Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μ'αρέσει να πηγαίνω από κάρτα σε κάρτα κ υπηρεσία σε υπηρεσία αλλά η revolut που χρησιμοποιώ τώρα έχει απαράδεκτους χρόνους πίστωσης του εμβάσματος.

 

Άν εδώ είμαστε σε 1 μέρα (και Κύπρο που στέλνω Ελλάδα σε 1 μέρα τα βλέπω στο λογαριασμό μου),μόλις αδειάσω τα λεφτά στη revolut θα τη δοκιμάσω σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μ'αρέσει να πηγαίνω από κάρτα σε κάρτα κ υπηρεσία σε υπηρεσία αλλά η revolut που χρησιμοποιώ τώρα έχει απαράδεκτους χρόνους πίστωσης του εμβάσματος.

 

Άν εδώ είμαστε σε 1 μέρα (και Κύπρο που στέλνω Ελλάδα σε 1 μέρα τα βλέπω στο λογαριασμό μου),μόλις αδειάσω τα λεφτά στη revolut θα τη δοκιμάσω σίγουρα.

 

κάτσε εάν έχεις λογαριασμό σε Κύπρο, γιατί δεν κάνεις top up από την κάρτα σου? εγώ έτσι μετέφερα χρήματα όταν έμενα στο αγγλικό χωριό. από τράπεζα Κύπρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει πάντα λεφτά ο λογαριασμός αυτός.Άν είχε πάντα λεφτά δε θα χρειαζόμουν καν τις υπηρεσίες αυτές που παρακάμπτουν τα cc.

To καλοκαίρι άνοιξα και στη Lloyd's,σε φυσικό κατάστημα,στο Λονδίνο.1 μέρα παίρνει το έμβασμα και στις 2 περιπτώσεις.

 

Το θέμα είναι πως αυτοί οι λογαριασμοί δεν έχουν πάντα λεφτά μέσα και δεν εξυπηρετούν ιδιαίτερα όταν χρειάζεσαι άμεσα ηλεκτρονικό χρήμα για να προλάβεις καμία προσφορά κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε γιατί να μπεις σε διαδικασία να ανοίξεις σε number26 αφού μπορείς να τα στείλεις Αγγλία και ούτος η άλλος με την αγγλική κάρτα τα περνάς σε revolut εαν θες δωρεάν μετατροπές, συν οτι το έμβασμα με Αγγλία κάνει και αυτό μια ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε γιατί να μπεις σε διαδικασία να ανοίξεις σε number26 αφού μπορείς να τα στείλεις Αγγλία και ούτος η άλλος με την αγγλική κάρτα τα περνάς σε revolut εαν θες δωρεάν μετατροπές, συν οτι το έμβασμα με Αγγλία κάνει και αυτό μια ημέρα.

Δεν συμφερει γιατι η αγγλικη λιρα ειναι ψηλα προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου με την Number26:

 

- Άνοιξα λογαριασμό μέσω της ταυτοποίησης με διαβατήριο από το application για iOS στις 04.12.2015

 

- Η κάρτα ήρθε με απλό ταχυδρομείο στη διεύθυνση που έχω δηλώσει στις 14.12.2015. 

 

- Την Δευτέρα 18.01.2016 το απόγευμα έστειλα με έμβασμα μέσω Alpha Web Banking δοκιμαστικά 100 ευρώ. Τα έξοδα αποστολής εμβάσματος ήταν 1 ευρώ και έτσι από το λογαριασμό μου εδώ αφαιρέθηκαν 101 ευρώ.

 

- Τα χρήματα (100 ευρώ) φάνηκαν στο λογαριασμό μου στην Number26 την Τετάρτη 20.01.2016 γύρω στις 14.00. 

 

- Χθες δοκίμασα ανάληψη από ΑΤΜ της Alpha Bank. Έκανα ανάληψη 40 ευρώ και την στιγμή που έπαιρνα τα χρήματα στα χέρια μου από το ATM, μου ήρθε μήνυμα μέσω push στο κινητό μου (από την εφαρμογή, όχι SMS) για την ανάληψη.

 

- Μετά την ανάληψη των 40 ευρώ, στον λογαριασμό μου έμειναν 60 ευρώ. Αυτό, πρακτικά, σημαίνει ότι δεν χρεώθηκα με έξοδα ανάληψης. 

 

Δεν έχω δοκιμάσει (ακόμη) αγορά από amazon ή κάτι παρόμοιο. Εάν δοκιμάσω και η συναλλαγή είναι επιτυχής, θα μεταφέρω και άλλα χρήματα στον λογαριασμό μου στην Number26 γιατί θα με έχει βολέψει πλήρως το σύστημά τους. 

 

Εν αναμονεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε αγορά που έκανα από το paypal μου έβγαλε την εξής πληροφορία. όταν έγινε η αγορά που ήταν σε δολάρια, αφαιρέθηκαν από τον λογαριασμό μου τα αντίστοιχα ευρώ με την τρέχουσα ισοτιμία, βγάζοντας πληροφορία μιας και η συναλλαγή ήταν ''pending'' ότι όταν ολοκληρωθεί ενδέχεται να αλλάξει το τελικό ποσό στην τρέχουσα ισοτιμία. με αποτέλεσμα η καταχώριση να γίνει 44.99 δολάρια - 41.39 ευρώ και το τελικό ποσό 44.99 δολάρια - 41.32 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οπως ακριβώς γίνεται σε κλασική τράπεζα δηλαδή.Με άλλη ισοτιμία γίνεται η δέσμευση του ποσού όταν παραγγείλεις κάτι,και με άλλη η χρέωση όταν φύγουν από το λογαριασμό σου,γιατί μεσολαβούν μέρες.Άλλες φορές είναι υπερ μας,άλλες κατά,μικρές διαφορές βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οπως ακριβώς γίνεται σε κλασική τράπεζα δηλαδή.Με άλλη ισοτιμία γίνεται η δέσμευση του ποσού όταν παραγγείλεις κάτι,και με άλλη η χρέωση όταν φύγουν από το λογαριασμό σου,γιατί μεσολαβούν μέρες.Άλλες φορές είναι υπερ μας,άλλες κατά,μικρές διαφορές βέβαια.

 

αυτό το λες για καλό υποθέτω, για να πω την αλήθεια εγώ στάθηκα τυχερός, θα μου κακοφαίνονταν εάν πλήρωνα περισσότερο. βέβαια λεπτά είναι, απλά έτσι για ψυχολογικούς λόγους το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τις αλλες 2 για μενα ενα υπερ ειναι οτι εχει gr customer support..2111983913

τωρα τα verification δεν μ αρεσουν και γι αυτο δεν ανοιξα λογαριασμο.

η wirecard βλεπω οτι ειναι και στο χρηματιστηριο..οποιος βρει και rating της τραπεζας ας γραψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το λες για καλό υποθέτω, για να πω την αλήθεια εγώ στάθηκα τυχερός, θα μου κακοφαίνονταν εάν πλήρωνα περισσότερο. βέβαια λεπτά είναι, απλά έτσι για ψυχολογικούς λόγους το λέω.

Δεν το λέω για καλό ή κακό,έτσι δουλεύει το σύστημα απλά.Η στιγμή της παραγγελίας με την στιγμή που η τράπεζα θα εκκαθαρίσει τη χρέωση απέχουν χρονικά,οπότε μεταβάλλονται και οι ισοτιμίες.Δεν μπορεί να σου δεσμεύσει η τράπεζα 45 ευρώ πχ και όταν χρειαστεί να τα αποδώσει να πρέπει να στείλει 46 και να βάλει το 1 ευρώ αυτή.Ούτε μπορεί να ξέρει την μελλοντική ισοτιμία για να σου δεσμεύσει το σωστό ποσό από την στιγμή της παραγγελίας.

 

Στο ηλεκτρονικό χρήμα γι αυτό βλέπεις live ισοτιμίες και οι αγορές χρεώνονται αμέσως.Δεν υπάρχει δέσμευση ποσού,γίνεται εκκαθάριση κατευθείαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου με την Number26:

 

- Άνοιξα λογαριασμό μέσω της ταυτοποίησης με διαβατήριο από το application για iOS στις 04.12.2015

 

- Η κάρτα ήρθε με απλό ταχυδρομείο στη διεύθυνση που έχω δηλώσει στις 14.12.2015.

 

- Την Δευτέρα 18.01.2016 το απόγευμα έστειλα με έμβασμα μέσω Alpha Web Banking δοκιμαστικά 100 ευρώ. Τα έξοδα αποστολής εμβάσματος ήταν 1 ευρώ και έτσι από το λογαριασμό μου εδώ αφαιρέθηκαν 101 ευρώ.

 

- Τα χρήματα (100 ευρώ) φάνηκαν στο λογαριασμό μου στην Number26 την Τετάρτη 20.01.2016 γύρω στις 14.00.

 

- Χθες δοκίμασα ανάληψη από ΑΤΜ της Alpha Bank. Έκανα ανάληψη 40 ευρώ και την στιγμή που έπαιρνα τα χρήματα στα χέρια μου από το ATM, μου ήρθε μήνυμα μέσω push στο κινητό μου (από την εφαρμογή, όχι SMS) για την ανάληψη.

 

- Μετά την ανάληψη των 40 ευρώ, στον λογαριασμό μου έμειναν 60 ευρώ. Αυτό, πρακτικά, σημαίνει ότι δεν χρεώθηκα με έξοδα ανάληψης.

 

Δεν έχω δοκιμάσει (ακόμη) αγορά από amazon ή κάτι παρόμοιο. Εάν δοκιμάσω και η συναλλαγή είναι επιτυχής, θα μεταφέρω και άλλα χρήματα στον λογαριασμό μου στην Number26 γιατί θα με έχει βολέψει πλήρως το σύστημά τους.

 

Εν αναμονεί.

χρήσιμες οι παρατηρήσεις σου. Πως είναι δυνατόν να μην χρεώνει για ανάληψη για τράπεζα εξωτερικού και με εγχώριες κάρτες μέσω ΔΙΑΣ να έχει προμήθεια.

Τραγελαφικό.

Περιμένω το διαβατήριο μου και από βδομάδα θα ανοίξω και εγώ.

Θα περιμένουμε feedback από αγορές όταν κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...