δεν θα μπορέσουν να το δουν ούτε στις κινήσεις της κάρτας (ανάλογα σε πόσο "σχετικό" υπάλληλο θα πέσεις), οπότε θα πρέπει να ζητήσεις από το support της Leupay να σου στείλουν το 4ψήφιο μέσω e-mail (αυτό έκανε εγώ τελικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει 1-2 εργασιμες αλλα θα φανει και στις κινησεις λογαριασμου. Ετσι μουπανε.

Αν σου ειπαν οτι θα φανει, εννοωντας οτι θα μπορεις να το δεις μονος σου στο ebanking, λαθος σου ειπαν. Αν εννοουσαν οτι θα το δουν αυτοι, ισως. Εμενα το ειδε η υπαλληλος στη εξυπ. Πελ. Στις κινησεις τις καρτας, ενω δεν φαινωταν στις κινησεις λογαριασμου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, έχω μια απορία, εάν πχ έχουμε κάρτα leupay και κάνουμε ανάληψη απο ΑΤΜ της Ελλάδας περίπου 300 ευρώ το μήνα θα έχουμε πρόβλημα? κάνει κανείς σας τέτοιες τακτικές αναλήψεις?

 

μίλησα με 2 λογιστές και οι 2 μου είπαν τα ίδια:

 

και ένα ευρό να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ της Ελλάδας πλέον θεωρείτε φοροδιαφυγή, και οτι πριν 3 μήνες άλλαξε ο νόμος και θεωρείτε ποινικό αδίκημα, δεν είναι λέει τόσο χαλαρά τα πράγματα όπως πριν αλλάξει ο νόμος, και οτι όσοι κάνουν συναλλαγές (αναλήψεις είτε μέσο τράπεζας είτε από κάρτα εξωτερικού αλλά απο ελληνικό ΑΤΜ με κέρδη που προέρχονται απο το διαδίκτυο) παίζουν το  κεφάλι τους κορόνα-γράμματα. 

 

Άρα καταλήγουμε στο εξής ερώτημα, πόσο ασφαλείς είμαστε πλέον κάνοντας αναλήψεις απο οποιαδήποτε κάρτα εξωτερικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, σαν ιδέα δεν έχει νόημα να στέλνεις χρήματα στην κάρτα εξωτερικού, δηλαδή στο εξωτερικό, και στη συνέχεια να κάνεις ανάληψη στην Ελλάδα. Όσοι βγάζουν κάρτες εξωτερικού το κάνουν για να μπορούν να αγοράζουν από το εξωτερικό ξεπερνώντας τους περιορισμούς των CC.

 

Μήπως θέλεις να πεις κάτι άλλο, γιατί μέσα σ' όλα μπλέκεις και τα κέρδη από το διαδίκτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικήνσορα τη Debit Mastercard στην Πειραιώς την είχες από παλιά ή την έβγαλες επί τούτου; Αν το 2ο, την έβγαλες εύκολα; Κίτρινη είναι κι αυτή σαν τη Visa;

Την έβγαλα επί τούτου, γιατί η μοναδική Mastercard που έχω στα χέρια μου (σε άλλη Τράπεζα), αν και είναι ακόμα ενεργή, είναι συνδεδεμένη πλέον με ακίνητο λογαριασμό και δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω.

 

Την έβγαλα εύκολα, με την έννοια ότι είχα μαζί μου όλα τα απαραίτητα έγγραφα για επικαιροποίηση του λογαριασμού μου (ταυτότητα, τελευταίο εκκαθαριστικό, λογαριασμό ΔΕΚΟ που να πιστοποιεί την κατοικία μου, βεβαίωση εφορείας που να πιστοποιεί την εργασία μου και την έδρα αυτής) και μέσα σε 10' την είχα στα χέρια μου μαζί με το PIN. Πιο πολύ ώρα έκαναν οι φωτοτυπίες των εγγράφων μου και οι υπογραφές, παρά κάτι άλλο. Κανονικά, έπρεπε να τους "βάλω γκάζια", γιατί ήμουν ήδη επικαιροποιημένος πρόσφατα (πριν 2 1/4 χρόνια) και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτά που έχεις γράψει πρόσφατα πάνω σ' αυτό το θέμα, αλλά δεν είχα όρεξη για πολλά πολλά και πήγα προετοιμασμένος και με διάθεση να ξεμπερδέψω γρήγορα. Έτσι κι αλλιώς κάνω τα πάντα ηλεκτρονικά ή μέσω ATM εδώ και πολλά χρόνια, οπότε στα γκισέ ή τα γραφεία τους με βλέπουν από σπάνια έως καθόλου!

 

Είναι κίτρινη, όπως και της Visa κι Link.png Site: εδώ μπορείς να δεις ακριβώς την εμφάνισή της.

 

Αξίζει να σημειώσω και το εξής σημαντικό. Πήγα και ανέφερα ότι θέλω να εκδώσω την MasterCard, γιατί έχω μόνο Visa και τελευταία χρειάστηκε να κάνω συναλλαγές που δέχονταν μόνο Mastercard ή που είχαν προσφορές σε περίπτωση αγοράς μέσω MasterCard και άρα αδυνατούσα. Στην αρχή ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχω δικαίωμα να βγάλω δεύτερη χρεωστική συνδεδεμένη στον ίδιο λογαριασμό. Στην ερώτηση αν αυτό ισχύει λόγω CC, γιατί πουθενά στο site τους δεν αναγράφεται κάτι τέτοιο, μου είπε ότι προϋπήρχε η συγκεκριμένη δέσμευση και απορεί που δεν αναγράφεται. Στην ερώτησή μου, τι πρέπει να κάνω τώρα, μήπως να πάω σε άλλη τράπεζα να με εξυπηρετήσουν; Η απάντηση ήταν, μισό να ρωτήσω μήπως έχει αλλάξει κάτι τελευταία. Ρώτησε άλλο υπάλληλο, προφανώς ανώτερο στη βαθμίδα (αφού σε αυτόν υπέγραψα στο τέλος και μου έδωσε το PIN) και ως εκ θαύματος, μόλις προχθές είχε αλλάξει αυτή η δέσμευση και πλέον μπορούσα να εκδώσω και δεύτερη χρεωστική! Ευχαρίστησα, και καλά, τη θεά τύχη μου και προχώρησα στη διαδικασία ;)

 

Τέλος, αν τελικά το κάνεις κι εσύ, να είσαι προετοιμασμένος ότι θα σε πρήξουν για το πρόγραμμα ασφάλισης "Πειραιώς Secure Wallet", το οποίο αρνήθηκα ευγενικά περίπου 7 φορές μέχρι επιτέλους να το πάρουν απόφαση να σταματήσουν να με πρήζουν με αυτό.

 

Μήπως θέλεις να πεις κάτι άλλο, γιατί μέσα σ' όλα μπλέκεις και τα κέρδη από το διαδίκτυο;

 

Εμμέσως, πλην σαφώς, ο φίλος παραπάνω αναφέρεται σε άλλη χρήση της κάρτας, όπου θα χρησιμοποιείται π.χ. σε διαδικτυακές στοιχηματικές εταιρείες και θα μπορεί να κάνει ανάληψη των κερδών του μέσω των ελληνικών ATM. Οπότε, δεν αποκλείω να έχει ψηφιστεί κάποιος νέος νόμος επ' αυτού. Έτσι κι αλλιώς, επιβλήθηκε η χρήση του πλαστικού χρήματος τελευταία για λόγους δήθεν πάταξης της φοροδιαφυγής. Πάντως, καλό θα ήταν να μας αναφέρει ο φίλος ποιος είναι αυτός ο νόμος, για να λάβουμε και οι υπόλοιποι γνώση, παρόλο που οι περισσότεροι από εμάς, που γράφουμε στο topic, την κάρτα την έχουμε κυρίως για αγορές που μας εμποδίζουν τα CC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...