Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ όντας από την φύση μου καχύποπτος δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο φίλος κατάφερε να συννενοηθεί με τον υπάλληλο και κατάλαβε 1) πότε έπρεπε να μείνει ακίνητος και να κοιτάξει την κάμερα για να βγάλουν φώτο.

2) να βάλει το διαβατήριο μπροστά από την κάμερα

3) μετά να δείξει την υπογραφή στο διαβατήριο

4) μετά να διαβάσει στα αγγλικά τον αριθμό του διαβατηρίου για εξακρίβωση

5) μετά να του κάνουν με κλειστό το διαβατήριο κάποιες ερωτήσεις για εξακρίβωση

6) μετά να κουνήσει έτσι το διαβατήριο ώστε να φανεί η γνησιότητά του

και δεν θυμάμαι και αν ξεχνάω κάτι άλλο αλλά να μπέρδεψε τα ονόματα και να μην μπορεί να πει απλά: "αι εμ τέριμπλ σόρι μπατ αι χιεβ αξιντένταλι φιλλντ μαι σερνειμ ινσεντ οφ μαι νειμ εντ βαις βερσα. γουατ σαλ ι ντου;"

 

Αλλά πάλι μπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος και να τα παρεξηγώ. Αν ισχύει το τελευταίο βάλε τον αγγλομαθή φίλο σου να συννενοηθεί.

Δεν έγραψα πουθενά ότι δεν ξέρω καθόλου αγγλικά τα αγγλικά μου δεν είναι καλά είπα και στην φόρμα της εφαρμογής μπέρδεψα το last name με το first name και ρώτησα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να το διορθώσω η ειρωνία και η κριτική πάντως δεν είναι βοήθεια !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει ειρωνεία. Απλά είμαι με όλα καχύποπτος.

 

Πάρτους τηλ και διάβασε αυτό που έγραψα. Το έγραψα για να σε βοηθήσω και όχι να σε ειρωνευτώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα, πολύ καλή η number26 από ότι διαβάζω εδώ. Μία ερώτηση με τις skrill  ή νετελλερ για αγορές από το εξωτερικό μέσω ίντερνετ (ebay ,amazon κ.λπ)η κατάθεση στην paypal δεν ισχύουν τα ίδια? Βέβαια στις μετατροπές συναλλάγματος και στις χρεώσεις από ατμ είναι χειρότερες οι skrill , neteller. Από ασφάλεια τί παίζει? Σε τι άλλο υπερτερεί η number26 από αυτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειμαι σε αναμονη να μου ερθει η καρτα και εχω 3 ερωτησουλες.....

1)  αναληψη απο ΑΤΜ απο Ελλαδα αλλα και εξωτερικο που εχει αλλο νομισμα ειναι δωρεαν αν βαλουμε να κανει τη μετατροπη η number26 ?

2) επειδη μεσα στο 2016 θα ταξιδεψω σε πολλες χωρες της Ασιας και της Αμερικης μπορω να τη χρησιμοποιω κανονικα ετσι?  απλα θα πληρωνω στο νομισμα της χωρας που ειμαι ωστε να κανει τη μετατροπη η number 26 σωστα?

3) με το iban που μας δινει η number26 ειναι κανονικο οπως αυτο που εχουμε στις τραπεζες?  και μπορει να μας βαλει λεφτα οποιος θελει? και εκτος sepa?

Επεξ/σία από akis_supernatural
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντιμετωπίζω το τελευταίο 10 λεπτο πρόβλημα στην είσοδο είτε μέσω app είτε μέσω web. Κοινό ή μεμονωμένο; 

 

edit

 

Λύθηκε. Εν τω μεταξύ έτσι για την κουβέντα να αναφέρω ότι το έμβασμα της πέμπτης σήμερα φάνηκε από την Άλφα. Του έχει βάλει τα γυαλιά η Εθνική. Δεν το περίμενα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω το τελευταίο 10 λεπτο πρόβλημα στην είσοδο είτε μέσω app είτε μέσω web. Κοινό ή μεμονωμένο;

Αν δοκιμάσεις με κωδικό και όχι με Touch ID μπαίνει κανονικά !

 

Όσο με το πρόβλημα που είχα διορθώθηκε με τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σελίδα της number26 στο support λέει αυτό:

What documents do I need to verify my identity?
For the recommended verification via video call, you need only your passport or identity card. For the verification at your nearest post office, you need either your identity card or your passport together with your certificate of residence. In general, if you are from outside the EU, you will need your passport.
 
 
Ισχύει η ταυτότητα τελικά η όχι;
Ευχαριστώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην σελίδα της number26 στο support λέει αυτό:

What documents do I need to verify my identity?
For the recommended verification via video call, you need only your passport or identity card. For the verification at your nearest post office, you need either your identity card or your passport together with your certificate of residence. In general, if you are from outside the EU, you will need your passport.
 
 
Ισχύει η ταυτότητα τελικά η όχι;
Ευχαριστώ.

 

 

Ισχύει η ταυτότητα αλλά όχι η Ελληνική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ειμαι σε αναμονη να μου ερθει η καρτα και εχω 3 ερωτησουλες.....

1)  αναληψη απο ΑΤΜ απο Ελλαδα αλλα και εξωτερικο που εχει αλλο νομισμα ειναι δωρεαν αν βαλουμε να κανει τη μετατροπη η number26 ?

2) επειδη μεσα στο 2016 θα ταξιδεψω σε πολλες χωρες της Ασιας και της Αμερικης μπορω να τη χρησιμοποιω κανονικα ετσι?  απλα θα πληρωνω στο νομισμα της χωρας που ειμαι ωστε να κανει τη μετατροπη η number 26 σωστα?

3) με το iban που μας δινει η number26 ειναι κανονικο οπως αυτο που εχουμε στις τραπεζες?  και μπορει να μας βαλει λεφτα οποιος θελει? και εκτος sepa?

 

 

1. Ανάληψη από την Ελλάδα είναι δωρεάν - έχω πραγματοποιήσει δύο φορές ανάληψη από ΑΤΜ ελληνικών τραπεζών (Alpha Bank και Πειραιώς) και δεν έχω επιβαρυνθεί με καμία χρέωση.

 

2. Έτσι αντιλαμβάνομαι - δεν το έχω δοκιμάσει όμως

 

3. Ναι, κανονικότατο IBAN, σου βάζει λεφτά όποιος θέλει - για εκτός SEPA καταθέσεις δεν γνωρίζω αλλά δεν βλέπω γιατί να υπάρχει πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε αναμονη να μου ερθει η καρτα και εχω 3 ερωτησουλες.....

1)  αναληψη απο ΑΤΜ απο Ελλαδα αλλα και εξωτερικο που εχει αλλο νομισμα ειναι δωρεαν αν βαλουμε να κανει τη μετατροπη η number26 ?

2) επειδη μεσα στο 2016 θα ταξιδεψω σε πολλες χωρες της Ασιας και της Αμερικης μπορω να τη χρησιμοποιω κανονικα ετσι?  απλα θα πληρωνω στο νομισμα της χωρας που ειμαι ωστε να κανει τη μετατροπη η number 26 σωστα?

3) με το iban που μας δινει η number26 ειναι κανονικο οπως αυτο που εχουμε στις τραπεζες?  και μπορει να μας βαλει λεφτα οποιος θελει? και εκτος sepa?

 

1,2) Ναι

3) Εκτός sepa οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις!!!   και κατι τελευταιο επεδη εχω καποια λεφτα στο paypal balance και θελω να τα μεταφερω στη number26 θα δωσω το iban στο paypal.... θα εχω καποια χρεωση? πχ εστω οτι εχω 20 ευρω στο paypal ποσα θα μπουν στη number26?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...