Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Automarin


cococrops

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγα κοροϊδία. Πήγα αυτοκίνητο με 20000χλμ όπου ήδη είχε κοστολογηθει από 8000-10000€ σε 3 διαφορετικούς εμπόρους. Το ελέγχουν και μου λένε 1η εκτίμηση 8500-9000€ αλλά θα σας καλέσουν οι ~ειδικοί~ για να σας πουν ακριβές ποσό. Αφού δεν πήραν ποτέ, παίρνω εγώ και μου λέει ο τύπος 7000.κατα τα άλλα ο πωλητής προσπαθούσε να με πείσει ότι λέει βάζουν 600€πανω από την τιμή που αγοράζουν όταν η μέση λιανική του αυτοκινήτου είναι 11000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ιδια και χειροτερα μου εκαναν εμενα 

 

Είχα πάει για ανταλλαγή και ενώ αρχικά μου είπαν ότι έπαιρναν το δικό μου 7-8000 την επόμενη μέρα μου είπαν 5000 και μου είπαν να το πάω στα κεντρικά να το ελέγξουν. Αφού το ελεγξαν και το βρήκαν άψογο μου έδιναν 4000!Ήθελα να πάρω ένα άλλο που είχαν με 16000. Είχαν κι ένα με 8000. Τελικά μου είπαν ότι δεν μπορούσα να πάρω κάποιο φθηνότερο από 16000 για ανταλλαγή με το δικό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 7 μήνες μετά...

Μετά την περιπέτεια που είχα στην Auto marin, δε θα τη συνιστούσα σε κανέναν.

Στην αρχή όλα καλά,  -600€ από εικονική απόσυρση, πολύ καλή επικοινωνία αλλά μέχρι εκεί.

Εντόπισα κάποια προβλήματα πριν την αγορά τα οποία ανέφερα στον πωλητή και με διαβεβαίωσε πως όταν το πάρω δε θα έχει κανένα από αυτά.

Εεε μετά την αγορά συνέχιζε να μη λειτουργεί το A/C, το ραδιόφωνο και αφού έκανα τα πρώτα 100 χλμ το δοχείο νερού είχε γεμίσει λάδια!

Όταν τους το ξαναπήγα πίσω μου έκαναν τους ανηξερους και πως το αμάξι δεν έχει κάτι σοβαρό. Όταν δε τους πίεσα μου είπαν "Μεταχειρισμένο αυτοκίνητο πήρες, τί περιμένεις τώρα; Να στο φτιάξουμε καινούργιο;"

 

Εν τέλει το έβγαλαν συνεργείο, μου έφτιαξαν το A/C και το ράδιο και για το σοβαρότερο πρόβλημα δεν έκαναν απολύτως τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η auto Marin και πιο συγκεκριμένα ο διευθυντης πωλησεων() στο κατάστημα της Βούλας είναι ψεύτες και απατεώνες. Μου πούλησαν αυτοκίνητο με 167800χλμ. Μετά από πολλές ερωτήσεις σχετικά με το αυτοκίνητο το οποίο δεν με άφησε να κάνω τεστ drive πόσο μάλλον να το πάω σε ένα συνεργείο να ελεγχθεί ισχυριζομενος ότι απλά δεν μπορώ, ήταν κατηγορηματικος ότι έχει καδένα (κρατήστε το) . Στα 183200χλμ πάω για πρώτο "δωρεάν" σέρβις και ο "υπεύθυνος" εκεί μου λέει ότι το αυτοκινητο είναι κομπλέ. Στα 199000 πλέον που ξανάπηγα για σερβις μου βγάζει ο ίδιος λογαριασμό ότι θέλω αλλαγή ιμάντα εδώ κ 19000χλμ. Όταν τους εξεφρασα την δυσαρέσκεια μου ότι αν έσπαγε ο ιμάντας ποιος θα ήταν υπεύθυνος αν έσπαγε ήταν τουλάχιστον εριστικός και τελικά καταλήξαμε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί έχω κάνει πολλά χλμ από τότε που το πήρα και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πληρώσω γιατί αν πάω αλλού χάνω το "δωρεάν" σερβις. Γνωστοποιω το πρόβλημα-εξαπάτηση για να μην πλησιάσει κάνεις ούτε απ'έξω γιατί διαφημιζονται για εταιρεία κολοσσό αλλά να είναι του κ...λου

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Al3xiospap είπε

γιατί διαφημιζονται για εταιρεία κολοσσό αλλά να είναι του κ...λου

Κομίζεις γλαύκας εις Αθήνας

Καλά ... δεν ήξερες  , δεν ρώταγες  ;

Τόσα φόρουμ σχετικά με αυτοκίνητα  υπάρχουν ...

Και καλά σε φόρουμ δε ρώτησες  , αγόρασες μεταχειρισμένο αυτοκίνητο με 167000 χλμ (είσαι σίγουρος ότι είναι τόσα τα πραγματικά που έχει στη καμπούρα του;  )   χωρίς έλεγχο από  "δικό σου"  μηχανικό ;

Αφού βρίσκουν και τα κάνουν καλώς τα κάνουν όσοι τα κάνουν  ...

Καλά ξεμπερδέματα ...

Αν θες τη γνώμη μου : Μην ξαναπατήσεις εκεί , βρες ένα μηχανικό της προκοπής και βάλε το αυτοκίνητο σε μια σειρά και χέσε τα δωρεάν σέρβις του κ..λου από εταιρεία του κ..λου.

 

Επεξ/σία από nik0laus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες απορώ που ψωνίζετε από εμπόρους χίλιες φορές από ιδιώτη να κάνεις και ότι έλεγχο γουστάρεις. Μεταχειρισμένο για μένα μόνο από ιδιώτη μπας και πουλήσουμε και εμείς να πάρουμε καινούργιο 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σιγά μην είχε μόνο τόσα χλμ. Τα έχουμε γράψει για την autoαπάτη.. μακριά και αγαπημένοι 

 

Κλασσικοί ψεύτες όπως το 99.9% των μαντραδων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας να παρεις μεταχειρισμενο αυτοκινητο και σου λεει ο πωλητης οτι ουτε μπορεις να το οδηγησεις να δεις πως παει ουτε να το πας σε μηχανικο για ελεγχο.αν εσυ το αγορασεις και χαλασει μετα απο μερικες ωρες η ειναι εντελως σαπιο δεν φταιει ο πωλητης.το κραξιμο παει στον αγοραστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα τελικά ,(1 χρόνο πριν) στα 18000 από ιδιώτη (αξία καινούργιου 24000-25000)
Μοντέλο 2016 με εργοστασιακή μέχρι το 2020. Αφού τα επιβεβαίωσα αυτά με αντιπροσωπείες και μηχανικό , το αγόρασα.
Η αμοιβή των μηχανικών γενικά είναι στανταρ. Με τους sportmechanics δεν προχώρησα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stelios_2809 ερωτηση που δεν καταλαβαινω ποτε μου.. γιατι ο ιδιωτης να  πουλησει αυτοκινητο 1 ετους και μονο? και γιατι εσυ δεν εδωσες το κατι παραπανω-αφου εδωσες πολλα- να το παρεις του κουτιου?

παντα το ειχα απορια ας πουμε γιαυτο ρωταω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ladakis είπε

απο καθαρή περιέργεια, τι αμαξι ψάχνεις μεταχειρισμένο 19 χιλιάρικα

Κάτι τέτοια διαβάζει ο mp3 και δε τον βλέπω να το γλιτώνει το εγκεφαλικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, opcorsa είπε

@stelios_2809 ερωτηση που δεν καταλαβαινω ποτε μου.. γιατι ο ιδιωτης να  πουλησει αυτοκινητο 1 ετους και μονο? και γιατι εσυ δεν εδωσες το κατι παραπανω-αφου εδωσες πολλα- να το παρεις του κουτιου?

παντα το ειχα απορια ας πουμε γιαυτο ρωταω..

Στην Ευρώπη δεν είναι καθόλου σπάνιο να αλλάζουν αυτοκίνητο στην διετία.

Το 2004 αγορασα μτχ e200 εξαμήνου από μάντρα της mercedes στη Γερμανία 32000 ευρώ με 25.000 χλμ (11.500 τελωνειο).

Τότε το καινούργιο είχε στην Ελλάδα 62.000 ενώ 3-4 μήνες αργότερα βρήκα σε αντιπροσωπεία όπου είχα πάει για service ότι πωλούσαν ίδιο ακριβώς 55.000.

Αυτος είναι ο λόγος να πάρεις καλό αυτοκίνητο μτχ κι όχι του κουτιού.

Τώρα, το τι θα πετύχεις, οκ έχει ένα ελεγχόμενο ρίσκο.

Πριν 2χρονια πούλησα το προαναφερόμενο e200 και αγόρασα (λόγω capital cotrols) μτχ από Ελλάδα.

Πήγα στον Αλεβιζατο που κατακρίνεται πιο πάνω και αγόρασα ένα DS5 Hybrid4 ~22500 και έχω κάνει ~30.000 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επιφυλάξεις είχα αλλά καταλάβαινα που βρισκόμουν ... 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω ότι είναι πολλά τα χρήματα. Και η αλήθεια είναι το έχω μετανοιώσει λίγο.

Όχι το αυτοκίνητο μιας και είναι σούπερ - και πολύ καλή αλλαγή σε σχέση με αυτό που είχα πριν , αλλά με τα χρήματα που έχω στον δρόμο.
Και σκέψου ήδη στο 12μηνο που το έχω το κινώ αρκετά , έχω σχεδόν 32,000 χλμ κάνει. 

Πήγα σε μεταχειρισμένο σε κατάσταση ''καινούργιου'' λόγω της τιμής και μόνο. Δεν θα μπορούσα να δώσω 25. Μιλάμε σχεδόν -30% .
Επίσης προερχόμενος από WV Polo (αγορασμένο καινούργιο) που πούλησα καθώς ήθελα αναβάθμιση και μετάβαση σε diesel είδα τι πόνος είναι τα χρήματα που χάνεις από τιμοκατάλογο σε μεταπώληση. Έκαψα τους περισσότερους μαντράδες λόγω κακής κατάστασης αυτοκινήτων. 

Αυτά :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, opcorsa said:

@stelios_2809 και γιατι εσυ δεν εδωσες το κατι παραπανω-αφου εδωσες πολλα- να το παρεις του κουτιου?

παντα το ειχα απορια ας πουμε γιαυτο ρωταω..

 

Το κάτι παραπάνω είναι 35-40%. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...