Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Doubt είπε

Βολικό μεν...αλλά δε βλέπω να λέει για χρεώσεις.

Κομματάκι δύσκολο να είναι δωρεάν.

Στη Γερμανία είναι δωρεάν οι αναλήψεις και στις καταθέσεις έχει 1,5% προμήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Doubt είπε

Βολικό μεν...αλλά δε βλέπω να λέει για χρεώσεις.

Κομματάκι δύσκολο να είναι δωρεάν.

Αν ισχύουν οι χρεώσεις που έχουν στην Γερμανία τότε είναι ότι πρέπει για αυτούς που κάνουν αναλήψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Στη Γερμανία είναι δωρεάν οι αναλήψεις και στις καταθέσεις έχει 1,5% προμήθεια. 

 

1 λεπτό πριν, Kostasallinone είπε

Αν ισχύουν οι χρεώσεις που έχουν στην Γερμανία τότε είναι ότι πρέπει για αυτούς που κάνουν αναλήψεις. 

Θα αφήσει το ελληνικό τραπεζικό λόμπυ να τους μπει σφήνα η Ν26;

Μια μπουκιά θα την κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Doubt said:

Θα αφήσει το ελληνικό τραπεζικό λόμπυ να τους μπει σφήνα η Ν26;

Μια μπουκιά θα την κάνουν.

Τώρα με το open banking νομίζω ότι θα μπουν και οι ελληνικές τράπεζες στο σύστημα της via fintech ώστε να καταργήσουν σιγά σιγά τα ATM που είναι υπερβολικά κοστοβόρα στην συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Τώρα με το open banking νομίζω ότι θα μπουν και οι ελληνικές τράπεζες στο σύστημα της via fintech ώστε να καταργήσουν σιγά σιγά τα ATM που είναι υπερβολικά κοστοβόρα στην συντήρηση.

Ναι, αλλά και για να κάνεις το σούπερ μάρκετ "ΑΤΜ" ή "Τράπεζα" θα χρειαστούν επενδύσεις σε συστήματα ασφαλείας, αλλιώς θα κάνουν πάρτυ οι καλοθελητές.

Spoiler

money run GIF by Juan Billy

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για Γερμανία και υπηρεσία που σχετίζεται με cash. Δεν ξέρω αν τους ταρακούνησε ο κοροναϊός, αλλά κάτι τέτοιο δε νομίζω να έχει ιδιαίτερη απήχηση σε άλλες χώρες ειδικά τώρα που κάποια πράγματα έχουν αλλάξει ή αλλάζουν ανεπιστρεπτί. Απλά κάποιοι δεν θέλουν ή δεν έχουν συνειδητοποιήσει αυτές τις αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, vagstef said:

Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για Γερμανία και υπηρεσία που σχετίζεται με cash. Δεν ξέρω αν τους ταρακούνησε ο κοροναϊός, αλλά κάτι τέτοιο δε νομίζω να έχει ιδιαίτερη απήχηση σε άλλες χώρες ειδικά τώρα που κάποια πράγματα έχουν αλλάξει ή αλλάζουν ανεπιστρεπτί. Απλά κάποιοι δεν θέλουν ή δεν έχουν συνειδητοποιήσει αυτές τις αλλαγές.

Υπάρχουν και αυτοί που πληρώνονται σε τράπεζες του εξωτερικού και θέλουν να κάνουν ανάληψη χωρίς να πληρώσουν χαράτσια σε ελληνικά ΑΤΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι να ανοιξω λογαριασμο σε N26 και εχω μια απορια αν μπορειτε να μου την λυσετε εσεις που εχετε μεγαλυτερη εμπειρια με την συγκεκριμενη τραπεζα.

αν μεταφερω καποια μεγαλα ποσα απο την ελληνικη μου τραπεζα που ειναι στο ονομα μου, στην Ν26 μηπως θα εχω καποιο θεμα; δηλαδη αν ζητησουν αποδεικτικα για τα χρηματα και τετοια, και οταν λεω μεγαλα ποσα εννοω 3,000 - 4,000 ευρω, ρωταω γιατι εχω διαβασει διαφορα που το ψαχνω για μπλοκαρισμενους λογαριασμους και οτι παιρνει καιρο να στο ξεμπλοκαρουν και διαφορα τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, greekman00 είπε

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι να ανοιξω λογαριασμο σε N26 και εχω μια απορια αν μπορειτε να μου την λυσετε εσεις που εχετε μεγαλυτερη εμπειρια με την συγκεκριμενη τραπεζα.

αν μεταφερω καποια μεγαλα ποσα απο την ελληνικη μου τραπεζα που ειναι στο ονομα μου, στην Ν26 μηπως θα εχω καποιο θεμα; δηλαδη αν ζητησουν αποδεικτικα για τα χρηματα και τετοια, και οταν λεω μεγαλα ποσα εννοω 3,000 - 4,000 ευρω, ρωταω γιατι εχω διαβασει διαφορα που το ψαχνω για μπλοκαρισμενους λογαριασμους και οτι παιρνει καιρο να στο ξεμπλοκαρουν και διαφορα τετοια.

Αν τα μεταφέρεις απο το ίδιο όνομα, μην ανησυχείς καθόλου. Αν στα στείλει αλλος, υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να θεωρηθεί εισόδημα και να φορολογηθείς. Προς το παρον δεν εχει γίνει βέβαια κατι τέτοιο, και γω τη δουλεύω ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν στα στελνει καποιος τακτικα θα παρεις ειδοποίηση για να αποδειξεις τι σχεση εχεις με τον αποστολεα.

Εαν στα στελνει εταιρεία θα σου ζητησουν τιμολόγιο ή συμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Εαν στα στελνει καποιος τακτικα θα παρεις ειδοποίηση για να αποδειξεις τι σχεση εχεις με τον αποστολεα.

Εαν στα στελνει εταιρεία θα σου ζητησουν τιμολόγιο ή συμβαση

Μόνο απο δικο μου ελληνικο λογαριασμο με το δικο μου ονομα δικαιουχου θα κανω τις μεταφορες, ελπιζω μην εχω θεμα σε αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, greekman00 είπε

Μόνο απο δικο μου ελληνικο λογαριασμο με το δικο μου ονομα δικαιουχου θα κανω τις μεταφορες, ελπιζω μην εχω θεμα σε αυτο.

Εμενα προσωπικα ποτε δε μου ζητησαν έγγραφα για μεταφορα απο δικο μου λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Έκανα εγγραφή στην N26 στις 4 Ιουνίου 2020!Και περιμένω την κάρτα της τράπεζας στην Ελλάδα!Πότε θα έρθει περίπου;Θα πληρώσω κάτι;Θα αργήσει να έρθει λόγω κορονοιού;Με τι θα έρθει;Με ΕΛΤΑ;θα περάσει τελωνείο;Ας μου απαντήσει κάποιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...