Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να συμπληρώσω πάνω σ' αυτά που σωστά σου απάντησαν ήδη οι συμφορουμίτες, ότι πράγματι δεν υπάρχει καμία προμήθεια αυτή τη στιγμή από LeuPay σε Revolut μέσω της διαδικασίας Top Up by Card. Και τονίζω το "αυτή τη στιγμή", γιατί τα πάντα εξαρτώνται από τις μελλοντικές προθέσεις της Revolut. Προς το παρόν δεν έχει καθόλου έξτρα χρεώσεις και γι' αυτό είναι δωρεάν η συγκεκριμένη φόρτιση. Έχει υποσχεθεί ότι δεν θα βάλει έξτρα χρεώσεις για 1 χρόνο από την έκδοση της κάρτας και στο μέλλον θα επανεξετάσει το συγκεκριμένο θέμα. Παράλληλα όμως, το τελευταίο διάστημα έχει ήδη κάνει πίσω σε κάποια άλλα θέματα και έχει μειώσει κάποια όρια, όπως είναι αυτά της δωρεάν ανάληψης από ATM ή τα όρια πάνω από τα οποία πρέπει κάποιος υποχρεωτικά να πιστοποιηθεί κτλ.

 

Επομένως, κανένας δεν ξέρει για πόσο διάστημα θα κρατήσει η δωρεάν φόρτιση μέσω κάρτας και μένει να φανεί πόσο αξιόπιστη θα αποδειχτεί η Revolut και θα τηρήσει τις υποσχέσεις της τόσο σ' αυτό το θέμα, όσο και εν γένει.

 

Επιπλέον, ήθελα να σου αναφέρω ότι έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα και τους όρους στο αρχικό μήνυμά σου. Είναι άλλο πράγμα οι συνδεδεμένες κάρτες και άλλο οι κάρτες LeuPay που εκδίδεις με βάση τους διαθέσιμους λογαριασμούς σου (euro, usd, pound κτλ.).

 

Δηλαδή, έχεις δικαίωμα να συνδέσεις στο λογαριασμό σου μέχρι 5 κάρτες, κάρτες όμως που είναι από άλλες τράπεζες, είτε ελληνικές, είτε ξένες και να φορτίζεις με αυτές το λογαριασμό σου άμεσα και με χρέωση 1%.

Γι' αυτές τις κάρτες, δεν έχει καμία σχέση η LeuPay αν θα πληρώσεις κάποια λεφτά για την επανέκδοσή τους, αλλά εξαρτάται από το τι χρεώνει ο εκδότης τους όταν θα λήξουν.

 

Από εκεί και πέρα, για κάθε νομισματικό λογαριασμό που διατηρείς (eur, usd, pound κτλ.) μπορείς να εκδόσεις μόνο μία κάρτα LeuPay. Μία κάρτα για τον καθένα και όχι πέντε, όπως έγραψες παραπάνω. Αν θα έχεις παραπάνω από ένα λογαριασμό σε διάφορα νομίσματα (άρα και τόσες κάρτες), είναι καθαρά δική σου επιλογή.

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς περί ισοτιμίας και προμήθειας από ένα νόμισμα στο άλλο μέσα στους πολλαπλούς λογαριασμούς, δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα, γιατί εγώ έχω μόνο ένα λογαριασμό euro και τίποτα παραπάνω.

 

 

Φίλε ZackPrimer το post σου ήταν άκρως κατατοπιστικό! Είχα σκοπό να το κάνω κι εγώ μέσα στο ΣΚ που πέρασε, με φωτογραφίες από διάφορα ATM, αλλά βαρέθηκα και πλέον δεν χρειάζεται, αφού τα κάλυψες όλα!

 

Συμπληρωματικά σ' αυτά που έγραψες έχω να αναφέρω και κάτι άλλο που διαπίστωσα. Όλα τα ATM παρέχουν τη δυνατότητα να επιλέξεις "Άλλο Ποσό" κατά την ανάληψη, πλην της Εθνικής που έχει μόνο φιξαρισμένες τιμές.

 

Ως εκ τούτου, η Εθνική είναι η μοναδική τράπεζα, από τις 4 συστημικές, που δεν "συνεργάζεται" καθόλου καλά με τη LeuPay, γιατί:

α) Οι κάρτες της (χρεωστικές ή πιστωτικές), ακόμα και οι Mastercard, δεν μπορούν να συνδεθούν επιτυχώς με το λογαριασμό LeuPay για άμεση φόρτιση.

β) Τα ATM της δεν παρέχουν τη δυνατότητα αλλαγής ή απεμπλοκής PIN σε κάρτες LeuPay.

γ) Τα ATM της δεν παρέχουν τη δυνατότητα να κάνεις ανάληψη ό,τι ποσό επιθυμείς με κάρτες LeuPay.

δ) Τα ATM της δεν παρέχουν τη δυνατότητα εμφάνισης υπολοίπου σε κάρτες LeuPay (παρόλο που θεωρητικά είναι άσκοπο).

 

Οι άλλες 3 τράπεζες (Alpha, Eurobank, Πειραιώς) παρέχουν όλα τα παραπάνω.

Ο φίλος συμφορουμίτης φώτισε ένα από τα πιο παρεξηγημένα σκοτεινά σημεία. Εύγε. Ομολογώ ότι δεν υπήρχε στο νου μου αυτό το 5 κάρτες ανα λογαριασμό, ως είναι. Νόμιζα ότι το να συνδέσεις είναι να σου βγάλει 5 κάρτες (100€ ανά δύο χρόνια δλδ) πάνω στο LeuPay σου λογαριασμό IBAN. Πράγμα κουλό, αλλά έτσι μου δόθηκε να καταλάβω. Ενώ στη πραγματικότητα, λέγατε ότι μπορείς να συνδέσεις κάρτες π.χ. Eurobank Debit, Alpha Debit για να μπορείς να φορτίσεις τον LeuPay σου λογαριασμό.

Τονίστε το κάπου, δε νομίζω να είμαι μόνο εγώ ηλίθιος που κατάλαβα ότι να ναι... Είδες φίλε antikisor, ένα παράδειγμα σου έδωσε το πάτημα να βρεις το λάθος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα έκανα και εγώ λογαριασμό και ήρθε η κάρτα δύο ερωτησούλες μόνο  χρειάζεται να στείλουμε το μνμ που λέτε η γίνεται και online γιατι εγώ κατι έκανα online και μου έβγαλε οτι η κάρτα ενεργοποιήθηκε .

και η χρέωση για φόρτιση απο κάρτα Πειραιώς είναι 1 % ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έκανα και εγώ λογαριασμό και ήρθε η κάρτα δύο ερωτησούλες μόνο  χρειάζεται να στείλουμε το μνμ που λέτε η γίνεται και online γιατι εγώ κατι έκανα online και μου έβγαλε οτι η κάρτα ενεργοποιήθηκε .

και η χρέωση για φόρτιση απο κάρτα Πειραιώς είναι 1 % ?

Ναι στο πρώτο. Online είναι καλύτερα και πιο αξιόπιστα.

Ναι και στο 2ο με ελάχιστη προμήθεια τα 0,50€ όμως (για π.χ. 35€ δηλαδή πληρώνεις 0,50€ και όχι 0,35€). Έχε υπόψη σου όμως ότι δεν φορτίζεις γενικώς με κάρτες Πειραιώς. Μόνο η προπληρωμένη Webuy Mastercard της Πειραιώς έχει δοκιμαστεί επιτυχημένα και ίσως να δουλεύει (δεν έχω διαβάσει πουθενά εγγυημένα θετική αναφορά  για τις λοιπές χρεωστικές και πιστωτικές Mastercard της Πειραιώς) και κάποια άλλη Mastercard πάντα. Δεν δουλεύει σε καμία περίπτωση, καμία VISA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν διάβασες τι έγραψα;Είπα φορτίζει -σίγουρα και δοκιμασμένα από εμένα- με Webuy Πειραιώς όπως και με Eurobank Debit Mastercard. Kαι με άλλες Mastercard (εκτός από της Εθνικής), απλά δε μπορώ να σου πω για αυτές γιατί προσωπικά δεν τις έχω δοκιμάσει. Αν δεν έχεις καμία Mastercard και δεν έχεις και πρόθεση να βγάλεις, τότε ναι μόνο με έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exετε συνδεσει την LeuPay με την Revolut? Σε μενα αρνειται...ουτε με scan ουτε χειροκινητα μπορω

 

Τι σημαίνει "αρνείται". Τι μήνυμα σου βγάζει. Ξεκινάει από 5227 ο αριθμός της κάρτας σου (της leupay εννοώ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "αρνείται" λοιπόν. Δεν συνδέει; Συνδέει και δεν φορτίζει μετά; Βγάζει μήνυμα "Credit cards not accepted";

Μου έβγαζε " operation failed" αλλά όλα οκ πέρασε με την τρίτη προσπάθεια. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

εχθές άνοιξα λογαριασμό leupay. Την ίδια στιγμή έστειλα δικαιολογητικά και έκανα αίτημα να μου στείλουν κάρτα μέσω απλού ταχυδρομίου. Τώρα περιμένω και θα σας ενημερώσω σε πόσο καιρό θα έρθει. 

 

Έχει δοκιμάσει κανείς την virtual της leupost;; Δουλεύει;

 

Ευχαριστώ

 

9 Μαρτίου έκανα άιτηση για κάρτα μέσω ταχυδρομείου 28 Μαρτίου η κάρτα ήταν σπίτι. Την έκανα verify με το νούμερο της κάρτας και όλα οκ. Έχω συνδέσει επιτυχώς χρεωστική της Eurobank. 

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τρόπος ένα ποσό που έστειλα στη leupost να το στείλω πίσω στο λογαριασμό μου στη leupay.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 Μαρτίου έκανα άιτηση για κάρτα μέσω ταχυδρομείου 28 Μαρτίου η κάρτα ήταν σπίτι. Την έκανα verify με το νούμερο της κάρτας και όλα οκ. Έχω συνδέσει επιτυχώς χρεωστική της Eurobank. 

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τρόπος ένα ποσό που έστειλα στη leupost να το στείλω πίσω στο λογαριασμό μου στη leupay.

 

Ευχαριστώ

Υπάρχει.

Δηλωνεις την εικονική καρτα της leupost στο leypay και ανεβαζεις απο αυτην χρηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει.

Δηλωνεις την εικονική καρτα της leupost στο leypay και ανεβαζεις απο αυτην χρηματα.

 

Δεσμεύεις και "καταστρέφεις" όμως έτσι 1 από τις 5 διαθέσιμες θέσεις για σύνδεση κάρτας στη Leupay. Καλύτερα να τα αφήσει στη Leupost και να τα καταναλώσει με αυτή θεωρώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεσμεύεις και "καταστρέφεις" όμως έτσι 1 από τις 5 διαθέσιμες θέσεις για σύνδεση κάρτας στη Leupay. Καλύτερα να τα αφήσει στη Leupost και να τα καταναλώσει με αυτή θεωρώ...

Η ερωτηση ηταν αν μπορει να γινει και σε αυτην απαντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση ηταν αν μπορει να γινει και σε αυτην απαντησα.

 

Και σωστά απάντησες, απλά τον προέτρεψα να μην το κάνει. Υποθέτω ότι δεν μιλάμε για κανένα ποσό χιλιάδων Ευρώ άλλωστε. Ε αντι να ψωνίσει τα επόμενα 50-100-200 Ευρώ με τη Leupay, ας το κάνει με τη Leupost και μετά την παρατάει κιόλας αν θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...