Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μόνη περίπτωση για να το γλιτώσεις αυτό είναι να αποκτήσεις λογαριασμό σε αμερικάνικη τράπεζα και όχι δολαριακό σε άλλη χώρα.

 

Δεν αρκεί ούτε αυτό από μόνο του. Χρειάζεται να έχεις και δηλωμένη διεύθυνση στις ΗΠΑ ("Αμερικάνικο" Paypal πιο απλά). Στους Ευρωπαίους μας ζητάει υποχρεωτικά και μόνο ΙΒΑΝ (δηλαδή Ευρωπαϊκό λογαριασμό ουσιαστικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα αν έχεις δολλάρια στο paypal σου (πχ απο πωλήσεις στο ebay), αν δεν έχεις ΙΒΑΝ σε δολλάρια αμερικάνικης τράπεζας δεν μπορεις να τα "τραβήξεις" δίχως μετατροπή;  Σιγουρα ισχύει αυτό; Αν έχεις ΙΒΑΝ λογαριασμό σε δολλάρια σε κράτος της Ευρώπης δεν μπορείς να τα κάνεις ανάληψη σε εκείνο το λογαριασμό; 

 

Αν έχεις balance σε $, αγοράζεις σε $ μέχρι το ποσό που έχεις.

Δολαριακός λογαριασμός σε τράπεζα εκτός Αμερικής δεν συνδέεται στο paypal (έχω αλληλογραφία με το paypal για το θέμα αυτό).

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις balanse σε $, αγοράζεις σε $ μέχρι το ποσό που έχεις.

Δολαριακός λογαριασμός σε τράπεζα εκτός Αμερικής δεν συνδέεται στο paypal (έχω αλληλογραφία με το paypal για το θέμα αυτό).

Αυτο που λες στην αρχη δεν το καταλαβα. Εννοεις απλες αγορες σε $? Γιατι ο φιλος να τα τραβηξει σε τραπεζα Ευρωπαικη που δεχεται δολαρια εννοει νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες στην αρχη δεν το καταλαβα. Εννοεις απλες αγορες σε $? Γιατι ο φιλος να τα τραβηξει σε τραπεζα Ευρωπαικη που δεχεται δολαρια εννοει νομιζω...

 

Αναφέρομαι στη δυνατότητα σύνδεσης τραπεζικού δολαριακού λογαριασμού στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στη δυνατότητα σύνδεσης τραπεζικού δολαριακού λογαριασμού στο paypal.

Το οτι συνδεεται, συνδεεται. Το θεμα ειναι οτι δεν αξιζει να γινει (αν εχεις και λογαριασμο σε ευρω) λογω του οτι τρως διπλο currency exchange οπως περιεγραψε ο theopan Link.png Site: εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι συνδεεται, συνδεεται. Το θεμα ειναι οτι δεν αξιζει να γινει (αν εχεις και λογαριασμο σε ευρω) λογω του οτι τρως διπλο currency exchange οπως περιεγραψε ο theopan Link.png Site: εδω

 

Επαναλαμβάνω ότι, σε σχετική ερώτηση, για την προσθήκη στο paypal δολαριακού λογαριασμού που διατηρείται σε ελληνική τράπεζα, με στόχο τη φόρτιση του αντίστοιχου balance (σε $), το paypal απάντησε:

 

PayPal is not able to support a bank account denominated in US dollars that is not located on US soil. This is  because all funds are converted to your local currency before they leave the PayPal system. You can only register  your local bank account if it is denominated in your local currency or a register a US Bank Account from a branch  located in the United States, denominated in US Dollars.
A US Bank Account that has been added to your PayPal account, can be used for withdrawing funds
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επαναλαμβάνω ότι, σε σχετική ερώτηση, για την προσθήκη στο paypal δολαριακού λογαριασμού που διατηρείται σε ελληνική τράπεζα, με στόχο τη φόρτιση του αντίστοιχου balance (σε $), το paypal απάντησε:

 

PayPal is not able to support a bank account denominated in US dollars that is not located on US soil. This is  because all funds are converted to your local currency before they leave the PayPal system. You can only register  your local bank account if it is denominated in your local currency or a register a US Bank Account from a branch  located in the United States, denominated in US Dollars.
A US Bank Account that has been added to your PayPal account, can be used for withdrawing funds

 

Το ίδιο λετε. Απλα εσυ το εχεις και επισημα απο την PayPal. Ευχαριστουμε για την πληροφορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μία ερώτηση που ίσως και να ξανάγινε αλλά 150 σελίδες thread είναι λίγο too much οπότε θα το εκτιμούσα, αν έχει ήδη απαντηθεί, να με παραπέμψετε έστω με ένα link ! 

 

1) Ποια η ουσιαστική διαφορά του personal με το business account ? Από fees, features, τυχόν περιορισμούς ... γενικά τα υπέρ και τα κατά (προφανώς υπάρχει εταιρία οπότε και η δυνατότητα για business account)

 

2) Για αγορά myPOS  να υποθέσω ότι απαιτείται business account με το οποίο αυτό θα συνδεθεί...σωστά ?

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μία ερώτηση που ίσως και να ξανάγινε αλλά 150 σελίδες thread είναι λίγο too much οπότε θα το εκτιμούσα, αν έχει ήδη απαντηθεί, να με παραπέμψετε έστω με ένα link ! 

 

1) Ποια η ουσιαστική διαφορά του personal με το business account ? Από fees, features, τυχόν περιορισμούς ... γενικά τα υπέρ και τα κατά (προφανώς υπάρχει εταιρία οπότε και η δυνατότητα για business account)

 

2) Για αγορά myPOS  να υποθέσω ότι απαιτείται business account με το οποίο αυτό θα συνδεθεί...σωστά ?

 

Ευχαριστώ !

 

Λογικά...

 

1) το business είναι για εταιρίες κ' θα σου ζητάει τα στοιχεία της..

 

2) τι να το κάνεις το pos αν δεν έχεις μαγαζί για να κάνουν τις πληρωμές οι πελάτες σου?

 

 

Πάμε να δώσετε μια βοήθεια κ' σε εμένα..? :-) 

 

Άνοιξα λογαριασμό (personal), έδωσα τα στοιχεία μου, είδα τα στοιχεία του λογαριασμού (τα κατέβασα κ' σε .pdf μορφή) κ' παράγγειλα την κάρτα στέλνοντας όλα τα στοιχεία που μου ζητήθηκαν.

 

Όλα καλά μέχρι εδώ. 

 

Κλείνω τον browser, κάνω κάτι άλλες δουλίτσες στον υπολογιστή κ' μετά από λίγο πάω να ξαναδώ τον λογαριασμό μου......αλλά........δεν μου αναγνωρίζει το mail που καταχώρισα για το άνοιγμα του λογαριασμού :confused:  με αποτέλεσμα να μην έχω πρόσβαση στον λογαριασμό μου :mad:  

 

Έστειλα e-mail στο support με τα στοιχεία του λογαριασμού μου (είπαμε ότι κατέβασα το pdf αρχείο), μου έστειλαν ένα αυτοματοποιημένο mail που έλεγε ότι θα μου απαντήσουν σε 48 ώρες........αλλά.........έχει περάσει μια εβδομάδα κ' απάντηση δεν έχω :whistle:  

Τι γίνετε τώρα?  :huh: 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λογικά...

 

1) το business είναι για εταιρίες κ' θα σου ζητάει τα στοιχεία της..

 

2) τι να το κάνεις το pos αν δεν έχεις μαγαζί για να κάνουν τις πληρωμές οι πελάτες σου?

 

 

Πάμε να δώσετε μια βοήθεια κ' σε εμένα..? :-) 

 

Άνοιξα λογαριασμό (personal), έδωσα τα στοιχεία μου, είδα τα στοιχεία του λογαριασμού (τα κατέβασα κ' σε .pdf μορφή) κ' παράγγειλα την κάρτα στέλνοντας όλα τα στοιχεία που μου ζητήθηκαν.

 

Όλα καλά μέχρι εδώ. 

 

Κλείνω τον browser, κάνω κάτι άλλες δουλίτσες στον υπολογιστή κ' μετά από λίγο πάω να ξαναδώ τον λογαριασμό μου......αλλά........δεν μου αναγνωρίζει το mail που καταχώρισα για το άνοιγμα του λογαριασμού :confused:  με αποτέλεσμα να μην έχω πρόσβαση στον λογαριασμό μου :mad:  

 

Έστειλα e-mail στο support με τα στοιχεία του λογαριασμού μου (είπαμε ότι κατέβασα το pdf αρχείο), μου έστειλαν ένα αυτοματοποιημένο mail που έλεγε ότι θα μου απαντήσουν σε 48 ώρες........αλλά.........έχει περάσει μια εβδομάδα κ' απάντηση δεν έχω :whistle:  

Τι γίνετε τώρα?  :huh: 

 

 

Περίεργο....κάτι δεν έγινε σωστά.  Δοκίμασε με άλλο browser στον Η/Υ σου και αν έχεις smartphone κατέβασε την εφαρμογή της leupay και δοκίμασε να μπεις απο αυτή στον λογαριασμό σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μία ερώτηση που ίσως και να ξανάγινε αλλά 150 σελίδες thread είναι λίγο too much οπότε θα το εκτιμούσα, αν έχει ήδη απαντηθεί, να με παραπέμψετε έστω με ένα link ! 

 

1) Ποια η ουσιαστική διαφορά του personal με το business account ? Από fees, features, τυχόν περιορισμούς ... γενικά τα υπέρ και τα κατά (προφανώς υπάρχει εταιρία οπότε και η δυνατότητα για business account)

 

2) Για αγορά myPOS  να υποθέσω ότι απαιτείται business account με το οποίο αυτό θα συνδεθεί...σωστά ?

 

Ευχαριστώ !

 

Μην ανοίξεις business. Ένα σωρό χαρτούρα επιπλέον (ΓΕΜΗ, βεβαιώσεις επιμελητηρίων, έναρξη κλπ.) θέλει και δεν προσφέρει τίποτα επιπλέον. Ίσως μόνο σε περίπτωση προμήθειας myPOS προσφέρει κάτι (δεν είμαι σίγουρος καν αν "κολλάει" πάνω στο υπάρχον account ή ανοίγεις και νέο). Άνοιξε ένα personal και αν και όταν χρειαστείς και myPOS βλέπεις και κάνεις αναλόγως τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε έναν απλό λογαριασμό και αν θέλεις παραπάνω όρια και δεν σ φτάνουν ή τα καλύπτεις σε σύντομο χρονικό όριο άνοιξε και έναν δεύτερο σε άλλη παρόμοια σαν την leupay

 

;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά ! Σίγουρα θέλω να αποφύγω τη χαρτούρα.. μας φτάνει τόση γραφειοκρατία ! Πόσο μάλιστα αν δεν προσφέρει κάτι παραπάνω σε features το business !

 

EDIT : Παιδιά έχει δοκιμάσει να συνδέσει κανείς το leupay bank account του στη Neteller για δωρεάν αναλήψεις ? Έχει ξεφύγει η Neteller με 1,75% προμήθεια ανάληψης από την Net+ κάρτα της.. Αν ναι, στο πεδίο Bank City ποια πόλη συμπληρώνουμε (για τη Satabank..) ?

 

Ευχαριστώ !

Επεξ/σία από somebilly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει χρέωση στα εισερχόμενα εμβάσματα τα οποία είναι ΕΚΤΟΣ SEPA; Συγκεκριμένα το έμβασμα θα αποσταλεί ως

SHA(τα έξοδα επιμερίζονται), νόμισμα δολάρια, σε λογαριασμό της LeuPay που είναι και αυτός σε δολάρια. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει χρέωση σε αυτήν την περίπτωση;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+

 

 

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει χρέωση στα εισερχόμενα εμβάσματα τα οποία είναι ΕΚΤΟΣ SEPA; Συγκεκριμένα το έμβασμα θα αποσταλεί ως

SHA(τα έξοδα επιμερίζονται), νόμισμα δολάρια, σε λογαριασμό της LeuPay που είναι και αυτός σε δολάρια. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει χρέωση σε αυτήν την περίπτωση;

 

 

 

Γιατί δεν κοιτάς το site; Κάτω κάτω στην αρχική σελίδα του e-banking της Leupay έχει καρτέλα "Tarrif"

 

 

"Account Funding Fees: Funding via Bank transfer Free of charge"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...