Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα με την χαλάρωση των capital controls μπορούμε να συνδέσουμε χρεωστική visa της Πειραιώς με την leupay; Γιατί νομίζω πριν δεν γινόταν.

 

Εφόσον η φόρτιση τέτοιων καρτών όπως η Leupay αποτελεί "μεταφορά κεφαλαίων στο εξωτερικό" δεν εμπίπτει στην πρόσφατη "χαλάρωση" των cc καθώς συνεχίζει να μην επιτρέπεται κάτι τέτοιο με Ελληνικές κάρτες. Το πως γίνεται αυτή η δουλειά τόσον καιρό με τις Ελληνικές Mastercard βέβαια παραμένει ερώτημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η κάρτα έχει ισχύ 2 χρόνια και όχι 1 οπότε έχει μια έμμεση συνδρομή 5€ το έτος που τα θεωρώ λίγα για τα καλά που έχει δώσει εν μέσω CC.

 

Από όσα διαβάζω αριστερά και δεξιά, διαδικτυακές αγορές εξωτερικού γίνονται ξανά όπως παλιά, με ελληνική κάρτα και Paypal. Όταν λήξει η leupay μπορούμε να μεταφέρουμε το υπόλοιπο του λογαριασμού μας στο wallet και να μείνουμε μόνο με τη virtual?

Κι αν χρειαστεί να κάνουμε ανάληψη από Ελλάδα;(ανάγκη π.χ. ποτέ δεν ξέρεις) μπορούμε να μεταφέρουμε από το wallet στην revolut? Με τι κόστος;

 

Σε 18 μήνες που θα μου χρειαστεί μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά, το καταλαβαίνω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεότερα σε σχέση με ότι είχα γράψει είναι ότι την επόμενη μέρα (χθες) έγινε φόρτιση.

Στο καπάκι όμως που δοκιμάστηκε νέα φόρτιση, πάλι έβγαζε μήνυμα απόρριψης.

Σήμερα πάλι, έγινε μία φόρτιση αλλά δεύτερη δε μπορεί να γίνει!

 

Υπάρχει μήπως κάποιος περιορισμός για μία φόρτιση ανά μέρα; :mellow:

 

Κανένας δεν έχει τύχει να κάνει δύο φορτίσεις την ίδια μέρα να μας πει;

 

Από όσα διαβάζω αριστερά και δεξιά, διαδικτυακές αγορές εξωτερικού γίνονται ξανά όπως παλιά, με ελληνική κάρτα και Paypal. Όταν λήξει η leupay μπορούμε να μεταφέρουμε το υπόλοιπο του λογαριασμού μας στο wallet και να μείνουμε μόνο με τη virtual?

Κι αν χρειαστεί να κάνουμε ανάληψη από Ελλάδα;(ανάγκη π.χ. ποτέ δεν ξέρεις) μπορούμε να μεταφέρουμε από το wallet στην revolut? Με τι κόστος;

 

Φυσικά και μπορείς. Πάντα μπορούσες να μεταφέρεις από LeuPay στο LeuPost. Το αντίστροφο δε γινότανε αρχικά αλλά αυτό άλλαξε πρόσφατα και πλέον μπορείς και αυτό. Εν τω μεταξύ οι δύο υπηρεσίες είναι ανεξάρτητες. Εγώ π.χ. έχω μόνο LeuPost. Προφανώς λοιπόν και μπορείς να σταματήσεις τη μία από της δύο.

 

Τώρα όσων αφορά το κόστος μεταφοράς χρημάτων από το LeuPost στο Revolut, με ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω ποιο είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όσων αφορά το κόστος μεταφοράς χρημάτων από το LeuPost στο Revolut, με ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω ποιο είναι...

 

Μηδέν είναι νομίζω κι από τη Wallet. Από κανονική Leupay τουλάχιστον δεν χρεώνει τίποτα. (Εννοείται ότι φορτίζεις με την κάρτα και δεν στέλνεις έμβασμα που θα ήταν κουτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό αυτό. :)

 

Εν τω μεταξύ να επιβεβαιώσω ότι σε Eurobank Debit MasterCard δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με την επαλήθευση και το γέμισμα του LeuPay Wallet. Απλά σε αντίθεση με την Πειραιώς, που εμφανίζεται κανονικά ο κωδικός στις κινήσεις του λογαριασμού, για να γίνει η επαλήθευση της κάρτας Eurobank, χρειάζεται να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με την τράπεζα για να κοιτάξουν την κίνηση της κάρτας (όχι του λογαριασμού) και να σου δώσουν τον 4ψήφιο κωδικό επαλήθευσης. Από τη στιγμή που κάνεις την επαλήθευση, η φόρτιση της εικονικής κάρτας με κάποιο ποσό είναι άμεση!

 

Όσων αφορά τις χρεώσεις τώρα, είναι γνωστό ότι για φόρτιση ποσού από κάρτα, ισχύει 1% του ποσού φόρτισης, με ελάχιστη χρέωση 0,50 ευρώ. Άρα μέχρι το ποσό των 50 ευρώ υποτίθεται ότι χρεώνουν 0,50 ευρώ, ενώ για μεγαλύτερα ποσά χρεώνουν 1%. Για φόρτιση όμως 10 ευρώ, έγινε κράτηση μόλις 0,25 ευρώ!

Να υποθέτω ότι η ελάχιστη χρέωση έχει αλλάξει και είναι πλέων 0,25 ευρώ από 0,50;
Ας επιβεβαιώσει αν θέλει κάποιος που θα κάνει φόρτιση μέχρι 50 ευρώ να δούμε τι γίνεται.

Αν ισχύει γενικότερα, είναι πολύ καλό για όσους κάνουν συχνές και μικρές φορτίσεις για άμεσες αγορές πολύ χαμηλού κόστους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την λήξη του ενός έτους(ή δύο δεν θυμαμαι κάθε πότε είναι η χρέωση των 5€) πως γίνεται να καταργησουμε την κάρτα και να έχουμε μόνο leupost και την virtual που δεν έχει καμία χρεωση ανά έτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα όσων αφορά το κόστος μεταφοράς χρημάτων από το LeuPost στο Revolut, με ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω ποιο είναι...

H revolut βλέπει τη Leupost ως πιστωτική και μέχρι προσφατα δε μπορούσες να στείλεις χρήματα σε αυτη. Δεν έχω δοκιμάσει να στείλω τώρα που μπορείς μια και χρεώνεται η μεταφορά απο πιστωτική σε revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηδέν είναι νομίζω κι από τη Wallet. Από κανονική Leupay τουλάχιστον δεν χρεώνει τίποτα. (Εννοείται ότι φορτίζεις με την κάρτα και δεν στέλνεις έμβασμα που θα ήταν κουτό).

H revolut βλέπει τη Leupost ως πιστωτική και μέχρι προσφατα δε μπορούσες να στείλεις χρήματα σε αυτη. Δεν έχω δοκιμάσει να στείλω τώρα που μπορείς μια και χρεώνεται η μεταφορά απο πιστωτική σε revolut

Όντως όπως λέει ο spartak1, για κάποιο λόγο η εικονική LeuPost αναγνωρίζεται ως πιστωτική! (ενώ είναι χρεωστική)

Για φόρτιση λοιπόν 10€ από LeuPay Wallet (LeuPost) σε Revolut κάρτα υπήρξε μια μικρή χρέωση στο LeuPay Wallet 0.10€

Δηλαδή 1% του ποσού φόρτισης... Μια χαρά δηλαδή και ΑΜΕΣΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την λήξη του ενός έτους(ή δύο δεν θυμαμαι κάθε πότε είναι η χρέωση των 5€) πως γίνεται να καταργησουμε την κάρτα και να έχουμε μόνο leupost και την virtual που δεν έχει καμία χρεωση ανά έτος;

 

Δεν υπάρχει καμία χρέωση 5€. Χρεώνεται μόνο η έκδοση κάρτας με 10€ ανά δύο έτη. Απλά δεν θα ζητήσεις λοιπόν να σου στείλουν νέα κάρτα όταν λήξει αυτή που έχεις και δεν θα χρεωθείς το 10ευρο. Υποθέτω -δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν υπάρχει και κανείς που να είναι πελάτης πάνω από 2 χρόνια ως τώρα- ότι θα μπορείς να κρατήσεις το λογαριασμό σου ενεργό ακόμα και χωρίς κάρτα. Τα 10€ πάντως είναι ασήμαντο ποσό για να στερήσεις τόση λειτουργικότητα από το λογαριασμό σου. Αν το σκέφτεσαι τόσο καλύτερα να εγκαταλείψεις τελείως τη Leupay και να μείνεις με τη Leupost (Wallet). Ούτως ή άλλως δίνει και αυτή ατομικό ΙΒΑΝ πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα με ρωτήσουν για να μου στείλουν καινούργια κάρτα ή θα την στείλουν και θα κάνουν την χρέωση περιμένοντας να βάλω χρήματα ώστε να τραβήξουν το 10€;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι μπορεί να σου απαντήσει κάποιος πάνω σε αυτό, αφού η υπηρεσία είναι καινούργια και προφανώς δεν υπάρχουν κάποιοι που έχουν βρεθεί σε αυτή τη θέση. Το καλύτερο θα ήταν να στείλεις σχετικό μήνυμα στο support τους. Αν πάλι κάνω λάθος και γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ας ενημερώσει.

 

Τα νεότερα σε σχέση με ότι είχα γράψει είναι ότι την επόμενη μέρα (χθες) έγινε φόρτιση.

Στο καπάκι όμως που δοκιμάστηκε νέα φόρτιση, πάλι έβγαζε μήνυμα απόρριψης.

Σήμερα πάλι, έγινε μία φόρτιση αλλά δεύτερη δε μπορεί να γίνει!

 

Υπάρχει μήπως κάποιος περιορισμός για μία φόρτιση ανά μέρα; :mellow:

Σχετικά με το παραπάνω, παρατηρείται ότι το φαινόμενο συνεχίζεται και ενα νέο στοιχείο είναι ότι η μέγιστη φόρτιση που μπορεί να γίνει από χρεωστική Πειραιώς (MasterCard) είναι μια φόρτιση 10€ max. ανά μέρα!

Ας επιβεβαιώσει κάποιος με τέτοια χρεωστική αν γνωρίζει.

Ισχύει γενικότερα ή μόνο στον αδερφό μου για κάποιο περίεργο λόγο.

Αρχικά πήγε το μυαλό μου στα ημερήσια όρια των τραπεζών, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι είμαστε στα μέσα του μήνα, που λέγεται ότι φτάνουν στα όρια οι τράπεζες. Αλλά και πάλι δε μου κάθεται καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ενα νέο στοιχείο είναι ότι η μέγιστη φόρτιση που μπορεί να γίνει από χρεωστική Πειραιώς (MasterCard) είναι μια φόρτιση 10€ max.

Άκυρο αυτό με τα 10€ όριο, αφού σήμερα έβαλε 15€ και τα πήρε. Ισχύει όμως η μία φόρτιση ανα μέρα!

 

Εν τω μεταξύ έχει άλλο πρόβλημα τώρα.

Έκανε δεύτερη φορά φόρτιση της Revolut από την LeuPost και δε τον αφήνει να μπει στην εφαρμογή της Revolut αν δεν κάνει Verify την κάρτα (LeuPost) και ταυτοποίηση.

Το πρόβλημα βρίσκεται στην επαλήθευση της κάρτας αφού δεν εμφανίζεται ο 4ψήφιος κωδικός επαλήθευσης στις κινήσεις, στην εφαρμογή LeuPay Wallet!

Για κάποιο λόγο, ενώ θα έπρεπε να εμφανίζεται κάτι τύπου: Revolut*1234*, φαίνεται μόνο το Revolut*

(δεν εμφανίζει δηλαδή τον 4ψήφιο μετά το πρώτο *)

Στη αντίστοιχη διαδικασία επαλήθευσης της LeuPost στο PayPal δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα. Φαίνεται κανονικά ο αντίστοιχος 4ψηφιος.

Μήπως έχει να κάνει με αυτό που λέει ο spartak1, ότι δεν υποστηρίζουν τέτοιες κάρτες;

Ενημερωτικά πάντως εμένα μου έχουν πει από το support ότι δεν υποστηρίζουν prepaid debit για φόρτωση. Υποστηρίζουν μόνο debit.

Περισσότερα για αυτό το θέμα από αυτό το μήνυμα και κάτω...

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/page-483?do=findComment&comment=55053741

Αν έχει κάνει κάποιος τη διαδικασία επαλήθευσης κάρτας LeuPost στη Revolut, ας ενημερώσει τι έγινε στη δική του περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα με ρωτήσουν για να μου στείλουν καινούργια κάρτα ή θα την στείλουν και θα κάνουν την χρέωση περιμένοντας να βάλω χρήματα ώστε να τραβήξουν το 10€;;

 

Θεωρώ ότι θα σε ρωτήσουν, δηλαδή θα πρέπει να ζητήσεις εσύ αποστολή της νέας μέσα από το site. Γιατί έχει 2 τρόπους αποστολής (με απλό ταχυδρομείο ή courier), οπότε θα πρέπει να επιλέξεις πως θέλεις να αποσταλεί. Ρώτα στο support καλύτερα. Δεν μπορούμε να ξέρουμε από τώρα και για μένα τουλάχιστον είναι ασήμαντο θέμα αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεότερα σε σχέση με ότι είχα γράψει είναι ότι την επόμενη μέρα (χθες) έγινε φόρτιση.

Στο καπάκι όμως που δοκιμάστηκε νέα φόρτιση, πάλι έβγαζε μήνυμα απόρριψης.

Σήμερα πάλι, έγινε μία φόρτιση αλλά δεύτερη δε μπορεί να γίνει!

 

Υπάρχει μήπως κάποιος περιορισμός για μία φόρτιση ανά μέρα; :mellow:

Λοιπόν παιδιά, το μυστήριο μάλλον λύθηκε σε ότι αφορά αυτό το θέμα.

Από ότι φαίνεται, για τον περίεργο αυτό περιορισμό ευθύνεται η έκδοση της εφαρμογής για το iOS! (που χρησιμοποιεί ο αδερφός μου)

Περάσαμε την εφαρμογή και κάναμε Register τον λογαριασμό του σε κινητό Android και δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

Ούτε στο ποσό, ούτε στη συχνότητα φόρτισης.

Ήξερα ότι η έκδοση για στο iOS έχει περιορισμένες πληροφορίες, (δεν εμφανίζεται το IBAN και αναλυτικά οι κινήσεις τις κάρτας) αλλά να σε περιορίζει και στις φορτίσεις, δεν το περίμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...