Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Automarin


cococrops

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ισως είναι σκόπιμο να μετονομαστεί το νήμα σε "Γνώμες για Εμπόρους Αυτ/ων" κι όχι αποκλειστικά "Automarin" διότι νομίζω ότι τα ζητήματα είναι κοινά. 

Εκείνο που έχω να πω με βάση και την προσωπική μου εμπειρία είναι ότι πρόκειται για μια κίνηση που θέλει προσοχή αλλά ακόμα κι ο Αλεβιζάτος δεν είναι - εξ ορισμού - κακός. 

Πιθανώς να πρέπει να σκεφτεί και εκείνος που αγοράζει ότι εάν αγοράζει κάτι ιδιαίτερα συνηθισμένο, να κινείται σε χώρο "υψηλότερου κινδύνου". 

Προσωπικά, την ίδια περίοδο που είχα αγοράσει το Ε200, έκανα το λάθος να αγοράσω καινούργιο ένα Honda CRV (που μου κόστισε όσο και η Mercedes κι από ποιότητα κατασκευής ... τουλάχιστον 2 κατηγορίες κάτω. Αυτό ειναι κάτι που μετάνιωσα αλλά δεν μπορούσα να το αλλάξω ... Θα προτιμούσα 1000 φορές να είχα κινηθεί είτε πάλι σε μτχ εξωτερικού και μετά εσωτερικού αλλά τότε ... δεν το είχα σκεφτεί. 

Τώρα - προ 2 ετίας - και αφού πλέον τα τεκμήρια ήταν σχεδόν 1000 ευρω κατ' ετος και οι βενζίνες + αεριο ~ 500 ανα μήνα ΄΄εκανα την κίνηση και κατέληξα στον Αλεβιζάτο που είχε το συγκεκριμένο μοντέλο [DS5 HYBRID4 -- > κατανάλωση~6.5 lt/100 km, 80 ευρώ τέλη/έτος 200 άλογα] σε "καλή" κατάσταση [που σε καινούργιο είχε ~50.000 στην έκδοση που επέλεγα].

Ζήτησα test drive και ενώ ξίνισε λίγο το έκανε. Φυσικά το αυτοκίνητο ήθελε ~1000 ευρώ  (σερβις - λάστιχα - μικροδιορθώσεις) αλλά επί της ουσίας αποδέχτηκα οτι θα είχε τις φθορές τριετίας κι οτι δεν το παίρνω από Γερμανική Αντιπροσωπεία αλλά από Ελληνα Έμπορο. 

Πριν προχωρήσω στην αγορά είχα ζυγίσει ότι με τα αντίστοιχα χρήματα σε καινούργιο έπαιρνα καινούργιο που θα ήταν σίγουρα 2 κατηγορίες κάτω (πχ το Citroen C4 ... με 110 ίππους) ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σας.Εχω μαλλον ειμαι απο τους ατυχους της υποθεσης. Τον Γεναρη του 18 , αγορασα απο την Auto Marin  ενα μεταχειρισμενο επαγγελματικο Fiat Doblo αυτοματο.

Ενω μου ειχαν πει και τηλεφωνικα αλλα και οπωλητης πως ο τεχνικος που θα ερθει θα μπορεσει να οδηγησει το αυτοκινητο , οταν ηρθε αυτη η ωρα ... με ενημερωσαν οτι δε μπορει να το οδηγησει διοτι δεν ειχε πινακιδες και ειναι τελωνειακος χωρος ! Με καθησυχασαν λεγοντας μου , πως οτι και να εχει το αυτοκινητο απο βλαβη , μεσα σε ενα μηνα καλυπτει τα παντα γι αυτο το λογο.

Μπουρδες ... 20 λεπτα απο την ωρα που το πηρα , τους τηλεφωνησα και τους ενημερωσα για προβλημα στο αυτοματο σασμαν. Το ξαναπηγα στον Αγιο Στεφανο ... διαπιστωσαν το προβλημα ... αλλα δεν εγκριθηκε η επισκευη του απο τον οικονομικο διευθυντη ... με αποτελεσμα να ειμαι ακομα με προβληματικο σασμαν σε επαγγελματικο αυτοκινητο.

Εχω τα χαρτια του ελεγχου στο συνεργειο τους ... αλλα και τον ελεγχο απο τον εξουσιοδοτημενο Σφακιανακη που το ειχα παει νωριτερα , διοτι αυτοι δεν ξερουν τεχνικα ... που τους πανε τα τεσσερα. Βεβαια ακρη δεν εχει βγει ακομα ... λεγοντας μου πως " μεταχειρισμενο αυτοκινητο σου πουλησαμε , οχι καινουριο " !!! Λογικο θα ηταν ... αν μου ειχαν αναφερει το προβλημα ... δεν θα το πληρωνα 11,000 ...

Εχει κανει εδω ... καμια ιδεα , πως να ξεμπερδεψω ? Ο συνηγορος του καταλωτη μου ειπε , πως μπορω να κανω οτιδηποτε εως και ενα χρονο απο τη συναλλαγη ...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris_st1 είπε

Καλησπερα σας.Εχω μαλλον ειμαι απο τους ατυχους της υποθεσης. Τον Γεναρη του 18 , αγορασα απο την Auto Marin  ενα μεταχειρισμενο επαγγελματικο Fiat Doblo αυτοματο.

Ενω μου ειχαν πει και τηλεφωνικα αλλα και οπωλητης πως ο τεχνικος που θα ερθει θα μπορεσει να οδηγησει το αυτοκινητο , οταν ηρθε αυτη η ωρα ... με ενημερωσαν οτι δε μπορει να το οδηγησει διοτι δεν ειχε πινακιδες και ειναι τελωνειακος χωρος ! Με καθησυχασαν λεγοντας μου , πως οτι και να εχει το αυτοκινητο απο βλαβη , μεσα σε ενα μηνα καλυπτει τα παντα γι αυτο το λογο.

Μπουρδες ... 20 λεπτα απο την ωρα που το πηρα , τους τηλεφωνησα και τους ενημερωσα για προβλημα στο αυτοματο σασμαν. Το ξαναπηγα στον Αγιο Στεφανο ... διαπιστωσαν το προβλημα ... αλλα δεν εγκριθηκε η επισκευη του απο τον οικονομικο διευθυντη ... με αποτελεσμα να ειμαι ακομα με προβληματικο σασμαν σε επαγγελματικο αυτοκινητο.

Εχω τα χαρτια του ελεγχου στο συνεργειο τους ... αλλα και τον ελεγχο απο τον εξουσιοδοτημενο Σφακιανακη που το ειχα παει νωριτερα , διοτι αυτοι δεν ξερουν τεχνικα ... που τους πανε τα τεσσερα. Βεβαια ακρη δεν εχει βγει ακομα ... λεγοντας μου πως " μεταχειρισμενο αυτοκινητο σου πουλησαμε , οχι καινουριο " !!! Λογικο θα ηταν ... αν μου ειχαν αναφερει το προβλημα ... δεν θα το πληρωνα 11,000 ...

Εχει κανει εδω ... καμια ιδεα , πως να ξεμπερδεψω ? Ο συνηγορος του καταλωτη μου ειπε , πως μπορω να κανω οτιδηποτε εως και ενα χρονο απο τη συναλλαγη ...

το πληρώσεις ντούκου το αυτοκίνητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητα να στο ανταλλαξουν με αλλο επαγγελματικο που θα σου κανει, ιδιας αξιας η ελαφρως παραπανω, με ελεγχο σε δικο σου μηχανικο. Μα καλα αυτοι δεν διαφημιζαν εγγυηση σε ολα?...κυττα τα χαρτια που σου εδωσαν και επισημα και διαφημιστικα τι λενε για εγγυησεις αξιοπιστια?...δες τη σελιδα τους στο νετ και τραβα screenshot για ενδεχομενο νομικης εμπλοκης η για πιεση στη διαπραγματευση. Καλη τυχη. Εγω ουτε απ εξω περναω οταν προσεφεραν 6500 ευρω για ανταλλαγη ενω στην ερυθραια μου εδωσαν 11000...ουστηδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι στους όρους εγγύησης που θα υπέγραψε ο αγοραστής θα έχει πολλά ψιλά γράμματα για να είναι καλυμμένοι. Παρόλα αυτά βρες ένα δικηγόρο να σε καθοδηγήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ziaba είπε

το πληρώσεις ντούκου το αυτοκίνητο?

Ναι

Ημουν λιγακι υπο πιεση μιας και ειχα ηδη πουλησει το προηγουμενο επαγγελματικο , ειχα δλδ τα χρηματα για την αγορα . Ναυαγαγησε ενα ελληνικο που ειχα στα υπ οψιν ... οποτε καπως ετσι τη πατησα. Λετε να κινηθω με τυπου ... εξωδικο κτλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimitris_st1 είπε

Ναι

Ημουν λιγακι υπο πιεση μιας και ειχα ηδη πουλησει το προηγουμενο επαγγελματικο , ειχα δλδ τα χρηματα για την αγορα . Ναυαγαγησε ενα ελληνικο που ειχα στα υπ οψιν ... οποτε καπως ετσι τη πατησα. Λετε να κινηθω με τυπου ... εξωδικο κτλ ?

Κάνε μήνυση κατεύθειαν μην χαλάς τα χρήματα σου σε εξώδικα ... Επίσης ψάξε για μάρτυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ziaba είπε

Κάνε μήνυση κατεύθειαν μην χαλάς τα χρήματα σου σε εξώδικα ... Επίσης ψάξε για μάρτυρα

Μαρτυρες υπαρχουν ... τη διαδικασια δε γνωριζω γι αυτο ειπα να  παω σε δικηγορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimitris_st1 είπε

Μαρτυρες υπαρχουν ... τη διαδικασια δε γνωριζω γι αυτο ειπα να  παω σε δικηγορο

Εννοείται να πας σε δικηγόρο απλα σου λέω να κανεις μήνυση κατευθείαν τέτοιες εταιρίες δεν ψαρώνουν  με εξώδικα άδικα θα χάσεις τον χρόνο και χρήμα ας τους πάρει τηλέφωνο ο δικηγόρος που θα αναλάβει να μιλήσει μαζί τους εκ μέρος σου ή να πάτε μαζί απο κεί ... Το πολύ πολύ αν σε καλύψουν παίρνεις την μήνυση πίσω απλα μην βιαστείς να την πάρεις πρωτα θα σιγουρευτεις πολύ καλά οτι το αυτοκίνητο είναι τζαμί ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαταιωνες! Δεν ισχυει το service αν δεν κανεις ασφαλεια σε αυτους .επαθε μηχανικη βλαβη το συτοκινητο σε 1 μηνα ..και ενω υπηρχε "εγγυηση " για 3 μηνες δε το εφτιαξαν ..εδωσα το προηγουμενο αυτοκινητο για αποσυρση και τα χρηματα δεν κατεβηκαν απο την αρχικη τιμη..πολλα ψεμματα και πολυ ακριβοι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελευταία μόνο εισαγωγής βλέπω να φέρνουν.

Πολλες νταλίκες εχθές και σήμερα φουλ στα γαλλικά στη πισω μάντρα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 4/1/2016 στις 12:57 ΜΜ, adi32 είπε

Πολυ καλη εντυπωση μου εκαναν αυτοι

Ριξε μια ματια αν θες

http://papantonioucars.car.gr/cars/?pg=1

Καλησπέρα σας

Έχω δει το παρακάτω

https://www.automarin.gr/used/15946

Τι λέτε?

Κάνω αρκετά χλμ κάθε χρόνο (20.000)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, iergazomenos είπε

Καλησπέρα σας

Έχω δει το παρακάτω

https://www.automarin.gr/used/15946

Τι λέτε?

Κάνω αρκετά χλμ κάθε χρόνο (20.000)

απλα Μακριά! 

Όμορφο αμάξι αλλα αυτόματο/σειριακό (?) και Citroën και απο έμπορο. Προσωπικά μου μοιάζει η τέλεια συνταγή αποτυχίας, πολυ ρίσκο. 

Εκτός αν διαθέτεις/υπολογίζεις ηδη το ποσο επισκευης του σασμαν για παράδειγμα στο budget σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ. ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΑ ΣΕ ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΥΝΟΠΑΘΗΣΕΙ. 

ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΔΩΘΕΙ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝ , ΟΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ , ΜΟΥ ΠΑΡΑΔΩΘΗΚΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΣΗ...... ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΕΠΑΛΛΗΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΒΟΛΕΣ

ΜΟΥ ΠΑΡΑΔΩΘΗΚΕ ΓΕΜΑΤΟ ΛΑΣΠΕΣ...... ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ.

ΕΞΑΡΧΗΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΣΕ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ....... 50 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΣΕ ΚΑΡΑΒΙ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ ΣΤΟ SIDE , ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΤΙΚΗΣ.  Ή ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΔΑΗΣ ¨Η Ο ΚΑΘΕ ΠΩΛΗΤΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΓΑΛΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. 

ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ΟΧΗΜΑ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΑΝ ΗΤΑΝ 3ΜΗΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΞΑΜΗΝΗ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ.

ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΕΙΜΑΙ ΓΚΡΙ..... Η ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΚΙΤΡΙΝΝΟ............ ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.

ΕΧΩ ΕΠΑΝΗΛΛΗΜΕΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ MAIL  ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ΚΑΝΕΝΑΣ

ΣΤΑ ΔΕΚΑΔΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ , ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΥΝΔΕΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΠΩΛΗΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ.... ΠΟΤΕ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ....... ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΚΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΕΠΙΚΕΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ. (ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΜΜΕΝΟ , ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΑΝΑΒΑΜΜΕΝΟ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.......) ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.

ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΗΡΑ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ  ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΜΗΝΥΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΛΟΓΟΥΣ . 

ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΞΑΠΑΤΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΗΣΤΟΥΣΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΕΜΠΛΑΚΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ ευχαριστούμε πολύ,  είσαι πολύ καλός άνθρωπος. 

Πήγαινε δικαστικά όπως λες γιατί από  εδώ μέσα δεν θα καταφέρεις τίποτα..

Καλές αγορές.. 

Ά και μην γράφεις με κεφαλαία, θα έπρεπε να σε ενημερώσουν. 

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...