Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Automarin


cococrops

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 10 μήνες μετά...
  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάγκες καλημέρα. Την πάτησα και θέλω να σας προλάβω. Μακριά από Μπίτρο και Αλιβιζάτο. Στον πρώτο την πάτησα εγώ πρόσφατα (θέλω να τον ξεφτιλίσω παντού), όπως επίσης γνωστός μου του έδωσε αμάξι με 300,000 χλμ και την άλλη μέρα το είδα προς πώληση με τα μισά χλμ.... Στον Αλιβιζάτο την πάτησε (ευτυχώς ψάχτηκε εγκαίρως και δεν το αγόρασε τελικά) ένας άλλος φίλος μου με ένα πετρέλαιο... Για AutoMarin δεν έχω άποψη, αλλά σύμφωνα με αυτά που βλέπω (υψηλά χλμ και κάπως τσιμπημένες τιμές) φαίνεται σωστός. Όπου βλέπετε μέτρια προς λίγα χλμ και σε καλή τιμή από έμπορο, μεγάλη προσοχή. Προς Θεού δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι αλλά δυστυχώς σε 2 εμπόρους που μπλέχτηκα (άμεσα ή έμμεσα) πέτυχα 2 απατεώνες. Υπ'όψιν: Αλιβιζάτος και AutoMarin είναι συμπατριώτες μου....... (Κεφαλονιά). Ελπίζω να βοήθησα  :-)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη εντυπωση μου εκαναν αυτοι

Ριξε μια ματια αν θες

http://papantonioucars.car.gr/cars/?pg=1

Παλιοί στο χώρο και απο τους σοβαρούς. Γενικά το ψάχνουν πολύ το μτχ. που θα βάλουν στο μαγαζί.

 

Παλαιότερα πάντως πήραν κομμάτια πρώην leasing, επιλεκτικά μεν αλλά πήραν με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Η Αγορά αυτή έχει πεθάνει καιρό τώρα, κυρίως λόγω της απροθυμίας των Τραπεζών σε δανεισμό. Είναι "λογικό" όσοι συντηρούνται με κάποιο τρόπο να καταφεύγουν σε "κόλπα".

 

Αυστηρός ΕΛΕΓΧΟΣ και ιδιαίτερη ΠΡΟΣΟΧΗ.

Σε vw οι αερόσακοι γράφουν πότε έχουν ανοίξει και δεν σβήνει απο το ecu.

 

Βέβαια με 80€ αγοράζεις καινούργιο ecu module απο το aliexpress και σε 4 λεπτά με το vcds τον εχεις προγραμματίσει.

ή κάνεις reset την ίδια ecu στην Ελλάδα με 30-40€ και αν δουλέψει στην επόμενη στούκα, δούλεψε.

 

Κυκλοφορούν αρκετοί στα συνεργεία με το εξοπλισμό τους σε τσάντα, κάνουν reset και φεύγουν. Μετά προφανώς ο ιδιοκτήτης χρεώνeται νέα ecu.

 

Πολλοί λένε ότι λειτουργεί η ecu κανονικά. Οι νεκροί όμως δεν μπορούν να το επιβεβαιώσουν, οι δε τραυματίες ψάχνονται γιατί δεν άνοιξαν οι αερόσακοι ή γιατί άνοιξαν μόνοι τους χωρίς εμπλοκή σε τροχαίο.

Πάντως δυο φορές πήγα να δώ αυτοκίνητο στην Auto Marin και εύκολα διαπίστωσα ότι είχε περάσει απο φανοβαφείο το "ατρακάριστο".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δυο φορές πήγα να δώ αυτοκίνητο στην Auto Marin και εύκολα διαπίστωσα ότι είχε περάσει απο φανοβαφείο το "ατρακάριστο".

 

Καλά το φανοβαφείο δε σημαίνει κάτι. "Ατρακάριστο" εννοούμε να μην έχει χτυπήσει το αμάξι ώστε να έχει επηρρεαστεί η δομή του (πράγμα το οποίο μπορεί να είναι επικίνδυνο σε επόμενο τρακάρισμα). Γρατσουνιές ή κάνα μικρο-βαθούλωμα από "φιλάκι" σε παρκάρισμα δε θεωρούνται 'τρακάρισμα'. Η AutoMarin εννοείται ότι θα το περιποιηθεί ώστε να πουληθεί ακριβότερα, δεν είναι κακό αυτό.

 

...και φυσικά δε την υπερασπίζομαι, μιας και την έχω πατήσει κι εγώ από αυτούς (ΚΑΙ απ' τον Αλιβιζάτο που αναφέρθηκε) - αλλά μην βάζουμε στα αρνητικά και το ότι κάνουν 'σαν καινούριο' το αμάξι πριν το δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το φανοβαφείο δε σημαίνει κάτι. "Ατρακάριστο" εννοούμε να μην έχει χτυπήσει το αμάξι ώστε να έχει επηρρεαστεί η δομή του (πράγμα το οποίο μπορεί να είναι επικίνδυνο σε επόμενο τρακάρισμα). Γρατσουνιές ή κάνα μικρο-βαθούλωμα από "φιλάκι" σε παρκάρισμα δε θεωρούνται 'τρακάρισμα'. Η AutoMarin εννοείται ότι θα το περιποιηθεί ώστε να πουληθεί ακριβότερα, δεν είναι κακό αυτό.

 

...και φυσικά δε την υπερασπίζομαι, μιας και την έχω πατήσει κι εγώ από αυτούς (ΚΑΙ απ' τον Αλιβιζάτο που αναφέρθηκε) - αλλά μην βάζουμε στα αρνητικά και το ότι κάνουν 'σαν καινούριο' το αμάξι πριν το δώσουν.

Δεν ισχυρίστηκα αυτό, αλλά όταν το αυτοκίνητο "φαίνεται" δια γυμνού οφθαλμού και άνευ της συνδρομής ειδικού, δημιουργεί υποψίες οι οποίες δύσκολα ξεπερνιούνται.

 

Πως να ξέρει ο ιδιώτης ότι η επισκευή αφορά επιφανειακή (πλήρως αποδεκτή) ζημιά και όχι κάτι χειρότερο/σοβαρό?

 

Η ποιότητα επισκευής δε ήταν άθλια και απείχε μακράν απο την όποια προσπάθεια περιποίησης.

 

Προφανώς αν το είχαν επισκευάσει σωστά, δεν θα το είχα πάρει είδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πως να ξέρει ο ιδιώτης ότι η επισκευή αφορά επιφανειακή (πλήρως αποδεκτή) ζημιά και όχι κάτι χειρότερο/σοβαρό?

 

 

 

Ακόμα και μια πόρτα ή ένα πορτ παγκάζ να έχει αλλάξει, σοβαρή ζημιά δεν την λες. Εκτός αν έχει γίνει προχειροδουλειά.

Τώρα για κάτι σοβαρότερο η λογική λέει οτι θα έχει ανέβει καλύμπρα το αμάξι, και αυτό φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού απο τον πλέον άσχετο, αρκεί να ξέρει τι να κοιτάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα δημιουργήσει υποψίες, θα δημιουργήσει. Κι εγώ αν έβλεπα 'νερά' ή 'πορτοκαλόφλουδα' στο χρώμα, ασυμφωνίες στις αποστάσεις στα κενά ανάμεσα στις λαμαρίνες, οτιδήποτε, θα ψιλιαζόμουν διάφορα. Δε θα ήταν από μόνο του λόγος να απορρίψω ένα όχημα βέβαια, αλλά θα το 'ψαχνα 10 φορές παραπάνω (με κάποιον επαγγελματία - γνωστό κατά προτίμηση).

 

Το αν έχει περάσει από καλίμπρα το αμάξι πως φαίνεται "από τον πλέον άσχετο";

 

Έχετε υπόψην οτι παίζουν 2 Αλιβιζάτοι. Και δεν είναι και οι 2 λαμόγια...

 

Εγώ έγραψα για τον Αλιβιζάτος Cars (Πεντέλης 1-3, Βριλήσσια). Εσύ ποιον λες "μη-λαμόγιο"; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν έχει περάσει από καλίμπρα το αμάξι πως φαίνεται "από τον πλέον άσχετο";

 

Η καλίμπρα αφήνει σημάδια στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου (εκεί που το "γραπώνει") τα οποία αν στα δείξει κάποιος μία φορά, μετά μπορείς να τα βρίσκεις και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Απατεώνες και ψεύτες! Βάζουν αγγελίες αυτοκίνητα που δεν έχουν στη κατοχή τους και όταν πηγαίνεις να τα δεις λένε ότι τα πούλησαν για να φανούν ότι πουλάνε!

 

Συγκεκριμένα είχα δει αγκελία στο car.gr Τετάρτη και καπάκι τους παίρνω τηλέφωνο. Με ενημερώνουν ότι το αυτοκίνητο δεν έχει έρθει ακόμα γιαυτό και δεν βάλανε φωτογραφίες και να αφήσω το τηλέφωνό μου να με πάρουν. Παρασκευή πρωί παίρνω τηλέφωνο και με ενημερώνουν ότι πουλήθηκε Πέμπτη. Δευτέρα ξαναπαίρνω βλέποντας πως δεν σβήστηκε η αγγελία και με πληροφόρησαν ότι " μόλις πουλήθηκε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω και εγώ αμαξάκι ..

 

Έκανα την βόλτα μου σε Μπίτρο κλπ στην Γρ.Λαμπράκη , γενικά μια από τα ίδια σε όλους. Για τον εν λόγω έχω ακούσει άσχημα.
Μου έκανε κακή εντύπωση ότι οι φωτό με την πραγματικότα είναι καμία σχέση και πως τα γυαλίζουν με ένα λιπώδες προιόν , σίχαμα.

 

Αuto Marin , σαν πρώτη εικόνα καλή στα αυτοκίνητα + ποικιλία. Πωλητής εριστικός.
Από γνωστούς που έχουν πάρει , είναι απογοητευμένοι.

Spotmechanics  αφού μιλήσαμε τηλεφωνικά , τους είπα ότι λόγω δουλειάς και επαρχίας μπορώ μόνο Σαββάτο (ότι ώρα θέλουν)
αλλά δεν ήταν διατεθιμένοι να με εξυπηρετήσουν. Ενδιαφερόμουν για αγορά αξίας 19.000 εντομεταξύ , μάλλον θα πηγαίνουν καλά οι δουλειές τους , αλλά σεβαστό όπως και να έχει. Στην απέραντι όχθη οι υπόλοιποι στην προοπτική να πουλήσουν έχουν άλλη προσέγγιση.

Οπότε συνεχίζω ψάξιμο.

Σε γενικές γραμμές καταλαβαίνω ότι το μεταχειρισμένο είναι μεταχειρισμένο. Προτιμώ η μόνη παρατυπία να είναι τα χλμ μόνο.

Θεωρώ τα βιβλία σέρβις είναι απλά αναπληρώσιμα εύκολα.


διόρθωση spotawheel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως, αυτό το «πουλάμε μόνο ατρακάριστα» είναι αισχρή κουτοπονηριά, και όταν το πρωτοάκουσα σε αυτά τα αισχρά διαφημιστικά που μας είχαν ζαλίσει τον έρωτα στα παρακμιακά και μη, κανάλια πριν χρόνια, τους σιχάθηκα.

 

Τίμια εξήγηση είναι το «αγρατσούνιστο», όχι το «ατρακάριστο».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...