Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως ανέφερε ο inel η εφαρμογή δε δίνει τέτοια δυνατότητα. Η ερώτηση προς το support τους ήταν για το nfc της κάρτας.

 

Στη δική μου πάντως φαίνεται να είναι κλειδωμένο. Πλησιάζοντας την κάρτα στο κινητό εμφανίζεται μήνυμα ότι είναι κλειδωμένη.

 

EDIT

 

Έψαξα λίγο και το γράφουν και στο support faq τους

 

https://number26.de/support/number26-mastercard-enabled-nfc-technology/

Um deine Karte(n) für das kontaktlose Zahlen freizuschalten, ist zuvor eine kontaktbehaftete Zahlung nötig. Anschließend kannst du aus Risikomanagementgründen fünf Mal kontaktlos bis zu einer Höhe von 20€ bezahlen, bis eine erneute kontaktbehaftete Zahlung nötig ist.

Επεξ/σία από djuan1988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεκτόν,όπως είπα δεν την έχω δουλέψει ακόμα.Εσύ έχεις κάνει αγορά;Αν όχι,μήπως η συναλλαγή amazon π.χ του paredwse την ξεκλείδωσε κατά κάποιον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ερωτησουλες....

1) φορτιση γινεται μονο με εμβασμα? δε γινεται να βαλω λεφα απο καρτα?

2) πρεπει να βαλω απο λογαριασμο στο ονομα μου? ή μπορει να μου βαλει οποιος θελει?

3) αν κανω withdraw απο paypal κατι λεφτα που εχω στο balance και απο τη revolut που εχω κατι ψιλα.. στο iban της number26 τι χρεωσεις θα εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ερωτησουλες....

1) φορτιση γινεται μονο με εμβασμα? δε γινεται να βαλω λεφα απο καρτα?

2) πρεπει να βαλω απο λογαριασμο στο ονομα μου? ή μπορει να μου βαλει οποιος θελει?

3) αν κανω withdraw απο paypal κατι λεφτα που εχω στο balance και απο τη revolut που εχω κατι ψιλα.. στο iban της number26 τι χρεωσεις θα εχω?

 

1) Μόνο έμβασμα. Είναι κανονικός λογαριασμός.

2) Μπορείς να στείλεις από παντού.

3) Καμία χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πάει να συνδέσει κάποιος το paypal (που μας έχει καταχωρημένους σαν κάτοικους Ελλάδας) με λογαριασμό από Number26 (που βρίσκεται στη Γερμανία) θα το επιτρέψει το paypal? Θα χρειαστεί να γίνει όλη η φασαρία που απαιτείται πλέον για να συνδέσεις Ελληνικό λογαριασμό τράπεζας (ταυτότητες , φωτοτυπίες βιβλιαρίου , κλπ)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πάει να συνδέσει κάποιος το paypal (που μας έχει καταχωρημένους σαν κάτοικους Ελλάδας) με λογαριασμό από Number26 (που βρίσκεται στη Γερμανία) θα το επιτρέψει το paypal? Θα χρειαστεί να γίνει όλη η φασαρία που απαιτείται πλέον για να συνδέσεις Ελληνικό λογαριασμό τράπεζας (ταυτότητες , φωτοτυπίες βιβλιαρίου , κλπ)?

 

Το εχω δοκιμάσει και συνδεθηκε κανονικά χωρίς να ζητήσει κάτι επιπλέον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μόνο έμβασμα. Είναι κανονικός λογαριασμός.

2) Μπορείς να στείλεις από παντού.

3) Καμία χρέωση.

Δεν έχω number26 αλλά όποιος εχει μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα οτι δεν υπάρχει επιλογή στην εφαρμογή τους για φορτιση της καρτας number26 με άλλη κάρτα χρεωστική ή πιστωτική. Λογικά αφου η κάρτα number26 είναι συνδεδεμένη με ΙΒΑΝ λογαριασμό πρέπει να γίνεται ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω number26 αλλά όποιος εχει μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα οτι δεν υπάρχει επιλογή στην εφαρμογή τους για φορτιση της καρτας number26 με άλλη κάρτα χρεωστική ή πιστωτική. Λογικά αφου η κάρτα number26 είναι συνδεδεμένη με ΙΒΑΝ λογαριασμό πρέπει να γίνεται ;;;

 

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή μέσα στην εφαρμογή.

Δεν αποκλείεται βέβαια στο μελλον να προσφέρουν κάτι αντίστοιχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή μέσα στην εφαρμογή.

Δεν αποκλείεται βέβαια στο μελλον να προσφέρουν κάτι αντίστοιχο.

 

θα ήταν ειρωνικό να γίνονταν κάτι τέτοιο, μιας και προωθείτε ως ο τραπεζικός λογαριασμός που θα αντικαταστήσει τον συμβατικό τραπεζικό λογαριασμό σου. αυτό που θέλουν είναι να φέρουν το cash26 στις ευρωπαικές χώρες. τώρα το πως θα γίνει αυτό στην capital control Ελλάδα, είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την εφαρμογή (iOS). Συγκεκριμένα, προσπάθησα να στείλω ένα μικροποσό μέσω MoneyBeam στον Hal9000 και μου βγάζει συνεχώς σφάλμα γιατί, λέει, πρέπει να διαλέξω παραλήπτη για τα χρήματα - το οποίο έχω ήδη κάνει φυσικά, μέσω της εφαρμογής. 

 

Τους έστειλα email στο support με το ακόλουθο περιεχόμενο και περιμένω απάντηση.

 

 

 

 

 

Hi there! 

 
First of all, let me tell you how great Number26 is and how pleased I am to be a customer. I’ve made a couple of transactions with my Number26 MasterCard and all went exceptionally well. I am, overall, a happy customer and have already recommended Number26 to a couple of friends. 
 
I’ve encountered a strange problem and I need your help with this. I’ve tried sending a small amount of money (12 euros) to a friend who has a Number26 account via MoneyBeam on my iOS device and I’ve encountered an error.
 
Here are the steps I’ve went through:
 
1. I log to the Number26 app, I press the Plus sign at the bottom and I choose MoneyBeam. 
 
2. I’m asked to choose a recipient. I press the “N26 CONTACTS” tab and choose my friend’s name. I press “NEXT”.
 
3. I’m asked to choose the amount, I enter “12”. I press “NEXT”.
 
4. I’m asked to input a message. I’ve tried leaving it blank and I’ve also tried writing a one-word message. I press “NEXT”.
 
5. At the final screen, I press the “SEND” button at the bottom. 
 
6. I’m asked to enter my transfer code, which I do. 
 
7. An error window pops up and informs me that I must enter a recipient name. Which I already did (see step 2 above).
 
Can you help me out? No matter how many times I tried, I get the same error!
I’m attaching a screenshot of the error in question.
 
Thank you in advance for your time.
 
Kind regards, 
...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν στέλνουμε έμβασμα διεύθυνση τι βάζουμε;

Στην εφαρμογή αναφέρει μόνο το iban και το bic...

 

 

Βάζεις τη διεύθυνση που έχεις δηλώσει εδώ, στην Ελλάδα. 

Αυτή έβαλα εγώ και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα τρία εμβάσματα που έστειλα μέχρι τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την εφαρμογή (iOS). Συγκεκριμένα, προσπάθησα να στείλω ένα μικροποσό μέσω MoneyBeam στον Hal9000 και μου βγάζει συνεχώς σφάλμα γιατί, λέει, πρέπει να διαλέξω παραλήπτη για τα χρήματα - το οποίο έχω ήδη κάνει φυσικά, μέσω της εφαρμογής. 

 

Τους έστειλα email στο support με το ακόλουθο περιεχόμενο και περιμένω απάντηση.

 

 

 

 

 

 

 

 

δοκίμασες να στείλεις μέσω νέας επαφής, με το ίδιο όνομα/ email που καταχώρησε στην n26 και το ίδιο τηλέφωνο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...