Προς το περιεχόμενο

Ξεσκαρτάρισμα βιβλίων μαγείας


Vapir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μιλήσω μόνο για εμένα:

Είναι ένα είδος λογοτεχνίας (δεν ξέρω πως ορίζεται ακριβώς - λογοτεχνία φαντασίας και τρόμου ίσως...) που το είχα λατρέψει ως έφηβος: Αναφέρομαι σε Ένγκαρ Α. Πόε, Χάουαρντ Φ. Λάβκραφτ, Ρόμπερτ Χάουαρντ κ.τ.λ.

 

Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με κάτι ξεχωριστό, πραγματικά αξίζει...

Ο απώτερος σκοπός μου ήταν ....η ψυχαγωγία :-D

Κθουλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vapir καλά κάνεις και τα διαβάζεις αν σου αρέσουν από λογοτεχνικής πλευράς, το ίδιο κάνω και εγώ με θεολογικά βιβλία και θρησκευτικά βιβλία, γουστάρω να διαβάζω τι λένε από φιλοσοφικής πλευράς, αρκετά είναι λογοτεχνικά αξιόλογα και έχουν πλούσιο λεξιλόγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως αφού ασχολείσαι με τέτοια θέματα, θα ξέρεις πως το "νεκρονομικόν" (είναι στην λίστα σου) είναι καθαρό κύημα της φαντασίας του αμερικανού συγγραφέα Χ. Φ. Λάβκραφτ, είναι δηλαδή ένα φανταστικό δίηγημα.

 

Δεν είναι το καλύτερο του, το έγραψε περισσότερο για να υποστηρίξει το φανταστικό σύμπαν που είχε δημιουργήσει (την μυθολογία Κθούλου), όμως κάποια άλλα διηγήματά του όπως " Η περίπτωση του Τσαρλς Ντεξτερ Γουόρντ" ή " Τα βουνά της τρέλας" είναι μικρά αριστουργήματα...

 

Μπράβο ρε  Vapir, με γύρισες πολλά χρόνια πίσω, θα ψάξω στην βιβλιοθήκη μου να τα βρώ - να τα ξαναδιαβάσω... :-)

 

o Lovecraft δεν έγραψε το "Νεκρονόμικον" σαν διήγημα. Ουσιαστικά δεν το έγραψε ποτέ. Το ανέφερε σαν υπαρκτό βιβλίο στις (καταπληκτικές) ιστορίες του για να δώσει λίγο παραπάνω αληθοφάνεια. 

 

Το βιβλίο δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε αλλά αυτό δεν εμπόδισε διάφορους συγγραφείς να εκδώσουν δικά τους βιβλία με αυτό τον τίτλο επηρεασμένοι από τον Lovecreaft

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 'μαγείες':

 

1. Ένα σωρό διαφορετικά 'είδη' μαγειών που ανήκουν στην μπουρολογία.

 

2. Η μια και αληθινή μαγεία.

 

Πίστεψέ με δεν έχεις να κερδίσεις κάτι ουσιαστικό από την μαγεία, και τα όποια ρίσκα είναι πολύ βαρύτερα των όποιων οφελών. Έτσι δαιμονίζονται οι άνθρωποι. Οι δαίμονες δεν μπαίνουν σε όποιον ναι ναι, αλλά τιμωρούν αυτούς που παν γυρεύοντας. Κάνε τη προσευχή σου μέρα που ναι κιόλας, και μην ασχολείσαι με τέτοια. Και έχε και υπ' όψιν πως όσα περισσότερα γνωρίζεις, τόσο πιο αυστηρά θα κριθείς. Ο Θεός μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστεύω σε δαίμονες , πιστεύω στην πιθανότητα ύπαρξης οντοτήτων που δεν γνωρίζουμε αν και εφόσον κλπ γιατι είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί, η πιθανότητα υπάρχει. Δεν πιστεύω σε θεούς γιατι δεν τους χρειάζομαι αλλα κ ούτε με αφορά τι λέει η κάθε εκκλησία. Παίρνοντας αυτό υπόψιν δεν μπορώ να προσευχηθώ σε κάτι που δεν πιστεύω , ούτε να κριθώ απο κάτι που δεν υπάρχει, πόσο μάλλον να "δαιμονιστώ" απο κάτι που δεν πιστεύω πως υπάρχει ή δεν είναι αυτό που προσπαθεί μια συγκεκριμένη θρησκεία να περάσει τρομοκρατόντας και χειραγωγόντας μέσω του τρόμου τους πιστούς της.

Αλήθεια πόσο γελοίο είναι στην εποχή μας να πουν σε κάποιον όσα περισσότερα γνωρίζεις τοσο ποιο αυστηρά θα κριθείς/τιμωρηθείς όταν η γνώση είναι ο μόνος πραγματικός θεός και δύναμη? Φοβούνται την γνώση γιατι θα αποκαλυφθεί η μπουρδολογία τους ? ^^
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστεύω σε δαίμονες , πιστεύω στην πιθανότητα ύπαρξης οντοτήτων που δεν γνωρίζουμε αν και εφόσον κλπ γιατι είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί, η πιθανότητα υπάρχει. Δεν πιστεύω σε θεούς γιατι δεν τους χρειάζομαι αλλα κ ούτε με αφορά τι λέει η κάθε εκκλησία. Παίρνοντας αυτό υπόψιν δεν μπορώ να προσευχηθώ σε κάτι που δεν πιστεύω , ούτε να κριθώ απο κάτι που δεν υπάρχει, πόσο μάλλον να "δαιμονιστώ" απο κάτι που δεν πιστεύω πως υπάρχει ή δεν είναι αυτό που προσπαθεί μια συγκεκριμένη θρησκεία να περάσει τρομοκρατόντας και χειραγωγόντας μέσω του τρόμου τους πιστούς της.

 

Αλήθεια πόσο γελοίο είναι στην εποχή μας να πουν σε κάποιον όσα περισσότερα γνωρίζεις τοσο ποιο αυστηρά θα κριθείς/τιμωρηθείς όταν η γνώση είναι ο μόνος πραγματικός θεός και δύναμη? Φοβούνται την γνώση γιατι θα αποκαλυφθεί η μπουρδολογία τους ? ^^

 

Τι περιμενεις.Εδω εχουν  κανει ζωη το ''πιστευε και μην ερευνα''

 

Τι να πει κανεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστεύω σε δαίμονες , πιστεύω στην πιθανότητα ύπαρξης οντοτήτων που δεν γνωρίζουμε αν και εφόσον κλπ γιατι είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί, η πιθανότητα υπάρχει. Δεν πιστεύω σε θεούς γιατι δεν τους χρειάζομαι αλλα κ ούτε με αφορά τι λέει η κάθε εκκλησία. Παίρνοντας αυτό υπόψιν δεν μπορώ να προσευχηθώ σε κάτι που δεν πιστεύω , ούτε να κριθώ απο κάτι που δεν υπάρχει, πόσο μάλλον να "δαιμονιστώ" απο κάτι που δεν πιστεύω πως υπάρχει ή δεν είναι αυτό που προσπαθεί μια συγκεκριμένη θρησκεία να περάσει τρομοκρατόντας και χειραγωγόντας μέσω του τρόμου τους πιστούς της.

 

Αλήθεια πόσο γελοίο είναι στην εποχή μας να πουν σε κάποιον όσα περισσότερα γνωρίζεις τοσο ποιο αυστηρά θα κριθείς/τιμωρηθείς όταν η γνώση είναι ο μόνος πραγματικός θεός και δύναμη? Φοβούνται την γνώση γιατι θα αποκαλυφθεί η μπουρδολογία τους ? ^^

 

 

Α κατάλαβα. Μου θύμισες μια γνωστή μου που πιστεύει στα μάγια αλλά όχι σε Θεό. Αναρχική αυτή, ροκού, άθεη δηλώνει, αλλά είναι πιο δεισδαίμων και από πιστούς.

 

Τέσπα. Εγώ φιλικά στο είπα γιατί εκεί που είσαι τώρα ήμουν πριν κάποια χρόνια, και έψαξα, δοκίμασα, και είδα πράγματα. Και δεν θέλω άλλοι να κάνουν τα ίδια λάθη που έκανα και εγώ. Και αν αναρωτιέσαι αν υπάρχουν 'οντότητες' όπως λες, μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν. Και μάλιστα υπάρχουν πολλών ειδών, και με διαφορετικούς ρόλους. Και θα μπορούσα ακόμα να στις ονοματήσω, να σου τις περιγράψω, και να σου επιδείξω ποια βιβλία να διαβάσεις... Αυτά που λένε 'έγκυρα' πράγματα και όχι παραμύθια.

 

Το ότι όσα περισσότερα γνωρίζεις τόσο πιο αυστηρά θα κριθείς, είναι κάτι που το βλέπεις και στο κόσμο των ανθρώπων. Πες για παράδειγμα πως ξέρεις πως κάποιος σκότωσε έναν άλλο άνθρωπο, και σε καλεί η αστυνομία. Αν δεν πας να πεις ότι αυτός το έκανε, θα κριθείς συνένοχος. Αν το ήξερες ότι θα το κάνει πριν το κάνει, θα κριθείς ακόμα αυστηρότερα... Αν δεν ήξερες τίποτα για όλα αυτά θα αφεθείς ελεύθερος. Έτσι και σε αυτά τα θέματα...

 

Αλλά μιας και με λες γελοίο που σου έδωσα μια συμβουλή, ας είναι. Κάνε ότι θες. Δε θα προσπαθήσω να σου αλλάξω μυαλά, και δεν θα συνεχίσω να σου γράφω γιατί δεν θέλω αντιπαράθεση και τσακωμούς, άμα είναι να ευτελίζεις τη συζήτηση και να τη βλέπεις ανταγωνιστικά. Εγώ να σε βοηθήσω ήθελα, και το 'χρέος' μου το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α κατάλαβα. Μου θύμισες μια γνωστή μου που πιστεύει στα μάγια αλλά όχι σε Θεό. Αναρχική αυτή, ροκού, άθεη δηλώνει, αλλά είναι πιο δεισδαίμων και από πιστούς.

 

Τέσπα. Εγώ φιλικά στο είπα γιατί εκεί που είσαι τώρα ήμουν πριν κάποια χρόνια, και έψαξα, δοκίμασα, και είδα πράγματα. Και δεν θέλω άλλοι να κάνουν τα ίδια λάθη που έκανα και εγώ. Και αν αναρωτιέσαι αν υπάρχουν 'οντότητες' όπως λες, μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν. Και μάλιστα υπάρχουν πολλών ειδών, και με διαφορετικούς ρόλους. Και θα μπορούσα ακόμα να στις ονοματήσω, να σου τις περιγράψω, και να σου επιδείξω ποια βιβλία να διαβάσεις... Αυτά που λένε 'έγκυρα' πράγματα και όχι παραμύθια.

 

Το ότι όσα περισσότερα γνωρίζεις τόσο πιο αυστηρά θα κριθείς, είναι κάτι που το βλέπεις και στο κόσμο των ανθρώπων. Πες για παράδειγμα πως ξέρεις πως κάποιος σκότωσε έναν άλλο άνθρωπο. Αν δεν πας να πεις ότι αυτός το έκανε, θα κριθείς συνένοχος. Αν το ήξερες ότι θα το κάνει πριν το κάνει, θα κριθείς ακόμα αυστηρότερα... Έτσι και σε αυτά τα θέματα...

 

Αλλά μιας και με λες γελοίο που σου έδωσα μια συμβουλή, ας είναι. Κάνε ότι θες. Δε θα προσπαθήσω να σου αλλάξω μυαλά, και δεν θα συνεχίσω να σου γράφω γιατί δεν θέλω αντιπαράθεση και τσακωμούς, άμα είναι να ευτελίζεις τη συζήτηση και να τη βλέπεις ανταγωνιστικά. Εγώ να σε βοηθήσω ήθελα, και το 'χρέος' μου το έκανα.

μάλλον εσύ παρεξηγείς αυτά που γράφω , δεν είπα εσένα γελοίο , είπα γελοίο το να σου λέει μια θρησκεία να μην ψάχνεις και να πιστεύεις στα τυφλά. Δηλαδή ο θεός συγχωρεί δολοφόνους αλλα κρίνει αυστηρά αυτούς που ψάχνουν την γνώση?  κάτι δεν μου ακούγεται λογικό εδώ. Η εξήγηση που δίνεις makes sense αλλα στο αρχικό μου μήνυμα δεν την είχα ακούσει ακόμα ούτε πιστεύω πως έχει να κάνει με την εξήγηση που θα έδινε η εκκλησία. 

 

αρχικά ούτε στα μάγια πιστεύω γιατι δεν έκανα/είδα κάτι με τα μάτια μου , μόνο σε αυτό θα πιστέψω. Και σε κάποιο θεό θα πίστευα αν τον έβλεπα μπροστά μου ή αν μου αποδείκνυε την ύπαρξη του με κάποιο θεϊκό θαύμα. 

Αν όντως γνωρίζεις θα μπορούσες να βοηθήσεις απο την αρχή και να επισημάνεις και τις ενστάσεις σου και όχι να μου πεις ένα πίστευε και μη ερεύνα και ξεκίνα τις προσευχές.

 

Ο μόνος κίνδυνος που διατρέχει ο άνθρωπος είναι ο άνθρωπος. 

 

 

Το σωστό είναι πίστευε και μη , ερεύνα .

με ένα γρήγορο googlάρισμα κ αυτοί την ίδια άποψη έχουν μαζί σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον εσύ παρεξηγείς αυτά που γράφω , δεν είπα εσένα γελοίο , είπα γελοίο το να σου λέει μια θρησκεία να μην ψάχνεις και να πιστεύεις στα τυφλά. Δηλαδή ο θεός συγχωρεί δολοφόνους αλλα κρίνει αυστηρά αυτούς που ψάχνουν την γνώση?  κάτι δεν μου ακούγεται λογικό εδώ. Η εξήγηση που δίνεις makes sense αλλα στο αρχικό μου μήνυμα δεν την είχα ακούσει ακόμα ούτε πιστεύω πως έχει να κάνει με την εξήγηση που θα έδινε η εκκλησία. 

 

αρχικά ούτε στα μάγια πιστεύω γιατι δεν έκανα/είδα κάτι με τα μάτια μου , μόνο σε αυτό θα πιστέψω. Και σε κάποιο θεό θα πίστευα αν τον έβλεπα μπροστά μου ή αν μου αποδείκνυε την ύπαρξη του με κάποιο θεϊκό θαύμα. 

Αν όντως γνωρίζεις θα μπορούσες να βοηθήσεις απο την αρχή και να επισημάνεις και τις ενστάσεις σου και όχι να μου πεις ένα πίστευε και μη ερεύνα και ξεκίνα τις προσευχές.

 

Ο μόνος κίνδυνος που διατρέχει ο άνθρωπος είναι ο άνθρωπος. 

 

 

με ένα γρήγορο googlάρισμα κ αυτοί την ίδια άποψη έχουν μαζί σου

Η θέση του (,) κάνει τη διαφορά και αλλάζει το νόημα,αστόχησες.

 

Εγώ πάντως θα ακολουθούσα τη συμβουλή του Alithinos, 

"αυτά" είναι πάνω από τις ανθρώπινες δυνάμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ένα γρήγορο googlάρισμα κ αυτοί την ίδια άποψη έχουν μαζί σου

Αυτό πού αναφέρεται στο link είναι ότι η φράση "πίστευε και μη ερεύνα" δεν υπάρχει στο ευαγγέλιο, είναι απορίας άξιο το πώς έχει επικρατήσει.

 

Βέβαια, το πιο ουσιατικο, είναι ότι υπήρχει η αντίθεση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε για ψυχαγωγία το κάνουμε, δεν έχω σκοπό να βρω τρόπο να επικαλεστώ κάποια οντότητα ή αλλιώς "δαίμονα" και να του ζητήσω να συνεργαστούμε δίνοντας του το οκ να κατοικίσει στο σώμα μου όσο που παραχωρεί κάποιες ψυχικές δυνατότητες του, είπαμε χαχαχαχχα

άλλο φαντασία άλλο πραγματικότητα , υπάρχουν και τρελοί εκει έξω , εγώ ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτούς 

 

Τα έχω 400!!

 

Πιστοποιητικο γιατρου or it didn't happen...

Το σωστό είναι πίστευε και μη , ερεύνα .

 

Aρκει φυσικα να μη φευγεις απ το δογμα, χαχαχα:D

Kαι μια κεραια λεει να διαφωνησεις εισαι εκτος και αιρετικος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πού αναφέρεται στο link είναι ότι η φράση "πίστευε και μη ερεύνα" δεν υπάρχει στο ευαγγέλιο, είναι απορίας άξιο το πώς έχει επικρατήσει.

 

Βέβαια, το πιο ουσιατικο, είναι ότι υπήρχει η αντίθεση της.

Δεν θελει και πολυ σκεψη αυτο αν σκεφτεις πως λειτουργουσε η ευρωπη μεχρι και το διαφωτισμο.Η εκκλησιες( χριστιανικη και καθολικη και δογμα τα τους) ηταν πανισχυρες κανεις δεν μπορουσε να κυβερνησει η να κανει κατι χωρις να το  εκρινει η εκκλησια.Στο  ευαγγελιο  μπορει να μην υπαρχει αλλα ο κληρος και η εκκλησια  αυτο ελεγαν,γιατι αυτοι ξεραν καλυτερα αφου ηταν σε επαφν με τον θεο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον εσύ παρεξηγείς αυτά που γράφω , δεν είπα εσένα γελοίο , είπα γελοίο το να σου λέει μια θρησκεία να μην ψάχνεις και να πιστεύεις στα τυφλά. Δηλαδή ο θεός συγχωρεί δολοφόνους αλλα κρίνει αυστηρά αυτούς που ψάχνουν την γνώση?  κάτι δεν μου ακούγεται λογικό εδώ. Η εξήγηση που δίνεις makes sense αλλα στο αρχικό μου μήνυμα δεν την είχα ακούσει ακόμα ούτε πιστεύω πως έχει να κάνει με την εξήγηση που θα έδινε η εκκλησία. 

 

αρχικά ούτε στα μάγια πιστεύω γιατι δεν έκανα/είδα κάτι με τα μάτια μου , μόνο σε αυτό θα πιστέψω. Και σε κάποιο θεό θα πίστευα αν τον έβλεπα μπροστά μου ή αν μου αποδείκνυε την ύπαρξη του με κάποιο θεϊκό θαύμα. 

Αν όντως γνωρίζεις θα μπορούσες να βοηθήσεις απο την αρχή και να επισημάνεις και τις ενστάσεις σου και όχι να μου πεις ένα πίστευε και μη ερεύνα και ξεκίνα τις προσευχές.

 

Ο μόνος κίνδυνος που διατρέχει ο άνθρωπος είναι ο άνθρωπος. 

 

 

με ένα γρήγορο googlάρισμα κ αυτοί την ίδια άποψη έχουν μαζί σου

 

Ωραία λοιπόν αφού είναι έτσι, θα γράψω ένα πιο περιεκτικό μήνυμα, για να εξηγήσω το point μου.

 

Καταρχάς, έχε υπ' όψιν σου πως αυτά που σου γράφω εγώ δεν είναι ούτε επίσημη άποψη της εκκλησίας, ούτε κάποιου οργανωμένου θεσμού θρησκείας, αλλά προσωπικές απόψεις. Και δεν είμαι παιδί του κατηχητικού, ούτε πάω κάθε Κυριακή εκκλησία, αν και θα ήθελα να πάω κάποια φορά.

 

 

Άσε με πρώτα να σου εξηγήσω αυτό που είπα, ότι "όσο ποιο πολλά ξέρεις, τόσο ποιο αυστηρά θα κριθείς".

Δεν θα τιμωρήσει ο Θεός τη γνώση, ούτε τη θέληση για τη γνώση. Αλλά ας πούμε πως ανάλογα το τι πράξη θα κάνεις, θα έχει διαφορετική βαρύτητα ανάλογα το πόσα ξέρεις. Π.χ. λες ότι δεν πιστεύεις ότι υπάρχει Θεός, και έτσι κάνεις ότι θες και αδιαφορείς για το τι μπορεί πχ να θέλει αυτός. Δεν θα είναι το ίδιο με το να ξέρεις 100% πως υπάρχει, και να αδιαφορίσεις και να τον γράψεις στα @@ σου.

 

Όσων αφορά τα μάγια, ξέρε το εξής: Κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να 'ξεκλειδώσει' μαγικές δυνάμεις και να κάνει διάφορα. Ο άνθρωπος είναι ο πάτος της αλυσίδας και πάνω απ' αυτόν υπάρχουν ιεραρχίες και τάξεις όντων. Όταν πας να κάνεις κάτι 'μαγικό', δεν το κάνεις με δική σου δύναμη, αλλά ένα 'ον' θα το κάνει αν το κάνει. Έλα όμως ντε που μπορεί και να μην το κάνει, αλλά να κάνει κάτι άλλο. Κάτι το οποίο δεν είχες προβλέψει, για το οποίο ήσουν απροετοίμαστος, και να τραβάς τα μαλλιά σου μετά. Και τα όντα αυτά, έχουν και αυτά ορισμένα τις δικές τους επιθυμίες. Και θέλουν να κάνουν πράγματα στη Γη. Δεν μπορούν όμως γιατί είναι άυλα. Και δεν πρόκειται να σε επισκευθούν αν δεν τα καλέσεις. Αν δεν θέλεις ο ίδιος να ρθουν, δεν θα έρθουν ποτέ και δεν θα τα αντιληφθείς ποτέ. Αν όμως επειδή διάβασες στο τάδε βιβλίο ότι μπορείς να κάνεις επίκληση το τάδε ον και να του ζητήσεις αυτό κι αυτό, και το κάνεις, αφού το καλέσεις το ον θα έρθει, και μπορεί να σε γράψει στα @@ του και όχι μόνο να μη κάνει αυτό που του ζήτησες, αλλά αυτό που θέλει αυτό. Και ίσως αυτό που θέλει αυτό είναι να μπει μέσα σου, να εκτοπίσει τη ψυχή / συνείδηση σου απ' το σώμα σου, και να αρχίσει να το ελέγχει το ίδιο, για να ζει στο κόσμο μας και να εκπληρώσει τις δικές του επιθυμίες. Για αυτό είναι πολύ επικίνδυνο να ανακατεύεσαι με τέτοια πράγματα. Δεν προσπάθησα να σε σταματήσω απ' το να ασχοληθείς απ' αυτά για να σε κάνω να πας σε κάποια εκκλησία, ούτε για να είσαι αμαθείς, ούτε για να μην έχεις προσωπική δύναμη ή ότι άλλο μπορεί να υποσχόνται διάφορα τέτοια 'βιβλία' που υπάρχουν. Αλλά γιατί μπορεί από αφέλεια αφού διαβάσεις κάτι, να πας και να το κάνεις, να το δοκιμάσεις. Γιατί πολλοί άνθρωποι έχουμε φυσική αυθόρμητη περιέργεια και θέλουμε να ξέρουμε τι γίνεται, τι υπάρχει. Και μερικές φορές η περιέργεια μπορεί να μας οδηγήσει στο να κάνουμε λάθη. Και ένα μωρό έχει περιέργεια. Και άμα του δόσεις ένα πιστόλι, θα πατήσει τη σκανδάλη να δει τι θα γίνει. Ωστόσο δεν θα έδινες ένα πιστόλι σε ένα μωρό, γνωρίζοντας τι μπορεί να συμβεί.

 

Όσων αφορά για τον Θεό που αναφέρθηκα θα σου πω το εξής: Ίσως να μην είναι όλα όσα διαβάσεις στην Αγία Γραφή 100% αληθινά και κυριολεκτικά. Πόσο μάλλον διάφορα άσχετα που μπορεί να πει ο κάθε παππάς. Αυτό που εγώ θα σου πω είναι ότι η Κυριακή προσευχή και κάποιοι ψαλμοί του Δαυίδ με προστάτευσαν από... 'οντότητες' και κάποιες άλλες καταστάσεις... Θα μπορούσα να αναλύσω το θέμα 'υπάρχει Θεός, και αν υπάρχει πως είναι, τι κάνει, γιατί κάνει ότι κάνει κτλπ' αλλά η απάντησή μου είναι ήδη μεγάλη, και δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να επεκταθώ όσο θα ήθελα. Αν όμως σε ενδιαφέρει να ακούσεις τη δική μου άποψη γράψτο μου εδώ σ αυτό το thread, και κάποια στιγμή θα φροντίσω να σου απαντήσω και σε αυτό.

 

υ.γ. άμα έχεις απορίες, και πιο λεπτομερείς με τα θέματα αυτά, γράψτες. Δεν σου εγγυούμαι ότι θα μπορώ να απαντήσω σε όλες, αλλά πως σε αυτές που μπορώ, αυτά που θα σου απαντήσω θα προέρχονται από προσωπικές έρευνες και εμπειρική γνώση, και όχι από δόγματα μεγάλων οργανώσεων.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...