Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες έστειλα ταυτότητα και λογαριασμό τηλεφώνου και τώρα είμαι στην φάση Verification request: Waiting card activation.Είμαι περίεργος να δω πόσες μέρες θα κάνει να έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ερώτηση μου είναι:

Εχω κάνει εγγραφή σε πλατφόρμα παροχής υπηρεσιών Σλοβενία - Κροατιά και δηλώνω την κάρτα leupay για την πληρωμή της πλατφόρμας.

Στην συνέχεια διαπιστώνω οτι τα 150 ευρώ που θα μου χρεώσουν αντί για να τρέχουν αυτοί για να φτιάξουν τα δεδομένα των προιόντων μου - τρέχω εγώ , και θέλω να ακυρώσω αυτή την διαδικασία-συνεργασία.

Ελα όμως που τους δήλωσα την κάρτα για την πληρωμή τους!!! 

Μπορούν  να μου κρατήσουν τα 150 ευρώ χωρίς την έγκριση μου.

Πήγα στον λογαριασμό μου leupay και από τα settings της κάρτας μου απενεργοποίησα το international transactions.

 

Μπορούν η όχι να μου κρατήσουν τα χρήμματα ;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες 2 επιστροφές από Refund που σου έκανε το ίδιο το PayPal ή ο πωλητής;

 

O πωλητης τις εκανε.

Αλλα μαλλον δεν εκανε ακριβως επιστροφες χρηματων

Απλα εβαλε χρηματα στον λογαριασμό μου

το αποτελεσμα ειναι το ιδιο σε αξια, αλλα τα χρηματα ετσι πηγαν στο balance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι προτιμοτερο να κανω στην Τουρκια με την καρτα της leupay, αναληψη απο atm για να εχω σε μετρητα το τοπικο νομισμα η' να πληρωνω απευθειας με την καρτα στα καταστηματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχω ενεργοποίηση απο όταν την πήρα ...

Συνδέεται κανονικά και απροβλημάτιστα. Δοκίμασε να γράψεις τον αριθμό της κάρτας στο Paypal χωρίς κενά ανά 4άδα αριθμών μήπως φταίει αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πωλητης τις εκανε.

Αλλα μαλλον δεν εκανε ακριβως επιστροφες χρηματων

Απλα εβαλε χρηματα στον λογαριασμό μου

το αποτελεσμα ειναι το ιδιο σε αξια, αλλα τα χρηματα ετσι πηγαν στο balance

Ναι,ουσιασικά δεν σου έκανε refund με την κυριολεκτική έννοια, αλλά σου έκανε μεταφορά των χρημάτων που αντιστοιχούσαν στο refund από το δικό του PayPal balance, στο δικό σου.

 

Η ερώτηση μου είναι:

Εχω κάνει εγγραφή σε πλατφόρμα παροχής υπηρεσιών Σλοβενία - Κροατιά και δηλώνω την κάρτα leupay για την πληρωμή της πλατφόρμας.

Στην συνέχεια διαπιστώνω οτι τα 150 ευρώ που θα μου χρεώσουν αντί για να τρέχουν αυτοί για να φτιάξουν τα δεδομένα των προιόντων μου - τρέχω εγώ , και θέλω να ακυρώσω αυτή την διαδικασία-συνεργασία.

Ελα όμως που τους δήλωσα την κάρτα για την πληρωμή τους!!! 

Μπορούν  να μου κρατήσουν τα 150 ευρώ χωρίς την έγκριση μου.

Πήγα στον λογαριασμό μου leupay και από τα settings της κάρτας μου απενεργοποίησα το international transactions.

 

Μπορούν η όχι να μου κρατήσουν τα χρήμματα ;

 

Ευχαριστώ

Για να μπορέσει κάποιος να σου απαντήσει με βεβαιότητα, θα πρέπει να γίνει αντιληπτό τι ακριβώς εννοείς με την πρόταση "δηλώνω την κάρτα leupay για την πληρωμή της πλατφόρμας". Κάνοντας εγγραφή/δήλωση μιας κάρτας (όχι αποκλειστικά της LeyPay) σε ένα οποιοδήποτε site, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, γιατί συνήθως δηλώνονται/αποθηκεύονται όλα τα στοιχεία της κάρτας (για ευκολία χρήσης), εκτός του πολύ σημαντικού τριψήφιου CVV κωδικού που χρειάζεται πάντα για την ολοκλήρωση οποιασδήποτε συναλλαγής. Επίσης η δήλωση μιας κάρτας δεν σημαίνει αυτομάτως και εντολή πληρωμής.

 

Άρα, αν δεν έχεις δώσει εντολής πληρωμής για τα 150€ και δεν έχεις χρησιμοποιήσει τον CVV κωδικό για την ολοκλήρωση της πληρωμής, δεν βλέπω πώς μπορεί το site να αντλήσει τα χρήματα. Πρέπει όμως να ξεκαθαρίσεις τι έχεις κάνει με την εν λόγω πλατφόρμα για να είσαι σίγουρος, γιατί ήταν κάπως γενικά αυτά που έγραψες και δεν είναι πλήρως αντιληπτά.

 

Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω αν σε καλύπτει μόνο η απενεργοποίηση του International Transactions, γιατί ίσως χρειάζεται να απενεργοποιήσεις και το Online Transactions μέχρι να διευθετηθεί οριστικά το θέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nik-nikol, on 26 Apr 2016 - 9:04 PM, said:snapback.png

Η ερώτηση μου είναι:

Εχω κάνει εγγραφή σε πλατφόρμα παροχής υπηρεσιών Σλοβενία - Κροατιά και δηλώνω την κάρτα leupay για την πληρωμή της πλατφόρμας.

Στην συνέχεια διαπιστώνω οτι τα 150 ευρώ που θα μου χρεώσουν αντί για να τρέχουν αυτοί για να φτιάξουν τα δεδομένα των προιόντων μου - τρέχω εγώ , και θέλω να ακυρώσω αυτή την διαδικασία-συνεργασία.

Ελα όμως που τους δήλωσα την κάρτα για την πληρωμή τους!!! 

Μπορούν  να μου κρατήσουν τα 150 ευρώ χωρίς την έγκριση μου.

Πήγα στον λογαριασμό μου leupay και από τα settings της κάρτας μου απενεργοποίησα το international transactions.

 

Μπορούν η όχι να μου κρατήσουν τα χρήμματα ;

 

Ευχαριστώ

Για να μπορέσει κάποιος να σου απαντήσει με βεβαιότητα, θα πρέπει να γίνει αντιληπτό τι ακριβώς εννοείς με την πρόταση "δηλώνω την κάρτα leupay για την πληρωμή της πλατφόρμας". Κάνοντας εγγραφή/δήλωση μιας κάρτας (όχι αποκλειστικά της LeyPay) σε ένα οποιοδήποτε site, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, γιατί συνήθως δηλώνονται/αποθηκεύονται όλα τα στοιχεία της κάρτας (για ευκολία χρήσης), εκτός του πολύ σημαντικού τριψήφιου CVV κωδικού που χρειάζεται πάντα για την ολοκλήρωση οποιασδήποτε συναλλαγής. Επίσης η δήλωση μιας κάρτας δεν σημαίνει αυτομάτως και εντολή πληρωμής.

 

Άρα, αν δεν έχεις δώσει εντολής πληρωμής για τα 150€ και δεν έχεις χρησιμοποιήσει τον CVV κωδικό για την ολοκλήρωση της πληρωμής, δεν βλέπω πώς μπορεί το site να αντλήσει τα χρήματα. Πρέπει όμως να ξεκαθαρίσεις τι έχεις κάνει με την εν λόγω πλατφόρμα για να είσαι σίγουρος, γιατί ήταν κάπως γενικά αυτά που έγραψες και δεν είναι πλήρως αντιληπτά.

 

Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω αν σε καλύπτει μόνο η απενεργοποίηση του International Transactions, γιατί ίσως χρειάζεται να απενεργοποιήσεις και το Online Transactions μέχρι να διευθετηθεί οριστικά το θέμα σου.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Θεωρώ ότι με κάλυψες με την απάντηση σου. Ευχαριστώ


Ναι,ουσιασικά δεν σου έκανε refund με την κυριολεκτική έννοια, αλλά σου έκανε μεταφορά των χρημάτων που αντιστοιχούσαν στο refund από το δικό του PayPal balance, στο δικό σου.

 

Για να μπορέσει κάποιος να σου απαντήσει με βεβαιότητα, θα πρέπει να γίνει αντιληπτό τι ακριβώς εννοείς με την πρόταση "δηλώνω την κάρτα leupay για την πληρωμή της πλατφόρμας". Κάνοντας εγγραφή/δήλωση μιας κάρτας (όχι αποκλειστικά της LeyPay) σε ένα οποιοδήποτε site, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, γιατί συνήθως δηλώνονται/αποθηκεύονται όλα τα στοιχεία της κάρτας (για ευκολία χρήσης), εκτός του πολύ σημαντικού τριψήφιου CVV κωδικού που χρειάζεται πάντα για την ολοκλήρωση οποιασδήποτε συναλλαγής. Επίσης η δήλωση μιας κάρτας δεν σημαίνει αυτομάτως και εντολή πληρωμής.

 

Άρα, αν δεν έχεις δώσει εντολής πληρωμής για τα 150€ και δεν έχεις χρησιμοποιήσει τον CVV κωδικό για την ολοκλήρωση της πληρωμής, δεν βλέπω πώς μπορεί το site να αντλήσει τα χρήματα. Πρέπει όμως να ξεκαθαρίσεις τι έχεις κάνει με την εν λόγω πλατφόρμα για να είσαι σίγουρος, γιατί ήταν κάπως γενικά αυτά που έγραψες και δεν είναι πλήρως αντιληπτά.

 

Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω αν σε καλύπτει μόνο η απενεργοποίηση του International Transactions, γιατί ίσως χρειάζεται να απενεργοποιήσεις και το Online Transactions μέχρι να διευθετηθεί οριστικά το θέμα σου.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου , με κάλυψες σε αυτό που ζητούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ταυτοποίηση;

Εγώ θέλω μόνο iban για να τον συνδέσω στο paypal.

 

Άνοιξε το account και βλέπεις πότε θα σου εμφανίσει ΙΒΑΝ. Νομίζω σου το δίνει πριν το στάδιο της ταυτοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις δύο τελευταίες ενημερώσεις, η εφαρμογή Leupost κρασάρει σε κινητό Android. Συγκεκριμένα βγάζει μήνυμα "δυστυχώς η εφαρμογή έχει σταματήσει", προχωρά στην οθόνη όπου δίνεις pin, και αφού το δώσεις ξαναβγάζει το ίδιο μήνυμα και κλείνει οριστικά. Έστειλα μήνυμα στο support πριν δυο μέρες, αλλά από προηγούμενη εμπειρία μου δεν θα ακούσω από αυτούς πριν περάσουν 4-5 ημέρες, και στο μεταξύ δεν έχω πρόσβαση ούτε στα χρήματά μου ούτε στην κάρτα, για να τη φορτίσω για αγορές. Καμιά ιδέα για κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...