Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, turbat0s είπε

Δεν υφίσταται "ακατάσχετος λογαριασμός" που λένε?

Πριν τη revo τί έκανες?

Ακατάσχετος ΜΟΝΟ ενας λογαριασμος και ΜΟΝΟ για καταθεσεις υψους 1250 ευρω ανα μηνα

οχι να έχεις μέσα υπολοιπο 1250... αλλα σύνολο να έχουν περάσει απο τον λογαριασμό σου 1250 σε ενα μηνα... απο εκει και πανω... κατασχεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, InsertCoinToJoi είπε

Ακατάσχετος ΜΟΝΟ ενας λογαριασμος και ΜΟΝΟ για καταθεσεις υψους 1250 ευρω ανα μηνα

οχι να έχεις μέσα υπολοιπο 1250... αλλα σύνολο να έχουν περάσει απο τον λογαριασμό σου 1250 σε ενα μηνα... απο εκει και πανω... κατασχεση!

Ο άλλος από πάνω όμως λέει ότι του έχουν κατασχεθεί ΟΛΟΙ οι λογαριασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ο άλλος από πάνω όμως λέει ότι του έχουν κατασχεθεί ΟΛΟΙ οι λογαριασμοί.

ολοι ολοι κατάσχονται ΜΟΝΟ οταν δεν εχει δηλωθει κανενας ακατασχετος στο taxisnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Χαβαλε κανει.

Oχι δεν κάνω χαβαλέ. Συγνώμη αλλά έπρεπε να αναφέρω ότι έχω ακατάσχετο και μέχρι το ύψος των 1,250€ τον μήνα δεν έχω πρόβλημα. Την Revolout την έχω για να μπορώ να κινώ κάποια ποσά πάνω από τα 1,250 και για να έχω κάποιο ποσό (όχι μεγάλο) για λόγους ασφαλείας σε περίπτωση που γίνει κάτι με τις δεσμεύσεις να μην μείνω άφραγκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ανάληψη 280€ από τράπεζα Αυστρίας η Εθνική ήθελε 2€ και η Πειραιώς 3€

Πότε ξεκίνησε αυτό το νέο κόλπο αναρωτιέμαι? Είναι του Δία χρέωση?

Επίσης απόσο ξέρω είναι πιο ακριβό σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες έτσι? (Ανάληψη από ΑΤΜ Πειραιώς με κάρτα Eurobank) το οποίο έχω την αίσθηση ότι είναι πλεον παράνομο.

Το ύψος της προμήθειας πρέπει να είναι ίδιο εντός ΕΕ όπως με τα εμβάσματα.

Επεξ/σία από akis_geo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akis_geo είπε

Για ανάληψη 280€ από τράπεζα Αυστρίας η Εθνική ήθελε 2€ και η Πειραιώς 3€

Πότε ξεκίνησε αυτό το νέο κόλπο αναρωτιέμαι? Είναι του Δία χρέωση?

Επίσης απόσο ξέρω είναι πιο ακριβό σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες έτσι? (Ανάληψη από ΑΤΜ Πειραιώς με κάρτα Eurobank) το οποίο έχω την αίσθηση ότι είναι πλεον παράνομο.

Το ύψος της προμήθειας πρέπει να είναι ίδιο εντός ΕΕ όπως με τα εμβάσματα.

Από πότε η χρέωση κάποιας υπηρεσίας είναι παράνομη και για ποιο λόγο το ύψος της προμήθειας πρέπει να είναι ίδιο εντός ΕΕ όπως με τα εμβάσματα; Επειδή το λέει ο akis_geo; Γιατί νομοθεσία για κάτι τέτοιο δεν υπάρχει

Μιλάτε σαν παππούδια που αράζουν σε καφενείο για μια υπηρεσία που εμπλέκει Card Association (Mastercard), Payment Service (Euronet), Card issuing bank (Revolut, N26 + μαμάδες τους) και ιδιοκτήτη ATM (Eurobank, NBG κλπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, EuphangeL said:

Από πότε η χρέωση κάποιας υπηρεσίας είναι παράνομη και για ποιο λόγο το ύψος της προμήθειας πρέπει να είναι ίδιο εντός ΕΕ όπως με τα εμβάσματα; Επειδή το λέει ο akis_geo; Γιατί νομοθεσία για κάτι τέτοιο δεν υπάρχει

Μιλάτε σαν παππούδια που αράζουν σε καφενείο για μια υπηρεσία που εμπλέκει Card Association (Mastercard), Payment Service (Euronet), Card issuing bank (Revolut, N26 + μαμάδες τους) και ιδιοκτήτη ATM (Eurobank, NBG κλπ) 

Μα αυτό είναι το θέμα που συζητάμε, δηλαδή γιατί πράγμα θες να μιλάμε για το ισοσκελές τρίγωνο?!

Αυτό που λέμε είναι οτι μέχρι τώρα δεν υπήρχαν χρεώσεις και από κάποια στιγμή και μετά έχουν μπει υπέρογκες για τα ευρωπαϊκά δεδομένα χρεώσεις. Όλες οι υπηρεσίες/τράπεζες όπως βλέπεις είναι ευρωπαϊκές και υπόσχονται μέχρι 200ευρω δωρεάν ανάληψης στην Ευρώπη και από εκεί και πέρα προμήθεια, ε λοιπόν στην δήθεν ευρωπαϊκή Ελλάδα δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Αυτό ερευνούμε, την βίαιη αποστροφή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Μα αυτό είναι το θέμα που συζητάμε, δηλαδή γιατί πράγμα θες να μιλάμε για το ισοσκελές τρίγωνο?!

Αυτό που λέμε είναι οτι μέχρι τώρα δεν υπήρχαν χρεώσεις και από κάποια στιγμή και μετά έχουν μπει υπέρογκες για τα ευρωπαϊκά δεδομένα χρεώσεις. Όλες οι υπηρεσίες/τράπεζες όπως βλέπεις είναι ευρωπαϊκές και υπόσχονται μέχρι 200ευρω δωρεάν ανάληψης στην Ευρώπη και από εκεί και πέρα προμήθεια, ε λοιπόν στην δήθεν ευρωπαϊκή Ελλάδα δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Αυτό ερευνούμε, την βίαιη αποστροφή!

Το σαν παππούδια είναι το πρόβλημα, όχι το θέμα που συζητάτε. Βλέπω δεν έλαβες υπόψιν σου καθόλου την 2η μου παράγραφο

Αυτό που αναφέρεις αφορά το σκέλος Card issuing bank. Στο σκέλος αυτό σου υπόσχονται δωρεάν ανάληψη μέχρι €200 ή whatever. Στα υπόλοιπα δεν μπορούν, ούτε γίνεται να σου υποσχθεθούν τίποτα

Πως να το θέσω πιο μπακαλίστικα; Αν εγώ είμαι ιδιοκτήτης ATM στην γειτονιά σου και για να μπεις στον χώρο που έχω το ATM ορίσω είσοδο €10 με ποτό, θα χρεωθείς €10 για την ανάληψη σου. Η N26 δεν έχει σχέση

Στην προκειμένη το Payment Service λόγω τουριστικής περιόδου έβαλε καπέλο

Επεξ/σία από EuphangeL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, EuphangeL said:

Το σαν παππούδια είναι το πρόβλημα, όχι το θέμα που συζητάτε. Βλέπω δεν έλαβες υπόψιν σου καθόλου την 2η μου παράγραφο

Αυτό που αναφέρεις αφορά το σκέλος Card issuing bank. Στο σκέλος αυτό σου υπόσχονται δωρεάν ανάληψη μέχρι €200 ή whatever. Στα υπόλοιπα δεν μπορούν, ούτε γίνεται να σου υποσχθεθούν τίποτα

Πως να το θέσω πιο μπακαλίστικα; Αν εγώ είμαι ιδιοκτήτης ATM στην γειτονιά σου και για να μπεις στον χώρο που έχω το ATM ορίσω είσοδο €10 με ποτό, θα χρεωθείς €10 για την ανάληψη σου. Η N26 δεν έχει σχέση

Στην προκειμένη το Payment Service λόγω τουριστικής περιόδου έβαλε καπέλο

Σε καταλαβαίνω, όμως εάν αλλάζουν οι χρεώσεις  λόγο καλοκαιρινής περιόδου κάπου υπάρχει πρόβλημα. Οπότε κρατάω μόνο αυτό από το μήνυμα σου μιας και όταν δεν υπήρχαν χρεώσεις πάλι οι ίδιοι μεσάζοντες εμπλέκονταν. 

Card Association (Mastercard), Payment Service (Euronet), Card issuing bank (Revolut, N26 + μαμάδες τους) και ιδιοκτήτη ATM (Eurobank, NBG κλπ) 

Σε συναλλαγές Ευρώπης και Ασίας με revolut ουδέποτε πλήρωσα σε ΑΤΜ. Πιο πολύ για ελληνική πατέντα μου μοιάζει σε βάρος των ανυποψίαστων παραθεριστών.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Σε καταλαβαίνω, όμως εάν αλλάζουν οι χρεώσεις  λόγο καλοκαιρινής περιόδου κάπου υπάρχει πρόβλημα. Οπότε κρατάω μόνο αυτό από το μήνυμα σου μιας και όταν δεν υπήρχαν χρεώσεις πάλι οι ίδιοι μεσάζοντες εμπλέκονταν.  

Card Association (Mastercard), Payment Service (Euronet), Card issuing bank (Revolut, N26 + μαμάδες τους) και ιδιοκτήτη ATM (Eurobank, NBG κλπ) 

Σε συναλλαγές Ευρώπης και Ασίας με revolut ουδέποτε πλήρωσα σε ΑΤΜ. Πιο πολύ για ελληνική πατέντα μου μοιάζει σε βάρος των ανυποψίαστων παραθεριστών. 

Δυστυχως δεν είναι μόνο Ελληνική πατέντα. ΤΑ atm της euronet παντού στην Ευρωπή έχουν έξτρα χρέωση χρήσης εδω και καιρό. Επίσης απο πέρσι στην Ισπανία μερικές κανονικές τράπεζες άρχισαν και αυτές να χρεώνουν τη χρήση των atm τους από ξένες κάρτες. Δε θεωρώ λογική τη χρέωση, αλλά δεν ανακαλύψαμε εμείς στην Ελλάδα τη χρέωση αυτη

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, spartak1 said:

Δυστυχως δεν είναι μόνο Ελληνική πάτέντα. ΤΑ atm της euronet παντού στην Ευρωπή έχουν έξτρα χρέωση χρήσης εδω και καιρό. Επίσης απο πέρσι στην Ισπανία μερικές κανονικές τράπεζες άρχισαν και αυτές να χρεώνουν τη χρήση των atm τους. Δε θεωρώ λογική τη χρέωση, αλλά δεν ανακαλύψαμε εμείς στην Ελλάδα τη χρέωση αυτη

Παράξενο, να μην έχουμε χρεώσεις σε χώρες εκτός Ευρώπης και να έχουμε εντός Ευρώπης.

Κάπου διάβασα ή εδώ ή στο revolut community κάποιοι που δήλωναν τις κάρτες τους ως πιστωτικές στα atm δεν είχαν επιπλέον χρεώσεις, θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Παράξενο, να μην έχουμε χρεώσεις σε χώρες εκτός Ευρώπης και να έχουμε εντός Ευρώπης. 

Κάπου διάβασα ή εδώ ή στο revolut community κάποιοι που δήλωναν τις κάρτες τους ως πιστωτικές στα atm δεν είχαν επιπλέον χρεώσεις, θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. 

Επίσης να σημειώσω ότι οι χρεώσεις των atm είναι συνήθεις και στις ΗΠΑ (σαν κι αυτες που συζητάμε εδώ)

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν από ότι γνωρίζω έχουμε τα εξης:

Σύστημα Δίας είναι το σύστημα που συνδέθηκαν οι τράπεζες δίνοντας έναν μόνο λογαριασμό από κάθε πελάτη τους (κύριος η primary acc), για να μπορούν οι πελάτες να συναλασσονται διατραπεζικό (εντός Ελλάδας) μόνο με δύο συναλλαγές ερώτηση υπολοίπου και ανάληψη μετρητών. Οκ μέχρι εδώ? Συνεχίζουμε διαβάζοντας στο σαιτ της Δίας ότι κράτα προμήθειες για τις συναλλαγές αν θυμάμαι σωστα 0.06€ ερώτηση υπολοίπου και 0.10 η 0.15€ για ανάληψη. Τις προμήθειες αυτές τις χρεώνει η τράπεζα που τηρεί τον λογαριασμό στον πελάτη δλδ τα 0.10 γίνονται 2€ χρέωση σε σένα από την eurobank που τηρείς λογαριασμό για την διαμεσολαβηση της με το Δίας. (π'ηγες στην Πειραιώς για ανάληψη και συνέβη όλο αυτό). Παράδειγμα ήταν. Πάμε παρακάτω. Ξένες τράπεζες συνδεδεμένες στο Δίας. Έχουμε είτε revolout είτε n26 οι οποίες διαφημιζουν δωρεάν χρήση atm. Απλά μέχρι τώρα ρουφαγαν το κόστος και άλλαξαν πολιτική. Ο  μόνος που μπορεί να χρεώσει τον λογαριασμό σου είναι η τραπεζα που τηρείται (πάντα με κάποιο πρόσχημα). Να ρωτήσετε την revolout που πήγε το 2€, και όχι στην Ελλάδα λοιπόν. Εγώ πιστεύω πως αν δεν είναι συναλλαγματικη διαφορά απλά ξύπνησαν εκεί στο revoloutοτι οι Έλληνες πληρωνουν να πάρουμε και εμείς κάτι. Άλλωστε η μηδενική προμήθεια atm είναι γνωστό κίνητρο στην αρχή συνεργασίας (το είχε και η HSBC στην Ελλάδα) όπου βέβαια μετά άλλαξε και αυτή. Αυτά. Σας ευχαριστώ πάω να βουτήξω, κουράστηκα. 

 

Επεξ/σία από mkaliv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...