Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Καμία εκκαθάριση δε γίνεται μετά από 8-10 μέρες. Χρησιμοποιώ τη Ν26 3 χρόνια τώρα, κάνω αγορές μεγάλων χρηματικών ποσών κάθε μήνα σε συναλλαγματικές αξίες (GBP, CZK, PLN, σχεδόν σε όλα τα Ευρωπαϊκά νομίσματα, όπως και σε RUB) και πάντα μα πάντα η χρέωση είναι αυτή που γίνεται το δευτερόλεπτο της αγοράς. 

Κι επειδή συγκρίνω κάθε αγορά με ανοιχτό tab δίπλα στο xe.com στο 100% των περιπτώσεων οι χρεώσεις της Ν26 είναι κάποια cents λίγοτερα.

Bill, σε πληρωμές μέσω κάρτας σύνολο περίπου 2500$ χρεώθηκα 15 ευρώ.
Εγώ το έκανα απλά για να πληρώνω μερικά ευρώ λιγότερα για αυτό λίγο νευρίασα με την κατάσταση. Μιλάμε για απλές πληρωμές μέσω κάρτας. 

Edit: Και εμένα η χρέωση έγινε την ίδια στιγμή και λέω μια χαρά γλιτώσαμε κάτι ψιλά, αδειάζω το υπόλοιπο ποσό που είχα στην revolut για να έχω 0 balance. 

Η πληρωμές ήταν 21-22 Ιουνίου, το αρνητικό υπόλοιπο εμφανίστηκε στις 29 Ιουν και μετά από μερικές μέρες έλαβα και αυτό το μήνυμα:

Αναφορά σε κείμενο

 

Hey VASILEIOS **********,

We hope you’re enjoying all the benefits of your N26 account. We’re emailing to inform you that you’ve now exceeded the authorized limit of your account.

At the moment your account is overdrawn by €14.82.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαβάσω παλιές συνομιλίες Chat που έγιναν για να δεις τι βλακείες μου έλεγε ο άλλος που προσπαθούσε να δικαιολογήσει την χρέωση; 
 

Επεξ/σία από Billator
προσθηκη edit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οπως εχω ξαναπει αυτο ειναι το πολυ μεγαλου ατου της revolut, οτι μπορεις να κανεις την μετατροπη στο νομισμα που θες εσυ πριν την πληρωμη. κανεις την μετατροπη, πληρωνεις στο τοπικο νομισμα και ξεμπερδευεις. ουτε μετατροπη κατα την πληρωμη, ουτε εκαθαρισεις την αλλη μερα ουτε τιποτα. εχω Ν26/monese και ειναι απο τους λογους που δεν τις χρησιμοποιω και τις εχω backup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, greekboy είπε

οπως εχω ξαναπει αυτο ειναι το πολυ μεγαλου ατου της revolut, οτι μπορεις να κανεις την μετατροπη στο νομισμα που θες εσυ πριν την πληρωμη. κανεις την μετατροπη, πληρωνεις στο τοπικο νομισμα και ξεμπερδευεις. ουτε μετατροπη κατα την πληρωμη, ουτε εκαθαρισεις την αλλη μερα ουτε τιποτα. εχω Ν26/monese και ειναι απο τους λογους που δεν τις χρησιμοποιω και τις εχω backup.

και αλλες καρτες το παρεχουν αυτο και δινουν και cashback με καθε αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, greekboy είπε

οπως εχω ξαναπει αυτο ειναι το πολυ μεγαλου ατου της revolut, οτι μπορεις να κανεις την μετατροπη στο νομισμα που θες εσυ πριν την πληρωμη. κανεις την μετατροπη, πληρωνεις στο τοπικο νομισμα και ξεμπερδευεις. ουτε μετατροπη κατα την πληρωμη, ουτε εκαθαρισεις την αλλη μερα ουτε τιποτα. εχω Ν26/monese και ειναι απο τους λογους που δεν τις χρησιμοποιω και τις εχω backup.

Βασικά στην Revolut δεν χρειάζεται καν να κάνεις μετατροπή, όταν κάνεις πληρωμή γίνεται αυτόματα (σαν να το έβαλες πρώτα εσύ στο αντίστοιχο currency balance) αλλά φυσικά όποιος θέλει το κάνει για σιγουριά. 

Για αυτό ρωτάω αν η N26 έχει κάποια υπηρεσία που αξίζει ή που είναι καλύτερη μπας και την χρησιμοποιώ έστω και περιστασιακά. 

 

20 λεπτά πριν, POS είπε

και αλλες καρτες το παρεχουν αυτο και δινουν και cashback με καθε αγορα

Όπως;
Οι περισσότερες που δίνουν cashback αβέρτα χωρίς προϋποθέσεις έχουν πολύ κακό currency rate ή κρυφά/μεγάλα fees στις υπόλοιπες υπηρεσίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2020 στις 12:37 ΜΜ, Doubt είπε

ΟΚ, δε θέλεις, δικαίωμα σου, αλλά κάποια επίπτωση δεν υπάρχει. Κι εγώ είμαι πάνω από το 30% και συνεχίζω κανονικά με τις κάρτες των ελληνικών τραπεζών, πιο πολύ για να αποφύγω την επαφή με μετρητά, να μην ασχολούμαι με κέρματα + όφελος από προγράμματα στυλ "επιστροφή" "bonus" κλπ.

ρώτα ένα λογιστή σχετικά με τη δημιουργία "αποθεματικού" και θα σου εξηγήσει γιατί έχεις όφελος να ΜΗΝ κάνεις ηλεκτρονικές συναλλαγές παραπάνω από όσες απαιτούνται για το χτίσιμο αφορολόγητου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/7/2020 στις 4:40 ΜΜ, Billator είπε

Οκ δεν το σχολιάζω καν :) 
Αλλά αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει.

8.000 ευρώ κίνηση μόνο για να καλύψεις την συνδρομή 7,90 και 15.000 ευρώ για να καλύψεις την 14,90 ευρώ συνδρομή.
Είναι η κλασική περίπτωση που έλεγα στο προηγούμενο μου μήνυμα στο ότι στην ουσία δεν υπάρχει Cashback 

απο τις 2-3 δωρεαν και μονο αναληψεις απο τα ΑΤΜ τον μηνα που συνολικα κοστιζουν 8€ ή 12€ καλυπτεται η συνδρομη και μετα εχεις το cashback. επισης μη ξεχνας πως ειναι εταιρικη καρτα που σημαινει πως μια εταιρεια μπορει μερος των εξοδων της να τα περναει στη καρτα. ειδικα η καρτα με τα 96€ / ετος συμφερει. 

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, atrias είπε

ρώτα ένα λογιστή σχετικά με τη δημιουργία "αποθεματικού" και θα σου εξηγήσει γιατί έχεις όφελος να ΜΗΝ κάνεις ηλεκτρονικές συναλλαγές παραπάνω από όσες απαιτούνται για το χτίσιμο αφορολόγητου

Δεν το γνωρίζω το θέμα, όποιος γνωρίζει ας μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν το γνωρίζω το θέμα, όποιος γνωρίζει ας μας ενημερώσει.

προφανώς εννοεί την ανάλωση κεφαλαίου παρελθόντων ετών, αλλά μάλλον ο λογιστής του δεν του έχει πει ότι από το εισόδημα των προηγούμενων ετών αφαιρούνται τα τεκμήρια διαβίωσης και όχι οι δαπάνες αγαθών....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2020 στις 9:42 ΠΜ, loyros13 είπε

προφανώς εννοεί την ανάλωση κεφαλαίου παρελθόντων ετών, αλλά μάλλον ο λογιστής του δεν του έχει πει ότι από το εισόδημα των προηγούμενων ετών αφαιρούνται τα τεκμήρια διαβίωσης και όχι οι δαπάνες αγαθών....

Αυτο συμβαίνει ακόμα και αν οι δαπάνες αγαθών είναι μεγαλύτερες από τα τεκμηρια διαβίωσης;; Γιατί απο τη στιγμη που καταγραφονται ηλεκτρονικα οι δαπάνες, κανείς δεν εγγυάται ότι δεν θα αλλάξει. Ενα έξτρα if και γίνεται εν μια νυκτί. Φυλαγε τα ρουχα σου λεει μια παροιμια.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2020 στις 8:56 ΜΜ, atrias είπε

ρώτα ένα λογιστή σχετικά με τη δημιουργία "αποθεματικού" και θα σου εξηγήσει γιατί έχεις όφελος να ΜΗΝ κάνεις ηλεκτρονικές συναλλαγές παραπάνω από όσες απαιτούνται για το χτίσιμο αφορολόγητου

Δεν είναι το αφορολόγητο ο σκοπός της χρήσης κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απ' ότι ξέρω σε κάθε χρονιά, ότι μένει αν από τα δηλωθέντα έσοδα αφαιρέσεις τεκμήρια και δηλωθέντα έξοδα, προστίθεται στο αποθεματικό

επομένως, αφού όλα τα έξοδα μέσω κάρτας (ελληνικής τράπεζας), καταχωρούνται στη δήλωση, μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην παραπάνω εξίσωση

(συμφωνώ δλδ με αυτό που λέει ο runner69)

προσωπικά βέβαια ψιλο-βαριέμαι να ασχοληθώ και να κάθομαι να μετράω πότε θα συμπληρωθεί το ποσό που απαιτείται για το αφορολόγητο και μετά να κάθομαι να μεταφέρω λεφτά σε n26/revolut κλπ για να χρησιμοποιώ αυτές, οπότε χρησιμοποιώ κατευθείαν ελληνικές κάρτες και κάνω τα έξοδά μου 🙃🙃

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, runner69 είπε

Αυτο συμβαίνει ακόμα και αν οι δαπάνες αγαθών είναι μεγαλύτερες από τα τεκμηρια διαβίωσης;; Γιατί απο τη στιγμη που καταγραφονται ηλεκτρονικα οι δαπάνες, κανείς δεν εγγυάται ότι δεν θα αλλάξει. Ενα έξτρα if και γίνεται εν μια νυκτί. Φυλαγε τα ρουχα σου λεει μια παροιμια.

Άσε το "θα αλλάξει - δεν θα αλλάξει" αυτό δεν το ξέρει κανείς.

Τώρα ισχύει;

13 λεπτά πριν, atrias είπε

απ' ότι ξέρω σε κάθε χρονιά, ότι μένει αν από τα δηλωθέντα έσοδα αφαιρέσεις τεκμήρια και δηλωθέντα έξοδα, προστίθεται στο αποθεματικό

Είσαι βέβαιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Είσαι βέβαιος;

όχι δεν είμαι και δε θέλω κανείς να το θεωρήσει αυτό (ούτε λογιστής είμαι)

εσύ είσαι σίγουρος για αυτό που λες ;

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Άσε το "θα αλλάξει - δεν θα αλλάξει" αυτό δεν το ξέρει κανείς.

Τώρα ισχύει;

γιατί ακόμα κι αν δεν ισχύει αυτή τη στιγμή , το "φύλαγε τα ρούχα σου" που γράφει ο runner69 έχει μια βάση

αν αλλάξει αυτό μπορεί να ισχύσει και αναδρομικά για προηγούμενα έτη (δεν θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει), και θα έχει ως αποτέλεσμα χιλιάδες ευρώ μείωση του αποθεματικού

εσύ μπορείς να διαβεβαιώσεις όλους ότι δεν πρόκειται να συμβεί αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atrias είπε

όχι δεν είμαι και δε θέλω κανείς να το θεωρήσει αυτό (ούτε λογιστής είμαι)

εσύ είσαι σίγουρος για αυτό που λες ;

γιατί ακόμα κι αν δεν ισχύει αυτή τη στιγμή , το "φύλαγε τα ρούχα σου" που γράφει ο runner69 έχει μια βάση

αν αλλάξει αυτό μπορεί να ισχύσει και αναδρομικά για προηγούμενα έτη (δεν θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει), και θα έχει ως αποτέλεσμα χιλιάδες ευρώ μείωση του αποθεματικού

εσύ μπορείς να διαβεβαιώσεις όλους ότι δεν πρόκειται να συμβεί αυτό ;

Πολλά "αν" και "μπορεί" μαζεύτηκαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...