Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Οπως ακριβώς γίνεται σε κλασική τράπεζα δηλαδή.Με άλλη ισοτιμία γίνεται η δέσμευση του ποσού όταν παραγγείλεις κάτι,και με άλλη η χρέωση όταν φύγουν από το λογαριασμό σου,γιατί μεσολαβούν μέρες.Άλλες φορές είναι υπερ μας,άλλες κατά,μικρές διαφορές βέβαια.

 

Στην κλασική τράπεζα όμως χρεώνουν και ενα επιπλέον ποσό για προμήθεια επειδή η συναλλαγή είναι σε άλλο νόμισμα.

 

Με τη N26 γλυτώνεις αυτή τη χρέωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι σωστά,αν και είναι και λίγο θέμα τράπεζας,κάρτας κτλ αυτό με την προμήθεια.

 

Anyway,εγώ το έγραψα καθησυχαστικά προς τον noah johnson που του έκανε εντύπωση,δεν ήταν επικριτικό.Το λέω γιατί μπορεί να παρεξηγήσει κάποιος.Ίσα ίσα καλό είναι που υπάρχει κλασική τράπεζα από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σύντομο update για την χρηστικότητα της χρεωστικής κάρτας MasterCard που δίνει η Number26:

 

- η κάρτα έγινε δεκτή χωρίς πρόβλημα από το Amazon (UK).

 

- δοκίμασα contactless συναλλαγή χαμηλού ποσού (9,25 ευρώ) στο μπακάλικο της γειτονιάς μου και πέρασε άνετα. Μάλιστα ο τύπος στο μπακάλικο έπαθε πλάκα γιατί, απ'ότι μου είπε, όποια ελληνική κάρτα ειχε δοκιμάσει μέχρι τότε για contactless payment, του έβγαζε σφάλμα - με τη δική μου, η συναλλαγή έγινε αμέσως.

 

- έκανα και συναλλαγή σε κανονικό PoS (όχι contactless) και πέρασε επίσης κανονικά.

 

Σε όλες τις παραπάνω συναλλαγές μου ερχόταν αμέσως push μήνυμα από την εφαρμογή για τη συναλλαγή. Σημειωτέον δε ότι δεν χρεώθηκα καμία έξτρα χρέωση για τις συναλλαγές.

 

Εμένα με κέρδισε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να λειτουργήσει με contactless τρόπο θα πρέπει πρώτα να κάνεις κανονική συναλλαγή σε pos, διαφορετικά δε σε αφήνει.

 

Επίσης μπορείς να κάνεις μέχρι 5 συνεχόμενες contactless συναλλαγές, μετά για να σε αφήσει ξανά χρειάζεται και πάλι συναλλαγή με pin σε κανονικό σε pos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απλά για να λειτουργήσει με contactless τρόπο θα πρέπει πρώτα να κάνεις κανονική συναλλαγή σε pos, διαφορετικά δε σε αφήνει.

 

[...]

Στην περίπτωσή μου δεν ίσχυσε αυτό. Η πρώτη-πρώτη συναλλαγή που έκανα σε PoS ήταν η contactless - μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα κάνει άλλη PoS συναλλαγή. Στη συνέχεια έκανα την "κανονική" (non-contactless) συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωσή μου δεν ίσχυσε αυτό. Η πρώτη-πρώτη συναλλαγή που έκανα σε PoS ήταν η contactless - μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα κάνει άλλη PoS συναλλαγή. Στη συνέχεια έκανα την "κανονική" (non-contactless) συναλλαγή.

 

Να πω την αλήθεια το διάβασα στο twitter τους, σε απάντηση που έδωσαν σε κάποιον που ρωτούσε γιατί δε δουλεύει το NFC, δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά.

 

Εφόσον δουλεύει αμέσως, ακόμη καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δηλαδη ουσαστικα revolut και number26 εχουν τις ιδιες χρεωσεις? και χωρις εξοδα συναλλαγματος?

Δεν ξέρω τι χρεώσεις έχει η Revolut αλλά μέχρι τώρα η Number26 δεν με έχει χρεώσει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι χρεώσεις έχει η Revolut αλλά μέχρι τώρα η Number26 δεν με έχει χρεώσει κάτι.

η αληθεια ειναι οτι θελω να χρησιμοποιω τη number26 γιατι εχω πιο πολυ εμπιστοσυνη σε σχεση με τη revolut....

απλα αν εχει καποιος εμπειρια στις χρεωσεις οσων αφορα αυτες τις δυο....   γιατι κανω αγορες σε ξενα νομισματα....  και αναληψεις μεσω ατμ απο εξωτερικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι χρεώσεις έχει η Revolut αλλά μέχρι τώρα η Number26 δεν με έχει χρεώσει κάτι.

 

Η ισοτιμία της λίρας; Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης με revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ο χρήστης paredwse είπε:
Δεν ξέρω τι χρεώσεις έχει η Revolut αλλά μέχρι τώρα η Number26 δεν με έχει χρεώσει κάτι.
 
Η ισοτιμία της λίρας; Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης με revolut.

 

Η ισοτιμία λίρας-ευρώ που αναφέρει αυτή τη στιγμή είναι 0,759014- estimated λέει οπότε δεν έχει γίνει ακόμη η χρέωση. Είναι λίγο καλύτερη από την ισοτιμία που μου δίνει αυτή τη στιγμή το xe.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ισοτιμία λίρας-ευρώ που αναφέρει αυτή τη στιγμή είναι 0,759014 - estimated λέει οπότε δεν έχει γίνει ακόμη η χρέωση. Είναι λίγο καλύτερη από την ισοτιμία που μου δίνει αυτή τη στιγμή το xe.com.

Είχε αναφερθεί ότι η revolut έχει την καλύτερη ισοτιμία αλλά βλέπω στην εφαρμογή της ότι δίνει 0,753.

Επομένως δεν βλέπω κάτι τέτοιο να ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια το διάβασα στο twitter τους, σε απάντηση που έδωσαν σε κάποιον που ρωτούσε γιατί δε δουλεύει το NFC, δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά.

 

Αν αναφέρονταν στο NFC όπως γράφεις,αυτό είναι άλλο πράγμα.Εννοούν πιθανώς να πληρώνεις ανέπαφα με το κινητό σου,χρησιμοποιώντας το NFC (λογικά θα έχει τέτοια δυνατότητα η εφαρμογή/υπηρεσία,δεν την εχω δουλέψει).Δεν σχετίζεται με την contactless λειτουργία της κάρτας,γι αυτό και δεν είχε πρόβλημα ο paredwse.

 

Και οι λόγοι είναι ασφάλειας φυσικά.Άμα σου κλέψει κάποιος το τηλέφωνο να περιοριστεί η ζημιά στις 5 αγορές,μετά πρέπει να χρησιμοποιηθεί η φυσική κάρτα και το pin που θα τα έχεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρονταν στο NFC όπως γράφεις,αυτό είναι άλλο πράγμα.Εννοούν πιθανώς να πληρώνεις ανέπαφα με το κινητό σου,χρησιμοποιώντας το NFC (λογικά θα έχει τέτοια δυνατότητα η εφαρμογή/υπηρεσία,δεν την εχω δουλέψει).Δεν σχετίζεται με την contactless λειτουργία της κάρτας,γι αυτό και δεν είχε πρόβλημα ο paredwse.

 

Η εφαρμογή του κινητού δεν προσφέρει ακόμα τη δυνατότητα να χρησιμοποιείται το NFC του κινητού για συναλλαγές (Μακάρι αυτό να γίνει στο μέλλον, θα είναι πολύ χρήσιμο).

 

Όποια αναφορά περι nfc προς το παρόν είναι για την κάρτα της που προσφέρει δυνατότητα ανέπαφων συναλλαγών..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...