Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, theopan είπε

Ότι με ειδοποιεί ακαριαία με email και push message για οποιαδήποτε συναλλαγή κάνω ενώ οι κηφήνες π.χ. της Alpha Bank ζητάνε ...2€ το μήνα για να μου στέλνουν email θα μπορούσε να είναι ακόμα και ο μόνος λόγος. Ότι μπορώ ανά πάσα στιγμή να μπλοκάρω την κάρτα και να την επαναφέρω σε λειτουργία όποτε θέλω μέσα του application θα μπορούσε να είναι ένας άλλος ικανός από μόνος του λόγος επίσης. Ότι αγοράζω ό,τι θέλω με αυτήν από όλο τον κόσμο χωρίς περιορισμούς. Ότι δεν δίνει αναφορά για τα ποσά που ξοδεύω στο ελληνικό κλεφτοκράτος. Μεγάλα και πραγματικά πλεονεκτήματα.

Email δεν έρχεται ποτέ από n26 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Δεν δινει αναφορά αυτόματα ναι, εαν ομως το κράτος ζητήσει απο την τράπεζα αναφορά τότε ειναι υποχρεωμένη να την δώσει.

Το κράτος δεν ξέρει ότι έχω λογαριασμό στη Ν26 ή οπουδήποτε αλλού στο εξωτερικό για να ζητήσει οποιαδήποτε "αναφορά". Ακόμα και να ήξερε όμως δεν θα την έπαιρνε όπως την παίρνει από την "Πειραιώς" και τα υπόλοιπα ελληνικά τραπεζικά χαμαιτυπία. Οι τράπεζες έξω -προς το παρόν έστω- παραμένουν τράπεζες και διασφαλίζουν  στοιχειωδώς τα συμφέροντα  των πελατών τους. Δεν έχουν γίνει παραρτήματα της εκάστοτε "ΑΑΔΕ" όπως εδώ.

12 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

Κανενα απο αυτα δεν ειναι σπουδαιο πλεονέκτημα. Τωρα το οτι δε δινει αναφορα στο λεφτοκρατος που λες. Οκ ασχολιαστο. Προφανως εχεις κατι να κρυψεις.. δωσε αναφορα στο γερμανικο. Ασε που πλεον ολα τα δεδομενα είναι προσβάσιμα αν ζητηθούν

Κατά τη γνώμη σου δεν είναι σπουδαία πλεονεκτήματα. Η οποία γνώμη σου μου είναι προφανώς αδιάφορη και σε εμένα και στους περισσότερους άλλωστε που γράφουμε σε αυτό το τοπικ. Εσύ δεν καταλαβαίνω τι ρόλο παίζεις σε αυτό το τόπικ.

3 ώρες πριν, loyros13 είπε

Email δεν έρχεται ποτέ από n26 

Κάποτε ερχόταν. Τώρα έρχονται push για τις κινήσεις. Δεν έχει σημασία. Η ουσία είναι ότι ειδοποιούμαι άμεσα για τις συναλλαγές.

Επεξ/σία από theopan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η δικη σου γνωμη προφανως μου ειναι αδιαφορη...

Παιζω το ρολο του δικηγόρου του διαβολου. Οταν υπαρχει ενα καινούργιο προιον το οποιο μας προσφερει ελαχιστα πλεονεκτηματα σε σχεση με τις παραδοσιακές καρτες τραπεζων και εδω γινεται λες και πιασατε τον παπα απο τα αρ... Ε ειναι τουλαχιστον υπερβολη θα ελεγα!

Υ.Γ ο αλλος πιο πανω ακομα ονειρευεται εξοδο απο το ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Thanks, λυθηκε και αυτο λοιπον, φασουλι το φασουλι στην Ν26!

2 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

Υ.Γ ο αλλος πιο πανω ακομα ονειρευεται εξοδο απο το ευρω...

Αν εννοεις εμενα, καταλαβες το ακριβως αντιθετο απο αυτο που εγραψα, χαχα, ειστε απιστευτοι μερικοι εδω μεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, theopan είπε

Οι τράπεζες έξω -προς το παρόν έστω- παραμένουν τράπεζες και διασφαλίζουν  στοιχειωδώς τα συμφέροντα  των πελατών τους. Δεν έχουν γίνει παραρτήματα της εκάστοτε "ΑΑΔΕ" όπως εδώ.

Και θα παραμείνουν τράπεζες οι έξω, γιατί η "ανεξάρτητη ΑΑΔΕ" (μεταφράζεται σε υπηρέτης συμφερόντων των δανειστών) βρίσκεται σε ένα πτωχευμένο "κράτος" (επιχείρηση) και οι εδώ τράπεζες έχουν πτωχεύσει και ξεπουληθεί κι αυτές καιρό τώρα. 

Για να πάρουμε μια ιδέα

Αναφορά σε κείμενο

Η ίδια ακριβώς κατάσταση διαμορφώθηκε και στο Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας, μέσω του οποίου το Ελληνικό Δημόσιο κατέχει τις μετοχές στις τράπεζες, καθώς οι Έλληνες φορολογούμενοι έχουν εισφέρει με 45,4 δισ. ευρώ για τη σωτηρία του τραπεζικού συστήματος.

Η κατάσταση που διαμορφώθηκε όλα τα προηγούμενα χρόνια, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες μεμονωμένων στελεχών είτε του ΤΧΣ είτε μελών των διοικητικών συμβουλίων στις τράπεζες, έκανε το ελληνικό τραπεζικό σύστημα εξαιρετικά ευάλωτο σε εξωθεσμικές παρεμβάσεις, με αποτέλεσμα να κλονιστούν σε πολλές περιπτώσεις οι σχέσεις βασικού μετόχου, δηλαδή του Ταμείου, με τις διοικήσεις των τραπεζών και μεταξύ των μελών του ίδιου του Ταμείου.

Την ίδια στιγμή ήταν διά νόμου απαγορευμένη η οποιαδήποτε παρέμβαση, ακόμα κι αν ήταν πυροσβεστικού χαρακτήρα, της ελληνικής πολιτείας.

Η κατάσταση που διαμορφώθηκε με τις ευλογίες των δανειστών-θεσμών δεν δημιούργησε απλώς προβλήματα εταιρικής διακυβέρνησης αλλά και προβλήματα στην υπεράσπιση του δημόσιου συμφέροντος, δηλαδή προβλήματα δημοκρατικής λειτουργίας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο ΤΧΣ, στο οποίο η πλειοψηφία των μελών ορίζεται από τους θεσμούς, οι μεθοδεύσεις της επιτροπής επιλογής (selection panel) άφησαν ακέφαλο το Ταμείο για περίπου έναν χρόνο, η αμοιβή του διευθύνοντος συμβούλου εκτοξεύτηκε προκειμένου «να βρούμε τον καλύτερο» και η επιλογή του εξελίχθηκε σε κακοπαιγμένο σίριαλ πολλών επεισοδίων.

http://www.efsyn.gr/arthro/allazoyn-ola-sti-dioikisi-ton-trapezon-kai-toy-ths

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 13/10/2018 at 14:52, malmsteen1984 said:

Κανενα απο αυτα δεν ειναι σπουδαιο πλεονέκτημα. Τωρα το οτι δε δινει αναφορα στο λεφτοκρατος που λες. Οκ ασχολιαστο. Προφανως εχεις κατι να κρυψεις.. δωσε αναφορα στο γερμανικο. Ασε που πλεον ολα τα δεδομενα είναι προσβάσιμα αν ζητηθούν

Καταρχάς και η N26 έχει το ΑΦΜ μας στα αρχεία του οπότε δεν γίνεται τίποτα στα κρυφά. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη χρήστη της κάρτας στην Ελλάδα μιας και αποδίδεται κανονικά το ΦΠΑ στο Ελληνικό κράτος για κάθε αγορά που γίνεται με αυτή. Οπότε και να ζητήσει την κίνηση της κάρτας η Ελληνική πλευρά, δεν βλέπω να αποτελεί πρόβλημα. Εκτός κι αν ο χρήστης δεν μπορεί να δικαιολογήσει το εισόδημά του (από που προέρχεται, αν έχει δηλωθεί, κλπ). :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα ! Πρόσφατα ανακάλυψα το θέμα εδώ και την N26. Θα ήθελα να ρωτήσω αν από την εμπειρία σας θεωρείται αξιόπιστη τράπεζα για να χρησιμοποιηθεί ο λογαριασμός σαν αποταμιευτικος. Να στέλνω που και που ότι πόσα βάζω στην άκρη από το να τα έχω εδώ σε ελληνική τράπεζα.

Εννοείται νόμιμα χρήματα. Από το μισθο

Επεξ/σία από johni41
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, johni41 είπε

Καλημέρα ! Πρόσφατα ανακάλυψα το θέμα εδώ και την N26. Θα ήθελα να ρωτήσω αν από την εμπειρία σας θεωρείται αξιόπιστη τράπεζα για να χρησιμοποιηθεί ο λογαριασμός σαν αποταμιευτικος. Να στέλνω που και που ότι πόσα βάζω στην άκρη από το να τα έχω εδώ σε ελληνική τράπεζα.

Εννοείται νόμιμα χρήματα. Από το μισθο

Αν δεν σε πειράζει να πληρώνεις για το έμβασμα, να μην τοκίζονται οι οικονομίες σου και να μην έχεις φυσικό κατάστημα, άλλο θέμα δεν υπάρχει.

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Αν δεν σε πειράζει να πληρώνεις για το έμβασμα, να μην τοκίζονται οι οικονομίες σου και να μην έχεις φυσικό κατάστημα, άλλο θέμα δεν υπάρχει.

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

απο οτι ειδα σε πειραιως και αλφα. το εμβασμα να στειλεις ξεκιναει απο 1 ευρω και παει μεχρι 5-6 περιπου για μικρα σχετικα ποσα και στις 2. εκτος κι αν ειδα κατι λαθος. επισης σε λογαριασμο μισθοδοσιας αλφα,  εισερχομενο εμβασμα αν καταλαβα σωστα ειναι δωρεαν. 

φυσικα και δεν θα στελνω καθε μηνα ή καθε βδομαδα, αλλα πιο αραια. μακαρι να μαζευα και πιο συχνα!😁   οσο για τον τοκισμο των εδω χρηματων ειναι νομιζω σχεδον ανυπαρκτος. οιυτε μισο ευρω τοκους δεν μου μπαινουν σε μενα οποτε βλεπω σχετικη κινηση. πρεπει να ειναι σχεδον στο 0%! 

αντιθετα εκτος της ασφαλειας που ελπιζω να προσφερει η N26 βλεπω εδω https://n26.com/en-de/savings οτι σου δινει μεχρι 1,48% χωρις ομως να το εχω ψαξει ακομα αν οντως ισχυει για εμας και για τι ποσα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, johni41 είπε

αντιθετα εκτος της ασφαλειας που ελπιζω να προσφερει η N26 βλεπω εδω https://n26.com/en-de/savings οτι σου δινει μεχρι 1,48% χωρις ομως να το εχω ψαξει ακομα αν οντως ισχυει για εμας και για τι ποσα.... 

2000 ευρώ ελάχιστη κατάθεση, 6 μήνες κλειστά μίνιμουμ και υποψιάζομαι πως το 1,48 ισχύει για τα μέγιστα, δηλαδή 100.000 και 60 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ναι. Έτσι θα είναι. Αν όμως είναι έμπιστη τράπεζα (και αυτό είναι το βασικό μου ερώτημα ) τοτε ας τα βάλω εκεί και σίγουρα θα έχει και παραπάνω τοκο από ότι εδώ που είναι στο 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, johni41 είπε

Λογικά ναι. Έτσι θα είναι. Αν όμως είναι έμπιστη τράπεζα (και αυτό είναι το βασικό μου ερώτημα ) τοτε ας τα βάλω εκεί και σίγουρα θα έχει και παραπάνω τοκο από ότι εδώ που είναι στο 0

Αντιθέτως, εκεί το 0 είναι εγγυημένο και χάνεις και το 1 ευρώ του εμβάσματος.

Έχω κι εγώ χρήματα εκεί, αλλά όχι για τον τόκο.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην μπερδεύεστε. Τα προιόντα που αναφέρετε είναι αποκλιστηκά και μόνο διαθέσιμα σε κατοίκους Γερμανίας και Αυστρίας γι αυτόν ακριβώς τον λόγο, γιατί εμπίπτουν στον γερμανικό τειρεσία. Εάν γίνει κάτι αντίστοιχο και σε εμάς θα εμπίπτουμε στην ΑΑΔΕ. Για την ώρα ακόμα και οι απλές καταθέσεις δεν εμπίπτουν πουθενά.

Από την άλλη η Ν26, δεν παρέχει η ίδια την υπηρεσία αλλα ουσιαστικά μεταβιβάζει τα χρήματα σε άλλες εταιρίες/ συνεργάτες.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Ο βασικός λόγος για μένα είναι απλά να έχω ένα ποσό εκτός Ελλάδος όσο γίνεται πιο προστατευμένο και χωρίς το φόβο να μου το φαει ρίχνοντας κανένα κανόνι. Χωρίς να πρέπει να μπλέξω με ψεύτικες διευθύνσεις ή ότι άλλο χρειάζεται για να ανοίξω έναν λογαριασμό στο εξωτερικό σε τράπεζες όπως τις έχω μάθει μέχρι τώρα. 

Εάν αυτό μπορεί να μου το προσφέρει η N26 τότε δεν με πειράζει να πληρώσω 1 ή 5 ευρώ. Δεν θα γίνεται καθημερινά ούτε είναι εργαλείο δουλειάς μου που θα έχει όντως ένα κοστος .  ούτως ή άλλως τόκο δεν έχεις στην ουσία και επίσης διακινδυνεύεις πότε θα αποφασίσουν να φάνε κι άλλα χρήματα οι τράπεζες. Κι αυτή τη φορά μπορεί να είναι κ οι καταθέσεις μας κι ας λένε ότι μέχρι 100χιλιαδες είναι εγγυημένα. Εδώ πιστεύω είναι ικανοί για όλα σε ένα βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...