Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόση είναι η χρονική διάρκεια για να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός; να επισημάνω ότι έστειλα αστυνομική ταυτότητα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 hours ago, djuan1988 said:

Google Pay και στη Γερμανία από σήμερα.

Και για την revolut λένε ότι έρχεται σύντομα στο google pay. Μιας και δεν έχω google pay, ζήτησα έκδοση κάρτας Ν26 σε Ισπανία που είναι συμβατή με Apple Pay.

Το αρνητικό είναι πως οποία κάρτα και αν έχεις θα πρέπει να ζητήσεις επανέκδοση σε χώρα που υποστηρίζεται ο ένας από τους 2 τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Και για την revolut λένε ότι έρχεται σύντομα στο google pay. Μιας και δεν έχω google pay, ζήτησα έκδοση κάρτας Ν26 σε Ισπανία που είναι συμβατή με Apple Pay.

Το αρνητικό είναι πως οποία κάρτα και αν έχεις θα πρέπει να ζητήσεις επανέκδοση σε χώρα που υποστηρίζεται ο ένας από τους 2 τρόπους.

Δεν νομίζω πως χρειάζεται επανέκδοση, την Ν26 μου στην έστειλαν Ελλάδα και την ενεργοποίησα σε Google Account με διεύθυνση ενός φίλου στην Σλοβακία και παίζει μια χαρά. Απλά το σταμάτησα γιατί δεν μου άρεσε η όλη φάση του διπλού account. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, georgerov said:

Δεν νομίζω πως χρειάζεται επανέκδοση, την Ν26 μου στην έστειλαν Ελλάδα και την ενεργοποίησα σε Google Account με διεύθυνση ενός φίλου στην Σλοβακία και παίζει μια χαρά. Απλά το σταμάτησα γιατί δεν μου άρεσε η όλη φάση του διπλού account. 

Με την ''ελληνική'' n26 το δοκιμάζω από τότε που μπήκε στην πλατφόρμα του apple pay και δεν περνιέται. Έκανα διάφορα κόλπα, μέχρι που είπατε και εσείς εδώ οτι θέλει επανέκδοση σε χώρα που υποστηρίζεται. Αυτό ειναι και το πιο λογικό, διαφορετικά θα το διαφήμιζαν οτι ειναι διαθέσιμο σε όλους. Το google account είναι ένα άλλο είδος λογαριασμού και δεν έχει σχέση με το google pay/ android pay. Όπως επίσης η εφαρμογή google pay δεν υπάρχει στο ελληνικό play store γιατί δεν υποστηρίζετε προς το παρόν. 

Και στο site της N26 λέει

To set up Apple Pay in your N26 app, just go to the card settings and click on "Add to Apple Wallet". Please note: It is essential that your iPhone region (Settings> General> Language & Region) matches the country where your Mastercard was issued.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Κυριακή δημιούργησα λογαριασμό περίμενα να πιστοποιηθεί ο λογαριασμός με τα έγγραφα που είχα στείλει (ταυτότητα, selfie). Μέχρι και χθες δεν είχε συμβεί τπτ. Ήμουν ακόμα στην αναμονή για επιβεβαίωση. Σήμερα το πρωί προσπαθώ πάλι να μπω. Μου έλεγε incorrect mail or password. Προσπαθώ να κάνω reset τον κωδικό. Αλλά βάζοντας το mail μου έβγαζε error. 

Επικοινωνώ με το Chat μου λέει ότι δεν βλέπουν κάτι περίεργο και θα το προωθήσουν στο αρμόδιο τμήμα. 

Τώρα το απόγευμα προσπάθησα πάλι να κάνω login αλλά τα ίδια. Προσπάθησα να κάνω και reset. Κάνω την διαδικασία πατάω στο λινκ που ήρθε στο mail μου βάζω άλλο κωδικό βάζω το zip code της διεύθυνσης μου και έπαιρνα πάλι error ότι ο τκ είναι λάθος. 

Ανοίγω πάλι το Chat μιλούσα εκεί με μια και βλέπω ότι μου ήρθε mail. Μου απάντησαν από την πρωινή επικοινωνία και μου είπαν ότι μπορώ το Σάββατο 30/6 να κάνω εκ νέου λογαριασμό. 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι είχε γίνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα N26 και μου ήρθε και η κάρτα. Λεφτά πως βάζουμε όμως; Μπορώ να πάω σ' ενα ATM και να κάνω κατάθεση; Υπάρχει προμήθεια, κι αν ναι, πόσο ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Borden είπε

Έκανα N26 και μου ήρθε και η κάρτα. Λεφτά πως βάζουμε όμως; Μπορώ να πάω σ' ενα ATM και να κάνω κατάθεση; Υπάρχει προμήθεια, κι αν ναι, πόσο ειναι;

Mε τραπεζικό έμβασμα. Μέσω ebanking κόστος 1 ευρώ/ έμβασμα (για τις 4 μεγαλύτερες τράπεζες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ευρω αν έχεις λογαριασμό σε ελληνικη τραπεζα ομως, σωστα;

Επισης, εκανα μεταφορά απο Βουλγάρικη τράπεζα σε Ν26 και χρεωθηκα 10 ευρω, μηπως έγινε καποιο λάθος, ή αυτο ειναι το κόστος για τραπεζες απο Βουλγαρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Borden είπε

1 ευρω αν έχεις λογαριασμό σε ελληνικη τραπεζα ομως, σωστα;

Επισης, εκανα μεταφορά απο Βουλγάρικη τράπεζα σε Ν26 και χρεωθηκα 10 ευρω, μηπως έγινε καποιο λάθος, ή αυτο ειναι το κόστος για τραπεζες απο Βουλγαρια;

Αυτο που γράφω αφορα τις Ελληνικές τράπεζες. Για Βουλγαρία πρέπει να ρωτησεις στην τράπεζα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ως SEPA και μου το κανανε SWIFT, αποτι καταλαβα

edit: βασικα επειδη το googlara αυτο που με ρωτησες, δεν ειδα πουθενα επιλογη για BEN, SHA, η OUR

Επεξ/σία από Borden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρέωση της Βουλγάρικης είναι αυτή. Ουσιαστικά παίζει να γίνεται επειδή στη Βουλγαρία έχουν λέβα, οπότε ίσως για αυτό να χρεώνουν τόσα. Και πάλι καλά είσαι να ξέρεις, γιατί εγώ έτυχε σε Βουλγάρικο να στείλω λεφτά και σε Ελληνικό αλλά και σε βουλγάρικο, και επειδή ουσιαστικά έχεις λογαριασμό σε ξένο νόμισμα (Ευρώ) για αυτούς, εμένα με χρέωσε 24 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπώθηκε, η έκδοση κάρτας είναι με βάση την διεύθυνση αποστολής. Οπότε εάν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει Apple Pay ή google pay θα πρέπει να ζήτηση έκδοση κάρτας σε υποστηριζόμενη χώρα. 

 

 

4F94B08A-07F8-4394-8298-39C1E3D0929E.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2018 στις 11:49 ΠΜ, alexpen είπε

Κάντο μην αγχώνεσαι!

Ήρθε και σε εμένα εδώ και λίγο καιρό, ευχαριστώ τον φίλο @alexpen για την προτροπή του. Μου άρεσε που υπήρχε αυτόματα η δυνατότητα να περαστεί η κάρτα στο πορτοφόλι. Ούτε σκαναρίσματα με την κάμερα, ούτε τίποτα!

 

A82265F1-F20E-40B3-85BC-B3A23F6B3ACB.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...