Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά, έχω μια απορία, εάν πχ έχουμε κάρτα leupay και κάνουμε ανάληψη απο ΑΤΜ της Ελλάδας περίπου 300 ευρώ το μήνα θα έχουμε πρόβλημα? κάνει κανείς σας τέτοιες τακτικές αναλήψεις?

 

μίλησα με 2 λογιστές και οι 2 μου είπαν τα ίδια:

 

και ένα ευρό να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ της Ελλάδας πλέον θεωρείτε φοροδιαφυγή, και οτι πριν 3 μήνες άλλαξε ο νόμος και θεωρείτε ποινικό αδίκημα, δεν είναι λέει τόσο χαλαρά τα πράγματα όπως πριν αλλάξει ο νόμος, και οτι όσοι κάνουν συναλλαγές (αναλήψεις είτε μέσο τράπεζας είτε από κάρτα εξωτερικού αλλά απο ελληνικό ΑΤΜ με κέρδη που προέρχονται απο το διαδίκτυο) παίζουν το  κεφάλι τους κορόνα-γράμματα. 

 

Άρα καταλήγουμε στο εξής ερώτημα, πόσο ασφαλείς είμαστε πλέον κάνοντας αναλήψεις απο οποιαδήποτε κάρτα εξωτερικού?

 

Αριθμό ΦΕΚ, άρθρο και παράγραφο ζήτα τους! "Θεωρείται φοροδιαφυγή" η ανάληψη σε λεφτά τα οποία είχαν φορολογηθεί πριν μπουν στον Ελληνικό λογαριασμό μου και εμβάστηκαν -δεν την κατάλαβε τότε όταν συνέβαινε το έμβασμα το κράτος τη "φοροδιαφυγή";- σε λογαριασμό στο εξωτερικό. Και το κράτος δηλαδή δεν έχει πρόβλημα να παραμείνουν τα λεφτά έξω, αλλά το πειράζει ότι τα ξαναφέρνω μέσα κάνοντας ανάληψη από ένα ΑΤΜ με μια κάρτα που δεν είναι άμεσα συνδεδεμένη καν με το ΑΦΜ μου (όπως συμβαίνει κατά κάποιο τρόπο με τις Ελληνικές). Οι λογιστές είναι ο κλάδος με τους ποσοστιαία περισσότερους ηλίθιους. Συγγνώμη αν θίγω κάποιους, αλλά δεν με ενδιαφέρει. Είναι συμπέρασμα που έβγαλα κατόπιν μακροχρόνιας παρατήρησης...

 Εμμέσως, πλην σαφώς, ο φίλος παραπάνω αναφέρεται σε άλλη χρήση της κάρτας, όπου θα χρησιμοποιείται π.χ. σε διαδικτυακές στοιχηματικές εταιρείες και θα μπορεί να κάνει ανάληψη των κερδών του μέσω των ελληνικών ATM. Οπότε, δεν αποκλείω να έχει ψηφιστεί κάποιος νέος νόμος επ' αυτού.

 

Εκεί είναι που δεν μπορούν να πιάσουν τίποτα! Σε όσους τροφοδοτούν τέτοιου είδους λογαριασμούς αποκλειστικά με κέρδη από στοιχήματα! Δεν ξέρουν καν αν αυτός που τη χρησιμοποιεί είναι φορολογούμενος στο γελοίο Ελληνικό "κράτος" ή αλλοδαπός. Μήπως θα αρχίσουν να κυνηγάνε και τους τουρίστες με τις ξένες κάρτες τώρα που έρχεται καλοκαίρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκεί είναι που δεν μπορούν να πιάσουν τίποτα! Σε όσους τροφοδοτούν τέτοιου είδους λογαριασμούς αποκλειστικά με κέρδη από στοιχήματα! Δεν ξέρουν καν αν αυτός που τη χρησιμοποιεί είναι φορολογούμενος στο γελοίο Ελληνικό "κράτος" ή αλλοδαπός. Μήπως θα αρχίσουν να κυνηγάνε και τους τουρίστες με τις ξένες κάρτες τώρα που έρχεται καλοκαίρι;

Γι' αυτό κι εγώ προέτρεψα τον corfum να μάθει και να μας γράψει ποιος είναι αυτός ο νέος νόμος, ώστε να διαβάσουμε τι και πώς ακριβώς έχει γραφτεί, για να καταλήξουμε σε ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα! Διότι ο ισχυρισμός "και ένα ευρώ να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ της Ελλάδας πλέον θεωρείται φοροδιαφυγή" είναι το λιγότερο ανεδαφικός, ειδικά όταν ο λογαριασμός LeuPay (ή αντίστοιχος) έχει τροφοδοτηθεί από ελληνικό λογαριασμό με χρήματα για τα οποία έχουμε ήδη φορολογηθεί.

 

Το ζήτημα λοιπόν, θεωρητικά, τίθεται όταν θέλεις να κάνεις ανάληψη ποσά που είναι μεγαλύτερα από αυτά που έχεις ήδη εμβάσει ή που έχεις ήδη διακινήσει διαμέσου αποδεδειγμένων συναλλαγών, γιατί λογικά προέρχοναι από άλλες πηγές για τις οποίες δεν έχεις φορολογηθεί. Εκεί λοιπόν πάμε σε ειδικές καταστάσεις, όπου ο ελεγκτικός μηχανισμός πρέπει να αντιστοιχίσει πρόσωπα και καταστάσεις. Το αν έχει την ικανότητα ή δυνατότητα να το κάνει, χρήζει διερεύνησης, τουλάχιστον από νομικής απόψεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό κι εγώ προέτρεψα τον corfum να μάθει και να μας γράψει ποιος είναι αυτός ο νέος νόμος, ώστε να διαβάσουμε τι και πώς ακριβώς έχει γραφτεί, για να καταλήξουμε σε ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα! Διότι ο ισχυρισμός "και ένα ευρώ να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ της Ελλάδας πλέον θεωρείται φοροδιαφυγή" είναι το λιγότερο ανεδαφικός, ειδικά όταν ο λογαριασμός LeuPay (ή αντίστοιχος) έχει τροφοδοτηθεί από ελληνικό λογαριασμό με χρήματα για τα οποία έχουμε ήδη φορολογηθεί.

 

Το ζήτημα λοιπόν, θεωρητικά, τίθεται όταν θέλεις να κάνεις ανάληψη ποσά που είναι μεγαλύτερα από αυτά που έχεις ήδη εμβάσει ή που έχεις ήδη διακινήσει διαμέσου αποδεδειγμένων συναλλαγών, γιατί λογικά προέρχοναι από άλλες πηγές για τις οποίες δεν έχεις φορολογηθεί. Εκεί λοιπόν πάμε σε ειδικές καταστάσεις, όπου ο ελεγκτικός μηχανισμός πρέπει να αντιστοιχίσει πρόσωπα και καταστάσεις. Το αν έχει την ικανότητα ή δυνατότητα να το κάνει, χρήζει διερεύνησης, τουλάχιστον από νομικής απόψεως.

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό του φίλου, αλλά όλα αυτά τα προβλήματα προκύπτουν εφόσον πας να γλυτώσεις την δήλωση τον χρημάτων αυτών. Θέλω να πω, με την δική μου λογική έστω, αν στην δήλωση του κάποιος πει έχω έχω λογαριασμό στην leupay πχ, ή ακόμα καλύτερα αν το "εισόδημα" που λαμβάνει στην leupay, το μεταφέρει στον ελληνικό λογαριασμό (άρα και το δηλώνει) δεν νομίζω να υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να τονίσω κάτι, δεν πρόκειται για ονλινε στοιχηματικες υπηρεσίες αλλά πχ για εργασία σε συνεργασία με πελάτες εξωτερικού μέσω διαδικτύου, πριν κάνω οτιδήποτε λοιπόν αποφάσισα να πάρω την γνώμη λογιστή και μετά ενός ακόμα λογιστή . δεν είπαν άρθρο τάδε του νόμου τάδε,είπαν πως η νομοθεσία άλλαξε πριν 3 μήνες και πλέον θεωρείτε ποινικό αδίκημα, μου είπαν  δεν έχει σημασία πχ αν τα κάνεις κατάθεση στην ελληνική τράπεζα  ή στην leupay γιατί απο την στιγμή που θα φανεί συναλλαγή απο χρήματα που έρχονται και δεν είναι δηλωμένα τελείωσαν ολα, (και όσοι το κάνουν παίζουν το κεφάλι τους κορόνα-γράμματα και αργά η γρήγορα θα τους τσακώσουν), αφού δεν θα μπορείς να τα δικαιολογησεις θα φαίνονται μαύρα. 

 

δηλαδή είπαν τα παρακάτω χωρίς τις περιττές σάλτσες 

 

1)με κατάθεση στην τράπεζα θα φαίνεται ξεκάθαρα

2) με ανάληψη απο leupay η payonner μέσο ΑΤΜ θα το βλέπουν κάθε φορά που γίνεται η συναλλαγή.

3) δεν υπάρχει πλέον αφορολόγητο και οτι απο το πρώτο ευρο θεωρείτε φοροδιαφυγή.

 

η λύση που πρότειναν ήταν 

 

έναρξη εργασίας στο εξωτερικό αλλιώς να μην κάνω τπτ γιατί όπως είπε ο δεύτερος ¨τσιγάρα στην φυλακή δεν σου φέρνω¨

 

Αν υπάρχει κάποιος λογιστής που να διαβάζει το θέμα ας δώσει τα φώτα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μιλάς για εργασία και για πελάτες εξωτερικού, τότε σημαίνει ότι λογικά έχεις ήδη επιχείρηση (ατομική ή νομικής μορφής) και άρα έχεις παράλληλα και λογιστικά βιβλία, ΤΕΒΕ κτλ. Ως εκ τούτου, μπορείς κανονικά να νομιμοποιήσεις τα έσοδα, ακόμα κι αν προέρχονται από το εξωτερικό.

 

Αν βέβαια θέλεις να τα περάσεις μαύρα, τότε μιλάμε σε άλλη βάση,

Αν πάλι θέλεις να τα νομιμοποιήσεις, αλλά δεν έχεις επιχείρηση, τότε πάνω - κάτω αυτό που περιγράφεις αποτελεί ένα χρόνιο πρόβλημα της ελληνικής πραγματικότητας, αφού κανένας φωστήρας από τους Κυβερνώντες όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει σκεφτεί να θεσπίσει μια ουσιαστική νομοθετική ρύθμιση για τα έσοδα από το εξωτερικό, λόγω π.χ. δραστηριοτήτων ηλεκτρονικής μορφής.

 

Κι έτσι, ξέρω δεκάδες περιπτώσεις ανθρώπων που για παράδειγμα έχουν ένα site/forum (καθόλα νόμιμο), κερδίζουν λεφτά από τις διαφημίσεις και ενώ μιλάμε για ένα λογικό και σχετικά μικρό ποσό, όχι κάτι υπέρογκο, δεν ξέρουν τι να κάνουν για να νομιμοποιήσουν αυτά τα λίγα εσοδά τους, χωρίς να είναι παράτυποι απέναντι στο Ελληνικό Κράτος. Και το να ανοίξεις ατομική επιχείρηση πληρώνοντας ΤΕΒΕ για να κερδίζεις ελάχιστα χρήματα από το διαδίκτυο (η μόνιμη επωδός των λογιστών) είναι προφανώς κάτι εντελώς παράλογο! Κι αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα από τα δεκάδες αντίστοιχα που υπάρχουν. Παρεμπιπτόντως, αυτό ίσχυε για πάρα πολλά χρόνια (να μην υπάρχει σχετική ρύθμιση) και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πλέον, αφού έχω πάψει να το παρακολουθώ.

 

Κλείνοντας, διατηρώ μια κάποια επιφύλαξη ως προς το (2) που αναφέρεις. Στο σύστημα θα φαίνεται ότι η τάδε κάρτα με τα εξής στοιχεία (ο 16ψήφιος αριθμός), τράβηξε το Χ ποσό από το Ψ ATM. Όμως, μιλάμε για μια ξένη κάρτα που δεν θα κάνει υπερβολικές αναλήψεις για να κινήσει το όποιο ενδιαφέρον, ενώ παράλληλα πρέπει να γίνει αντιστοίχιση των στοιχείων αυτής, ζητώντας τα ο αρμόδιος φορέας από την εκδότρια τράπεζα που είναι στη Μάλτα. Σαν έργο επιστημονικής φαντασίας μου ακούγεται αυτό, αλλά φυσικά δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου προτρέψει το οτιδήποτε κι απλά καταθέτω τις σκέψεις μου, με αφορμή τα γραφόμενά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το ξεκαθάρισμα της ουσίας της ερώτησης, δηλαδή στη νόμιμη είσπραξη εσόδων που προέρχονται από το εξωτερικό και τον τρόπο δήλωσής τους στο κράτος, νομίζω ότι αυτή η συζήτηση δεν έχει θέση σ' αυτό το νήμα αφού δεν αφορά σε αγορές από το εξωτερικό και πολύ περισσότερο με τη συγκεκριμένη κάρτα εξωτερικού. Θυμίζω ότι οι 105 σελίδες περιλαμβάνουν posts για χρησιμοποίηση της κάρτας σε αγορές από το εξωτερικό και όχι για άλλα (άσχετα) θέματα.

 

Εάν ενδιαφέρεται ο corfum για ουσιαστικές απαντήσεις στο θέμα του, από λογιστές και άλλους ειδικούς, μπορεί να ανοίξει νέο θέμα σε κατάλληλη ενότητα και, ενδεχομένως, ο συντονιστής μας να μεταφέρει σ' αυτό τα σχετικά παραπάνω posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, έχω μια απορία, εάν πχ έχουμε κάρτα leupay και κάνουμε ανάληψη απο ΑΤΜ της Ελλάδας περίπου 300 ευρώ το μήνα θα έχουμε πρόβλημα? κάνει κανείς σας τέτοιες τακτικές αναλήψεις?

 

μίλησα με 2 λογιστές και οι 2 μου είπαν τα ίδια:

 

και ένα ευρό να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ της Ελλάδας πλέον θεωρείτε φοροδιαφυγή, και οτι πριν 3 μήνες άλλαξε ο νόμος και θεωρείτε ποινικό αδίκημα, δεν είναι λέει τόσο χαλαρά τα πράγματα όπως πριν αλλάξει ο νόμος, και οτι όσοι κάνουν συναλλαγές (αναλήψεις είτε μέσο τράπεζας είτε από κάρτα εξωτερικού αλλά απο ελληνικό ΑΤΜ με κέρδη που προέρχονται απο το διαδίκτυο) παίζουν το  κεφάλι τους κορόνα-γράμματα. 

 

Άρα καταλήγουμε στο εξής ερώτημα, πόσο ασφαλείς είμαστε πλέον κάνοντας αναλήψεις απο οποιαδήποτε κάρτα εξωτερικού?

Ας υποθέσουμε πως πουλάς στο eBay διάφορα προϊόντα, οι πελάτες σε πληρώνουν στο PayPal, εσύ από το PayPal μεταφέρεις τα χρήματα στο IBAN του LeuPay λογαριασμού σου και τα σηκώνεις από τα Ελληνικά ΑΤΜ ή ακόμα σου κάνουν καταθέσεις απευθείας στο IBAN του LeuPay λογαριασμού σου και πάλι τα σηκώνεις από τα Ελληνικά ΑΤΜ. Η μόνη παρανομία που μπορεί να υπάρξει είναι όταν δεν κόβεις αποδείξεις για τα χρήματα που εισπράττεις (ώστε να εισπράξει το κράτος το ΦΠΑ του) ή δεν δηλώνεις τα χρήματα (ώστε να φορολογηθείς γι’ αυτά). O νόμος γράφει.. τι εστι παράνομο και καλό είναι να παρουσιάζουν τον σχετικό νόμο όσοι τον επικαλούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. δεν είπαν άρθρο τάδε του νόμου τάδε,είπαν πως η νομοθεσία άλλαξε πριν 3 μήνες και πλέον θεωρείτε ποινικό αδίκημα,

 

Χωρίς "άρθρο τάδε του νόμου τάδε" δεν υπάρχει τίποτα! Τα πάντα -και φυσικά τα "ποινικά αδικήματα"- βασίζονται σε κάποιο άρθρο, κάποιου νόμου που δημοσιεύθηκε σε κάποιο ΦΕΚ. Σου ξαναλέω: είτε έχεις μπλέξει με άσχετους ή κάπου αλλού έγκειται η παρανομία που σου είπαν και όχι όπως την παρουσίασες απλοϊκά και γενικεύοντας "απαγορεύονται οι αναλήψεις με ξένες κάρτες-θα σας μπουζουριάσουν"!

 

Υ.Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς "άρθρο τάδε του νόμου τάδε" δεν υπάρχει τίποτα! Τα πάντα -και φυσικά τα "ποινικά αδικήματα"- βασίζονται σε κάποιο άρθρο, κάποιου νόμου που δημοσιεύθηκε σε κάποιο ΦΕΚ. Σου ξαναλέω: είτε έχεις μπλέξει με άσχετους ή κάπου αλλού έγκειται η παρανομία που σου είπαν και όχι όπως την παρουσίασες απλοϊκά και γενικεύοντας "απαγορεύονται οι αναλήψεις με ξένες κάρτες-θα σας μπουζουριάσουν"!

 

Υ.Γ.

λοιπόν δέχομαι οτι χωρίς το άρθρο, κάποιου νόμου που δημοσιεύθηκε σε κάποιο ΦΕΚ  δεν υπάρχει νόμος, εγώ όμως δεν ρώτησα ποιο  ειναι το άρθρο,  δεν παρουσίασα απλοϊκά και γενικεύοντας.. είπα ακριβός τι ήθελα να κάνω. υπάρχουν τόσα site με online εργασίες και σοβαρά χρήματα όπως το freelancer το ebay το αμαζον και άλλα πολλά. αν λοιπόν κάνεις κατάθεση σε τράπεζα ή ανάληψη απο ελληνικό Ατμ με χρηση κάποιας ξένης κάρτας  χρήματα που προέρχονται απο τετοιου είδους εργασίες θεωρούνται μαύρα. 

 

theopan μιλάω πάντα φιλικά,

τέλος πάντων θα ψάξω περισσότερο το θέμα και θα επιστρέψω με νεότερα. 

 

το μόνο σίγουρο είναι οτι τα πράγματα έχουν σοβαρέψει και πριν κάνουμε το οτιδήποτε πρέπει να το ψάχνουμε πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Ξερουμε απο πειραιως οτι εχει 'τελιωσει' το οριο για εμβασματα εξωτερικου. Ισχυει και για τις καρτες αυτο το οριο?

 

To όριο που τελείωσε αφορά τα εμβάσματα μέσω λογαριασμού και όχι τις απευθείας αγορές με κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν δέχομαι οτι χωρίς το άρθρο, κάποιου νόμου που δημοσιεύθηκε σε κάποιο ΦΕΚ  δεν υπάρχει νόμος, εγώ όμως δεν ρώτησα ποιο  ειναι το άρθρο,  δεν παρουσίασα απλοϊκά και γενικεύοντας.. είπα ακριβός τι ήθελα να κάνω. υπάρχουν τόσα site με online εργασίες και σοβαρά χρήματα όπως το freelancer το ebay το αμαζον και άλλα πολλά. αν λοιπόν κάνεις κατάθεση σε τράπεζα ή ανάληψη απο ελληνικό Ατμ με χρηση κάποιας ξένης κάρτας  χρήματα που προέρχονται απο τετοιου είδους εργασίες θεωρούνται μαύρα. 

 

theopan μιλάω πάντα φιλικά,

τέλος πάντων θα ψάξω περισσότερο το θέμα και θα επιστρέψω με νεότερα. 

 

το μόνο σίγουρο είναι οτι τα πράγματα έχουν σοβαρέψει και πριν κάνουμε το οτιδήποτε πρέπει να το ψάχνουμε πολύ καλά.

 

Αδερφέ έγραψες τι εννοείς αργότερα στο 2ο ποστ σου. Στο 1ο έγραφες αυτολεξεί: "και ένα ευρό να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ της Ελλάδας πλέον θεωρείτε φοροδιαφυγή, και οτι πριν 3 μήνες άλλαξε ο νόμος και θεωρείτε ποινικό αδίκημα, δεν είναι λέει τόσο χαλαρά τα πράγματα όπως πριν αλλάξει ο νόμος, και οτι όσοι κάνουν συναλλαγές (αναλήψεις είτε μέσο τράπεζας είτε από κάρτα εξωτερικού αλλά απο ελληνικό ΑΤΜ με κέρδη που προέρχονται απο το διαδίκτυο) παίζουν το  κεφάλι τους κορόνα-γράμματα. "

Τα παραπάνω ερμηνεύοντάς τα κατά λέξη, είναι μπαρούφες που δεν βγάζουν κανένα νόημα, για να μην τα χαρακτηρίσω βαρύτερα. Και ασφαλώς δεν είναι ούτε μομφή για σένα ούτε αποδίδω την ευθύνη σε εσένα εφόσον απλή μεταφορά λεγόμενων κάποιων "λογιστών" έκανες. Το άρθρο και το Νόμο σου τα ζήτησα για να δούμε τι ακριβώς λένε οι διατάξεις που επικαλέστηκαν αυτοί που σου τα είπαν.

Σου ξαναλέω ότι άμεση συσχέτιση από το ελληνικό υπουργείο οικονομικών με τον "φορολογούμενο corfum" δεν μπορεί να γίνει κατά την ανάληψη ούτε και μετά από αυτήν. Όπως σου επισημάνθηκε, όταν κάνεις ανάληψη, ο αριθμός τάδε της κάρτας τάδε, ζητάει και αναλαμβάνει τόσα Ευρώ. Ούτε καν το ΑΦΜ σου δεν έχουν (για την ακρίβεια η Leupay θεωρητικά το έχει αφού έδωσες λογαριασμό ΔΕΚΟ που ενδεχομένως τον εμφανίζει κατά την πιστοποίηση, όμως οι παρόμοιες Revolut και N26 δεν το έχουν γιατί δεν το ζητάνε καν). Μέσα στη χρονιά θα επισκεφθούν την Ελλάδα καμιά 20αριά εκατομμύρια τουρίστες με κάρτες που θα κάνουν συναλλαγές και αναλήψεις συνεχώς. Λες να είναι δυνατό να τους ελέγξει έναν προς έναν ο Τσακαλώτος και να βρει τον Έλληνα με τη Leupay που τράβηξε τα λεφτά που του έβαλε το στοιχηματζίδικο από την Αγγλία ή ο πελάτης τους από το Freelancer;

Πρόβλημα θα έχεις -ίσως και μόνο- αν χρησιμοποιήσεις αυτά τα λεφτά (υπό την προϋπόθεση ότι είναι σοβαρό ποσό) για δαπάνες οι οποίες είναι υπό την εποπτεία του κράτους (σε ό,τι εμπλέκεται θέμα τεκμηρίων/πόθεν έσχες). Ή αν τα εισάγεις στο Ελληνικό τραπεζικό σύστημα. Σουβλάκια φάτα ελεύθερα. Είναι αδύνατο να σε εντοπίσει κανένας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια σήμερα πηγα να φωρτοσω την leupost εφαρμογή με prepaid master card Πειραιώς δε γίνεται!!! με τίποτα!!!

Μου ζητάει verifie της καρτας που αφαιρωντας 1€ αλλα τιποτα λεει ((παρουσιάστηκε καποιο πρόβλημα δοκιμαστε αργότερα...)) τι παίζει παιδιά ξέρει κανεις τελευταία φορα πριν 15 μερες μπηκαν κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To όριο που τελείωσε αφορά τα εμβάσματα μέσω λογαριασμού και όχι τις απευθείας αγορές με κάρτες.

ωραια φιλε σε ευχαριστω. Να ρωτησω κατι αλλο,ξερω απο προηγουμενα ποστ οτι περνανε σιγουρα στην λεουπαυ οι καρτες:πειραιως μαστερκαρντ και της ευροβανκ μαστερκαρντ. Περνανε ακομα ή υπαρχει καμια εξελιξη που δεν εχω δει? οποιος συμφορουμητης εχει καμια αποριψη απο αυτες τις καρτες ας μου πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα φανεί τίποτα ποτέ. Άκου με που σου λέω και κάνε ό,τι σου λέω αν θες να λύσεις το πρόβλημά σου. Τα έχω περάσει.

Πιθανότατα δεν θα μπορέσουν να το δουν ούτε στις κινήσεις της κάρτας (ανάλογα σε πόσο "σχετικό" υπάλληλο θα πέσεις), οπότε θα πρέπει να ζητήσεις από το support της Leupay να σου στείλουν το 4ψήφιο μέσω e-mail (αυτό έκανε εγώ τελικά).

Φάνηκε σήμερα η χρέωση στις κινήσεις του 1 ευρώ (σε POS) και επίσης μία ένδειξη "LeuPay E <τετραψηφιος αρ.> , ο οποίος δεν είναι ο κωδικός γιατί τον δοκιμασα. Έστειλα και στο sup της LeuPay αλλά μου είπανε να το τσεκαρω στις κινησεις για να τον βρω... Επίσης σύνδεσα και μία MasterCard της Πειραιως αλλά και εκεί πάλι τα ίδια δεν είδα τον κωδικό ακόμα στις κινησεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...