Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, nek4d είπε

Revolut, με το που ανοιγεις το app, ηδη σου προτεινει να συνδεσεις καρτες με google pay.

Και εμένα σήμερα με το που μπήκα στην εφαρμογή μου το πρότεινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα να πλήρωσω σήμερα σε σουπερμαρκετ μέσω gpay-> curve->N26 και πήρα μήνυμα από την N26 ότι transaction declined επειδή είχα κλειστό το payments abroad στην κάρτα της N26. Έως και τα μέσα αυτής της εβδομάδας περνούσαν κανονικα οι συναλλαγές που σήμαινει ότι αρχισε να θεωρεί η N26 την curve ως συναλλαγή εξωτερικού.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω σχόλιο συνφορουμιτη για το gpay για να μην το ψάχνετε

  1. On your phone, go to Settings Settings.
  2. Tap Google and then Account services.
  3. Tap Google Pay
     
4 ώρες πριν, t-shock είπε

Google Pay εφαρμογή δεν θα δούμε καθόλου στην Ελλάδα από όσο φαίνεται. Οι προσθαφαιρέσεις των καρτών και άλλων ρυθμίσεων, θα γίνεται μέσα από το Google Services. Η πληρωμή θα γίνεται με ανοιχτό το NFC και απλά ξεκλείδωτο το κινητό. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ψάχνεσαι μέσα στις ρυθμίσεις αν θες να πληρώσεις με άλλη κάρτα

https://support.google.com/pay/answer/10173487

 

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας,

Από Ελλάδα και εγώ άνοιξα λογαριασμό γιατί δεν μπορώ με τίποτα να κάνω ταυτοποίηση στην revolut.

Ερώτηση 

1. Η Ν26 δεν έχει virtual card??

2. Αν στείλω 20€ με share τα έξοδα φτάνουν 19€ στην Γερμανία;;

3. Εγώ έβαλα κλασική μηχανογραφημένη ταυτότητα και το δέχτηκε. Όλα οκ τότε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lambros είπε

Καλημέρα σας,

Από Ελλάδα και εγώ άνοιξα λογαριασμό γιατί δεν μπορώ με τίποτα να κάνω ταυτοποίηση στην revolut.

Ερώτηση 

1. Η Ν26 δεν έχει virtual card??

2. Αν στείλω 20€ με share τα έξοδα φτάνουν 19€ στην Γερμανία;;

3. Εγώ έβαλα κλασική μηχανογραφημένη ταυτότητα και το δέχτηκε. Όλα οκ τότε;;;

1)  δεν ξέρω

2) ναι. Αν στείλεις όμως 20 ευρώ με σκριλ  με χρέωση κάρτας θα πάνε 20

3)ναι όλα οκ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lambros είπε

2. Αν στείλω 20€ με share τα έξοδα φτάνουν 19€ στην Γερμανία;;

Δεν πάει έτσι. Στέλνεις 20, φτάνουν 20 και ο λογαριασμός σου χρεώνεται 21. Η ελληνική τράπεζα κρατάει το 1 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικά μπορείς να φοροδιαφεύγεις με σχετική ασφάλεια μέσω τέτοιων offshore λογαριασμών. Δε νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να ελένξουν οι αρχές πόσα λεφτά έχεις σε ξένους λογαριασμούς ούτε πιστεύω ότι γίνεται ανταλλαγή πληροφοριών ως προς αυτό. Πολλοί κρύβουν λεφτά ακριβώς έτσι και νομίζω σε πολλές χώρες τα συστήματα ασφαλείας/ελέγχου δεν είναι αρκετά ανεπτυγμένα. Δε χρειάζεσαι καν εταιρίες offshore. Το φαινόμενο είναι τόσο συνηθισμένο που κάποιες από αυτές τις εταιρίες τολμάνε να το διαφημίσουν κιόλας σε στυλ "εδώ μπορείται να κρύψετε τα λεφτά σας με ασφάλεια". Ακόμη και μεγάλες τράπεζες το κάνουν αυτό σαφώς με πολύ καλύτερους πελάτες....

Εμένα όμως προσωπικά πάντα με προβλημάτιζε να βάλω τα λεφτά μου εκεί, εδώ καμιά φορά φοβάμαι να τα κρατάω ακόμη και στο Paypal. Ο λόγος απλός.....πόσο υποστήριξη έχεις σε τέτοιους λογαριασμούς αν γίνει το οτιδήποτε? Η υποστήριξη είναι τεράστιο θέμα. Στην Εθνική μου απαντάνε σε λίγα λεπτά στη γλώσσα μου και κανονίζω ότι εγώ θέλω, επίσης έχω νομική κάλυψη. Σε ξένες πλατφόρμες η υποστήριξη είναι συνήθως κάκιστη και σε ξένη γλώσσα, δύσκολα θα βγάλεις άκρη. Αν βγάζεις κάτι σοβαρό το ρίσκο είναι μεγάλο. 

Στο Paypal που χρησιμοποιώ εγώ αναγκαστικά γιατί όλοι έτσι πληρώνουν σε αυτά που πουλάω, με έχουν μπλοκάρει μερικές φορές όπου πήρε μέρες να πάρω απάντηση στο πρόβλημα. Γενικά με τα λεφτά δεν παίζεις.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι τράπεζες τύπου N26 ή άλλες neobanks να είναι για τέτοιες δουλειές. Απόδειξη τα πολύ συχνά block που τρώνε διάφοροι χρήστες που μεταφέρουν μεγάλα ποσά. Επίσης δε νομίζω να έχουν υπανάπτυκτα συστήματα ασφαλείας όλες αυτές οι fintech που είναι έτη μπροστά από τις ελληνικές τράπεζες οι οποίες τώρα ανακαλύπτουν το κλείδωμα μιας κάρτας μέσω app. Ξεφεύγουμε από το τραπεζικό και πάμε σε θέματα τεχνολογίας και ασφάλειας που όλες προσπαθούν να αντιμετωπίσουν το ξέπλυμα.

Όσο για τις αρχές πολύ άνετα μπορεί να γίνει κάποιος έλεγχος και δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην συνεργαστεί η N26 σε περίπτωση που υπάρχει θέμα από τη στιγμή που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα, κάτι που δεν έχει γίνει στον αέρα. Δεν έρχεται κανείς στη χώρα και λέει θα προσφέρω υπηρεσίες έτσι απλά.

Επίσης όντως υπάρχει αυτό το αίσθημα ότι μπορεί να γίνει κάτι και να μην έχεις υποστήριξη, που δεν ισχύει για όλους, αν έχεις κάποιο premium plan πάντα έχεις άμεση υποστήριξη αλλά και τηλεφωνικώς ειδικά στη N26. Έτσι είναι οι brachless τράπεζες, εδώ αν συμβεί κάτι θα πας στο κατάστημα και θα νιώσεις μια αφάλεια. Όταν όμως κάποτε κλείσουν σχεδόν όλα τα υποκαταστήματα να δούμε πόσο άμεσα θα απαντάνε στο τηλέφωνο και πόση ασφάλεια θα νιώθεις.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagstef είπε

Όσο για τις αρχές πολύ άνετα μπορεί να γίνει κάποιος έλεγχος και δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην συνεργαστεί η N26 σε περίπτωση που υπάρχει θέμα από τη στιγμή που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα, κάτι που δεν έχει γίνει στον αέρα. Δεν έρχεται κανείς στη χώρα και λέει θα προσφέρω υπηρεσίες έτσι απλά.

Υπάρχει κάτι που λέγεται "τραπεζικό απόρρητο" και κάτι που λέγεται "σύμβαση".

Η Ν26 και η κάθε ανάλογη εταιρεία θα κινηθεί με βάση τους νόμους και τους κανονισμούς που διέπουν τη λειτουργία της, οι οποίοι νόμοι δεν είναι ελληνικοί. Επίσης τα ελληνικά δικαστήρια δεν έχουν δικαιοδοσία σε ξένες εταιρείες στη χώρα τους. Αν υπάρχουν ευρωπαϊκοί διακρατικοί ή διατραπεζικοί κανονισμοί, τότε είναι υποχρεωμένη να συμμορφωθεί.

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Πολλοί κρύβουν λεφτά ακριβώς έτσι και νομίζω σε πολλές χώρες τα συστήματα ασφαλείας/ελέγχου δεν είναι αρκετά ανεπτυγμένα. Δε χρειάζεσαι καν εταιρίες offshore. Το φαινόμενο είναι τόσο συνηθισμένο που κάποιες από αυτές τις εταιρίες τολμάνε να το διαφημίσουν κιόλας σε στυλ "εδώ μπορείται να κρύψετε τα λεφτά σας με ασφάλεια". Ακόμη και μεγάλες τράπεζες το κάνουν αυτό σαφώς με πολύ καλύτερους πελάτες....

Καμία σχέση η Ν26 με αυτά. Εκτός αν μιλάς για κάποιον που πουλάει στο ebay ας πούμε και πληρώνεται μέσω Paypal, στέλνει χρήματα στη Ν26 και τα ξοδεύει μέσω αυτής. Εκεί πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Doubt,

Αν χρειαστεί η N26 συνεργάζεται με τις Ελληνικές αρχές και με ότι άλλο είναι υποχρεωμένη ως Γερμανική τράπεζα.

Τα Ελληνικά δικαστήρια δεν έχουν δικαιοδοσία αλλά η υπόθεση αν γίνει κάτι πάει πάντα μέσω ευρωπαικών οδών στα Γερμανικά δικαστήρια τα οποία έχουν δικαιοδοσία.

Το να λέμε πως θα χρησιμοποιήσουμε κάποια fintech για να ξεπλύνουμε χρήμα δεν νομίζω ότι είναι εύκολο.Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για εταιρίες τύπου fintech οι οποίες είναι σύγχρονες και έχουν πρόσβαση στα πιο advanced συστήματα πρόληψης και καταστολής τέτοιων θεμάτων.

Στις 5/12/2020 στις 12:34 ΜΜ, aizensama24 είπε

Θεωρητικά μπορείς να φοροδιαφεύγεις με σχετική ασφάλεια μέσω τέτοιων offshore λογαριασμών. Δε νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να ελένξουν οι αρχές πόσα λεφτά έχεις σε ξένους λογαριασμούς ούτε πιστεύω ότι γίνεται ανταλλαγή πληροφοριών ως προς αυτό. Πολλοί κρύβουν λεφτά ακριβώς έτσι και νομίζω σε πολλές χώρες τα συστήματα ασφαλείας/ελέγχου δεν είναι αρκετά ανεπτυγμένα. Δε χρειάζεσαι καν εταιρίες offshore. Το φαινόμενο είναι τόσο συνηθισμένο που κάποιες από αυτές τις εταιρίες τολμάνε να το διαφημίσουν κιόλας σε στυλ "εδώ μπορείται να κρύψετε τα λεφτά σας με ασφάλεια". Ακόμη και μεγάλες τράπεζες το κάνουν αυτό σαφώς με πολύ καλύτερους πελάτες....

Εμένα όμως προσωπικά πάντα με προβλημάτιζε να βάλω τα λεφτά μου εκεί, εδώ καμιά φορά φοβάμαι να τα κρατάω ακόμη και στο Paypal. Ο λόγος απλός.....πόσο υποστήριξη έχεις σε τέτοιους λογαριασμούς αν γίνει το οτιδήποτε? Η υποστήριξη είναι τεράστιο θέμα. Στην Εθνική μου απαντάνε σε λίγα λεπτά στη γλώσσα μου και κανονίζω ότι εγώ θέλω, επίσης έχω νομική κάλυψη. Σε ξένες πλατφόρμες η υποστήριξη είναι συνήθως κάκιστη και σε ξένη γλώσσα, δύσκολα θα βγάλεις άκρη. Αν βγάζεις κάτι σοβαρό το ρίσκο είναι μεγάλο. 

Στο Paypal που χρησιμοποιώ εγώ αναγκαστικά γιατί όλοι έτσι πληρώνουν σε αυτά που πουλάω, με έχουν μπλοκάρει μερικές φορές όπου πήρε μέρες να πάρω απάντηση στο πρόβλημα. Γενικά με τα λεφτά δεν παίζεις.

Έχεις δίκιο με την υποστήριξη, είναι το αδύνατο σημείο του αλλά αν κάτι δεν πάει καλά έχεις κάποιον να απευθυνθείς, τη BaFin, την Γερμανική Bundesbank και τον ευρωπαικό μηχανισμό επίλυσης διαφορών.Γερμανική τράπεζα είναι, δεν είναι στα British Virgin Islands και τρέχα γύρευε...

 

Εδώ να σου πώ πως η διαδικασία που θα ακολουθούσες και στις Ελληνικές τράπεζες για εξωδικαστική επίλυση διαφορών παρόμοια θα ήταν.

Customer Service -> Τμήμα παραπόνων τράπεζας -> Ελληνικός Χρηματοοικονομικός Μεσολαβητής (hobis.gr)-> Ευρωπαικός μηχανισμός επίλυσης διαφορών -> Δικαστήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και για επαναλαμβανομενες καταθεσεις απο τριτους ή απο εταιρεια ζηταει τιμολογιο ή συμβολαιο.

Ειπαμε ειναι (γερμανικη) τραπεζα κανονικη, δεν ειναι για "κολπα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...