Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, papars είπε

Βλέπω στην πρώτη σελίδα του νήματος ότι δεν γίνεται η έκδοση από ελλάδα.  Ισχύει αυτό ή υπάρχει κάπου ενημερωμένος οδηγός;

Εκτός και αν εννοείς για το Apple Pay, οπότε όχι, αν εκδοθεί η κάρτα Ελλάδα δε γίνεται να περαστεί στο Apple Pay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Doubt είπε

Γίνεται κανονικά με ελληνική ταυτότητα. Κάνε εγκατάσταση την εφαρμογή και θα σε καθοδηγήσει βήμα-βήμα.

 

16 λεπτά πριν, yazidis είπε

Εκτός και αν εννοείς για το Apple Pay, οπότε όχι, αν εκδοθεί η κάρτα Ελλάδα δε γίνεται να περαστεί στο Apple Pay.

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το apple pay, όμως με ενδιαφέρει χρήση π.χ. από paypal, google.

Την όλη υπηρεσία βέβαια θα ήθελα να την χρησιμοποιήσω σαν κουμπαρά στο εξωτερικό βάζοντας κάθε τόσο ένα ποσό από τον (ελληνικό) μισθό μου.  Αξίζει τον κόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και μένα η κάρτα εδώ και μέρες. Πολύ γρήγορα, έκανα λογαριασμό (έφτιαξα καινούριο πάλι γτ με το άλλο είχα θέματα ενεργοποιήσης κτλ) στις 29 Ιουνίου και στις 6 είχα την κάρτα στα χέρια μου. 

Πολύ καλή και το app τέλειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα το app κρασαρε μετα την φωτο του διαβατηριου και απο τοτε δεν κανει ουτε login.

Δοκιμασα απο αλλο κινητο, δεν μπαινει πια. Δοκιμασα νεο λογαριασμο, λεει επικοινωνηστε με support απο το ονομα και την ημερομν. γεννησης.

Διαβασα στο faq τους οτι πρεπει να περιμενεις επ'αοριστον...

Σε αλλον που του ετυχε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, fagoura είπε

Δοκιμασα απο αλλο κινητο, δεν μπαινει πια.

Τί εννοείς δε μπαίνει?

Από το site δοκίμασες?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, turbat0s είπε

Τί εννοείς δε μπαίνει?

Από το site δοκίμασες?

Βαζω στοιχεια και δεν ανταποκρινεται καθολου, εχει μεινει στο login.

Απο το σαιτ, ειπε λιγες φορες, συνεχιστε στο app και επειτα κολλαει στο login επ'αοριστον.

3 ώρες πριν, BloodDonor89 είπε

Μίλα με το Chat. Έτσι έκανα εγώ. 

Αυτο δεν το δοκιμασα, το αφησα και  περασε βδομαδα χωρις ειδοποιηση, ευχαριστω φιλε, θα το δοκιμασω.

Επεξ/σία από fagoura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, 
Σαν νέος μέλος της Ν26 θα ήθελα μια βοήθεια αν μπορείτε να μου δώσετε 
Έχω Ελληνικό λογαριασμό  δεσμευμενο, μπορεί να γίνει το ίδιο και στη Ν26
Μπορώ να βάζω χρήματα στο λογαριασμό μου στη Ν26 που δεν φαίνονται εδώ (πχ. κάποια Bonus από τη δουλειά μου)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από kosgalan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, papars είπε

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το apple pay, όμως με ενδιαφέρει χρήση π.χ. από paypal, google.

Την όλη υπηρεσία βέβαια θα ήθελα να την χρησιμοποιήσω σαν κουμπαρά στο εξωτερικό βάζοντας κάθε τόσο ένα ποσό από τον (ελληνικό) μισθό μου.  Αξίζει τον κόπο;

Ξεφεύγει το θέμα, αλλά θα σου πω κάτι ακόμα. Αν βγάλεις έξω πολλά χρήματα, να ξέρεις πως δεν είναι πολύ εύκολο μελλοντικά (για 1 με 2 χρόνια μετά) να τα επαναφέρεις Ελλάδα χωρίς ρίσκο. Και τι εννοώ: Αν λέμε τώρα έχεις βγάλει έξω 5.000 ευρώ, και μετά από 2 χρόνια πεις πως εγώ τα φέρνω πίσω και τα κάνω κατάθεση, υπάρχει περίπτωση να χτυπήσει καμπανάκι στην εφορία και να σε ρωτήσουν που τα βρήκες, και κοινώς να θεωρούν πως είναι αδήλωτο εισόδημα. Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει ξεκάθαρο φορολογικό πλαίσιο, και είχα διαβάσει ένα άρθρο στο capital πως ουσιαστικά μετά είναι στο χέρι το δικό σου και του εφοριακού που θα σε ελέγχει το να δεχτεί πως τα χρήματα αυτά τα είχες βγάλει έξω και πως δέχεται πως τα χρήματα αυτά είναι τα ίδια.

Φυσικά σε περίπτωση που τα τρως με την χρεωστική κάρτα δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά σε γενικές γραμμές προσέχουμε με εμβάσματα που ίσως πραγματοποιήσουμε μελλοντικά. Ξαναλέω πως δεν είναι ξεκάθαρο το φορολογικό πλαίσιο για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις, και πως προσπαθείς να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας. Αυτό κυρίως το είχα διαβάσει βέβαια για τις καταθέσεις που υπήρχαν στα "μαξιλάρια" και το άρθρο έλεγε πως επειδή δεν είναι ξεκάθαρος ο νόμος πως χάνεται πολύτιμη ρευστότητα υπό τον φόβο των ελέγχων. Αν τυχόν ισχύει και με λογαριασμούς του εξωτερικού που είναι ήδη στο δικό μας όνομα δεν το ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yazidis είπε

Ξεφεύγει το θέμα, αλλά θα σου πω κάτι ακόμα. Αν βγάλεις έξω πολλά χρήματα, να ξέρεις πως δεν είναι πολύ εύκολο μελλοντικά (για 1 με 2 χρόνια μετά) να τα επαναφέρεις Ελλάδα χωρίς ρίσκο. Και τι εννοώ: Αν λέμε τώρα έχεις βγάλει έξω 5.000 ευρώ, και μετά από 2 χρόνια πεις πως εγώ τα φέρνω πίσω και τα κάνω κατάθεση, υπάρχει περίπτωση να χτυπήσει καμπανάκι στην εφορία και να σε ρωτήσουν που τα βρήκες, και κοινώς να θεωρούν πως είναι αδήλωτο εισόδημα. Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει ξεκάθαρο φορολογικό πλαίσιο, και είχα διαβάσει ένα άρθρο στο capital πως ουσιαστικά μετά είναι στο χέρι το δικό σου και του εφοριακού που θα σε ελέγχει το να δεχτεί πως τα χρήματα αυτά τα είχες βγάλει έξω και πως δέχεται πως τα χρήματα αυτά είναι τα ίδια.

Φυσικά σε περίπτωση που τα τρως με την χρεωστική κάρτα δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά σε γενικές γραμμές προσέχουμε με εμβάσματα που ίσως πραγματοποιήσουμε μελλοντικά. Ξαναλέω πως δεν είναι ξεκάθαρο το φορολογικό πλαίσιο για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις, και πως προσπαθείς να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας. Αυτό κυρίως το είχα διαβάσει βέβαια για τις καταθέσεις που υπήρχαν στα "μαξιλάρια" και το άρθρο έλεγε πως επειδή δεν είναι ξεκάθαρος ο νόμος πως χάνεται πολύτιμη ρευστότητα υπό τον φόβο των ελέγχων. Αν τυχόν ισχύει και με λογαριασμούς του εξωτερικού που είναι ήδη στο δικό μας όνομα δεν το ξέρω.

Μπορεί το εδώ κράτος να δεσμεύσει το λογαριασμό της Ν26 αν έχει κάνει το ίδιο με τον ελληνικό λογαριασμό σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλά μου φαίνεται ολίγον τι δύσκολο να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο σε λογαριασμό του εξωτερικού. Άλλωστε και στην Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος μπορείς να δηλώσεις έναν λογαριασμό ο οποίος δε μπορεί να δεσμευτεί ή να πάρουν λεφτά τα οποία χρωστάς.

Από εκεί και πέρα μην ξεχνάς πως όταν δημιουργείς λογαριασμό στην Ν26 σου ζητάει και το ΑΦΜ σου, οπότε δε νομίζω πως μπορείς να είσαι σίγουρος πως δε θα φανούν ποτέ οι κινήσεις σου. Σε γενικές γραμμές δεν είναι ούτε Ελβετικός λογαριασμός, ούτε στα "νησιά Κέυμαν". Σε περίπτωση που ζητήσουν οι ελληνικές αρχές στοιχεία, πιστεύω πως μια χαρά γνωστοποιούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, yazidis είπε

Δε γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλά μου φαίνεται ολίγον τι δύσκολο να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο σε λογαριασμό του εξωτερικού. Άλλωστε και στην Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος μπορείς να δηλώσεις έναν λογαριασμό ο οποίος δε μπορεί να δεσμευτεί ή να πάρουν λεφτά τα οποία χρωστάς.

Από εκεί και πέρα μην ξεχνάς πως όταν δημιουργείς λογαριασμό στην Ν26 σου ζητάει και το ΑΦΜ σου, οπότε δε νομίζω πως μπορείς να είσαι σίγουρος πως δε θα φανούν ποτέ οι κινήσεις σου. Σε γενικές γραμμές δεν είναι ούτε Ελβετικός λογαριασμός, ούτε στα "νησιά Κέυμαν". Σε περίπτωση που ζητήσουν οι ελληνικές αρχές στοιχεία, πιστεύω πως μια χαρά γνωστοποιούνται.

Εδώ να πω όσον αφορά το παρά πάνω μήνυμα πως ΔΕΝ ζητάει ΑΦΜ για να δημιουργήσεις λογαριασμό.

Τα μόνα στοιχεία που σου ζητάει είναι τα εξής:

1. Φωτογραφία μπροστινού μέρους ταυτότητας

2. Φωτογραφία πίσω μέρους ταυτότητας 

3. Σέλφι

4. Ημερομηνία έκδοσης ταυτότητας

5. Ημερομηνία λήξης ταυτότητας

6. Αριθμό ταυτότητας 

7. Ονοματεπώνυμο

Αυτά τα στοιχεία χρειάζεται για να εκδοθεί λογαριασμός.

Επεξ/σία από .:Cabal:.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, .:Cabal:. είπε

Εδώ να πω όσον αφορά το παρά πάνω μήνυμα πως ΔΕΝ ζητάει ΑΦΜ για να δημιουργήσεις λογαριασμό.

Αν θυμάμαι καλά τη φόρμα ζητάει ΑΦΜ, αλλά μπορείς να παραλείψεις την εισαγωγή του σε πρώτη φάση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...